Autori Tema: Gishtat e UFO-s Marsian  (Lexuar 10618 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë ORIAL

 • .....(¯`·.¸ღ ♥ ღ ♥ ღ¸.·´¯) ........!.. I hAvE WiNgS..!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3611
 • Popullariteti: 112
 • ATTRACTIVE AND LOVELY
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #15 Me: Shtator 01, 2009, 10:22:19 MD »
m duket se o kshu

x1+x2=-b/a
x1+x2=16/2
x1+x2=8

I always get what i want
“Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.”

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #16 Me: Shtator 01, 2009, 10:29:38 MD »
m duket se o kshu


x1+x2=16/2
x1+x2=2


Kjo qe thua eshte e pamundur...

Siper shkruan qe x1 +x2 = 8
Poshte qe x1+ x2= 2

- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë ORIAL

 • .....(¯`·.¸ღ ♥ ღ ♥ ღ¸.·´¯) ........!.. I hAvE WiNgS..!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3611
 • Popullariteti: 112
 • ATTRACTIVE AND LOVELY
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #17 Me: Shtator 01, 2009, 10:34:08 MD »
m duket se o kshu


x1+x2=16/2
x1+x2=2


Kjo qe thua eshte e pamundur...

Siper shkruan qe x1 +x2 = 8
Poshte qe x1+ x2=

ngatarova pjestimin 16\2 me zor e kam gjet ket formul [battingeye]
I always get what i want
“Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.”

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #18 Me: Shtator 01, 2009, 11:21:49 MD »
Duhet shpjegimi...

Nga doli ai ekuacion?? po ata numra??

Se sa gishta jane e kan thene edhe para teje sepse e kan gjetur pergjigjen ne ndonje liber apo internet.

Problemi eshte te shpjegosh zgjidhjen!
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë ORIAL

 • .....(¯`·.¸ღ ♥ ღ ♥ ღ¸.·´¯) ........!.. I hAvE WiNgS..!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3611
 • Popullariteti: 112
 • ATTRACTIVE AND LOVELY
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #19 Me: Shtator 01, 2009, 11:28:40 MD »
Duhet shpjegimi...

Nga doli ai ekuacion?? po ata numra??

Se sa gishta jane e kan thene edhe para teje sepse e kan gjetur pergjigjen ne ndonje liber apo internet.

Problemi eshte te shpjegosh zgjidhjen!
ku eke  gjet gjith ket problem mer lal
se na e hoqi petllen [grosecolere]
I always get what i want
“Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.”

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #20 Me: Shtator 01, 2009, 11:36:04 MD »
Kur isha i ri kam mare pjese ne nje konkurs matematike, pas konkurist na dhuruan nje liber me probleme te ndryshme llogjike dhe matematike. Aty i mar une, por i gjen edhe ne internet apo libra te tjere ;)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #21 Me: Shtator 02, 2009, 04:03:06 MD »
Edhe kur gje ndonje ne internet LuXor, e gjen diku ku nuk kane dhe asnje pergjigje. Djal i shkathet.  ;)

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #22 Me: Shtator 02, 2009, 11:44:05 MD »
Ne kete rast Bl3di keta kan gjetur zgjidhjen dhe e din rezultatin problemi eshte qe nuk din te shpjegojne rrugen pasi arsyetimi eshte goxha kompleks ;)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #23 Me: Shtator 03, 2009, 12:45:01 PD »
Mendoj se duhet te na japesh pak ndihme LuXor, nuk mjafton te dime vetem rezultatin.

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #24 Me: Shtator 04, 2009, 02:42:16 MD »
Mendoj se duhet te na japesh pak ndihme LuXor, nuk mjafton te dime vetem rezultatin.

Bl3di une e kam gjetur nje faqe ku zgjidhet ky problemi por duhet Ajnshtajni per te dekodifikuar hapat e zgjidhjes :D
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #25 Me: Shtator 12, 2009, 09:00:35 MD »
Rrofte sinqeriteti plesht :P.

Problemi eshte i hapur..., njihni edhe rezultatin kjo ju ndihmon goxha ;)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #26 Me: Shtator 13, 2009, 01:35:21 PD »
Kam nje shok 1 tip ALIENI studion per MJEKSI dhe i ka te gjitha dhjeta, APSOLUT, kur se ka zgjidh dhe ai ska toksor qe mund ta zgjidhe.  :D

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #27 Me: Shtator 13, 2009, 11:22:31 MD »
Kam nje shok 1 tip ALIENI studion per MJEKSI dhe i ka te gjitha dhjeta, APSOLUT, kur se ka zgjidh dhe ai ska toksor qe mund ta zgjidhe.  :D

Nje qe studion mjekesi s'ka si ta zgjidhi kete, pasi mjeket bejne thjesht matematike klasike.

Zgjidhja e ketije problemi kerkon njohjen e Alegjebres modulare :)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë vlora85

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 73
 • Popullariteti: 0
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #28 Me: Shtator 18, 2009, 11:28:39 PD »
Ca duhet ketu me zgjidh kete eq. e 2°?

Jashtë Linjë vlora85

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 73
 • Popullariteti: 0
Gishtat e UFO-s Marsian
« Pergjigju #29 Me: Shtator 20, 2009, 10:41:44 PD »
Atehere ne mos gaboj tek kjo loja duhet kuptuar qe numri i gishtave te marsianit eshte equivalent me bazen e sistemit te tij te numrimit, e kshuq duhet te gjejm nga keto te dhenat kush eshte basa B.
Ketu basa eshte me e madhe se 6 duke par se gjashta eshte ne equazion.
Atehere duke pas parasysh eq.di 2° le ta zem sikur rrenjte e nje equazioni jan a dhe b dhe qe koeficenti i x2 eshte unitar, eq mund te shkruhet keshtu: (x-a) (x-b)= 0 dmth x^2- (a+b)x + ab=0
kshtuqe koeficenti i x eshte i barabart me shumen e rrenjeve cambiata di segno dhe termine noto eshte prodhimi i dy rrenjeve.
Duke qen se ne njofim koeficentet e equazionit mund te shkruajm ( shkruaj me B bazen e numrimit te marsianit e shprehur ne bazen 10  a>b)
a+b= (16)B= (B+6)10
ab=(41)B= (4B+1)10
a-b=(10)B=(B)10
nga keto nxjerrim : a=(3)10         b=(B+3)10       ab= [3(B+3]10=[4B+1]10
B=8

Verifikojm qe po te zgjidhim cdo gje me bazen 10

x=3 dhe x=11

Luxi ti torna? [teethsmile] [teethsmile] [teethsmile] [teethsmile]