Autori Tema: <<...Tekstet e mondianes...>>  (Lexuar 13084 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Me: Shkurt 19, 2008, 03:43:32 MD »
O Tirona e jone

Sa me merr malli per ty
Pa ty eshte dita 100 vjet
Ka ty kam lind dhe jam rrit
Dhe do te vdes [2x]

O sa shume te du [2x]
Jo [8x] kurre s'te harroj
Dite dhe nate per ty kendoj
O sa shume ti me mungon
O Tirona e jone [2x]


Sa here qe vij une ne Tirone
1 dite e javes eshte 1 ore
S'ka vend me te bukur ne kete bote
O moj Tirone [2x]

O sa shume...etj
Jo jo...etj


Merita Halili
« Redaktimi i Fundit: Mars 13, 2008, 08:06:18 MD nga mondiana »

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #1 Me: Mars 12, 2008, 07:05:36 MD »
Lulen sec m'a kane zili


 
Mbolla nje lule ne bahce.
E ujita me kujdes.
Por sa shpejt u rit kjo lule.
Leshoi gonxhe zuri vese.....2x

Ref:
Zemra ime prane saj reh.
Si sahati me flori.
Cdo njeri kur e sheh.
Lulen sec m'a ka zili...2x
 
Lulja prej meje nuk ndahet.
E kam ritur me dore vete.
Gjithe ashiket dojn' t'a kpusin.
Lulen time gjithe lezet...2x
 
Ref:
Zemra ime prane saj reh.
Si sahati me flori.
Cdo njeri kur e sheh. 
Lulen sec m'a ka zili...2x


[Für dich O.....]
« Redaktimi i Fundit: Maj 24, 2008, 11:08:40 PD nga mondiana »

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #2 Me: Maj 24, 2008, 12:29:21 MD »
NUK ME MERITON

Ti nuk e meritove,
dashurine e shpirtit tim.
Si duket dikush tjeter,
tash e zuri vendin tim.
Ti dikur m'u betove,
se ke filluar nje jete tjeter.
Por tani ke ndryshuar,
te mungon zanati i vjeter.

ref:
S'ke faj, e di mire fajin e kom une.
Qe te thash e para, se te dua shume.
Qe ia fala zemren dikujt sikur ti.
Dikujt qe genjen, para syve t'mi.

Ty nuk te ka mjaftuar,
asnjehere dashuria jone.
Knaqesh me te tjerat,
e kthehesh dikur naten vone.
I lodhur i derrmuar,
nga epshet tua djaloshare.
Nese s'ke kohe per mua,
neser mos u kthe me fare!

ref:
S'ke faj, e di mire fajin e kom une.
Qe te thash e para, se te dua shume.
Qe ia fala zemren dikujt sikur ti.
Dikujt qe genjen para syve t'mi.
E di s'ke faj, e di mire fajin e kom une.
Qe te thashe e para, etj etj.....


               ...Flora Gashi...
« Redaktimi i Fundit: Maj 24, 2008, 12:53:14 MD nga mondiana »

Jashtë Linjë ★GOTIKA★

 • Lumiere Divine
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 37998
 • Popullariteti: 460
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #3 Me: Qershor 01, 2008, 07:21:29 MD »
NDONJEHERE DHE KAM GABUAR
POR SHPESH KAM QENE PA FAJ
NDIHEM VAZDIMISHT E NDESHKUAR
E SYT ME LOT I LAJ
ZEMRA S UDHEHIQET
ME UDHEHEQ
E NDJEK DHE PSE SHPESH S DUA
ME KEMBET QE ZVARRE I HEQ...
ZBATHUR ECI ..
PAS GJURMEVE TE TUA

SHPESH KTHEJ KOKEN PAS
IMAZHI IM ME NDJEK
HAP PAS HAPI LODHSHEM
DUKE ME DHENE NJE JOSHJE KTHIMI
KOBSHEM
DHE KEMBET PER NJE CAST NDALIN
ASHTU ZBATHUR E LODHUR
PRESIN
PRESIN NJE CAST
POR ZEMRA NDJEK HAPAT E TIJ
E UN PAS ZEMRES HUMBAS...........HI MONDIANA I LEJOVA VETES DHE UNE NJE VEND TE VOGEL KETU PA TE BESDISUR ...me vargjet e mia  :-*
« La beauté n'est pas dans le visage, la beauté est une lumière dans le cœur. »
Khalil Gibran!

Jashtë Linjë WiLD-CHeRRy

 • *~* $MiRNoFF-GaL *~* VLoNJaTe
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2689
 • Popullariteti: 4
 • MJaLTë & LiMoN
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #4 Me: Qershor 01, 2008, 07:28:13 MD »
Gotika, te lumte, paske talent.
Me pelqen thurja e tekstit tuaj  :)
Shetita Evropen, shetita Azine, gjer tek Molle e Kuqe vajta gjer ne Kine. Sa tutje me tutje, sa large e me shume dhe atje ku piqej buka mu ne kume, dhe me re te bardha mora e dhashe po si Vloren ne qytet nuk pashe.Vloren edhe Vloren thelb e kam ne zemer.Diten e kam drite, naten e kam enderr!

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #5 Me: Qershor 01, 2008, 07:45:33 MD »
Gli Uomini Non Cambiano!

Sono stata anch'io bambina
Di mio padre innamorata
Per lui sbaglio sempre e sono
La sua figlia sgangherata
Ho provato a conquistarlo
E non ci sono mai riuscita
E lottato per cambiarlo
Ci vorrebbe una vita.

La pazienza delle donne,
incomincia a quell'età
Quando nascono in famiglia
quelle mezze ostilità  
E ti perdi dentro a un cinema
a sognare di andar via
Con il primo che ti capita
e ti dice una bugia.

Gli uomini non cambiano
Prima parlano d'amore
E poi ti lasciano da sola
Gli uomini ti cambiano
E tu piangi mille notti di perchè
Invece, gli uomini ti uccidono
E con gli amici vanno a ridere di te.

Piansi anch'io la prima volta
Stretta a un angolo e sconffita
E lui faceva e non capiva
Perchè stavo ferma e zitta
Ma ho scoperto con il tempo
E divendando un po piu dura
Che se l'uomo in gruppo è piu cattivo
Quando è solo ha piu paura.

Gli uomini non cambiano
Fanno i soldi per comprarti
E poi ti vendono
La notte, gli uomini non tornano
E ti danno tutte quello che non vuoi
Ma perchè gli uomini che nascono
Sono figli delle donne
Ma non sono come noi
Amore gli uomini che cambiano
Sono quasi un ideale che non c'e
Sono quelli innamorati come TE.


Indimenticabile...MIA MARTINI

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #6 Me: Qershor 01, 2008, 07:57:48 MD »
Gotika!
Schatzi! Willkommen kur te te duash!
Lexoj perhere me kenaqesi, vargjet qe shkruan dora jote, aq me shume kur jane domethenese, si ato qe sapo shkruajte... :-*

Cherryyy Wild!
Kiss Zemrrrrra...
« Redaktimi i Fundit: Qershor 01, 2008, 08:43:46 MD nga mondiana »

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #7 Me: Qershor 01, 2008, 08:39:33 MD »
Dikur Luaja Me Ndenjen E Saj

Mbizoteronte nje qetesi,
ne kte nate gjithcka pushonte.
Kisha shume nevoje per te,
ne ato caste me mungonte.
Ne kto ruget pa njeri,
ku asgje nuk ekzistonte.
M'u kujtua ajo vajze,
zeri i saj kur me thonte:

te dua shume, mos me ler vetem.
Kam shume frike te ri pa ty,
eshte bote e eger.

Dhe pastaj me perqafonte,
dhe pas vetes me pushtonte.
E ndieja doren e saj,
gjithe trupin ma pershkronte.
Hej nje bote tjeter, na priste me pas.

I kam ndermend, lotet e saj.
Dashuronte si e cmendur, si e marre.

ref:
Nuk mundem ta imagjinoj,
se ty t'kam humbur vertete.
Dikur une luaja me ndjenjen e saj,
e sonte vuaj vete.
Me duket se asnjehere,
s'do dashuroj me kaq fort,
e jane kujtimet, qe me shkaterrojne
aaaaaaa...
Nuk mund...
Nuk mundem ta imagjinoj,
se ty t'kam humbur vertete.
Dikur une luaja me ndjenjen e saj,
tani e vuaj vete,
tani e vuaj vete.


REDON MAKASHI

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #8 Me: Qershor 08, 2008, 07:31:52 MD »
Margherita

Io non posso stare fermo
con le mani nelle mani,
tante cose devo fare
prima che venga domani...
E se lei sta gia dormendo
io non posso riposare,
faro in modo che al risveglio
non mi possa piu scordare...

Perche questa lunga notte
non sia nera piu del nero,
fatti grande, dolce Luna,
e riempi il cielo intero...
E perche quel suo sorriso
possa ritornare ancora,
splendi Sole domattina
come non hai fatto ancora...

E per poi farle cantare
le canzoni che ha imparato,
io le costruiro un silenzio
che nessuno ha mai sentito...
Svegliero tutti gli amanti
parlero per ore ed ore,
abbracciamoci piu forte
perche lei vuole l'amore...

Poi corriamo per le strade
e mettiamoci a ballare,
perche lei vuole la gioia,
perche lei odia il rancore...
Poi con secchi di vernice
coloriamo tutti i muri,
case, vicoli e palazzi
perche lei ama i colori...
Raccogliamo tutti i fiori
che puo darci Primavera,
costruiamole una culla
per amarci quando e sera...

Poi saliamo su nel cielo
e prendiamole una stella,
perche Margherita e buona,
perche Margherita e bella...
Perche Margherita e dolce,
perche Margherita e vera,
perche Margherita ama,
e lo fa una notte intera...

Perche Margherita e un sogno,
perche Margherita e sale,
perche Margherita e il vento,
perche Margherita e tutto...
Ed e lei la mia pazzia
Margherita,Margherita,
Margherita adesso e mia,
Margherita e mia.....       Riccardo Cocciante
« Redaktimi i Fundit: Qershor 08, 2008, 07:36:44 MD nga mondiana »

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #9 Me: Qershor 10, 2008, 11:48:14 PD »
CMENDEM

Edhe sonte jetoj,
me plagen e vjeter,
ndoshta dhimbja do te pushoje,
do te pushoje ne boten tjeter...
Dikur do ta dua dike,
po asnjehere si dike dikur,
at' qe Zoti s'ma dha,
nga njerezit s'e kerkoj kurre...

Do te pres, si heren e pare,
une jam lot,
qe nga syte e tu jam ndare...
Nese vdes, heshtja do te flase,
une shkoj dhe shikimet treten,
dhembjet tek ti mbeten...

ref:
E kerkoj nje shpirt,
qe dhe ndarja e ka vra,
dhe mundohem ti tregoj se, cmendem me kete bote te verber, cmendem qe s'jam dikush tjeter...
Kerkoj nje qe ndarja e ka vra,
dhe mundohem ti tregoj se,
cmendem me kete bote te vjeter,
cmendem qe s'jam dikush tjeter...
Shkoooooj... 

Do te pres, si heren e pare,
une jam lot,
qe nga syte e tu jam ndare...
Nese vdes, heshta do te flase,
une shkoj dhe shikimet treten,
dhembjet tek ti mbeten...

ref:
E kerkoj nje shpirt,
qe dhe ndarja e ka vra,
dhe mundohem ti tregoj se,
cmendem me kete bote te verber,
cmendem qe s'jam dikush tjeter...
Kerkoj nje qe ndarja e ka vra,
dhe mundohem ti tregoj se,
cmendem me kete bote te vjeter,
cmendem qe s'jam dikush tjeter...
Kur shkoj,
me  shpresen jetoj,
kuuur shkoooj...


    ...Elita 5...

Jashtë Linjë adushi

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 2
 • Popullariteti: 0
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #10 Me: Qershor 13, 2008, 08:23:20 PD »
tek ty jeton shpirt dashuria
tek buzet e tua gjeta jet
kur me prek te them te dua
jan te miat buzt e tua
merre qiellin ta kam falur me merr
ti je bota ti je dielli
ti je deti ti je qielli
ti je ai te dua ty


je gjysma ime ne ket jet
gjithqka qe kam,,,nese nje dit me nuk do jem,,,,
shkruaj dhe nen tok e jotja jam
nje oqean qe na ndan
tek un njesoj
nese nje dit qielli do te qaj
dielli do te di te ngtroh................................

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #11 Me: Qershor 25, 2008, 03:38:58 MD »


Jeta ime mbushur me hidherime...
sonte eci vetem neper shi...
ne shpirt me mbeti djalo, vetem malli...
mekati edhe shalli yt i zi...

Te te them, gabova bera faj...
te te them, se faj nuk kam...
ndoshta eshte gabim, qe te besova...
sot te them, e jotja me nuk jam...

E humba pas teje gjithe rinine...
e lendove thelle ti shpirtin tim...
shko tani, ti me dhe zhgenjim...
ishe mbret ne gjume, por jo ne zgjim...

ref:
Ishe mbret ne boten time...
dashuria ish pikture...
trupi im ishte korniza...
mbeti nje grafik ne mur...

E verteta eshte e hidhur...
s'ka me puthje si atehere...
sonte shiu qe me lagu...
do me sjelle mbreter te tjere...

Ishe mbret ne boten time...
dashuria ish pikture...
trupi im ishte korniza...
mbeti nje grafik ne mur...

E verteta eshte e hidhur...
s'me shikon dot me ne sy...
ti per mua je i vdekur...
vuaj ti, sot per te dy...

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
<<...Tekstet e mondianes...>>
« Pergjigju #12 Me: Korrik 13, 2008, 09:15:58 MD »
...Me fal nene...


Me thane, se je tretur o nene,ti...
Larg, malli te vret aaa...
Mbyll syte, dhe tek porta e vjeter...
Nata kur vjen, e vetme me pret...

Sa larg, me ka cuar ky fat, nene...
Sa vite pa ty aaa...
Ne shpirt, me ka mbetur kujtimi...
Kur te shoh, ne nje fotografi...

ref:
Dhe asnjehere nuk te thashe, me fal...
Me fal nene, me fal ti...
Me kujtohen syte plot me mall...
Por nje dite nene do te vij...
Zemren time dua ta jap...
Se ate ma dhe ti...
Nene, falem per ty ooo...

Do t'vij, sapo te vije nata...
Si yll do ndricoj aaa...
Ti prek, ato floket e bardha...
Nga pritja t'u zbardhen, debore...

Sa larg, me ka cuar ky fat, nene...
Sa vite pa ty aaa...
Ne shpirt, me ka mbetur kujtimi...
Kur te shoh, ne nje fotografi...

ref:
Dhe asnjehere nuk te thashe, me fal...
Me fal nene, me fal ti...
Me kujtohen syte plot me mall...
Por nje dite nene do te vij...
Zemren time dua ta jap...
Se ate ma dhe ti...
Nene, falem per ty ooo...

...Greta Koci...
« Redaktimi i Fundit: Korrik 13, 2008, 09:32:29 MD nga mondiana »