Autori Tema: Gishtat e UFO-s Marsian  (Lexuar 10641 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #30 Me: Shtator 20, 2009, 01:06:48 MD »
Atehere ne mos gaboj tek kjo loja duhet kuptuar qe numri i gishtave te marsianit eshte equivalent me bazen e sistemit te tij te numrimit, e kshuq duhet te gjejm nga keto te dhenat kush eshte basa B.
Ketu basa eshte me e madhe se 6 duke par se gjashta eshte ne equazion.
Atehere duke pas parasysh eq.di 2° le ta zem sikur rrenjte e nje equazioni jan a dhe b dhe qe koeficenti i x2 eshte unitar, eq mund te shkruhet keshtu: (x-a) (x-b)= 0 dmth x^2- (a+b)x + ab=0
kshtuqe koeficenti i x eshte i barabart me shumen e rrenjeve cambiata di segno dhe termine noto eshte prodhimi i dy rrenjeve.
Duke qen se ne njofim koeficentet e equazionit mund te shkruajm ( shkruaj me B bazen e numrimit te marsianit e shprehur ne bazen 10  a>b)
a+b= (16)B= (B+6)10
ab=(41)B= (4B+1)10
a-b=(10)B=(B)10
nga keto nxjerrim : a=(3)10         b=(B+3)10       ab= [3(B+3]10=[4B+1]10
B=8

Verifikojm qe po te zgjidhim cdo gje me bazen 10

x=3 dhe x=11

Luxi ti torna? [teethsmile] [teethsmile] [teethsmile] [teethsmile]

Eh mi torna, por puna eshte qe ky duhej zgjidhur dhe jo bere Copy Paste zgjidhja. Do te them edhe ku e ke gjetur? :) E paske lene identike me pike dhe me presje thjesht ke perkethyer pak.

Tani ta thashe si me taktik por nuk e kuptove ose bere sikur...: Ti more ban me nick " kukull ", pra ketu nuk je e mirepritur.

Por jam kurioz te di:
1) Pse regjistrohesh me emer femre...?
2) Pse ben sikur je nga vlora?, te dukem kaq mendjelehte une saqe nuk te njoh?. Nuk te mjaftuan provat qe te dhashe kur ishe me nickun tjeter...

Ik vete tani mos te te kthej prpa ne ban sepse eshte turp ;)
« Redaktimi i Fundit: Shtator 20, 2009, 01:09:29 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë vlora85

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 73
 • Popullariteti: 0
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #31 Me: Shtator 20, 2009, 01:14:02 MD »
Ketu gabove Luxi! 1) Sepse une pergjigjen mund ta gjej ku te dua
                         2) Ban sipas cdo forumi merret kur shan ose ofendon
                         3) Jam nga vlora ose jo nuk ka cte intereson ty
                         4) Nuk ma djen fort se me ven ban a jo
 

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #32 Me: Shtator 20, 2009, 01:20:19 MD »
Faleminderit qe me terhoqe vemendjen dhe me shpjegove rregulloren :).

Meqense i kam shtruar une keto probleme: Kerkoj qe te zgjidhen, nje qe ben copy paste si ty nuk ka asnje vlere...

E dyta: Banin me emer kukull me duket se e more per sharje dhe ofendime nga me te ndryshmet bukurosh ;), perderisa ai Ban qendron akoma ti ketu s'duhet te regjistrohesh me asnjehere.

Po te pyes prape: Do ikesh vete edhe mos te kthehesh me apo do qe te largojme me urime? ;)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #33 Me: Shtator 20, 2009, 01:22:26 MD »
Hahhahahahahah...me falni per nderhyrjen Luxor me bone me qesh aty ne fund qe i the ketij anetari do te largojm me urime....po kush osht ky/kjo? [blushing]
« Redaktimi i Fundit: Shtator 20, 2009, 01:24:23 MD nga *DONCHE* »
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥

Jashtë Linjë vlora85

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 73
 • Popullariteti: 0
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #34 Me: Shtator 20, 2009, 01:24:06 MD »
hahahahaahha sa po qesh hahahahahha me fal zoti mesues matematike ;) por duhet dhe gjuha shqipe
Atehere kur i drejtohesh nje goce i thuhet "bukuroshe" jo "bukurosh"
Ne fakt ne nga vlora themi "cupe" jo dhe bukuroshe por te falet dhe ty po he..tani ban vije a mos e vij mua nn me ne frega un czz  [clap3]
ciauz Luxi

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #35 Me: Shtator 20, 2009, 01:26:48 MD »
Aty qendron problemi qe ti s'je çupe :). Maksimumi mund te jesh trans.

Madje duhet te jesh i nderuar qe te thashe bukurosh...

Shendet e gjithe te mirat tani, kot.kot ;)
« Redaktimi i Fundit: Shtator 20, 2009, 01:30:53 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.