Forumi Nastradini

Arti , Dituria dhe Kultura => Muzika => Tekstet e kengeve te preferuara => Tema është filluar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:46:25 MD

Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:46:25 MD
carla bruni - quelqu'un m'a dit

On me dit que nos vies ne valent pas grand chose,
Elles passent en un instant comme fanent les roses.
On me dit que le temps qui glisse est un salaud que de nos chagrins il s'en fait des manteaux pourtant quelqu'un m'a dit...

Refrain
Que tu m'aimais encore,
C'est quelqu'un qui m'a dit que tu m'aimais encore.
Serais ce possible alors ?

On me dit que le destin se moque bien de nous
Qu'il ne nous donne rien et qu'il nous promet tout
Parais qu'le bonheur est à portée de main,
Alors on tend la main et on se retrouve fou
Pourtant quelqu'un m'a dit ...

Refrain

Mais qui est ce qui m'a dit que toujours tu m'aimais?
Je ne me souviens plus c'était tard dans la nuit,
J'entend encore la voix, mais je ne vois plus les traits
"Il vous aime, c'est secret, lui dites pas que j'vous l'ai dit"
Tu vois quelqu'un m'a dit...

Que tu m'aimais encore, me l'a t'on vraiment dit...
Que tu m'aimais encore, serais ce possible alors ?

On me dit que nos vies ne valent pas grand chose,
Elles passent en un instant comme fanent les roses
On me dit que le temps qui glisse est un salaud
Que de nos tristesses il s'en fait des manteaux,
Pourtant quelqu'un m'a dit que...
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:47:43 MD
Bésame Mucho


Bésame, bésame mucho
Como si fuera esta noche
La última vez

Bésame, bésame mucho
Que tengo miedo a perderte
Perderte después

Bésame, bésame mucho
Como si fuera esta noche
La última vez

Bésame, bésame mucho
Que tengo miedo a perderte
Perderte después

Quiero tenerte muy cerca
Mirarme en tus ojos
Verte junto a mi
Piensa que tal ves mañana
Yo ya estaré lejos
Muy lejos de ti

Bésame, bésame mucho
Como si fuera esta noche
La última vez

Bésame, bésame mucho
Que tengo miedo a perderte
Perderte después

Bésame, bésame mucho
Que tengo miedo a perderte
Perderte después

Que tengo miedo a perderte
Perderte después
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:48:21 MD
SOGNAMI-SAFINA

Sognami
Dentro le tue notti, amore
Sognami
Anche ad occhi aperti, amore
Sognami
Come fosse l'ultimo incantesemo
L'ultimo miracolo ora

 

Dream of me
Per portarmi sempre dentro
L'Attimo
E non rimanere sola
Dream of me
Come fosse l'ultimo incantesimo
Per te...
Per me...

 
E' l'amore
Che va bussando ad ogni cuore
Che fa rinascere e morire, che fa...
 

E' l'amore
Che va rompendo le barriere
E non ha
Né razzar né bandiere
Né eta
 

Sognami
Tu che sei il mio sogno, amore
Sognami
Come fossi il tuo rifugio
Sognami
Oltre le distanze e tutti i limiti
Vivimi ogni istante e ancora
 

Dream of me
Nella trasparenza degli oceani
Dei tuoi viaggi immaginari...
Dream of me
Ogni volta che non posso essere
Con te
Perché...
 

E' l'amore
Che va bussando ad ogni cuore
Che fa rinascere e morire, che fa...
E' l'amore
Che va rompendo le barriere
E non ha
Né razzar né bandiere
Né eta
 

Sognami
     Love has no barriers
Sognami
     Love has no race
Sognami
     Love has no flags
Dream of me
     Love has no age
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:49:00 MD
♫ Celine Dion ► Eyes On Me ♫

I know that once in love You don't think of the devil who's inside And maybe it will come one day When you'll feel safe and I won't have the time You hear what you wanna hear Blink once I could di...
I know that once in love
You don't think of the devil who's inside
And maybe it will come one day
When you'll feel safe and I won't have the time

You hear what you wanna hear
Blink once I could disappear
Some rules to the game of me
Get it right for both of us

Just say what you wanna say
I've got it to give away
We both want to make it last
So keep your eyes on me
Your eyes on me

It's not an illusion
That you're the one
And I have fallen deep
I said it from the start
When we're apart
You must only think of me

Temptation is all around
Take good care of what you found
That's why when I turn around
You better keep
You better keep your eyes on me
No matter what you think I need
No matter what you once believed
If you're mine

So you better say

No matter what you think of me
No it doesn't really matter what you once believed
I wanna be the air you breathe
Yeah you better be everything you said you'd be

I'm gonna be your only one
We really can't go on
No matter what you think of me
You better keep your eyes on me

You say that you want me
Open up your heart
Even if it's hard
Say that you need me
Then let him know
Baby don't put on a show

You say that you need me
Tell him how you feel
Let him know it's real
And if you love me
Never turn your back
Gonna keep my eyes on there

Temptation is all around
Take good care of what you found
That's why when I turn around
You better keep
You better keep your eyes on me
No matter what you think I need
No matter what you once believed
If you're mine

So you better say

No matter what you think of me
No it doesn't really matter what you once believed
I wanna be the air you breathe
Yeah you better be everything you said you'd be

I'm gonna be your only one
We really can't go on
No matter what you think of me
You better keep your eyes on me
Your eyes on me
Your eyes on me
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:50:06 MD
dashnor diko-si bananja

Një vajzë të bukur njoha
E brishtë e pafaj
Tek po blinte një banane
Një banane ngjyrë e flokve të saj

Kam kohë se kam takuar
çdo çast e ëndërroj
Por jo shpresa nuk është shuar
Se një ditë un prap do ta takoj

Vall është e dashuruar
Un fola pak ndaj si ta di
Nëse është e vetmuar
Nga një dua atë ta bëj unë dy
(2 herë)

(refren)
Një zë flet vajza është si bananja
Të shijon kur e zhvesh, e prek ti vet
Por kujdes, por kujdes nga bananja
Mos e hidh e mos e shkel sepse rrëshqet
(2 herë)

Vallë është e dashuruar
Un fola pak ndaj si ta di
Nëse është e vetmuar
Nga një dua atë ta bej une dy
(2 herë)

(Refreni)

Me duket vajza
Porsi banania
Porsi banania
(4-5 herë)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:51:33 MD
Garou-Je suis le même

Je suis le même
Que t’as connu
Celui-là même
Qui t’as émue

Je suis le même
Que t’as voulu
Qui malgré lui
T’auras déçue

Je suis le même
Que t’as aimé

Rien de meilleur mais rien de pire
Et le même cœur quoi qu’tu puisses en dire
Plein de tendresse, de maladresses
Je suis le même pour toi

Je suis le même
Que t’as connu
Qui aujourd’hui
Avoue se sentir perdu

Je suis le même
Que t’as voulu
Purgeant sa peine
Comme un pauvre gars perdu

Je suis le même
Que t’as aimé
Qui te jure qu’il n’a pas changé


Je suis le même
Que t’as aimé

Je suis le même
Que t’as connu
C’est bien celui
En qui t’as cru

Je suis le même
Que t’as voulu
Tu es pour lui
Le seul salut

Je suis le même
Que t’as aimé

Rien de meilleur mais rien de pire
Et le même cœur quoi qu’tu puisses en dire
Plein de tendresse, de maladresses
Je suis le même pour toi

Je suis le même
Que t’as connu
Qui aujourd’hui
Avoue se sentir perdu

Je suis le même
Que t’as voulu
Purgeant sa peine
Comme un pauvre gars perdu

Je suis le même
Que t’as aimé
Qui te jure qu’il n’a pas changé

Je suis le même que t’as aimé

Car je suis le même
Que t’as connu
Qui aujourd’hui
Avoue se sentir perdu
Je suis le même
Que t’as voulu
Qui à tes pieds te déposes son âme à nu.

Je suis le même
Que t’as aimé
Qui te jure qu’il n’a pas changé

Je suis le même que t’as
Je suis le même que t’as
Je suis le même que t’as aimé
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:52:29 MD
Dikur Unë Luaja me ndjenjen e saj - Redon MakashiMbizotronte nje qetësi
Në këtë natë gjithçka pushonte
Kisha shume nevojë për të
E në ato çaste më mungonte

Në këto rrugët pa njeri
Ku asgjë nuk egzistonte
Mu kujtua ajo vajzë
Zëri i saj kur me thonte:
"Të dua shumë
Mos më lër vetem
Kam shumë frikë të rri pa ty
Është botë e egër"

Dhe pastaj më përqafonte
Dhe pas vetes më pushtonte
E ndjeja doren e saj
Gjithë trupin më përshkronte
Hej një botë tjetër na priste me pas
I kam nder mend
Lotët e saj
Dashuronte si e cmendur si e marrë

Nuk mundem ta imagjinoj
khhmp..e?,.phh f
Se ty të kam humbur vërtet
Dikur unë luaja me ndjenjen e saj
E sonte vuaj vete
Më duket se asnjeherë
S'do dashuroj më kaq fort
E janë kujtimet që më shkatërrojnë

Nuk mundem ta imagjinoj
khhmp..e?,.phh f
Se ty të kam humbur vërtetë
Dikur une luaja me ndjenjen e saj
Tani vuaj vetë
Tani vuaj vete
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:53:33 MD
Usne boje vina

Hej, ljepotice
glavu gore gledaj pravo
u oblake, u simsire
ne gledaj u mene samo

Gdje bas mene crnog nadje
da ti zdravu pamet solim
i potopim tvoje ladje
kad ti nocas ne odolim

Ref.
Usne, usne boje vina
ostace ti bez karmina
oci ostace bez suza
bez dugmeta bijela bluza

Usne, usne boje vina
ostace ti bez karmina
uvenuces k'o mimoza
otrovna je moja loza
takva ti je takva moja loza

Hej, djevojcice
hajde skini osmijeh s lica
o meni ti ne sanjaj
bicu tvoja nesanica

Gdje bas mene crnog nadje
da ti zdravu pamet solim
i potopim tvoje ladje
kad ti nocas ne odolim
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:55:31 MD
Sugarfree - Scusa ma ti chiamo amore

Scusa ma ti chiamo amore
non so dire nulla più
scusa se ti ho dato un nome
dico solo che sei tu
ridisegni il mio destino
e colori il desiderio dentro gli occhi miei

Io non ho più freddo
adesso che ho imparato a piangere
e non ho paura quando sento di rinascere
mi rimetto in gioco adesso
lascio correre il mio cuore verso di te

Non è troppo tardi
in tasca ora ho la libertà
puoi tirarla fuori quando vuoi

Una vita da riscrivere
nel tuo cuore
che ha mille pagine
sfoglierò poesie che parlano di noi
un amore che non ha età

Scusa ma ti chiamo amore e non posso dir di più
Scusa se non posso avere gli anni che hai ora tu
ma conservo quell'istinto per volare come un aquilone in libertà

L'amore non è convenzione
non si delimita
scorre nei nostri cuori ormai

Una vita da riscrivere
nel tuo cuore
che ha mille pagine
parlerò di un amore che
oltrepassa le distanze non si ferma mai
non si ferma mai

Ho una vita da riscrivere
nel tuo cuore
che ha mille pagine
sfoglierò poesie che parlano di noi
un amore che non ha età

Scusa ma ti chiamo amore
non so dire nulla più
scusa se ti ho dato un nome
ora puoi chiamarmi anche tu
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Tetor 16, 2009, 03:55:52 MD
 
Alban Skenderaj:

With one word,
or, with one smile
You petrified me
just for a while,
with one kiss
you burn me inside
baby,
how did you bring me to life!

Miriam Cani:

Like the sun
after the storm,
You light up my heart
and made me feel warm
like the whispering
between the leaves
you talk to my soul
with you trembling lips
huuu...

Alban Skenderaj:

eh-eh-eh-hey...ouhhhuu
I can't understand
mmm...,
I am telling myself
that maybe I'm dreaming again

Miriam Cani:

uhuhuu baby
just hold me tonight
huuuu

Together (bashkë):

Let me die on you
is all I wanna do
bring me back to the life

Ref.:

Let me die with you
let me fly with you
let me love you
and hold you
over and over again
yeah just over again

Lermë të vdes me ty
të jetoj ne ty
lermë te digjem në flakët e zjarrit
që ndezëm të dy
huuuhu
që ndezëm të dy!

Alban Skenderaj:

With one flash from the depth of your eyes
you are melting me softly, breaking the ice!

Miriam Cani:

like the rain
you pleased over me
like the rays of the sun
over the sea eeeeehh

Together (bashkë):
ehhehjj...ouhhu
baby just hold me tonight
let me die on you
its all I wanna do
bring me back to the life

Ref.:

Let me die with you
let me fly with you
let me love you
and hold you
over and over again
yeah just over again

lermë të vdes me ty
te jetoj ne ty
lermë të digjem në flakët e zjarrit
që ndezëm të dy
huuhuu që ndezëm të dy
let me die with you
let me fly with you
let me love you
and hold you
over and over again
yeah just over again
let me die
with you
let me fly
with you!
with you
narrana naaahh
yeah just over again
Over again.....!!
 
 
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Tetor 16, 2009, 03:56:59 MD
Akcent - That's my name

All the time I thought about you
I saw your eyes and they were so blue
I could read there just one name
My name, my name, my name
Because of you I`m flying higher
You give me love, you set on fire
You keep me warm when you call my name
That`s my name, that`s my name, that`s my name

(And you are the one that lights the fire
I am the one who takes you higher
I lose my voice when you say my name
That`s my name, that`s my name, that`s my name)

And you are the one that lights the fire
I am the one who takes you higher
I lose my voice when you say my name
That`s my name, that`s my name, that`s my name

(It`s my name, it`s my name, it`s my name …)

All the time I thought about you
I saw your eyes and they were so blue
I could read there just one name
My name, my name, my name
Because of you I`m flying higher
You give me love, you set on fire
You keep me warm when you call my name
That`s my name, that`s my name, that`s my name

(And you are the one that lights the fire
I am the one who takes you higher
I lose my voice when you say my name
That`s my name, that`s my name, that`s my name)

And you are the one that lights the fire
I am the one who takes you higher
I lose my voice when you say my name
That`s my name, that`s my name, that`s my name

(It`s my name, it`s my name, it`s my name …)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Tetor 16, 2009, 04:01:43 MD
Richard marx-right here waiting

Oceans apart day after day
And I slowly go insane
I hear your voice on the line
But it doesnt stop the pain

If I see you next to never
How can we say forever

Wherever you go
Whatever you do
I will be right here waiting for you
Whatever it takes
Or how my heart breaks
I will be right here waiting for you

I took for granted, all the times
That I thought would last somehow
I hear the laughter, I taste the tears
But I cant get near you now

Oh, cant you see it baby
Youve got me going crazy

Repeat chorus

I wonder how we can survive
This romance
But in the end if Im with you
Ill take the chance

Oh, cant you see it baby
Youve got me going crazy

Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Tetor 16, 2009, 04:07:03 MD
50 Cent - In Da Club[50 Cent]
Go, go, go, go
Go, go, go shawty
It's your birthday
We gon' party like it's yo birthday
We gon' sip Bacardi like it's your birthday
And you know we don't give a fuck
It's not your birthday!

[Chorus] (2x)
You can find me in the club, bottle full of bub
Look mami I got the X if you into taking drugs
I'm into having sex, I ain't into making love
So come give me a hug if you into to getting rubbed

[Verse]
When I pull out up front, you see the Benz on dubs
When I roll 20 deep, it's 20 knives in the club
Niggas heard I fuck with Dre, now they wanna show me love
When you sell like Eminem, and the hoes they wanna fuck
But homie ain't nothing change hold down, G's up
I see Xzibit in the Cutt that nigga roll that weed up
If you watch how I move you'll mistake me for a playa or pimp
Been hit wit a few shells but I dont walk wit a limp
In the hood then the ladies saying "50 you hot"
They like me, I want them to love me like they love 'Pac
But holla in New York them niggas'll tell ya im loco
And the plan is to put the rap game in a choke hold
I'm feelin' focused man, my money on my mind
I got a mill out the deal and I'm still on the grind
Now shawty said she feeling my style, she feeling my flow
Her girlfriend wanna get bi and they ready to go

[Chorus] (2x)

[Bridge]
My flow, my show brought me the doe
That bought me all my fancy things
My crib, my cars, my pools, my jewels
Look nigga I got K-Mart and I ain't change

[Verse]
And you should love it, way more then you hate it
Nigga you mad? I thought that you'd be happy I made it
I'm that cat by the bar toasting to the good life
You that faggot ass nigga trying to pull me back right?
When my junk get to pumpin in the club it's on
I wink my eye at ya bitch, if she smiles she gone
If the roof on fire, let the motherfucker burn
If you talking bout money homie, I ain't concerned
I'm a tell you what Banks told me cause go 'head switch the style up
If the niggas hate then let 'em hate
Watch the money pile up
Or we go upside there wit a bottle of bub
You know where we fucking be

[Chorus] (2x)

[Talking]
(laughing) Don't try to act like you ain't know where we been either nigga
In the club all the time nigga, its about to pop off nigga
G-Unit
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Tetor 16, 2009, 06:16:45 MD
Dikur Unë Luaja me ndjenjen e saj - Redon MakashiMbizotronte nje qetësi
Në këtë natë gjithçka pushonte
Kisha shume nevojë për të
E në ato çaste më mungonte

Në këto rrugët pa njeri
Ku asgjë nuk egzistonte
Mu kujtua ajo vajzë
Zëri i saj kur me thonte:
"Të dua shumë
Mos më lër vetem
Kam shumë frikë të rri pa ty
Është botë e egër"

Dhe pastaj më përqafonte
Dhe pas vetes më pushtonte
E ndjeja doren e saj
Gjithë trupin më përshkronte
Hej një botë tjetër na priste me pas
I kam nder mend
Lotët e saj
Dashuronte si e cmendur si e marrë

Nuk mundem ta imagjinoj
khhmp..e?,.phh f
Se ty të kam humbur vërtet
Dikur unë luaja me ndjenjen e saj
E sonte vuaj vete
Më duket se asnjeherë
S'do dashuroj më kaq fort
E janë kujtimet që më shkatërrojnë

Nuk mundem ta imagjinoj
khhmp..e?,.phh f
Se ty të kam humbur vërtetë
Dikur une luaja me ndjenjen e saj
Tani vuaj vetë
Tani vuaj vete

[bravo] [bravo] [bravo] fantastike kjo keng
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Mistrece ne Tetor 19, 2009, 04:08:18 MD

Halo


Remember those walls I built
Well baby they're tumbling down
And they didn't even put up a fight
They didn't even make a sound
I found a way to let you in
But I never really had a doubt
Standing in the light of your halo
I've got my angel now

It's like I've been awakened
Every rule I had you breakin'
It's the risk that I'm takin'
I ain't never gonna shut you out

Everywhere I'm looking now
I'm surrounded by your embrace
Baby I can see you halo
You know you're my saving grace
You're everything I need and more
It's written all over you face
Baby I can feel your halo
Pray it won't fade away

I can feel your halo, halo, halo
I can see your halo, halo, halo

I can feel your halo, halo, halo
I can see your halo, halo, halo

Hit me like a ray of sun
Burning through my darkest nights
You're the only one that I want
Think I'm addicted to your light
I swore I'd never fall again
But this don't even feel like fallin'
Gravity can't forget
To pull me back to the ground again

It's like I've been awakened
Every rule I had you breakin'
It's the risk that I'm takin'
I ain't never gonna shut you out

Everywhere I'm looking now
I'm surrounded by your embrace
Baby I can see you halo
You know you're my saving grace
You're everything I need and more
It's written all over you face
Baby I can feel your halo
Pray it won't fade away

I can feel your halo, halo, halo
I can see your halo, halo, halo

I can feel your halo, halo, halo
I can see your halo, halo, halo

Halo, halo oohhhh...

Everywhere I'm looking now
I'm surrounded by your embrace
Baby I can see you halo
You know you're my saving grace
You're everything I need and more
It's written all over you face
Baby I can feel your halo
Pray it won't fade away

I can feel your halo, halo, halo
I can see your halo, halo, halo
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Tetor 21, 2009, 12:16:36 MD

"With You"

I need you boo, (oh)
I gotta see you boo (hey)
And there're hearts all over the world tonight,
Said the hearts all over the world tonight [x2]

[Verse 1]
Hey! Little mama,
Ooh, you're a stunner
Hot..little figure,
Yes, you're a winner
And I'm so glad to be yours,
You're a class all your own
And..
Oh, little cutie
When..you talk to me
I swear..the whole world stops
You're my sweetheart
And I'm so glad that you are mine
You are one of a kind and..

[Bridge:]
You mean to me
What I mean to you and..
Together baby,
There is nothing we won't do
'cause if I got you,
I don't need money,
I don't need cars,
Girl, you're my all.
And..

[Chorus:]
Oh!
I'm into you,
And girl,
No one else would do,
'cause with every kiss and every hug,
You make me fall in love,
And now I know I can't be the only one,
I bet there heart's all over the world tonight,
With the love of their life who feels..
What I feel when I'm

With you [x5]
Girl..
With you [x5]

[Verse 2]
Oh girl!
I don't want nobody else,
Without you, there's no one left then,
You're like Jordans on Saturday,
I gotta have you and I cannot wait now,
Hey! Little shawty,
Say you care for me,
You know I care for you,
You know...that I'll be true,
You know that I won't lie,
You know that I would try,
To be your everything..yeah..

[Bridge:]
'cause if I got you,
I don't need money,
I don't need cars,
Girl, you're my all.
And..

[Chorus]

With you [x5]
Oh..
With you [x5]
Yeah Heh..

[Bridge 2]
And I..
Will never try to deny,
that you're my whole life,
'cause if you ever let me go,
I would die..
So I won't front,
I don't need another woman,
I just need your all and nothing,
'cause if I got that,
Then I'll be straight
Baby, you're the best part of my day

I need you boo,
I gotta see you boo
And there're hearts all over the world tonight,
Said the hearts all over the world tonight [x2]
Woo Oh.. Yeah
They need it boo,
They gotta see their boo,
Said the hearts all over the world tonight,
Hearts all over the world tonight [x2]

[Chorus]

With you [x5]
Girl..
With you [x5]
Oh..


http://www.youtube.com/watch?v=QEfmvWU_7LI#noexternalembed&hl=en&fs=1 (http://www.youtube.com/watch?v=QEfmvWU_7LI#noexternalembed&hl=en&fs=1)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Nëntor 16, 2009, 03:29:25 PD
Eneda Tarifa - Ika larg


Perpara meje zgjaten rruge qe shkojne e s'vijne
pas diku larg dicka ka mbetur e trishte
mbrapa meje mbeten zera qe s'm'arrijne
perpara shoh koke-ulur imazhin tim.(x2)

Lotet thahi, e mos m'u trishto
je engjell ti je drita ime
hap syte e me shiko
buzeqesh ca, se nuk te harroj
endrrat do ti marr me vete,
nga larg do ti dergoj

Lotet thahi, e mos m'u trishto
je engjell drita ime me shiko
buzeqesh ca, se nuk te harroj
endrrat qe nga larg do ti dergoj...

Perpara meje zgjaten rruge qe shkojne e s'vijne
pas diku larg dicka ka mbetur e trishte
mbrapa meje mbeten zera qe s' m'arrijne
perpara shoh koke-ulur imazhin tim.

Lotet thahi, e mos m'u trishto
je engjell ti je drita ime
hap syte e me shiko
buzeqesh ca, se nuk te harroj
endrrat qe nga larg do ti dergoj

Lotet thahi, e mos m'u trishto
je engjell drita ime me shiko
lotet thahi......
buzeqesh ca, se nuk te harroj
endrrat, do ti dergoj.......
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Nëntor 24, 2009, 12:54:43 MD

Love Don't Cost A Thing lyrics

[1] - You think you gotta keep me iced
You don't
You think I'm gonna spend your cash
I won't
Even if you were broke
My love don't cost a thing
Think I wanna drive your Benz
I don't
If I wanna floss I got my own
Even if you were broke
My love don't cost a thing

When you rolled up in the Escalade
Saw that truck you gave to the valet
Knew that it was game when you looked at me
Pulling up your sleeve so I could see the Rolley bling
Saw you later in the corner booth
Raising up a toast so I would notice you
But your heart's a mess
Think you outta know
Doesn't matter if you're balling out of control

[2] - All that matter's is
That you treat me right
Give me all the things I need
That money can't buy yeah

[Repeat 1]

When I took a chance
Thought you'd understand
Baby credit cards aren't romance
So you're tryna buy what's already yours
What I need from is not available in stores
Seen a side of you that I really feel
Doing way too much, never keep it real
If it doesn't change, gotta hit the road
Now I'm leaving, where's my keys?
I've got to go

[Repeat 2]

[Repeat 1]

A thing, a thing, a thing
Yeah, yeah, yeah
You think the money that you make
Can substitute the time you take
Take the keys here to my heart
Then you can win my heart, and get what's in my heart
I think you need to take some time
To show me that your love is true
There's more than dollar signs in you
Then you can win my heart, and get what's in my heart


Love Don't Cost a Thing (http://www.youtube.com/watch?v=lvjRrwR2eA4#)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Nëntor 24, 2009, 01:06:22 MD
Nothing Else Matters lyricsSo close, no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters

I never opened myself this way
Life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters

Yeah, trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Never cared for what they do
Never cared for what they know
And I know

So close, no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters

Never cared for what they do
Never cared for what they know
And I know, that's right

Never opened myself this way
And life is ours, we live it our way
All these words I don't just say
And nothing else matters, yeah

Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Never cared for things they say
Never cared for games they play
I never cared for what they do
I never cared for what they know
And I know, yeah yeah yeah


Metalica - Nothing Else Matters (http://www.youtube.com/watch?v=TfDRSa01t_E#)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Nëntor 24, 2009, 01:13:55 MD
Just Dance lyrics

RedOne, Konvict
GaGa, oh-oh, eh

I?ve had a little bit too much, much
All of the people start to rush, start to rush by
How does he twist the dance? Can?t find a drink, oh man
Where are my keys? I lost my phone, phone

What?s going on on the floor?
I love this record baby but I can?t see straight anymore
Keep it cool, what?s the name of this club?
I can?t remember but it?s alright, a-alright

Just dance, gonna be okay, da da doo-doo-mmm
Just dance, spin that record babe, da da doo-doo-mmm
Just dance, gonna be okay, d-d-d-dance
Dance, dance, just, j-j-just dance

Wish I could shut my playboy mouth, oh oh oh-oh
How?d I turn my shirt inside out? Inside outright
Control your poison babe, roses have thorns they say
And we?re all getting hosed tonight, oh oh oh-oh

What?s going on on the floor?
I love this record baby but I can?t see straight anymore
Keep it cool, what?s the name of this club?
I can?t remember but it?s alright, a-alright

Just dance, gonna be okay, da da doo-doo-mmm
Just dance, spin that record babe, da da doo-doo-mmm
Just dance, gonna be okay, d-d-d-dance
Dance, dance, just, j-j-just

When I come through on the dance floor checkin? out that catalog
Can?t believe my eyes, so many women without a flaw
And I ain?t gon? give it up, steady tryin? to pick it up like a car
I?ma hit it, I?ma hit it and flex and do it until tomorr? yeah

Shawty I can see that you got so much energy
The way you?re twirlin? up them hips 'round and 'round
And now there?s no reason at all why you can?t leave here with me
In the meantime stay and let me watch you break it down

And dance, gonna be okay, da da doo-doo-mmm
Just dance, spin that record babe, da da doo-doo-mmm

Just dance, gonna be okay, da da doo-doo-mmm
Just dance, spin that record babe, da da doo-doo-mmm
Just dance, gonna be okay, d-d-d-dance
Dance, dance, just, j-j-just dance

Woo! Let?s go!

Half psychotic, sick, hypnotic
Got my blueprint, it?s symphonic
Half psychotic, sick, hypnotic
Got my blueprint electronic

Half psychotic, sick, hypnotic
Got my blueprint, it?s symphonic
Half psychotic, sick, hypnotic
Got my blueprint electronic

Go! Use your muscle, carve it out, work it, hustle
I got it, just stay close enough to get it
Don?t slow! Drive it, clean it, lights out, bleed it
Spend the lasto
(I got it)
In your pocko
(I got it)

Just dance, gonna be okay, da da doo-doo-mmm
Just dance, spin that record babe, da da doo-doo-mmm

Just dance, gonna be okay, da da doo-doo-mmm
Just dance, spin that record babe, da da doo-doo-mmm
Just dance, gonna be okay, d-d-d-dance
Dance, dance, just, j-j-just dance


Lady Gaga - Just Dance (http://www.youtube.com/watch?v=M65zI9LH-as#noexternalembed)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Amy ne Nëntor 24, 2009, 03:59:28 MD
Jam ,jam e mire
s'jam ,s'jam e mire
dhe ne s'jam e mire
jam per veten time  [tongue3] [mrgreen]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Dhjetor 01, 2009, 02:29:25 PD
Esta ausencia - David Bisbal

Despertar en el frio abismo de tu ausencia
Es rogar por las horas perdidas en mi habitacion
Recordar cada lagrima que fue tan nuestra
Me desangra el alma, me desangra el alma

Es andar el sendero que escribimos juntos
Es tocar un silencio profundo en el corazon
Escapar por las brechas de un amor profundo
Es mentir de nuevo por negar tu ausencia

Coro:
Esta ausencia tan grande
tan dura, tan honda
Que quiebra en pedazos
Mi razon.

Esta ausencia desnuda
De dudas y sombras
Me clava tu amor

Esta ausencia que duele
En el fondo del alma
Que quema por dentro
Mi sueño y mi calma

Coro 2:
Esta ausencia de hielo
De piel, de silencio
Que corta las horas sin piedad

Esta ausencia infinita
De noches y dias
No tiene final

Fue tan facil decir
Que el adios sanaria
Las espinas clavadas
En tu alma y la mia

Esta ausencia me grita
Que se acaba la vida
Porque no volveras, volveras.

Ya lo ves, tu partida no condujo a nada
Porque nada hace el tiempo a la sombra de mi soledad
Ya lo ves, derrotado y sin hallar la calma
Que daria por verte y olvidarlo todo.
(coro)

Esta ausencia me grita
Que se acaba la vida
Porque no volveras

Y me desangra tu partida
Y tu recuerdo hace temblar mi corazon
Como olvidarte si no quiero
Porque es que amor sin ti yo muero
(coro 2)

Esta ausencia me grita
Que se acaba la vida
Porque no volveras, volveras, volveras
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Sirenetta ne Dhjetor 01, 2009, 02:39:41 PD
o niki kete kengen e kam fiksim... e kam ngju nga postimet e tenebraum... shum e bukur  [rose] rrofsh per tekstin
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Dhjetor 01, 2009, 12:13:52 MD
kenga e telenoveles dashuri vjeshte  [mrgreen]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Dhjetor 01, 2009, 01:25:26 MD
Beyonce- In da club


Go shorty, it's Beyonce,
We gon' party like, it's ya birthday,
We gettin' naughty like, it's ya birthday
So put ya drink up in the air if you feel sexy!

I'm the chick with the hot ish, manolo blahnik,
Jimmy choo kicks, killin' it, who you with?
Me & my girls at the party with the diamond zinati's
I'm that classy mami with the Marilyn Monroe body.
I'm that fly chick 5*6 Marc Jacob mini
Ghetto fabolous, glamourous, its effortless
Make up light, we with my pastel luis
Designer scarf, work of art, rockin' vintage Gucci

You can find me in the club, sippin' on some buds,
Daddy I got what you need you's a sexy little thug,
Don't wanna be your girl I ain't lookin for no love,
So come give me a hug, sexy little thug.

You can find me in the club, sippin' on some buds,
Daddy I got what you need you's a sexy little thug,
Don't wanna be your girl I ain't lookin for no love,
So come give me a hug, sexy little thug.

My nails my hair my diamond rings,
Shining with all my fancy things,
My crib my car my clothes my jewels,
Why you mad? Cause I came up and I ain't changed.

I'm that girl wearing chanel pearls,
Chandeliers in my ears from Bailey Bank and Biddle
Ya feelin my style, ya feelin my flow
Hair sheek, smells sweet, like flow to flow?
I'm the lady sipping baileys while I strut like a model
If the ladies wanna hate me I jus send them a bottle
I kno I got it but don't flaunt it even though brothas want it,
Dancin' dirrty while I'm flirtin, 'cause he' checkin' up on me.

You can find me in the club, sippin' on some buds,
Daddy I got what you need you's a sexy little thug,
Don't wanna be your girl I ain't lookin for no love,
So come give me a hug, sexy little thug.

You can find me in the club, sippin' on some buds,
Daddy I got what you need you's a sexy little thug,
Don't wanna be your girl I ain't lookin for no love,
So come give me a hug, sexy little thug.

My nails my hair my diamond rings,
Shining with all my fancy things,
My crib my car my clothes my jewels,
Why you mad? Cause I came up and I ain't changed, ohhh

ohhh, ohhh ohhh, ohhh!
ohhh, ohhh ohhh, ohhh.
ohhh, ohhh ohhh, ohhh!
ohhh, ohhhoooooooooooooooooooooowww!! (into hook)

You can find me in the club, sippin' on some buds,
Daddy I got what you need you's a sexy little thug,
Don't wanna be your girl I ain't lookin for no love,
So come give me a hug, sexy little thug.

You can find me in the club, sippin' on some buds,
Daddy I got what you need you's a sexy little thug,
Don't wanna be your girl I ain't lookin for no love,
So come give me a hug, sexy little thug
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Dhjetor 01, 2009, 01:35:02 MD
3 doors down-Here Without You


A hundred days have made me older
Since the last time that I saw your pretty face
A thousand lies have made me colder
And I don't think I can look at this the same
But all the miles that separate
Disappear now when I'm dreaming of your face

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And I dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight it's only you and me

The miles just keep rollin'
As the people leave their way to say hello
I've heard this life is overrated
But I hope that it gets better as we go

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And I dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl its only you and me

Everything I know, and anywhere I go
It gets hard but it wont take away my love
And when the last one falls
When it's all said and done
It gets hard but it wont take away my love

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And I dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl its only you and me
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Dhjetor 01, 2009, 01:36:47 MD
3 doors down-Here Without You


A hundred days have made me older
Since the last time that I saw your pretty face
A thousand lies have made me colder
And I don't think I can look at this the same
But all the miles that separate
Disappear now when I'm dreaming of your face

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And I dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight it's only you and me

The miles just keep rollin'
As the people leave their way to say hello
I've heard this life is overrated
But I hope that it gets better as we go

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And I dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl its only you and me

Everything I know, and anywhere I go
It gets hard but it wont take away my love
And when the last one falls
When it's all said and done
It gets hard but it wont take away my love

I'm here without you baby
But you're still on my lonely mind
I think about you baby
And I dream about you all the time
I'm here without you baby
But you're still with me in my dreams
And tonight girl its only you and me

[bravo] [bravo] [bravo] sa mi piace kjo kenga  [grin1]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Dhjetor 01, 2009, 01:40:03 MD
BLUE-Guilty

I never want to play the games that people play
I never want to hear the things they gotta say
I've found everything I need
I never wanted anymore than I can see
I only want you to believe

Chorus
If it's wrong to tell the truth
What am I supposed to do
When all I want to do is speak my mind (speak my mind)
If it's wrong to do what's right
I'm prepared to testify
If loving you with all my heart's a crime
Then I'm guilty

I wanna give you all the things you never had
Don't try to tell me how he treats you isn't bad
I need you back in my life
I never wanted just to be the other guy (be the other guy)
I never want to live a lie

Chorus x 1

Girl I followed my heart
Followed the truth
Right from the start it led me to you
Please don't leave me this way
I'm guilty now all I have to say

Chorus x 1

What am I supposed to do
Then I'm guilty
When all I wanna do is speak my mind
Guilty
Then I'm guilty
I'm prepared to testify
If it's wrong to do what's right then tell me about this feeling inside
If loving you with all my hearts a crime
I'm Guilty
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: AMANDA 22 ne Dhjetor 01, 2009, 02:31:06 MD
Born To Make You Happy lyrics

I'm sitting here alone up in my room
And thinking about the times that we've been through (oh my love)
I'm looking at a picture in my hand
Trying my best to understand
I really want to know what we did wrong
With a love that felt so strong
If only you were here tonight
I know that we could make it right

[CHORUS:]
I don't know how to live without your love
I was born to make you happy
'Cause you're the only one within my heart
I was born to make you happy
Always and forever you and me
That's the way our life should be
I don't know how to live without your love
I was born to make you happy

I know I've been a fool since you've been gone
I'd better give it up and carry on (oh my love)
'Cause living in a dream of you and me
Is not the way my life should be
I don't want to cry a tear for you
So forgive me if I do
If only you were here tonight
I know that we could make it right

[Repeat CHORUS]

I'd do anything, I'd give you my world
I'd wait forever, to be your girl
Just call out my name, and I will be there
Just to show you how much I care

[Repeat CHORUS]

BRITNEY SPEARS
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Dhjetor 05, 2009, 05:43:18 PD
ANDI SHKOZA - SIKUR TE NDODHTE DHE NJE HERE

Vogelush te dy,kur ta dhash puthjen e pare
edhe qesha une edhe qeshe ti
puthje edhe shi
edhe qesha une edhe qeshe ti
puthje edhe shi


sikur te ndodhte dhe nje here
te te puthja si atehere
te shtrengoja ne krahet e mi
perse ti zemer me genjen
dashuria me nuk vjen
ku ta gjej un perseri

sikur te ndodhte dhe nje here
te jetonim si atehere
te shtrengoja ne krahet e mi
perse ti zemer me genjen
dashuria me nuk vjen
sot kam mbetur ne vetmi

nga larg te shikoj
sot je bere tjeter njeri
jeta o shpirti im
pa ty skam kuptim
lot edhe shi
jeta o shpirti im
pa ty skam kuptim
lot edhe shi


sikur te ndodhte dhe nje here
te te puthja si atehere
te shtrengoja ne krahet e mi
perse ti zemer me genjen
dashuria me nuk vjen
ku ta gjej un  perseri

sikur te ndodhte dhe nje here
te jetonim atehere
te shtrengoja ne krahet e mi
perse ti zemer me genjen
dashuria me nuk vjen
sot kam mbetur ne vetmi

sikur te ndodhte dhe nje here
te te puthja si atehere
te shtrengoja ne krahet e mi
perse ti zemer me genjen
dashuria me nuk vjen
ku ta gjej un  perseri
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: *Bleri* ne Dhjetor 05, 2009, 03:07:23 MD
Well I am what,I am thank you.
Some people just don't understand.
Find yourself first,
and then your tool.
Find yourself first,
don't you be no fool.

Here comes a woman,
wrapped up in chains.
Messin' with that fool babe,
your life is pain.
If you want to be free,
come along with me.
Don't mess with the man,
he'll never understand.
I said find yourself first,
and then your talent.
Work hard in your mind,
so if you come alive,
you better prove to the man,
you're as strong as him.

Everybody come alive,
everybody love alive.
Everybody love alive,
everybody hear my message.

Jimi Hendrix
message to love
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Sirenetta ne Dhjetor 05, 2009, 09:03:09 MD
michele zarillo- 5 giorni


Cinque giorni che ti ho perso
quanto freddo in questa vita
ma tu
non mi hai cercato più
troppa gente che mi chiede
scava dentro la ferita
e in me
non cicatrizzi mai
faccio male anche a un amico
che ogni sera e' qui
gli ho giurato di ascoltarlo
ma tradisco lui e me
perché quando tu sei ferito non sai mai
oh mai
se conviene più guarire
o affondare giù
per sempre
amore mio come farò a rassegnarmi a vivere
e proprio io che ti amo ti sto implorando
aiutami a distruggerti
cinque giorni che ti ho perso
mille lacrime cadute
ed io
inchiodato a te
tutto e ancora più di tutto
per cercare di scappare
ho provato a disprezzarti
a tradirti a farmi male
perché quando tu stai annegando non sai mai
oh mai
se conviene farsi forza
o lasciarsi andare giù
nel mare
amore mio come farò a rassegnarmi a vivere
e proprio io che ti amo ti sto implorando
aiutami a distruggerti
se un giorno tornerò nei tuoi pensieri
mi dici tu chi ti perdonerà
di esserti dimenticata ieri
quando bastava stringersi di più
parlare un po'
e proprio io che ti amo ti sto implorando
aiutami a distruggerti.

Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: AMANDA 22 ne Dhjetor 06, 2009, 02:12:38 MD
Toni Braxton - Unbreak My Heart

Don't leave me in all this pain
Don't leave me out in the rain
Come back and bring back my smile
Come and take these tears away
I need your arms to hold me now
The nights are so unkind
Bring back those nights when I held you beside me

Un-break my heart
Say you'll love me again
Un-do this hurt you caused
When you walked out the door
And walked outta my life
Un-cry these tears
I cried so many nights
Un-break my heart, my heart

Take back that sad word good-bye
Bring back the joy to my life
Don't leave me here with these tears
Come and kiss this pain away
I can't forget the day you left
Time is so unkind
And life is so cruel without you here beside me
(repeat 1)

Ohh, oh
Don't leave me in all this pain
Don't leave me out in the rain
Bring back the nights when I held you beside me
(rpt 1)

Un-break my
Un-break my heart, oh baby
Come back and say you love me
Un-break my heart
Sweet darlin'
Without you I just can't go on
Can't go on
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Iness ne Dhjetor 06, 2009, 03:25:13 MD
Entra en mi Vida
Buenas noches mucho gusto Eras un chico
más Después de 5 minutos Ya eras
alguien especial Sin hablarme, sin tocarme Algo
dentro se encendió En tus ojos se
hacía tarde Y me olvidaba del reloj.

Estos días a tu lado Me enseñaron
que en verdad No hay tiempo determinado Para
comenzar a amar Siento algo tan profundo Que no
tiene explicación No hay razón ni
lógica en mi corazón.

Entra en mi vida, te abro la puerta Se que en
tus brazos ya no habrán noches desiertas
Entra en mi vida, yo te lo ruego Te
comencé por extrañar, Pero
empecé a necesitarte de nuevo.


Buenas noches mucho gusto Ya no existe nadie
más Después de este tiempo juntos
No puedo volver atrás Tú me
hablaste, me tocaste Y te volviste mi
ilusión Quiero que seas dueño de mi
corazón.

Entra en mi vida, te abro la puerta Se que en
tus brazos ya no habrán noches desiertas
Entra en mi vida, yo te lo ruego Te
comencé por extrañar, Pero
empecé a necesitarte de nuevo.

Entra en mis horas, sálvame ahora Abre
tus brazos fuerte y déjame entrar

Entra en mi vida, te abro la puerta Se que en
tus brazos ya no habrán noches desiertas
Entra en mi vida, yo te lo ruego Te
comencé por extrañar, Pero
empecé a necesitarte de nuevo.

Te comencé por extrañar, Pero
empecé a necesitarte de nuevo...


Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Iness ne Dhjetor 06, 2009, 03:26:57 MD
Je t'aime


D'accord, il existait d'autres façons de se quitter
Quelques éclats de verre auraient peut-être pu nous aider
Dans ce silence amer, j'ai décidé de pardonner
Les erreurs qu'on peut faire à trop s'aimer

D'accord la petite fille en moi souvent te réclamait
Presque comme une mère, tu me bordais, me protégeais
Je t'ai volé ce sang qu'on aurait pas dû partager
A bout de mots, de rêves je vais crier :
"Je t'aime, je t'aime"
Comme un fou comme un soldat
comme une star de cinéma
Je t'aime, je t'aime
Comme un loup, comme un roi
Comme un homme que je ne suis pas
Tu vois, je t'aime comme ça

D'accord je t'ai confié tous mes sourires, tous mes secrets
Même ceux, dont seul un frère est le gardien inavoué
Dans cette maison de pierre, Satan nous regardait danser
J'ai tant voulu la guerre de corps qui se faisaient la paix
Je t'aime, je t'aime
Comme un fou comme un soldat
Comme une star de cinéma
Je t'aime, je t'aime
Comme un loup, comme un roi
Comme un homme que je ne suis pas
Tu vois, je t'aime comme ça


Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Dhjetor 06, 2009, 03:52:31 MD
edona llalloshi - lemza

Kur ra zilja mezi prita
Profesori hyri n'msim
Per qudi si s'me ra pika
Kur ai thiri emrin tim

Un asnje fjale se kisha msuar
Mbreme n takim siha me te
Por nisi lemza e bekuar
Ne drrase te zeze shihja 2 sy
Ohohoho mos me mundo
Ohoo te lutemm moss
Ohohohoo...
Lalalalalalalalallalalalalalalalalalala

C'me kujton kaq shpesh or djale
Lemz or lemz më ler të qetë
Është turp i madh kur s'di një fjalë
Edhe lemza kisha mbet

M' ler moj lemzë se mbarova
Çdo mësim unë do mësoj
Po të jap fjalën po kalova
Në takim më shpesh do shkoj

Por lermë moj lemzë se mbarova
Çdo mësim unë do mësoj
Po të jap fjalën po kalova
Në takim më shpesh do shkoj

Në takim më shpesh do shkoj
Në takim më shpesh do shkoj
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: AMANDA 22 ne Dhjetor 07, 2009, 08:57:16 MD
Ku mbeten gjith ato premtime
Ti ke nje pjes e jetes time
Ti fala gjith ato gabime
te durova se te kam desht

E nalna shpesh un thom ... a thu pse sbesove ...
pse pa dit t'verteten ... ike u largove ..
E pse dyshove kur gjith ... tpata nmen ...
a thu kush sot ...po e gzon venin tem ...
ku mbeten thanjet tua ..qe u ngulen nkoken time ...
ku meten fjalt e tua .. qee thojshe jeta ime ..
ngushllime pi njerzve ... pse kaq leht u ndat ...
tan u quditem .. qysh u deshtum tan e pat ..
ti ngat nuk je ... e di tjeter ke ...
ai a po t pyt .. qysh kalojshim ne ...
ta premtova zemren ... e at ty ta dhash ...
shpesh um thojke vetja hej kadal ma javash ...
un ty nuk tlash .. po ty tlan dyshimet ...
pse kaq shpejt .. u harrun ato perqafimet ...
premtimet qe ti dhash un .. ato i mbajta ...
un jam besnik e jo si ti qe me bone lajka ...

Ku mbeten gjith ato premtime
Ti ke nje pjes e jetes time
Ti fala gjith ato gabime
te durova se te kam desht

Edhe pse ndodhi te na kjo un ty du hala
syni lot pikon e zemra mu ka ca
ti se din se sum ki kuptu
ti je e vetmja vajz qe msove mu me dashuru
tash un sjom me ty e ti je e lir
gjuje 1 monedh ndet e menoje 1 deshir
mbylli syt e kthehet lumturia
po me ni djal tjeter e kujtime tmia
durimi yt per mu osht dashuria qe ki n'zemer
un tshikova si mbretresh e jo si femer
besimi jot ndaj meje ke jo i plot
shpesh mu hudhen fjalt qe shpesh i flet kjo bot

.. Dashuria osht gjaja qe ndodh ma se shumti ne ket bot
si te mashkujt ashtu edhe te femnat ..

ref;ku mbeten gjith ato premtime
ti ke nje pjes te jetes time
Ti fala gjith ato gabime
te durova se te kam desht

DMC-PREMTIMET
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: AMANDA 22 ne Dhjetor 07, 2009, 09:01:22 MD
GENTJAN DEMA-NJE DITE DO QASH
GENTI
Kam kohe pa te shikuar, e zerin s’ta degjoj,
Dhe pse ti je larguar, un ende te kujtoj.
Mendoja se me doje, sa here me perqafoje,
E kur me lot ne sy, me puthje e me thoje
Se asnje cast te jetes, vetem nuk do me lije
Ne ferr e ne parajse, me mua do te rrije,
I mbaj mend fjalet e tua, e syte e tu te embel,
Por tani gjithcka, me duket si nje enderr.


REF
Nje dite do te qash, do te qash per dashurine
Do te qash nje dite, do te qash si çdo njeri.
Nje dite do te qash, nje dite do te qash dhe ti,
Do te qash nje dite, ashtu si une tani.


RONI
Me vjen keq me beso, tani po e kuptoj,
Qe ty te humba, sepse dashurine e bera loje,
E s’di me cfare te bej, se ne shihemi kaq rralle,
Me vjen keq, qe s’kam as guxim te them me fal.
Cfare s’do jepja, qe tani ti te ishe k’tu me mua,
Se dua dhe nje here ti perkedhel floket e tua,
Dua te t’kem prane, te shoh, ne krahe te mbaj
Te qesh, te puth e pastaj te qaj.GENTI
Kam kohe pa te takuar, e zerin s’ta degjoj,
Ndoshta me ke harruar, por un prap te kujtoj.
Premtimet tona humben, ne ditet e pa kthim
Dhe endrrat qe i thurem mbeten vec nje kujtim.


REF
Nje dite do te qash, do te qash per dashurine
Do te qash nje dite, do te qash si çdo njeri.
Nje dite do te qash, nje dite do te qash dhe ti,
Do te qash nje dite, ashtu si une tani.

GENTI
Nje dite do te qash. Nje dite do te qash dhe ti
Do te qash nje dite
Nje dite do te qash, nje dite do te qash dhe ti
Do te qash nje dite
Se ne te dy kurre s’do te jemi bashke.


REF
Nje dite do te qash, do te qash per dashurine
Do te qash nje dite, do te qash si çdo njeri.
Nje dite do te qash, nje dite do te qash dhe ti,
Do te qash nje dite, ashtu si une tani.
Ashtu si une tani…
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: AMANDA 22 ne Dhjetor 07, 2009, 09:05:45 MD
SOLO QUEDATE EN SILENCIO

Te encuentro despierto me dices lo siento con una lagrima derramas.(ANAHI)
Me abrazas me hielo me pides un beso y yo me quedo sin respirar.(CHRISTIAN)
Solo espera un momento, solo dime no es cierto.(DULCE)
Solo quedate en silencio 5 minutos acariciame un momento ven junto a mi te dare el ultimo beso el mas profundo guardare mis sentimientos y me ire lejos de ti.(CHORUS)
De ti! oooh oh.(ANAHI)
Tengo tanto miedo y es que no comprendo que fue lo que yo he hecho mal.(CRISTIAN)
Me abrazas me hielo me pides un beso y yo me quedo sin respirar.(ANAHI)
Solo espera un momento.(DULCE)
Solo dime no es ciertooo.(ANAHI)
Solo quedate en silencio 5 minutos acariciame un momento ven junto a mi te dare el ultimo beso el mas profundo guardare mis sentimientos y me ire lejos de ti.(CHORUS)

DULCE Y CRISTIAN:
Dame tu mano devuelveme el aire di que me amas que no eres culpable por lo menos un momento dime que esto no es cierto.
Solo quedate en silencio... Acariciame un momento... Te dare el ultimo beso... Guardare mis sentimientos y me ire lejos de ti.(CHORUS)
Solo quedate en silencio 5 minutos acariciame un momento ven junto a mi te dare el ultimo beso el mas profundo guardare mis sentimientos y me ire lejos de ti.(CHORUS
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Sirenetta ne Dhjetor 09, 2009, 03:49:56 PD
James Blunt - Goodbye  [hello55] [sad1]


Did I disappoint you or let you down?
Should I be feeling guilty or let the judges frown?
'Cause I saw the end before we'd begun,
Yes I saw you were blinded and I knew I had won.
So I took what's mine by eternal right.
Took your soul out into the night.
It may be over but it won't stop there,
I am here for you if you'd only care.
You touched my heart you touched my soul.
You changed my life and all my goals.
And love is blind and that I knew when,
My heart was blinded by you.
I've kissed your lips and held your head.
Shared your dreams and shared your bed.
I know you well, I know your smell.
I've been addicted to you.

Goodbye my lover.
Goodbye my friend.
You have been the one.
You have been the one for me.

I am a dreamer but when I wake,
You can't break my spirit - it's my dreams you take.
And as you move on, remember me,
Remember us and all we used to be
I've seen you cry, I've seen you smile.
I've watched you sleeping for a while.
I'd be the father of your child.
I'd spend a lifetime with you.
I know your fears and you know mine.
We've had our doubts but now we're fine,
And I love you, I swear that's true.
I cannot live without you.

Goodbye my lover.
Goodbye my friend.
You have been the one.
You have been the one for me.

And I still hold your hand in mine.
In mine when I'm asleep.
And I will bear my soul in time,
When I'm kneeling at your feet.
Goodbye my lover.
Goodbye my friend.
You have been the one.
You have been the one for me.
I'm so hollow, baby, I'm so hollow.
I'm so, I'm so, I'm so hollow.
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Dhjetor 09, 2009, 03:57:36 PD
Eli Fara - Sonate

Rruges I Trishtuar, Dikush Po Ecen,
Nje I Dashuruar Dhe Fare Vetem,
Dashurine Qe Humbi Duke Kerkuar
Si I Erdhi Fundi,
Iku Dhe E La

Vajzen Qe E Donte, Sa Donte Jeten
E Braktisi Sonte Dhe E La Vetem
Endrra Qe Perkuli, Sa Shpejt U Shua,
Erresires Fundi
Iku Dhe E La

Ndoshta Rri E Fshehur, Diku Ne Pyll,
Apo Rri E Ndezur, Atje Me Yjet
Dhe Pergjon Atje,
Djalin Qe Kerkon

Kushedi Ku Dehet, A Perqafohet,
Apo Do Te Kthehet Dhe Do Pendohet
Djali Ne Vetmi,
Vajzen E Kerkoj
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Sirenetta ne Dhjetor 18, 2009, 01:58:52 PD
andrea bocelli - sarah brightman ... time to say goodbye

(Sarah) Quando sono sola
sogno all'orizzonte
e mancan le parole,
si lo so che non c'è luce
in una stanza quando manca il sole,
se non ci sei tu con me, con me.
Su le finestre
mostra a tutti il mio cuore
che hai accesso,
chiudi dentro me
la luce che
hai incontrato per strada.
Time to say goodbye
Paesi che non ho mai
veduto e vissuto con te,
adesso sì li vivrò.
Con te partirò
su navi per mari
che, io lo so,
no, no, non esistono più,
it's time to say goodbye.

(Andrea) Quando sei lontana
sogno all'orizzonte
e mancan le parole,
e io si lo so
che sei con me, con me,
tu mia luna tu sei qui con me,
mio sole tu sei qui con me,
con me, con me, con me.

Time to say goodbye.
Paesi che non ho mai
veduto e vissuto con te,
adesso sì li vivrò.
Con te partirò
su navi per mari
che, io lo so,
no, no, non esistono più,

(Both) con te io li rivivrò.
Con te partirò
su navi per mari
che, io lo so,
no, no, non esistono più,
con te io li rivivrò.
Con te partirò
Io con te.

Time To Say Goodbye Andrea Bocelli and Sarah Brightman.flv (http://www.youtube.com/watch?v=QbN0g8-zbdY#)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Dhjetor 18, 2009, 04:12:00 MD
Adrese pa emer - Rovena Stefa

Adrese pa emer
eshte vendi im o zemer
a s'te treguan ku gjendet mikja e vjeter
te shkrova nje leter me doren time
vetem qe je ti shkaku i vdekjes sime.Dashnia vdes nese zemra te pushon
Un ne shpirt jam qe jeten e flijon,
Urime o zemer per nusen e re
as pak mos u prek edhe pse kam vdek.


Ne telefon mos kerko numrin e vjeter, se un sjam më aty eshte dikush tjeter, harroje emrin qe s'ekziston më
se kush ka vdekur jo nuk s'eshte kthyer më
ref 2:
Dashnia vdes nese zemra te pushon
Un ne shpirt jam qe jeten e flijon,
Urime o zemer per nusen e re
as pak mos u prek edhe pse kam vdek.
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Iness ne Janar 02, 2010, 12:42:25 MD
Rruga e zemres

Rosela:)
uuuuuuu
Sa here e thyer
sa here e lodhur
sa here me friken se ku po gabon
tek vetja jote
je gjithçka qe kerkon

(Eliza:)
As koken ulur
as e perbuzur
kurre mos qendro
as kurre mos lejo
tek vetja jote
je gjithçka qe kerkon

(Bashkë:)
Ti beso...
ne fuqine e zemres tende
dhe mos harro
se per vete ti vendos
drejt vazhdo(drejt vazhdo)
dhe atehere kur ti rrezohesh
mos ndalo asnjehere
as kur jeta te dëshpëron

(Rosela:)
Nje rruge e humbur
nje e pamundur
kurre mos mendo
se eshte jeta per ty
mos u dorzo
ti ne vete mos dysho

(Eliza:)
Nje rruge e humbur nje e pamundur
mos thuaj kurre
se eshte jeta per ty
mos u dorzo ti
ne vete mos dysho

(Bashkë:)
Ti besoooooo
ne fuqine e zemres tende
dhe mos harro
per vete ti vendos
drejt vazhdo(drejt vazhdo)
dhe atehere kur ti rrezohesh
mos ndalo asnjehere
as kur jeta te deshpron

(Eliza:)
Mos u tremb nga asgje
qe ty jeta te sfidon

(Rosela:)
Ne zemren tende ti beso
ajo s'te mashtron

(Bashkë:)
haaahaaa haaaaaa
Dielli per ty rrezon
ku do qe je ku do qe shkon
dielli per ty rrezon
rrugen tende ta ndriçon

(Eliza:)
Rrugen e zemres tende
asnjehere mos e ndalo
(mos e ndalo)(mos e ndalo)

(Rosela:)
Rrugen e zemres tende asnjeher mos e ndalo
(mos e ndalo)(mos e lesho)

(Bashkë:)
Asnjehere mos e lesho...

ti beso ne fuqine e zemres tende
mos harro
se per vete ti vendos
drejt vazhdo(drejt vazhdo)
dhe atehere kur ti rrezohesh
mos ndalo asnjehere
as kur jeta te deshperon

(Rosela:)
ti beso ne fuqine e zemres tende...

(Eliza:)
Mos harro se per vete ti vendos...

(Bashkë:)
Drejt vazhdo
deri athere kur ti te dorzohesh
mos ndalo asnjehere
as kur jeta te deshperon
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Janar 11, 2010, 04:07:39 MD
Greta Koci - Me fal Nene

Me thane, se je tretur o nene,ti
Larg, malli te vret aaa.
Mbyll syte, dhe tek porta e vjeter
Nata kur vjen, e vetme me pret

Sa larg, me ka cuar ky fat, nene
Sa vite pa ty aaa.
Ne shpirt, me ka mbetur kujtimi
Kur te shoh, ne nje fotografi


Dhe asnjehere nuk te thashe, me fal
Me fal nene, me fal ti
Me kujtohen syte plot me mall
Por nje dite nene do te vij
Zemren time dua ta jap
Se ate ma dhe ti
Nene, falem per ty ooo

Do t'vij, sapo te vije nata
Si yll do ndricoj aaa
Ti prek, ato floket e bardha
Nga pritja t'u zbardhen, debore

Sa larg, me ka cuar ky fat, nene
Sa vite pa ty aaa
Ne shpirt, me ka mbetur kujtimi
Kur te shoh, ne nje fotografi


Dhe asnjehere nuk te thashe, me fal
Me fal nene, me fal ti
Me kujtohen syte plot me mall
Por nje dite nene do te vij
Zemren time dua ta jap
Se ate ma dhe ti
Nene, falem per ty ooo
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Janar 31, 2010, 02:32:33 MD
Leonard Cohen - Dance Me to the End of LoveDance me to your beauty with a burning violin
Dance me through the panic 'til I'm gathered safely in
Lift me like an olive branch and be my homeward dove
Dance me to the end of love
Dance me to the end of love
Oh let me see your beauty when the witnesses are gone
Let me feel you moving like they do in Babylon
Show me slowly what I only know the limits of
Dance me to the end of love
Dance me to the end of love

Dance me to the wedding now, dance me on and on
Dance me very tenderly and dance me very long
We're both of us beneath our love, we're both of us above
Dance me to the end of love
Dance me to the end of love

Dance me to the children who are asking to be born
Dance me through the curtains that our kisses have outworn
Raise a tent of shelter now, though every thread is torn
Dance me to the end of love

Dance me to your beauty with a burning violin
Dance me through the panic till I'm gathered safely in
Touch me with your naked hand or touch me with your glove
Dance me to the end of love
Dance me to the end of love
Dance me to the end of love
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Iness ne Shkurt 05, 2010, 07:03:26 MD
Pyes lotin...
Te flisja gjuhet e gjithe botes
e te mos ndjeja dashurine
do isha si nje gur i heshtur
kembane harruar ne vetmi.

Te gjithe pasurine e ndaja
te mos shihja varferi
te digjej trupin do ta falja
e le te behej hi.

Se endrrat edhe shpresat
pa dashurine jane thjesht nje iluzion
ndaj dua o njeri, ti fal pak dashuri
pa te cfare eshte kjo bote, a e kupton

(refreni)
Se loti qe pikon, nje zemer lendon
i vogel na duket, i madh sa nje glob
o bote e di se cte mundon
se ka njerez sot dhe duan vetem lot
snjohin dashurine, snjohin miresine.

Te flisja gjuhet e gjithe botes
e te mos ndjeja dashurine
do isha si nje gur i heshtur
kembane harruar ne vetmi.

Te gjithe pasurine e ndaja
te mos shihja varferi
te digjej trupin do ta falja
e le te behej hi.

(refreni)
Se loti qe pikon, nje zemer lendon
i vogel na duket, i madh sa nje glob
o bote e di se cte mundon
se ka njerez sot dhe duan vetem lot
snjohin dashurine, snjohin miresine.

Dashuria, endrra, shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj... Dashuria
 [whackbutt]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Shkurt 06, 2010, 11:56:59 PD
Emilia - Big,Big World

Refrain:

I´m a big,big girl
In a big,big world
It´s not a big,big thing
If you leave me

But i do,do feel
That do,do will
Miss you much
Miss you much

(1)
I can see the first leaves falling
It´s so yellow and nice
It´s so very could outside
Like the way i´m feeling inside

Refrain:

I´m a big,big girl
In a big,big world
It´s not a big,big thing
If you leave me

But i do,do feel
That do,do will
Miss you much
Miss you much

(2)
Outside it´s now raining
And tears are falling from my eyes
Why did it have to happen
Why did it all have to end

Refrain:

I´m a big,big girl
In a big,big world
It´s not a big,big thing
If you leave me

But i do,do feel
That do,do will
Miss you much
Miss you much

(3)
I have your arms around me
warm like fire
But when i open my eyes
you´re gone

Refrain(2x):

I´m a big,big girl
In a big,big world
It´s not a big,big thing
If you leave me

But i do,do feel
That do,do will
Miss you much
Miss you much


http://www.youtube.com/watch?v=BUKq7DLo6Ko
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ORIAL ne Shkurt 06, 2010, 12:44:49 MD
rihana te amo

Te Amo,Te Amo
she says to me
I hear the pain in her voice..
and we danced underneath the candelabra
she takes the lead
that's when I saw it in her eyes it's over
Then she says te amo
then she put her hand around me waist
I told her no,
She cries Te amo
i told her im not gonna run away
but let me go
My soul is crying,
without asking why
I said te amo,
would somebody tell me what she said?
Dont it mean I love you
Think it means I love you
Dont it mean I love you

Te amo, Te amo,
shes scared to breathe
I hold her hand, i got no choice uhh
Pull me out on the beach, danced in the water,
I start to leave
Shes begging me and asking why its over
Then she says te amo
then she put her hand around me waist
I told her no,
She cries Te amo

I told her im not gonna run away,
but let me go
My soul is crying,
without asking why
I said te amo,
would somebody tell me what she said?
Dont it mean I love you
Think it means I love you
Dont it mean I love you
Listen we can dance,
butyou gotta watch ur hands
watch me all night, im movin' to the night becauseI understand
that we all need love
and i'm not afraid
to feelthe love but i dont feel that way
Then she says te amo
then she put her hand around me waist
I told her no
She cries te amo
I told her im not gonna run away but let mego
My soul is crying,
without asking why
I said te amo,
would somebody tell me what she said?
Don't it mean I love you
Think it means I love you
Don't it mean I love you
Think it means i love you,
Te Amo
Te Amo
Don't It means I Love You...

Te Amo - Rihanna [My] Official Video (http://www.youtube.com/watch?v=Bx4rh7rJ5zI#)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Shkurt 06, 2010, 02:31:27 MD
Delusa -Vasco Rossi  [teethsmile]

Sei tu che quando balli così, mi vuoi provocare
e lo sai cos'è che scateni tu, dentro di me!
e...si, continua pure così, che vai bene
e lo sai, ti dirò sempre di sì.......io muoio per te!
Sei tu che quando balli così in televisione
chissà com'è orgoglioso di te tuo papà!
E....si che il gioco è bello così....solo "guardare"
però quel Boncompagni lì .....secondo me...........

Ehi tu "delusa"
attenta che chi troppo "abusa"
rischia poi di più......

Sei tu che dici sempre così "non chiamarmi amore"!
Perché? gli amori fatti così, che cosa sono per te!
Eh....sì che se ti muovi così, mi vuoi far morire.....
e lo vuoi, che io ti guardi così......altro che!

Ehi tu "delusa"
attenta che chi troppo "abusa"
rischia un po'.......un po' di più......
e se c'è il lupo....rischi tu!
Ehi tu "delusa".......
che cosa voi che sia "una scusa"....
stai pur lì....che io lo so
che cosa è il SESSO e il ROCK'N'ROLL!

Ti vesti sempre così....anche in casa?
Perché?....di spettatori lì.....non ce n'è?!
Eh....sì!...papà è geloso e così.....non ti lascia uscire!.....
Però "in televisione" sì.....chissà perché!.....

Ehi tu "delusa"
attenta che chi troppo "abusa"
rischia un po'.......un po' di più......
e se c'è il lupo....rischi tu!
Ehi tu "delusa".......
che cosa voi che sia "una scusa"....
stai pur lì....che io lo so
che cosa è il SESSO e il ROCK'N'ROLL!

Ehi tu "delusa"
che cosa vuoi che "sia una scusa"....
"divertiti".....e fa il tuo show!.....
che questo è SESSO è ROCK'N'ROLL!......
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Shkurt 06, 2010, 06:57:13 MD
Spice Girl- Wannabe

Yo, I'll tell you what I want, what I really really want,
So tell me what you want, what you really really want,
I'll tell you what I want, what I really really want,
So tell me what you want, what you really really want,
I wanna, I wanna, I wanna, I wanna, I wanna really
really really wanna zigazig ha.

If you want my future forget my past,
If you wanna get with me better make it fast,
Now don't go wasting my precious time,
Get your act together we could be just fine

I'll tell you what I want, what I really really want,
So tell me what you want, what you really really want,
I wanna, I wanna, I wanna, I wanna, I wanna really
really really wanna zigazig ha.

If you wanna be my lover, you gotta get with my friends,
Make it last forever friendship never ends,
If you wanna be my lover, you have got to give,
Taking is too easy, but that's the way it is.

What do you think about that now you know how I feel,
Say you can handle my love are you for real,
I won't be hasty, I'll give you a try
If you really bug me then I'll say goodbye.

Yo I'll tell you what I want, what I really really want,
So tell me what you want, what you really really want,
I wanna, I wanna, I wanna, I wanna, I wanna really
really really wanna zigazig ha.

If you wanna be my lover, you gotta get with my friends,
Make it last forever friendship never ends,
If you wanna be my lover, you have got to give,
Taking is too easy, but that's the way it is.

So here's a story from A to Z, you wanna get with me
you gotta listen carefully,
We got Em in the place who likes it in your face,
we got G like MC who likes it on an
Easy V doesn't come for free, she's a real lady,
and as for me..ah you'll see,
Slam your body down and wind it all around
Slam your body down and wind it all around.

If you wanna be my lover, you gotta get with my friends,
Make it last forever friendship never ends,
If you wanna be my lover, you have got to give,
Taking is too easy, but that's the way it is.

If you wanna be my lover, you gotta, you gotta, you
gotta,
you gotta, you gotta, slam, slam, slam, slam
Slam your body down and wind it all around.
Slam your body down and wind it all around.
Slam your body down and wind it all around.
Slam your body down zigazig ah
If you wanna be my lover.


http://www.youtube.com/watch?v=1tmvGLN1Vd8
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Mistrece ne Shkurt 08, 2010, 10:13:59 PD


PERJETESISHT


Ishte vit i tmerrshem qe s'harrohet perjete
kur djalli leshoi mbi ne vrasesit vet
per t'na dhene pergjithmone jetera per te shkaterruar
por une u ktheva sot, nene zgjatmi duart
ja ku jam ketu prane por ti nuk po me sheh
e as une nuk mund ta ledhatoj fytyren tende te zbehte
ne kete dhome ku dhembja rri pezull permbi
prane fotografise sime me shirit te zi
te gjithve ua shof veshjen e dhembjes ne sy
dhe e kuptoj por nene une ende jam ketu me ty
te degjova mbreme duke me thirrur me ze
dhe erdha shpejt se s'dua vetmuar te t'le
te fola ti s'me degjove vetem provova kot
qendrova prane shtratit tend deri sa derdhje lot
dhe sot si cdo dite tjeter une ketu jam prane
ti nuk me sheh por me ke prane ne cdo hap


Perjetesisht do me kesh prane
do jem prane teje sa here qan
Degjome nena ime
zemra jote
Edhe murin qe na ndan
sdua te t'shoh me lot ne sy
edhe pse zemra te eshte thy
shikome nena ime
Perjetesisht une do te jem me ty

Pas kaq vitesh une ende ate dite kujtoj drejt
kur papritur dielli u zhduk, qielli u vrenjt
sherbetoret e djallit neve na ndane
ndjej dhembje qe t'pakten t'ju perqafoj nuk me lane
Desha ty nena ime vec dy fjale te t'i them
te behesh e forte kur une me nuk do te jem
Por nga bota ime sot ti them keto fjale
E di qe ndjen shume mall por ke prane dhe tjetrin djale
qe i keputet shpirti kur te sheh ne vetmi
t'lutem qe te gjesh force dhe per shkak te tij
se nuk e ka lehte ne zemer ndjen hidherim
gjithmone e mundon fakti qe s'ishte ne vendin tim
E shikoj nga afer dhe gezohem qe eshte me ty
Por s'dua tja shoh kete pikellim ne sy
se dua qe ta dini qe gjithmone do me keni prane
per sa kohe kjo bote e rreshme neve na ndane


Perjetesisht do me kesh prane
do jem prane teje sa here qan
Degjome nena ime
zemra jote
Edhe murin qe na ndan
s'dua te t'shoh me lot ne sy
edhe pse zemra te eshte thy
shikome nena ime
Perjetesisht une do te jem me ty

Tash une jam ne nje vend me te mire
i vetmi vend ku njeriu eshte plotesisht i lire
ketu qetesia eshte e plote dhe perjetesisht zoteron
ketu ku shpirti na prehet ne bacen e krijuesit tone
pra ti nena ime ata lote fshihi sot
se jeta ime jo nuk u shua kot
nese vllahu im dhe femite e tij
sot te pakten e shijojne vec nje cop liri
gjaku im kesaj toke fal i qofte perjet
kti vendi qe dhembja kurr nuk iu tret
provoni ... dhe nje gje gjithmone kujtoni
amanetin tone duheni ta jetesoni
vazhdoni rrugen e nisur me krenari e nder
dhe une do jem prane jush duke veshtruar perhere
tash po kthehem atje se te tjeret po me presin
por diheni se heronjte mbesin gjalle kurre nuk vdesin


Perjetesisht do me kesh prane
do jem prane teje sa here qan
Degjome nena ime
zemra jote
Edhe murin qe na ndan
sdua te tshoh me lot ne sy
edhe pse zemra te eshte thy
shikome nena ime
Perjetesisht une do te jem me ty

s'dua te t'shoh me lot ne sy
edhe pse zemra te eshte thy
shikome nena ime
Perjetesisht une do te jem me ty
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Shkurt 08, 2010, 12:23:41 MD

 Loona -Bailando

Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco

Si senor, efectos especiales, ye ,ye ,ye
Si senor, una tentacion, ye, ye, ye
Tu y yo a la fiesta
Tu y yo toda de la noche
Tu y yo a la fiesta
Tu y yo

Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando

Si senor, corona de cristales, ye, ye, ye
Si senor, una emocion, ye, ye, ye
Tu y yo a la fiesta
Tu y yo toda de la noche
Tu y yo a la fiesta
Tu y yo

Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando
la la la la...

Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
Bailando bailando amigos adios, adios el silencio loco
la la la la...


http://www.youtube.com/watch?v=7jOPobrYR2s
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Shkurt 11, 2010, 03:22:00 MD
ADELINA-QE 1 VJET E 7 DIT

Ty Të Kam Dashtë,dhe Vetëm Ty Me Vite,
Ktu Në Zemër Të Kam Mbajtë.
Unë Kam Mendu,që Do Të Mundem Me T'harru,
Oh Sa Keq Jam Mashtru.
sa Kam Gabu,vehten E Kam Gënjyer,
Dhe Nji Dashuri E Kam Shkatru

Qe 1 Vjet E 7 Ditë
Unë çdo Natë I Dua Ata Dy Sy,ooh Ooh
Qe 1 Vjet E 7 Ditë
Unë S'kam Guxu As Me T'tregu Që Të Du,ooh Ooh
Kurrë Hallall Që Zemren S'ta Kam Dhanë

Gjithmonë Kam Qenë
Jam Veq E Jotja,dhe Deri N'fund Të Botës Do Të Jem
I Dua Ata Sy,që Vezullojnë Kur Me Shohin
Unë Të Dua Vetëm Ty


Shumë Kam Gabu,vehten E Kam Gënjyer,
Dhe Nji Dashuri E Kam Shkatru


Qe 1 Vjet E 7 Ditë
Unë çdo Natë I Dua Ata Dy Sy,ooh Ooh
Qe 1 Vjet E 7 Ditë
Unë S'kam Guxu As Me T'tregu Që Të Du,ooh Ooh
Kurrë Hallall Që Zemren S'ta Kam Dhanë

Qe 1 Vjet E 7 Ditë
Unë çdo Natë I Dua Ata Dy Sy,ooh Ooh
Qe 1 Vjet E 7 Ditë
Unë S'kam Guxu As Me T'tregu Që Të Du,ooh Ooh
Kurrë Hallall Që Zemren S'ta Kam Dhanë
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Shkurt 11, 2010, 03:24:02 MD
   

adelina-po nanes tende cka i bana

Kur kalon fshehtas mshikon
sa t'harroj ti mperkujton me genjen,
me thua se me don
degjoj tjetren e ke gjet
mua m'thoshe tkam perjet mos harro
askujt borgj si ka met


Se un jeten time do ta shijoj,
do te ik shum larg ,un do t`jetoj,
se m`urrejte e din dhe hana,
nenes tande qka i bana 2X

Qan ofshan thua se s shkon e me tjetren ti gezon ca ka ajo qe mua me mungon
Thua familja sme lejon me bo zemra ska cdegjon ,mos je rrens tregon qe nuk me do
Se une emrin tend nga zemra do ta shlyj, do t vij tjetri me dashuri ta lyj…
se m`urrejte e din dhe hana, nenes tande qka i bana
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Shkurt 11, 2010, 03:27:41 MD
IRMA-MARTESA JONE

Qysh ne vegjli ne u deshtem
njeri-tjetrin perqafum
Zemrat tona kurre pa ja nda
perher njera-tjetren dashurun

Martesa jone eshte e lumtur
kurorezim i dashuris
O zemer kendo pa pushuar
kenget e bukra tlumturis

Si nje enderr ma te shtrejt ditn
e sot me deshirum
zemrat tona kur pa ja nda
perher njera-tjetren e kerkun a

Martesa jone eshte e lumtur
kurorezim i dashuris
O zemer kendo pa pushuar
Kenget e bukura te lumturis
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: vasja ne Shkurt 22, 2010, 07:52:05 MD
eshte nje kenge shume e papame kjo [bravo]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Mars 01, 2010, 11:36:32 PD
ALEX BAND-ONLY ONE

My eyes are painted red
The canvas on my soul
Is slowly breaking down, again
Today I heard the news
The stories getting old
When will we see the end?
Of the days, we bleed, for what we need
To forgive, forget, move on
Cause we've got

One life to live
One love to give
One chance to keep from falling
One heart to break
One soul to take us
Not forsake us
Only One
Only One

The writing's on the wall
Those who came before
Left pictures frozen still, in time
You say you want it all
But whose side you fighting for?
I sit and wonder why
There are nights, we sleep, while others they weep
With regret, repent, be strong
'Cause we've got

One life to live
One love to give
One chance to keep from falling
One heart to break
One soul to take us
Not forsake us
Only One
Only One

Just you and I
Under one sky
One life to live
One love to give
One chance to keep from falling
One heart to break
One soul to take us
Not forsake us
Only One
Only One
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Mars 01, 2010, 01:52:36 MD
Black Eyed Peas - I Got A Feeling

I gotta feeling
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night

A feeling
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night

A feeling (Ooo-hoo)
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night

A feeling (Ooo-hoo)
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night
A feel....

Tonight's the night
Let's live it up
I got my money
Let's spend it up

Go out and smash it
Like, Oh My God!
Jump off that sofa
Let's get - get off

I know that we'll have a ball
If we get down and go out
And just lose it all

I feel stressed out
I wanna let it go
Let's go way out spaced out
And losing all control

Fill up my cup
Mazel tov
Look at her dancing
Just take it...off

Let's paint the town
We'll shut it down
Let's burn the roof
And then we'll do it again

Let's do it, let's do it, let's do it
Let's do it, and do it, and do it
Let's live it up

And do it, and do it, and do it, do it, do it
Let's do it, let's do it, let's do it

I gotta feeling (Ooo-hoo)
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night

A feeling (Ooo-hoo)
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night
A feel

Tonight's the night (Hey!)
Let's live it up (Let’s live it up)
I got my money (My Babe)
Let's spend it up (Let’s spend it up)

Go out and smash it (Smash it)
Like, oh my God! (Like, Oh My God!)
Jump off that sofa (C’mon)
Let's get - get off (A feel)

Fill up my cup (Drink)
Mozeltov (Lahyme)
Look at her dancing (Move it, move it)
Just take it...off

Let's paint the town (Paint the town)
We'll shut it down (Shut it down)
Let's burn the roof (Oo-ooo)
And then we'll do it again

Let's do it, let's do it, let's do it
Let's do it, and do it, and do it
Let's live it up

And do it, and do it, and do it, do it, do it
Let's do it, let's do it, let's do it,do it,do it,do it

Here we come, here we go
We gotta rock (Rock, rock, rock, rock)

Easy come, easy go
Now we on top (Top, top, top, top)

Feel the shot, body rock
Rock it, don't stop (Stop, stop, stop, stop)

Round and round, up and down
Around the clock (Clock, clock, clock, clock)

Monday, Tuesday, Wednesday, and Thursday (Do it!)
Friday, Saturday, Saturday to Sunday (Do it!)

Get-get-get-get-get with us
You know what we say (say)
Party every day
Pa-pa-pa-party every day

And I'm feeling (Ooo-hoo)
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night

A feeling (Ooo-hoo)
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good night
That tonight's gonna be a good, good night

Ooo-hoo!

http://www.youtube.com/watch?v=rI0W6J3oyLA
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ஜKamikazjaஜ ne Prill 08, 2010, 07:14:08 MD
    Ensename

Es dolor el saber que lo nuestro se puede terminar
porque simple y sencillamente nunca he sabido actuar

Y se que mueres por mi, vives por mi y nunca me has
dejado atrás, aunque sabes que yo soy solo miedo.

Pero vives en mi, junto a mí, en mi interior en este corazón
confundido por eso te pido por favor...

Enséñame.. a quererte un poco mas, y a sentir contigo
el amor que tu me das, desvanece el frío, quiero verte ya

Enséñame.. a quererte un poco mas, y a vivir contigo
que no aguanto la ansiedad, de saberte mío
quiero ir donde entras...

Lejos de pensar que me estoy haciendo mal,
tengo que reconocer que todo esto me ha salido mal,
por eso voy aprender voy a vivir voy abrazarte mas y mas
y no quiero, y no debo y no puedo dejar de verte.

Porque vives en mi, junto a mí, en mi interior en este corazón
confundido por eso te pido por favor...

Enséñame.. a quererte un poco mas, y a sentir contigo
el amor que tu me das, desvanece el frío, quiero verte ya

Enséñame.. a quererte un poco mas, y a vivir contigo
que no aguanto la ansiedad, de saberte mío
quiero ir donde entras...

Es dolor el saber que lo nuestro se puede terminar
porque simple y sencillamente nunca he sabido actuar

Enséñame
Y a sentir contigo
Desvanece el frío quiero verte ya

Enséñame.. a quererte un poco mas, y a vivir contigo
que no aguanto la ansiedad, de saberte mío
quiero ir donde entras...
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: *Bleri* ne Maj 08, 2010, 01:50:51 MD
 ...Me floke te lagur
me sy te plakur
Ecen ne shi

Me endrren fikur
Shpres e arratisur
Ti ecen ne shi.....
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: *Bleri* ne Maj 08, 2010, 02:10:38 MD
Një zë flet vajza është si bananja
Të shijon kur e zhvesh, e prek ti vet
Por kujdes, por kujdes nga bananja
Mos e hidh e mos e shkel sepse rrëshqet

 [cheesy1]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: SeCuRiTy ne Maj 08, 2010, 04:02:32 MD
with one word or,with one smile you pedrifiet me just for a white with one kiss you burn me inside baby
how did you bring me to life!
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Fan ne Maj 08, 2010, 04:20:13 MD
Kings Of Leon-Sex On Fire (fiksimi im  [teethsmile])

Lay where you’re laying
Don’t make a sound
I know they’re watching
They’re watching

All the commotion
?
Has people talking
Talking

You
Your sex is on fire

Dark of the alley
The breaking of day
Head while I’m driving
I’m driving

Soft lips are open
Them nuckles is pale
Feels like you’re dying
Your dying

You
Your sex is on fire
And so
Were the words to transpire

Hot as a fever
Rattling bones
I could just taste it
Taste it

But it’s not forever
But it’s just tonight
Oh we’re still the greatest
The greatest
The greatest

You
Your sex is on fire
You
Your sex is on fire

And so
Were the words to transpire

And you
Your sex is on fire
And so
Were the words to transpire
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Korrik 12, 2010, 05:13:54 MD
Ke$ha Tik Tok

Wake up in the morning feeling like P Diddy
(Hey, what up girl?)
Put my glasses on, Im out the door - Im gonna hit this city (Lets go)
Before I leave, brush my teeth with a bottle of Jack
Cause when I leave for the night, I aint coming back
Im talking - pedicure on our toes, toes
Trying on all our clothes, clothes
Boys blowing up our phones, phones
Drop-toping, playing our favorite cds
Pulling up to the parties
Trying to get a little bit tipsy

[CHORUS]
Dont stop, make it pop
DJ, blow my speakers up
Tonight, Imma fight
Til we see the sunlight
Tick tock, on the clock
But the party dont stop
Woah-oh oh oh
Woah-oh oh oh

[Chorus]

Aint got a care in world, but got plenty of beer
Aint got no money in my pocket, but Im already here
Now, the dudes are lining up cause they hear we got swagger
But we kick em to the curb unless they look like Mick Jagger
Im talking about - everybody getting crunk, crunk
Boys trying to touch my junk, junk
Gonna smack him if he getting too drunk, drunk
Now, now - we goin til they kick us out, out
Or the police shut us down, down
Police shut us down, down
Po-po shut us -
[Chorus] x 2
DJ, you build me up
You break me down
My heart, it pounds
Yeah, you got me
With my hands up
You got me now
You gotta that sound
Yea, you got me
DJ, you build me up
You break me down
My heart, it pounds
Yeah, you got me
With my hands up
Get your hands up
Put your hands up
No, the party dont start until I walk in

[Chorus] x 2


http://www.youtube.com/watch?v=Pohatsq8K7Q&feature=related
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: *Bleri* ne Korrik 27, 2010, 03:08:58 MD
This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

Of our elaborate plans, the end
Of everything that stands, the end
No safety or surprise, the end
I'll never look into your eyes...again

Can you picture what will be
So limitless and free
Desperately in need...of some...stranger's hand
In a...desperate land

Lost in a Roman...wilderness of pain
And all the children are insane
All the children are insane
Waiting for the summer rain, yeah

There's danger on the edge of town
Ride the King's highway, baby
Weird scenes inside the gold mine
Ride the highway west, baby

Ride the snake, ride the snake
To the lake, the ancient lake, baby
The snake is long, seven miles
Ride the snake...he's old, and his skin is cold

The west is the best
The west is the best
Get here, and we'll do the rest

The blue bus is callin' us
The blue bus is callin' us
Driver, where you taken' us

The killer awoke before dawn, he put his boots on
He took a face from the ancient gallery
And he walked on down the hall
He went into the room where his sister lived, and...then he
Paid a visit to his brother, and then he
He walked on down the hall, and
And he came to a door...and he looked inside
Father, yes son, I want to kill you
Mother...I want to...fuck you

C'mon baby, take a chance with us
C'mon baby, take a chance with us
C'mon baby, take a chance with us
And meet me at the back of the blue bus
Doin' a blue rock
On a blue bus
Doin' a blue rock
C'mon, yeah

Kill, kill, kill, kill, kill, kill

This is the end
Beautiful friend
This is the end
My only friend, the end

It hurts to set you free
But you'll never follow me
The end of laughter and soft lies
The end of nights we tried to die

This is the end

The Doors-The End
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Korrik 30, 2010, 01:15:24 MD
http://www.youtube.com/watch?v=hhJPQWwXHp4&feature=related

  Jennifer Lopez What Is Love

Na na na na
Na na na na na na
Na na na na na na
Na na na na na na (Repeat)

People told me,
I should write a love song
"Girl you sound so angry,
You could use some variation"
But I'm lonely
Negative relations
I've been hurt so many times
I don't have the patience

But I've wished for so long
For someone to come and show me
Lead by example
'Cause I've been waiting
I've tried every age
I'm so tired of the game
I wanna be somebody's girl
Would you show me the way?

What if I never find and I'm left behind?
Should I keep hoping for love?
What if I'm still the same?
Status doesn't change?
Gotta keep hoping for love

What is love? (x3)
Somebody show me
What is love? (x3)
'Cause if you told me
What is love? (x3)
I wouldn't be lonely
What is love?
Please show me
What is love?

I've had blind dates
Hooked up with some real flakes
I've gone out with church boys
Musician's are the worst
I've tried so hard
'Cause I'm just so die hard
Tried my best to play the part
Wish you could see inside

But I've wished for so long
For someone to come and show me
Lead by example
'Cause I've been waiting
I've tried every age
I'm so tired of the game
I wanna be somebody's girl
Would you show me the way?

What if I never find and I'm left behind?
Should I keep hoping for love?
What if I'm still the same?
Status doesn't change?
Gotta keep hoping for love

What is love? (x3)
Somebody show me
What is love? (x3)
'Cause if you told me
What is love? (x3)
I wouldn't be lonely
What is love?
Please show me
What is love?

Na na na na
Na na na na na na
Na na na na na na
Na na na na na na (Repeat)

I've been alone
For the past three years
On Valentine's Day
Christmas is no exception
Birthday's with naughty presents
Been back and forth, same action
I just need this to happen
I'll be singing love's praises
If you would show me

What if I never find and I'm left behind?
Should I keep hoping for love?
What if I'm still the same?
Status doesn't change?
Gotta keep hoping for love

What is love? (x3)
Somebody show me
What is love? (x3)
'Cause if you told me
What is love? (x3)
I wouldn't be lonely
What is love?
Please show me
What is love?

Na na na na
Na na na na na na
Na na na na na na
Na na na na na na (x4)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Shtator 11, 2010, 07:36:36 MD
Pirro Cako - YLLI IM

Koha ikën shpejt, sa shpejt, e s’kthehet më,
ëndrrat tona mbeten pas përgjithmonë.
Si një yll lart në qiell unë ty të pres,
kur nata gjithësinë mbulon…!

Si një ëndërr e pafund është dashuria!…

Ref.
Në errësirën pa mbarim,
ku të të gjej, o ylli im!
Përtej kufijsh në largësi,
ku syri s’mbërrin?!…
Sa herë unë dritën humb në netë,
kërkoj në terr, por dot s’të gjej…
Të lus mos humb, një rreze ço,
o ylli im!…

Qielli erret krejt nga retë, kur ty s’të shoh,
ankthi më pushton në shpirt, më mundon…!
Unë jam yll që ndriçoj vetëm për ty,
kur nata gjithësinë mbulon…

Si një ëndërr e pafund është dashuria…!

Përtej kësaj jete do të mbërrijë,
ky malli im, kjo nostalgji…
Me vite drite, lë pas një yll dhe po u fik…!
Se koha, vitet që jetojmë,
janë veç një çast për dashurinë…
Të lus mos humb, një rreze ço,
o ylli im!
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Shtator 24, 2010, 01:19:06 MD
Mihrije Braha-lotet neper faqe

Taa fala zemreen time se te pata te vetmen shpres


Merre merre dhe shpirtin time
Ate diite kur te vdess..


Lotet lotet neper faaqee
Dora jote me si fshine
A e din o si me knaqe
Kur ma fale ..daashurin

Merri kreiit qka pata
E shtrengoojj..shtrengooj ne gji


Nevee..nevee sna ndaau as
nata
Veq i imii ishe ti


Lotet lotet neper faaqee
Dora jote me si fshine
A e din o si me knaqe
Kur ma fale ..daashurin

Kuur maa faLeee..daashuuriiiinnn
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Shtator 24, 2010, 01:20:47 MD
Mihrije Braha-lotet neper faqe

Taa fala zemreen time se te pata te vetmen shpres


Merre merre dhe shpirtin time
Ate diite kur te vdess..


Lotet lotet neper faaqee
Dora jote me si fshine
A e din o si me knaqe
Kur ma fale ..daashurin

Merri kreiit qka pata
E shtrengoojj..shtrengooj ne gji


Nevee..nevee sna ndaau as
nata
Veq i imii ishe ti


Lotet lotet neper faaqee
Dora jote me si fshine
A e din o si me knaqe
Kur ma fale ..daashurin

Kuur maa faLeee..daashuuriiiinnn

Sa melankolike maj naq  [sad1] 
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: *Bleri* ne Shtator 26, 2010, 05:10:13 PD
http://www.youtube.com/watch?v=Fm_-sW4Vktw&feature=related

e lexoni vet se pertoj ta shkruaj   [coolthumb]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Golden ne Shtator 26, 2010, 03:41:56 MD
 Massari- "Gone Away"


Its on my mind to sit around and think about it
You know I like you so ima gonna sing about it
I put my love inside you and dream about it
And now I need your loving don't wanna be without it
Day and night sittin' by the damn phone
Tired like you trying to bring your man home
And when I hear you crying girl I cant't call
When all you need from me is just to say close


Gone away, I know your gone away
I know your gone away
I know your gone and I don't wanna live another day
Gone away I know your gone away
How could you
Gone away I know your gone and I don't wanna live another day

I tell you just to pray for me and move on
You tell me what you feel for me is too strong
And you been cryin' up for me for so long
And even though it's right I'm feeling so wrong
And now you got me acting like I didn't know you
I'm not gonna be around here so I cant control you
But I can only tell you what I wanna show you
I'm your love but you can find someone better for you

Missed you waking up in the morning
If I can see your face I'll apologize
But no matter how bad I want it
I know that ill be with you in another life

Missed you waking up in the morning
If I can see your face I'll apologize
But no matter how bad I want it
I know that ill be with you in another lifeI heard your with somebody that treats you better
And even though before you stay with me forever
And now I'm seeing that well never be together
And I now I seen it coming from the damn matter
And I'm sitting lonely in this empty house
And all I got is memories to think about
And even though I'm broken ima make it out
And your loving is something that ima deal without

I missed you waking up in the morning
If I can see your face I'll apologize
But no matter how bad I want it
I know that ill be with you in another life

I missed you waking up in the morning
If I can see your face I'll apologize
But no matter how bad I want it
I know that ill be with you in another life

Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Shtator 30, 2010, 03:40:21 MD
Fabri fibra
VIP in trip

Federico, mi guardi su Wikipedia se sotto la voce di "rapper superfighissimo" c'è la mia faccia? Ah, non c'è? E che faccia c'è, scusa?

Fabri Fibra è tanta roba, come il detto
Comandare è meglio che scopare, di chi era questa?
Io lo so, lo diceva (come non detto)
Tu che ci fai qui? Dice "Passo per caso"
Sì, a un concerto passi per caso
Pensi che la beva come chi, come chi vota Lega?
Disco funkadelistico non è questo
La storia è acida, quando la senti fai aaahhh
Preso male come Lucio Dalla, regionale via da Senigallia
Non vedevo l'ora di andare via
E ora non vedo l'ora di ritornare a casa
Apro il cancello ma la porta è diversa
E c'è un altro cognome sul campanello

Rit. Più vuoi e meno avrai, più dai e meno prendi
Prima lo si impara, poi "Pa pa para para pa pa para"
Più sogni e meno fai, più fai e meno sogni
Prima lo si impara, poi "Pa pa para para pa pa para"
Rapper italiani che "Perepè qua qua, qua qua perepè"
Politici italiani che "Perepè qua qua, qua qua perepè"
Più vuoi e meno avrai, più dai e meno prendi
Prima lo si impara, poi "Pa pa para para pa pa para"

Laura Chiatti me la voleva dare
Ma io dovevo lavorare, lavorare, lavorare
Ancora lavorare, ancora lavorare, ancora lavorare...
Beh, comunque ho il suo cellulare
Ogni tanto le messaggio, dico "Ciao, come stai?"
Lei mi risponde "Ci vediamo, scopiamo?"
E' strano, un tempo ero io che la cercavo
Ma non ero abbastanza famoso
Chi è troppo non va con chi è poco famoso
Poi becca il tronista e chi l'ha più vista
Oggi invece mi chiama, mi cerca, mi ama
Volessi farmela sì che potrei
Ma che tristezza, bambole di pezza
Mi domandi "E perché non te le fai?"
Perché c'ho paura di prendere l'AIDS

Rit.

Ho un amico che si chiama da solo
Si manda i messaggi con scritto "Tesoro"
Si guarda allo specchio dicendo "Ti adoro"
Vorrei dirgli "Ma trovati un lavoro!"
Cazzo, ma trovati un lavoro
Cazzo, trovati una ragazza, cazzo!
Me lo diceva mia madre da ragazzo
Lo disse al figlio anche la madre di Marrazzo
Ora vai a capire che c'è dietro
Anzi vai a capire chi c'è dietro
Mille strofe, rime catastrofe
L'opposto, l'apostrofo, apostolo, a posto (eh?)
Io coi vostri testi ortodossi
Mi ci pulisco il culo come Bossi
Quale cantautore? Vaffanculo al rallentatore (vaffanculo)Fabri Fibra. Vip In Trip. Video ufficiale (http://www.youtube.com/watch?v=659N12cRSFg#ws)
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Nëntor 04, 2010, 02:33:38 MD
Lule te bukura sjell pranvera


Nur dashniet je o vashe per mu
je burim i lumtunise
oret ma t'bukra me ty i kam kalu
n'kraht e tu tuj o molise (perkdhel)

O sa andrra sa kujtime
ka prej teje zemra ime
qe na lidhin mos me u nda
syni as vete s'i ka pa

Lule t'bukra sjell pranvera bashke me ty dhe gzime tjera
dalin fushash me i shiju
un me ty e ti me mu

Sonte hana djal asht tuj m'diftu
per shume t'ri si un me ty
ndoshta me zili asht tuj t'shikju
se sa shof dashnine me shfry


O sa andrra sa kujtime
ka prej teje zemra ime
qe na lidhin mos me u nda
syni as vete s'i ka pa

Lule t'bukra sjell pranvera bashke me ty dhe gzime tjera
dalin fushash me i shiju
un me ty e ti me mu

Cifte t'bukra sonte paskan dale
pa zili rrin tuj shikju
bashk sho-shoit (njeri-tjetrit)
i flasin t'amlat fjale
lum si sot gjithmone me shku

O sa andrra sa kujtime
ka prej teje zemra ime
qe na lidhin mos me u nda
syni as vete s'i ka pa

Lule t'bukra sjell pranvera bashke me ty dhe gzime tjera
dalin fushash me i shiju
un me ty e ti me mu
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Nëntor 06, 2010, 10:54:12 MD
Vace Zela-Rrisim jeten tone

Rrjedhin o mengjeset,
rrjedhin si ujevara,
ja keshtu mes njerezve,
jeta jone hedh hapat

Hyj dhe une mes tyre,
shtoj nje fjale, nje kenge,
eshte kjo kenge e jetes,
per ty Shqiperi,
per ty Shqiperi moj nane

Refren
Me merr ne krahet e tua,
si merr femijen nena,
qe ballin te ma puthi,
edhe dielli edhe hena.

Une marr nga drita jote,
ti merr nga zemra ime,
dhe dore per dore rendim,
e shtrenjta jeta ime.

Rrjedhin o buzembremjet,
rrjedhin kalterojne,
ne nje kend te globit,
rritim jeten tone

Hyj dhe une mes tyre,
shtoj nje fjale, nje kenge,
eshte kjo kenge per jeten,
per ty Shqiperi,
per ty Shqiperi moj nane
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Nëntor 06, 2010, 10:57:35 MD
   Vace Zela-per ty atdhe

Per ty Atdhe
me te bukuren kenge
me fuqine e kesaj zemre do te kendoj
per keto male
per keto fusha te gjalla
per kete vend ku sot i lumtur jetoj

(Per keto male)
(per keto fusha te gjalla)
(per kete vend ku sot i lumtur jetoj)


I bukur je
ngrihesh madheshtor
si keshtjelle e pamposhtur ti qendron
ne mes dallgesh
shkemb graniti vigan
su perkule nga cdo stuhi e tufan
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Nëntor 06, 2010, 11:03:21 MD
Lay a whisper on my pillow.
Leave the winter on the ground.
I wake up lonely. I stare at silence
In the bedroom all around.
Touch me now.
I close my eyes
and dream away.
It must have been love, but it's over now.
It must have been good,
but I lost it somehow.
It must have been love, but it's over now.
From the moment we touched
till the time I ran out.
Make believing we're together.
That I'm sheltered by your heart.
But in and outside I turn to water.
Like a teardrop in your arms.
And it's a hard
winter's day,
I dream away.
It must have been love, but it's over now.
It was all that I wanted,
now I'm living without.
It must have been love, but it's over now.
It's where the water flows,
It's where the wind blows.
It must have been love, but it's over now.
It must have been good,
but I lost it somehow.
It must have been love, but it's over now.
From the moment we touched
till the time I ran out.
It must have been love, but it's over now.
It was all that I wanted,
now I'm living without.
It must have been love, but it's over now.
It's where the water flows,
It's where the wind blows.
It must have been love, but it's over now.
It must have been good,
but I lost it somehow.
It must have been love, but it's over now.
From the moment we touched
till the time I ran out.
It must have been love, but it's over now.
It must have been good,
but I lost it somehow.
It must have been love, but it's over now.
From the moment we touched
till the time I ran out.
till the time I ran out.
   [embarrased1] [embarrased1]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Mistrece ne Nëntor 09, 2010, 06:40:13 MD
Eli Fara - Sonate

Rruges I Trishtuar, Dikush Po Ecen,
Nje I Dashuruar Dhe Fare Vetem,
Dashurine Qe Humbi Duke Kerkuar
Si I Erdhi Fundi,
Iku Dhe E La

Vajzen Qe E Donte, Sa Donte Jeten
E Braktisi Sonte Dhe E La Vetem
Endrra Qe Perkuli, Sa Shpejt U Shua,
Erresires Fundi
Iku Dhe E La

Ndoshta Rri E Fshehur, Diku Ne Pyll,
Apo Rri E Ndezur, Atje Me Yjet
Dhe Pergjon Atje,
Djalin Qe Kerkon

Kushedi Ku Dehet, A Perqafohet,
Apo Do Te Kthehet Dhe Do Pendohet
Djali Ne Vetmi,
Vajzen E Kerkoj


 [blushing] [blushing] [blushing]

E kam pasur fiksim kete kengen.  [blushing]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Nëntor 09, 2010, 10:31:09 MD
Eli Fara - Sonate

Rruges I Trishtuar, Dikush Po Ecen,
Nje I Dashuruar Dhe Fare Vetem,
Dashurine Qe Humbi Duke Kerkuar
Si I Erdhi Fundi,
Iku Dhe E La

Vajzen Qe E Donte, Sa Donte Jeten
E Braktisi Sonte Dhe E La Vetem
Endrra Qe Perkuli, Sa Shpejt U Shua,
Erresires Fundi
Iku Dhe E La

Ndoshta Rri E Fshehur, Diku Ne Pyll,
Apo Rri E Ndezur, Atje Me Yjet
Dhe Pergjon Atje,
Djalin Qe Kerkon

Kushedi Ku Dehet, A Perqafohet,
Apo Do Te Kthehet Dhe Do Pendohet
Djali Ne Vetmi,
Vajzen E Kerkoj


 [blushing] [blushing] [blushing]

E kam pasur fiksim kete kengen.  [blushing]

edhe mu me pelqen noku
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Mistrece ne Nëntor 09, 2010, 10:48:20 MD
Me kujton edhe budalliqet e adoleshences kjo kenge mua. [blushing] :D
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Nëntor 09, 2010, 10:54:04 MD
I fell in love with you watching Casablanca.
Back road the drive in shaw in the flickerin' light.
Pop corns and cokes beneath the stars.
Then came champange and cavair.
Makin' love on a long hot summer night.
I thought you fell in love with me watching Casablanca
Holdin' hands in the Pado Fan's, in Ritz Candlei Cafe
Hidin' the shadows from the stars.
Or rockin' moonlight in your eyes
Makin' magic at the movies at my own cheverolet

Ooh, a kiss is still a kiss in Casablanca.
A kiss is not a kiss without your side.
Please come back to me in Casablanca.
I love you more and more each day as time goes by.

I guess there are many broken hearts In Casablanca.
You know l've never really been there so l don't know.
I guess our love story will there be seen.
On the big white silver screen.
But the hurt is just as bad.
When l had to watch you go.

Ooh, a kiss is still a kiss in Casablanca.
A kiss is not a kiss without your side.
Please come back to me in Casablanca.
I love you more and more each day as time goes by.

Ooh, a kiss is still a kiss in Casablanca.
A kiss is not a kiss without your side.
Please come back to me in Casablanca.
I love you more and more each day as time goes by.
I love you more and more each day as time goes by.
I love you more and more each day as time goes by.

Instrumental

Ooh, a kiss is still a kiss in Casablanca.
A kiss is not a kiss without your side.
Please come back to me in Casablanca.
I love you more and more each day as time goes by.

A kiss is still a kiss in Casablanca.
A kiss is not a kiss without your side.
Ooh, please come back to me in Casablanca.
Ooh, I love you more and more each day as time goes
 
  [blushing] [givelove]
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Nëntor 11, 2010, 01:28:30 MD
Modà - Sono già solo

Troppa luce non ti piace
godi meglio a farlo al buio sottovoce
graffiando la mia pelle
e mordendomi le labbra
fino a farmi male, bene
senza farmi capire
se per te è più sesso o amore
Poi fuggi, ti vesti, mi confondi
non sai dirmi quando torni
e piangi, non rispondi, sparisci
e ogni quattro mesi torni
Sei pazza di me come io lo son di te

Resisti, non mi stanchi
mi conservi sempre dentro ai tuoi ricordi
e poi brilli, non ti spegni
ci graffiamo per non far guarire i segni
e sei pioggia fredda
sei come un temporale di emozioni che poi quando passa
Lampo, tuono, è passato così poco e son già solo

Tornerai, tornerai
altrochè se tornerai
ma stavolta non ti lascio
ti tengo stretta sul mio petto
poi ti bacio, poi ti graffio
poi ti dico che ti amo e ti proteggo
e poi ti voglio e poi ti prendo
poi ti sento che impazzisci se ti parlo
sottovoce, senza luce
perchè solo io lo so come ti piace
e ora dimmi che mi ami
e che stavolta no, non durerà solo fino a domani
Resta qui con me perchè son pazzo di te

Resisti, non mi stanchi
mi conservi sempre dentro ai tuoi ricordi
e poi brilli, non ti spegni
ci graffiamo per non far guarire i segni
sei pioggia fredda
sei come un temporale di emozioni che poi quando passa
Lampo, tuono, è passato così poco e son già solo

Resisti, non mi stanchi
mi conservi sempre dentro ai tuoi ricordi
e poi brilli, non ti spegni
ci graffiamo per non far guarire i segni
sei pioggia fredda
sei come un temporale di emozioni che poi quando passa
Lampo, tuono, è passato così poco e son già solo
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥Dark_EyEs♥♥ ne Dhjetor 15, 2010, 07:18:32 MD
                                                                      
Non voglio molto per Natale
c’è solo una cosa di cui ho bisogno
non mi importa dei regali
sotto l’albero di Natale
voglio solo te, tutto per me
molto più di quanto avrei mai creduto
realizza il mio desiderio…
tutto quello che voglio per Natale
sei tu…

non voglio molto per Natale
c’è solo una cosa di cui ho bisogno
non mi importa dei regali
sotto l’albero di Natale
non ho bisogno di appendere la calza
lì, sopra il caminetto
Babbo Natale non mi renderà felice
con un giocattolo il giorno di Natale
voglio solo te, tutto per me
molto più di quanto avresti mai creduto
realizza il mio desiderio
tutto quello che voglio per Natale sei tu…
Tu tesoro

non chiederò molto questo Natale
non desidero neanche la neve
continuerò solo ad aspettare
sotto il vischio
non farò una lista da spedire
al Polo nord per Babbo Natale
non starò neanche sveglia per
sentire i magici schiocchi delle renne
perché voglio solo tenerti stretto a me stanotte
cos’altro posso fare?
tesoro tutto quello che voglio per Natale sei tu
tu…

tutte le luci stanno brillando
così lucenti ovunque
e il suono delle risate dei bambini riempie l’aria
tutti cantano
sento suonare le campanelle della slitta
Babbo Natale mi porterai quello
di cui ho veramente bisogno?
mi porteresti per favore il mio tesoro?

non voglio molto per Natale
questo è tutto ciò che chiedo
voglio solo vedere il mio tesoro
davanti alla mia porta
voglio solo lui, tutto per me
molto più di quanto potresti mai credere
realizza i miei desideri
tesoro, tutto quello che voglio per Natale sei tu…

tutto quello che voglio per Natale sei tu tesoro   
[/color][/b]


I don't want a lot for Christmas
There's just one thing I need
I don't care about presents
Underneath the Christmas tree
I just want you for my own
More than you could ever know
Make my wish come true
All I want for Christmas is you.

I don't want a lot for Christmas
There is just one thing I need
I don't care about presents
Underneath the Christmas tree
I don't need to hang my stocking
There upon the fireplace
Santa Claus won't make me happy
With a toy on Christmas day
I just want you for for my own
More than you could ever know
Make my wish come true
All I want for Christmas is you
You baby

I won't ask for much this Christmas
I won't even wish for snow
I'm just gonna keep on waiting
Underneath the mistletoe
I won't make a list and send it
To the North Pole for Saint Nick
I won't even stay awake to
Hear those magic reindeer click
'Cause I just want you here tonight
Holding on to me so tight
What more can I do
Baby all I want for Christmas is you
You

All the lights are shining
So brightly everywhere
And the sound of children's
Laughter fills the air
And everyone is singing
I hear those sleigh bells ringing
Santa won't you bring me the one I really need
Won't you please bring my baby to me

Oh, I don't want a lot for Christmas
This is all I'm asking for
I just want to see my baby
Standing right outside my door
Oh I just want him for my own
More than you could ever know
Make my wish come true
Baby all I want for Christmas is
You

All I want for Christmas is you baby
All I want for Christmas is you baby
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Dhjetor 20, 2010, 10:34:20 PD
Quando Nasce Un Amore-Ana Oxa

Quando nasce un amore non è mai troppo tardi
scende come un bagliore da una stella che guardi
e di stelle nel cuore ce ne sono miliardi
quando nasce un amore, un amore.
Ed è come un bambino che ha bisogno di cure
devi stargli vicino devi darli calore
preparargli il cammino il terreno migliore
quando nasce un amore, un amore.
E' un emozione nella gola da quando nasce a quando vola
che cosa c'è di più celeste di un cielo che ha vinto mille tempeste
che cosa c'è se adesso sento queste cose per te
farò di te la mia estensione farò di te il tempo della ragione
farò di più farò tutte le cose che vuoi fare anche tu.
Ti fa bene, ti piace questa voglia di dare
e ti senti capace non ti puoi più fermare
come un fiume alla foce che si getta nel mare
quando nasce un amore, un amore...
E' l'universo che si svela quante parole in una sola
amore mio immenso e puro ci penso io a farti avere un futuro
amore che sta già chiedendo strada tutta per sè
farò di te la mia estensione farò di te il tempo della ragione
farò di più farò tutte le cose che vuoi fare anche tu.
...Sì...
quando nasce, quando nasce un amore.

Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Golden ne Janar 17, 2011, 03:19:26 MD
nje flet e bardh ne mes nesh
plot dashuri u mbush
mes jetes ton te re nuk mund te hyj askush
je yll qe rrin ne qiell
ne zemer me driqon
per ty do te jem diell qe nuk perëndon
nese bjen nje dit me shi
si mmburoj do te jem un per ty
do te fali dashurin
do te fali ngrohtesin
gjithmon bashk do jemi un dhe ti

 
do te jem pran teje ne gjdo koh e ne gjdo vend
do te sheroj gjdo plag
gjdo vend qe ty te dhemb
do te jem me ty gjithmon gjdo dimer e qdo ver per ne nuk do te ket na ishte njeher

qe ateher kur u pam
asnjeher nuk u ndam
e jetes plot kuptim dashuri i dham
je yll qe rrin ne qiell
ne zemer me driqon
per ty do te jem diell qe nuk perëndon
nese bjen nje dit me shi
si mmburoj do te jem un per ty
do te fali dashurin
do te fali ngrohtesin
gjithmon bashk do jemi un dhe ti

do te jem pran teje ne gjdo koh e ne gjdo vend
do te sheroj gjdo plag
gjdo vend qe ty te dhemb
do te jem me ty gjithmon gjdo dimer e qdo ver per ne nuk do te ket na ishte njeher


do te jem pran teje ne gjdo koh e ne gjdo vend
do te sheroj gjdo plag
gjdo vend qe ty te dhemb
do te jem me ty gjithmon gjdo dimer e qdo ver per ne nuk do te ket na ishte njeher
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Golden ne Janar 30, 2011, 01:56:07 MD
Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon,
shum o soft, shum o sick,shum o wack
zemer ty t´duhet burr n´shpi

Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon
krejt e thon krejt e din qe ti per mu vlon
hala e thirr emrin tem kur ti me to e bon


Sa dilem kur je me to ne shtrat
jorganin kur e ndan me to gati per qdo nat
kur dora vet i shkon belin me ta prek
tenton me t´puth ne qaf e ti doren shpejt ja hjek

Shum e merr cold kur kthehesh i thu jo,
sex bon pa as nje ndjenj po ski qare pa e bo,
athu sa tu deshten paret e ti,
rezidenca e tij lamburgjini i tij ha.

Ke pas nevoj per njeri jo per pare,
sa her rruges m´sheh e ul kryt e t´vjen marre,
se e din qka ke hup qe t´mungon per qdo natë,
qdo kompliment i jemi era jeme n´shtrat.

sot as limuzina at knaqesi nuk ta jep,
si dikur ne autobus me mu pa bileta ne xhep,
shum thjesht s´kishim pare as sen mbi ket tok,
po bashk jemi nij ma te pasurit ne bote.


Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon,
shum o soft, shum o sick,shum o wack
zemer ty t´duhet burr n´shpi

Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon
krejt e thon krejt e din qe ti per mu vlon
hala e thirr emrin tem kur ti me to e bon


sa dilem kur n´dark je me to
kur une kaloi afer e pi rruges t´shoh
kishe t´met diqka ne fyt e shpejt ne banjo ngan
e thyme deri ne fun e ul kryt e kan

T´kujtohet qdo detai qdo fjal e qdo nat,
momentet neper hymje era jeme ne shtrat,
nejat naper shpija qe rrishim von shum,
dehun naper rrug e dekkt per gjum.

Sot shpirtin e ki te varfer e pare ki qdo hap,
kejt i kishe jep me kthy kohen prap,
me pas afer ne shtrat njerin qe e don,
po e din qe osht von si naive e kupton.

Athu kah met vajza me buzqeshje ne ftyr,
qe s´lejke njeri gjall ne rrug pa e kqyre,
e kur te shohin njerzit n´rrug tasht folin qdo dit,
thon dikush i dha shum po te tjetri u shit, shit.


Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon,
shum o soft, shum o sick,shum o wack
zemer ty t´duhet burr n´shpi

Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon
krejt e thon krejt e din qe ti per mu vlon
hala e thirr emrin tem kur ti me to e bon


yeeeh
sa her i mshel syt,
sa her msheh anderr
t´prishet gjumi qohesh kan
se Baby you love me
e per sherr
shum shpesh qelloim ne t´njejtin vend
e ti e ul kryt
nuk m´kqyr ne sy se te vjen marre.


Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon,
shum o soft, shum o sick,shum o wack
zemer ty t´duhet burr n´shpi

Ti me to e shtyn me zor se nuk e don
kur me to flen e menon tjeter kon
krejt e thon krejt e din qe ti per mu vlon
hala e thirr emrin tem kur ti me to e bon
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Janar 31, 2011, 12:28:37 PD
JE SUIS MALADE - Lara Fabian

Je ne rêve plus je ne fume plus
Je n'ai même plus d'histoire
Je suis sale sans toi je suis laid sans toi
Je suis comme un orphelin dans un dortoir

Je n'ai plus envie de vivre ma vie
Ma vie cesse quand tu pars
Je n'ai plus de vie et même mon lit
Se transforme en quai de gare
Quand tu t'en vas

Je suis malade complètement malade
Comme quand ma mère sortait le soir
Et qu'elle me laissait seul avec mon désespoir

Je suis malade parfaitement malade
T'arrives on ne sait jamais quand
Tu repars on ne sait jamais où
Et ça va faire bientôt deux ans
Que tu t'en fous

Comme à un rocher comme à un péché
Je suis accroché à toi
Je suis fatigué je suis épuisé
De faire semblant d'être heureux quand ils sont là

Je bois toutes les nuits mais tous les whiskies
Pour moi ont le même goût
Et tous les bateaux portent ton drapeau
Je ne sais plus où aller tu es partout

Je suis malade complètement malade
Je verse mon sang dans ton corps
Et je suis comme un oiseau mort quand toi tu dors

Je suis malade parfaitement malade
Tu m'as privé de tous mes chants
Tu m'as vidé de tous mes mots
Pourtant moi j'avais du talent avant ta peau

Cet amour me tue et si ça continue
Je crèverai seul avec moi
Près de ma radio comme un gosse idiot
Écoutant ma propre voix qui chantera

Je suis malade complètement malade
Comme quand ma mère sortait le soir
Et qu'elle me laissait seul avec mon désespoir

Je suis malade c'est ça je suis malade
Tu m'as privé de tous mes chants
Tu m'as vidé de tous mes mots
Et j'ai le cour complètement malade
Cerné de barricades t'entends je suis malade
Titulli: Re: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Ajo Goca ne Mars 15, 2011, 12:18:24 MD
Close To You
   DJ Aligator

I can't sleep at night
Starin' at the phone
Knowin' you are not alone

She is right there by your side
I'm tryin' just to hide
All the things I feel inside

I can sense the chemistry
When you're standin' close to me
I feel like a ship that's lost at sea

It's gettin' harder to ignore
It's not like anything before
I know it's crazy baby but I want more

I wish I could be close to you
And feel your every move
Never meant to feel this way
Maybe you would come around one day

I wish I could be close to you
To feel your every touch
Cause the sky won't heal the way I feel
Heaven knows I've wanted it so much
(Wanted it so much)

(Wanted it so much)

mmm yeyey

I've wished that
I could be
So close to you

I'm the one to blame
Tryin' to explain
Why I would cause myself such pain

Your heart is occupied
I tried to turn the tide
But time was never on my side

I can sense the chemistry
When you're standin' close to me
I feel like a ship that's lost at sea

It's gettin' harder to ignore
It's not like anything before
I know it's carzy baby but I want more

I wish I could be close to you
And feel your every move
Never meant to feel this way
Maybe you would come around one day

I wish I could be close to you
To feel your every touch
Cause the sky won't heal the way I feel
Heaven knows I've wanted it so much

I wanna to feel your every touch
I wanna be so close to you
I want you to feel this way
Feel this way
Feel the way I do

Heyeyeyey

Heyeyeyey

Close to you

Close to you

Close to you

Heyeyeyeyey Hey oh heaven
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Prill 13, 2011, 12:21:08 MD
Marc Anthony - You Sang To Me (Original Video) (http://www.youtube.com/watch?v=kW-yAuIrb9E&feature=related#)


Oh
I just wanted you to comfort me
When I called you late last night you see
I was fallin' into love
Yes, I was crashin' into love
Oh of all the words you sang to me
About life, the truth and being free, yeah
You sang to me, oh how you sang to me

Girl, I live off how you make me feel
So I question all this being real
'Cause I'm not afraid to love
For the first time I'm not afraid of love

Oh, this day seems made for you and me
And you showed me what life needs to be
Yeah, you sang to me, oh you sang to me

All the while you were in front of me I never realized
I just can't believe I didn't see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
When you sing to me
How I long to hear you sing beneath the clear blue skies
And I promise you this time I'll see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
When you sing to me

Just to think you live inside of me
I had no idea how this could be
Now I'm crazy for your love
Can't believe I'm crazy for your love
The words you said you sang to me
And you showed me where I wanna be

Yeah you sang to me, oh you sang to me

All the while you were in front of me I never realized
I just can't believe I didn't see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
When you sing to me
How I long to hear you sing beneath the clear blue skies
And I promise you this time I'll see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
When you sing to me

All the while you were in front of me I never realized
I just can't believe I didn't see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
When you sing to me
How I long to hear you sing beneath the clear blue skies
And I promise you this time I'll see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
When you sing to me

All the while you were in front of me I never realized
I just can't believe I didn't see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
When you sing to me
How I long to hear you sing beneath the clear blue skies
And I promise you this time I'll see it in your eyes
I didn't see it, I can't believe it
Oh but I feel it
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: ♥♥DONCHE♥♥ ne Prill 13, 2011, 12:35:17 MD
Genta Ismajli Do te jem gjithmon e jotja (http://www.youtube.com/watch?v=FBJzIRFJbDo#)

Genta Ismaili- Do t'jem gjithmon e jotja


S'mund te them sa e humbur jam
Kur shikoj kete oqeannnnn
Kur e di qe perserii...spo kem fat ne Dashuriiii

Si te jetoj larg nga ti pa te pa niher me sy
Mos mendo se e kam leht zeri yt kur nuk me flet

Une do te prisja por te lutem tash me thuajjjj
a kishe mundur tii te durosh veq ca muaj
Une kur te vi pastaj do t'jem gjithmon e jotja
dhe sdo te largohem kurre edhe nese ndalett Bota

Ref.2 here

Cdo minutt sikur t'me vret
Nuk ka me keq se te jesh veeeett
Ditet shkojnn e zemra qann
Kur e ndjej se ste kam prann

Si te jetoj larg nga ti pa te pa niher me sy
Mos mendo se e kam leht zeri yt kur nuk me flet

Une do te prisja por te lutem tash me thuajjjj
a kishe mundur tii te durosh veq ca muaj
Une kur te vi pastaj do t'jem gjithmon e jotja
dhe sdo te largohem kurre edhe nese ndalett Bota

Ref.4 heree
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Mars 07, 2012, 12:31:33 PD
Please Forgive Me
 
 
Still feels like our first night together,
feels like the first kiss.
It's getting better, baby
No one can better this
Still holdin' on, you're still the one.
 
First time our eyes met same feelin' I get,
 
 
only feels much stronger.
Wanna love ya longer.
You still turn the fire on.
 
So if you're feelin' lonely, don't
You're the only one I ever want
I only wanna make it good
So, if I love ya a little more than I should,
 
please forgive me,
I know not what I do.
Please forgive me,
I can't stop lovin' you.
Don't deny me
this pain I'm going through.
Please forgive me
If I need ya like I do.
 
Please believe me,
every word I say is true.
Please forgive me
I can't stop lovin' you
 
Still feels like
our best times are together.
Feels like the first touch
Still gettin' closer, baby,
Can't get close enough.
Still holdin' on.
Still number one.
 
I remember the smell of your skin,
I remember everything
I remember all your moves,
I remember you
Yeah,
I remember the nights,
ya know I still do.
 
So if you're feelin' lonely, don't.
You're the only one I ever want.
I only wanna make it good.
So, if I love ya a little more than I should,
 
please forgive me,
I know not what I do.
Please forgive me,
I can't stop lovin' you.
Don't deny me
this pain I'm going through.
Please forgive me
if I need ya like I do.
 
Oh, believe me,
every word I say is true.
Please forgive me
I can't stop lovin' you
 
One thing I'm sure of:
is the way we make love.
And one thing I depend on:
is for us to stay strong
With every word and every breath I'm prayin'.
That's why I'm sayin'
 
please forgive me,
I know not what I do.
Please forgive me,
I can't stop lovin' you.
Don't deny me
this pain I'm going through
Please forgive me
if I need ya like I do
 
Babe believe me,
every word I say is true.
Please forgive me
if I can't stop lovin' you.
Never leave me,
I don't know what I'd do.
Please forgive me
I can't stop lovin' you.
Can't stop lovin' you
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Feeling-Good ne Mars 07, 2012, 09:57:14 MD
In the mood...

You think you know me
I may look just like an ordinary man to you
But there's something about me
I think it's time you knew
I can see you don't believe in me
Well, well honey that's allright
Tonight you'll see... the real me
I change at night now, don't be afraid
It's just in the full moonlight
I rearrange
Don't run, can't hide, love bites hard tonight
Better lock the door to your heart
Don't scream, don't move let me get you in the mood
I need to taste your warm sweet love
Come dance with me my virgin child
To the haunting sound of my dark magic lullaby
let me show you how to feel the way I feel
Forevermore, look into my eyes
I can see you don't believe in me
Well, well honey that's allright
Tonight you'll believe
It's no fantasy, come closer to me
It's time to change now, don't be afraid
You'll find the pain will soon go away
Oh yes I can feel it coming on
At last the time has come
Oh yeah you're a sweet little sacrifice
In the name of love
Don't run, can't hide, love bites hard tonight
Better lock the door to your heart
Don't scream, don't move let me get you in the mood
I need to taste your warm sweet love
Can;t you feel the ecstasy
Soon you will belong to me
I'm right behind you all the time- run!!
Don't scream, don't move let me get you in the mood
Oh your sweet love tastes so good
I'm in the mood... again

Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: n00b ne Mars 07, 2012, 10:05:19 MD
The dance of the puppets
The rusted chains of prison moons
Are shattered by the sun.
I walk a road, horizons change
The tournament's begun.
The purple piper plays his tune,
The choir softly sing;
Three lullabies in an ancient tongue,
For the court of the crimson king.

The keeper of the city keys
Put shutters on the dreams.
I wait outside the pilgrim's door
With insufficient schemes.
The black queen chants
The funeral march,
The cracked brass bells will ring;
To summon back the fire witch
To the court of the crimson king.

The gardener plants an evergreen
Whilst trampling on a flower.
I chase the wind of a prism ship
To taste the sweet and sour.
The pattern juggler lifts his hand;
The orchestra begin.
As slowly turns the grinding wheel
In the court of the crimson king.

On soft gray mornings widows cry
The wise men share a joke;
I run to grasp divining signs
To satisfy the hoax.
The yellow jester does not play
But gentle pulls the strings
And smiles as the puppets dance
In the court of the crimson king.
Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Korrik 03, 2014, 02:05:21 MD
Oh ma douce souffrance
Pourquoi s'acharner tu recommence
Je ne suis qu'un etre sans importance
Sans lui je suis un peu paro
Je déambule seule dans le metro
Une derniere danse
Pour oublier ma peine immense
Je veux m'enfuire que tout recommence
Oh ma douce souffrance

Je remue le ciel le jour, la nuit
Je danse avec le vent la pluie
Un peu d'amour un brin de miel
Et je danse, danse, danse, danse, danse,danse
Et dans le bruit, je cours et j'ai peur
Est ce mon tour?
Vient la douleur...
Dans tout paris, je m’abandonne
Et je m'en vole, vole, vole, vole, vole,
Que d’espérance.
Sur ce chemin en ton absence
J'ai beau trimer, sans toi ma vie n'est qu'un decore qui brille, vide de sens

Je remue le ciel le jour, la nuit
Je danse avec le vent la pluie
Un peu d'amour un brin de miel
Et je danse, danse, danse, danse, danse,danse
Et dans le bruit, je cours et j'ai peur
Est ce mon tour?
Vient la douleur...
Dans tout paris, je m’abandonne
Et je m'en vole, vole, vole, vole, vole,

Dans cette douce souffrance.
Dont j'ai payé toutes les offenses
Ecoute comme mon cœur est immense
Je suis une enfant du monde

Je remue le ciel le jour, la nuit
Je danse avec le vent la pluie
Un peu d'amour un brin de miel
Et je danse, danse, danse, danse, danse,danse
Et dans le bruit, je cours et j'ai peur

Est ce mon tour?

Vient la douleur...

Dans tout paris, je m’abandonne

Et je m'en vole, vole, vole, vole, vole,


Titulli: Shkruani tekstin e nje kenge qe ju pelqen.
Postuar nga: Vagabonda ne Korrik 03, 2014, 02:10:57 MD
Il était brun, le teint basané
Le regard timide, les mains toutes abimées
Il taillait la pierre, fils d'ouvrier
Il en était fier, mais pourquoi vous riez ?
Non ne le jugez pas
Vous qui ne connaissez pas
Les vertiges et le labeur
Vous êtes faussement heureux, vous troquez vos valeurs


Lui il est tout mon monde et bien plus que ça
Seule je crie son nom quand vient le désarroi
Et puis tout s'effondre quand il n'est plus là
J'aimerais tellement lui dire mais je n'ose pas...
Lui qui me fais..


Tourner dans le vide, vide
Tourner dans le vide, vide
Tourner dans le vide il me fais tourner dans le vide
Vide, vide il me fais tourner dans le vide
Tourner dans le vide
Il me fais tourner
Tourner dans le vide


Qui veut bien me dire, ce qui est arrivé ?
Depuis qu'il est parti, je n'ai pu me relever
Ce n'est plus qu'un souvenir, une larme du passé
Coincée dans mes yeux, qui ne veut plus s'en aller
Oh non ne riez pas vous qui ne connaissez pas
Les vertiges et la douleur
Ils sont superficiels, ils ignorent tout du cœur


Lui c'était tout mon monde, et bien plus que ça
J'espère le revoir la-bas dans l'au-delà
Aidez moi tout s'effondre puisqu'il n'est plus la
Sais-tu mon bel amour, mon beau soldat...
Que tu me fais...


Il me fait tourner dans le vide
Tourner dans le vide, tourner dans le vide
Il me fait tourner dans le vide
Tourner dans le vide, tourner dans le vide
Tourner dans le vide, il me fait tourner
Tourner dans le vide