Autori Tema: Nje problem i famshem.  (Lexuar 7131 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Nje problem i famshem.
« Me: Janar 13, 2008, 07:20:51 MD »
Problem i famshem:

Kemi 5 shtepi me 5 ngjyra te ndryshme, dhe ne cdo shtepi jeton nje person me shtetesi te vecante.
Keta 5 persona pijne nje fare pije, tymosin (pijne duhan) cigare te markave te ndryshme dhe kane kafshe shtepiake te ndryshme.
Asnje prej ketyre nuk ka te njejtin kafshe, nuk tymos te njejten marke duhani dhe nuk pine te njejten pije.

Duke ditur qe:
-Anglezi jeton ne shtepine e kuqe.
-Suedezi ka qen.
-Danezi pi caj.
-Shtepia jeshile eshte ne te majte te se bardhes.
-Banuesi i shtepise jeshile pi kafe.
-Personi qe tymos Marlboro ka zogj.
-Banuesi i shtepise se verdhe tymos Dunhill.
-Banuesi i shtepise se qendres pi qumesht.
-Norvegjezi jeton ne shtepine e pare.
-Personi qe tymos Blend jeton ne krahe te atij qe ka mace.
-Personi qe ka kuaj jeton ne krahe te atij qe tymos Dunhill.
-Personi qe tymos Camel pi birre
-Gjermani tymos Pall Mall.
-Norvegjezi jeton ne krahe te shtepise blu.
-Personi qe tymos Blend ka nje fqinj qe pi Konjak Skenderbeu.

Dini te me thoni me saktesi se kush KA PESHQ?


( P.s Kete problem e kam gjetur une ne nje forum tjeter, dhe me eshte dashur me shume se 1 ore me laps ne dore per ta zgjidhur. Eshte goxha i komplikuar ( vleresim i bere ne baze te aftesive te mia, ndoshta per ju mund te jete edhe me i thjesht) .  )
« Redaktimi i Fundit: Janar 15, 2008, 12:48:45 MD nga Nastradini »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #1 Me: Janar 15, 2008, 05:47:59 MD »
LuXor! Nese nuk eshte ..........Gjermani...... qe n'a mbetet pa kafshe shtepiake, fshije kete mesazh, se me dhemb koka kur ta shoh. Hahaha! E nese eshte gjermani, ia qojme gomarin e Nastros, se peshku nuk eshte kafshe shtepiake, mo!!! :-*

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #2 Me: Janar 17, 2008, 06:13:53 MD »
mondiana qenke zheni per probleme, paska qen me vend ajo thenia " Te zgjuarit e kan vendin ketu "  ;) . Pergjigja eshte e sakte, per sa i perket kafshe shtepiake hiqja ate shtepijake po do, thelbin e kuptove dhe e zgjidhe  ;) .

Tani do ta shkruash ti menyren se si e zgjidhe? ndoshta eshte diferente nga teknika qe perdora une, megjithese sma mer mendja. 
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #3 Me: Janar 17, 2008, 07:39:07 MD »
Problem i famshem..........................Kam renditur sipas llogjikes,ne kete menyre informacionin ndihmes.........................  Norvegjezi jeton ne shtepine e pare............   Ai ne mes pi qumesht........................ Norvegjezi jeton ne krahe te shtepise blu.................................. Ai i shtepise jeshile pi kafe dhe jeton ne te majte te shtepise se bardhe............................. Anglezi ne shtepine e kuqe................................ Ai i shtepise se verdhe tymos Dunhill................... Ai qe ka kuaj, jeton ne krahe te atij qe tymos Dunhill............................. Ai qe tymos Blend ka nje fqinj qe konjak Skenderbeu pi.................. Ai qe tymos Camel pi birre................................ Danezi pi caj.................... Gjermani tymos Pall Mall................................. Suedezi ka qen................ Ai qe tymos Marlboro ka zogj................................. Ai qe tymos Blend jeton ne krah te atij qe ka mace...............................  LuXor! Flm! Por mos me thuaj ashte lali, se filloj te t'besoj pastaj! Haha! :-* :-* :-*

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #4 Me: Janar 20, 2008, 12:27:12 MD »
Mondi shpjegimin akoma s eke dhene as ti. Ke perseritur pak a shume tekstin e problemit.
Nejse se do ta vendos une hap pas hapi si arrihet ne zgjidhje  ;)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #5 Me: Janar 22, 2008, 11:48:49 MD »
A LuXooooo.......... Une nuk kam bere remix te dhenat e problemit, por i kam renditur (per 40 min te pakten), ne ate menyre qe: cdokush te marre 1 laps dhe 1 flete ne dore, dhe duke lexuar te dhenat sic i kam renditur une, te shkruaje nje nga nje sipas llogjikes ato qe te imponojne vete te dhenat pastaj, del ne perfundimin qe : 1-verdhe..norvegjezi.. konjak...Dunhill...mace...... 2-blu..danezi...caj...Blend.. kuajt....... 3-kuqe...anglezi...qumesht Marlboro....zogj...... 4-jeshile...gjermani...kafe. Pall...Mall 5-bardhe...suedezi...birre.. Camel...qen  -Une...tjeter...zgjidhje... s'di...por nese ti e ke zgjidhur me nje formule ndryshe nga e imja, te lutem shkruaje, se jam kurioze da morire! :-* :-*

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #6 Me: Shkurt 14, 2008, 04:55:29 MD »
amon  se  per  kete  problem  jena  lodh  gjith  familja  dhe  komshinjte  dhe  se  kena  gjet ;D ;D


Jashtë Linjë CrYs

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11154
 • Popullariteti: 137
 • Trance is my drug... the DJ's are my dealers!
  • http://aura0.gaia.com/photos/22/215479/large/humor00180.gif
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #7 Me: Maj 05, 2008, 05:54:58 MD »
deri diku dhe une nxora te dhenat emondianes
ps. me ben pershtypje  shprehja -Personi qe tymos Blend ka nje fqinj qe pi Konjak Skenderbeu.
tani kemi norvegjezin,danezin,anglezin,gjermanin,suedezin
ku qe pi konjak skenderbeu i bie te jete albanezi
keshtu qe dalin 6 persona me shtetesi te #
albanezi valle?
ma mpiksi trurin kjo loje
KNOW YOUR RIGHTS!

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #8 Me: Maj 13, 2008, 07:13:31 MD »
deri diku dhe une nxora te dhenat emondianes
ps. me ben pershtypje  shprehja -Personi qe tymos Blend ka nje fqinj qe pi Konjak Skenderbeu.
tani kemi norvegjezin,danezin,anglezin,gjermanin,suedezin
ku qe pi konjak skenderbeu i bie te jete albanezi
keshtu qe dalin 6 persona me shtetesi te #
albanezi valle?
ma mpiksi trurin kjo loje

lol

Nuk ka albaneza ne loje sepse problemi eshte shtruar nga Albert Einstein qe nuk e njihte ekzistencen e Shqiperise :p
Ne perkthim pijes ja vura emrin " Konjak skenderbu " , nuk ka rendesi lloji pijes, por llogjika.

Zgjidhjen e problemit e ka dhene mondiana sakte.  :)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë CrYs

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11154
 • Popullariteti: 137
 • Trance is my drug... the DJ's are my dealers!
  • http://aura0.gaia.com/photos/22/215479/large/humor00180.gif
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #9 Me: Maj 13, 2008, 07:39:16 MD »
Personi qe tymos Blend ka nje fqinj qe pi Konjak Skenderbeu.
nga komentet me siper mendova se akoma nuk ishte gjendur pergjigjia,prandaj dyshova te albanezi ;D
dhe une si mondiana e kisha pergjigjen ,pas 1 ore me laps ne dore :P
KNOW YOUR RIGHTS!

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #10 Me: Maj 13, 2009, 02:05:07 MD »
jiPse qdo here gjon detyra qe smundet askush te i zgjidh dhe mbetet enigme
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥

Jashtë Linjë PiterPan

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 3
 • Popullariteti: 0
Nje problem i famshem.
« Pergjigju #11 Me: Nëntor 25, 2010, 12:09:47 MD »
Nje menyre me e sakte dhe me bindese, te cilen une e kam ndjekur per te zgjidhur kete probleme eshte me ane te menyres se lojes se Sudokut, duke formuluar nje tabele ku secila shtepi,ngjyre,kafshe,pije dhe duhan i perket nje shtylle dhe nje kolone. Ne fund zgjidhja e vetme dhe pa asnje lloj alternative tjeter do te dale Gjermani.
Megjithese shoh qe ka kohe qe eshte postuar kjo teme, po dhash thjesht nje shpjegim te cilen mund ta ndjekin ata qe nuk jane bindur akoma per zgjidhjen dhe duan ta zgjidhin personalisht.:)