Autori Tema: Cfar moshe kane?  (Lexuar 4594 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Cfar moshe kane?
« Me: Janar 17, 2008, 07:18:02 MD »
Dy shoke te ngushte Matematikan takohen pas shume vjetesh, dhe shetisin duke bere muhabet.

I pari i thote: " Atehere ke tre femije, s'me the sa vje?e jane? "
Shoku i pergjigjet: " Nese i konsiderojme moshat e tyre si numra te plote, prodhimi i moshave jep 36 , kurse shuma e moshave eshte sa numri qe sheh tek kjo shtepia ketu para. "
I pari i thote prape: " Shiko se te dhenat qe me dhe nuk jan te mjaftueshme! "
Shoku i pergjigjet: " Ke te drejte, me i madhi ka sy jeshil. "


Cfar moshe kan tre djemte?
« Redaktimi i Fundit: Janar 17, 2008, 07:30:34 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Cfar moshe kane?
« Pergjigju #1 Me: Janar 20, 2008, 12:21:06 MD »
2, 3 dhe 6!!!

une e zgjidha per 3min
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Cfar moshe kane?
« Pergjigju #2 Me: Janar 20, 2008, 12:26:20 MD »
E Zgjidhe per 3 minuta ti, por  e zgjidhe gabim...

Edhe di?ka tjeter: Tek ky problem zgjidhja pranohet vetem nese shpjegohet.. domethen duhen te gjitha hapat e arsyetimit ( eshte i shkurter. ).

Kjo per te evituar qe nje njeri te japi zgjidhjen me tentativa pra me hamendje..
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Cfar moshe kane?
« Pergjigju #3 Me: Janar 21, 2008, 04:39:20 MD »
1,2 dhe 12
per deri sa ai flet per ngjyren e syve te djalit te madh do te thot qe dy te tjerve nuk u eshte percaktuar akoma ngjyra e syve sepse ajo percaktohet nga 3vjec  e lart!
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Cfar moshe kane?
« Pergjigju #4 Me: Shkurt 14, 2008, 04:40:43 MD »
mos  eshte

1 - 3 - 12

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Cfar moshe kane?
« Pergjigju #5 Me: Shkurt 15, 2008, 01:15:53 MD »
Wa mo LuXo!
Atehere meqe kemi prodhimin e moshave nr te plote = 36 , moshat mund te jene:
1x1x36;shuma 38 1x2x18;__21
1x3x12;__16
1x4x9;___14
1x6x6;___13
2x2x9;___13
2x3x6;___11
3x3x4;___10
Tani meqe ky shoku, nr e baneses e shikon, por s'mund te pergjigjet,do te thote qe ka nr 13, qe ka 2 alternativa;
1x6x6 & 2x2x9.
Por me ate "cuni i madh ka syjeshil", kupton qe cunat kane 9, 2,2 vjet... Dikush sot me tha: po kete nr ka banesa e tyre, une e shoh jam para baneses, por ti s'e sheh...dhe kaq u desh.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Cfar moshe kane?
« Pergjigju #6 Me: Shkurt 17, 2008, 02:10:49 MD »
Wa mo LuXo!
Atehere meqe kemi prodhimin e moshave nr te plote = 36 , moshat mund te jene:
1x1x36;shuma 38 1x2x18;__21
1x3x12;__16
1x4x9;___14
1x6x6;___13
2x2x9;___13
2x3x6;___11
3x3x4;___10
Tani meqe ky shoku, nr e baneses e shikon, por s'mund te pergjigjet,do te thote qe ka nr 13, qe ka 2 alternativa;
1x6x6 & 2x2x9.
Por me ate "cuni i madh ka syjeshil", kupton qe cunat kane 9, 2,2 vjet... Dikush sot me tha: po kete nr ka banesa e tyre, une e shoh jam para baneses, por ti s'e sheh...dhe kaq u desh.


Pergjigje e sakte edhe kjo mondiana :) . Edhe shpjegimin e ke bere shume mire ksaj radhe.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.