Autori Tema: Si mundet?  (Lexuar 2239 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Si mundet?
« Me: Shtator 27, 2012, 04:20:20 MD »
Kemi 2 ene , nje 9 litershe, dhe nje 5. Duhet te mbushim 13 litra uje. Si veprojme?
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Si mundet?
« Pergjigju #1 Me: Shtator 28, 2012, 09:44:41 MD »
O Iness shikoje dhe nje here se nuk mundet te pa pasur nje en te tret, mos ke dashur te thuash me 2 en 5 dhe 13 litershe te mbushim 9 litra??

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Si mundet?
« Pergjigju #2 Me: Shtator 28, 2012, 11:30:26 MD »
O Iness shikoje dhe nje here se nuk mundet te pa pasur nje en te tret, mos ke dashur te thuash me 2 en 5 dhe 13 litershe te mbushim 9 litra??

Mjaftojne ato 2 qe ka thene Iness, dhe eshte goxha e thjeshte Connect :)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Si mundet?
« Pergjigju #3 Me: Shtator 28, 2012, 11:54:19 MD »
ateher si po e kuptoj une mund te jet keshtu:
E mbushim enen me 9 litra plot, e zbrazim ne enen 5 litershe, e zbrazim enen 5 litershe edhe ato 4 litra qe kan mbetur ne enen 9 litershe i zbrazim ne enen 5 litershe, e mbushim enen 9 litershe dhe kemi 13 litra, 4 tek ena 5 litershe dhe 9 tek ajo 9 litershe.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Si mundet?
« Pergjigju #4 Me: Shtator 28, 2012, 11:56:31 MD »
E sheh, je djale i shkathet ti kur do.

p.s  Do filloje te postoje disa me te veshtira dhe terheqese sapo te lirohem pak nga disa pune.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Si mundet?
« Pergjigju #5 Me: Shtator 29, 2012, 02:43:01 MD »
ateher si po e kuptoj une mund te jet keshtu:
E mbushim enen me 9 litra plot, e zbrazim ne enen 5 litershe, e zbrazim enen 5 litershe edhe ato 4 litra qe kan mbetur ne enen 9 litershe i zbrazim ne enen 5 litershe, e mbushim enen 9 litershe dhe kemi 13 litra, 4 tek ena 5 litershe dhe 9 tek ajo 9 litershe.

Po Connect, kjo eshte zgjidhja. :)

Eshte logjike e thjeshte, prandaj e vendosa ketu.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.