Autori Tema: 2 Matematikanet dhe Studenti  (Lexuar 22909 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
2 Matematikanet dhe Studenti
« Pergjigju #75 Me: Maj 27, 2012, 04:56:05 MD »
Kesaj radhe edhe ti crash nuk e ke zgjidhur.

Ti thjesht je munduar te vertetosh qe zgjidhja jane ata 2 numra duke e ditur zgjidhjen. Por problemi nuk eshte ky, problemi duhet zgjidhur, pra duhet te nisesh thjesht nga dialogu dhe te nxjeresh numrat me nje procedure logjike, pa i ditur ata.

Eshte disi me i veshtire ( shume me i veshtire ne fakt  >:D ) se sa te vertetosh qe 4 dhe 13 jane zgjidhja.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë crash

 • Incognito
 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 166
 • Popullariteti: 8
  • CBR
2 Matematikanet dhe Studenti
« Pergjigju #76 Me: Maj 27, 2012, 05:43:27 MD »
Kesaj radhe edhe ti crash nuk e ke zgjidhur.

Ti thjesht je munduar te vertetosh qe zgjidhja jane ata 2 numra duke e ditur zgjidhjen. Por problemi nuk eshte ky, problemi duhet zgjidhur, pra duhet te nisesh thjesht nga dialogu dhe te nxjeresh numrat me nje procedure logjike, pa i ditur ata.

Eshte disi me i veshtire ( shume me i veshtire ne fakt  >:D ) se sa te vertetosh qe 4 dhe 13 jane zgjidhja.

Tregova menyren se si gjindet, Kur e kam zgjidh ket problem me heret nuk kam perdorur ndonje formule te vecant, Ne fakt nuk ka ndonje formule te vecant per ta zgjidhur ket problem, Duhet te shpenzosh gjithe diten duke eliminuar shuma qe vijn nga cifte prime(procedura logjike, Qe e shpjegova me par :P), Nuk e di per ty, Por mua me jane dashur disa dite(Diku 10 ore total) per ta zgjidhur ket, Detyra vet nuk eshte e veshtire, Procesi eshte ai qe te lodh, Eshte bezdi te provosh cdo kombinacion  [sick4]

Nese don ta dijsh nga kam filluar, Ateher te tregoj, Kam filluar nga 2*4, 2*4=8, Nese produkti do ishte 8 ateher Pr.Prodhimi do ti dinte numrat, Pastaj kam vazhduar 2*6, 2*8, 2*9 etc... Njekohesisht duke eliminuar shumat nga ciftet prime 2+4=6, 3+3=6(eliminohet sepse eshte shum nga 2 numra prime), E kam bere kete deri sa e kam gjetur kombinacionin qe perputhet. I kenaqur tani ? :P [cheesy1]
« Redaktimi i Fundit: Maj 27, 2012, 06:17:49 MD nga crash »

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
2 Matematikanet dhe Studenti
« Pergjigju #77 Me: Maj 27, 2012, 07:53:14 MD »
Crash un s'mar vesh nga Matematika por e ke bo si arrixhijte  >:D