Autori Tema: Shishja me Uje dhe shishja me Vere.  (Lexuar 6887 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #15 Me: Maj 29, 2009, 05:50:33 MD »
Glooria glooria, ti do qe te te them ke te drejte ti? :)

Nese tek te dy shishet ne fund ka 1 liter si ne fillim >> Atehere tek shishja e ujit ka aq vere sa ka uje tek shishja e veres :)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë GLOORIA

 • Ndonjehere Endrat behen Realitet...Me Ty Realiteti u Be Nje Ender!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4783
 • Popullariteti: 17
 • Aspettando il mio angelo! <3
  • Fillimi i nje largimi te perkohshem mund te jete fillimi i nje humbje te pafundme!!!!
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #16 Me: Maj 29, 2009, 05:55:18 MD »
luX nuk dua te kem te drejte jo por ashtu si them una eshte  [mrgreen]
oseeeee ndrysho thelbin e pyetjes qe te dalesh ne fjalet e tua  [teethsmile] [teasing]

ti do te thuash qe te dyja shishet kane te njejtin vellim lengu por jo qe te dyja kane te njejten sasi te lengjeve te perziera [tongue3]

Ti nuk ke emer edhe pse dikur pate! Nuk ke jete edhe pse dikur ke jetuar!
Nuk ke sy se te paten verbuar! Nuk do te kesh buzeqeshje se vetem ne kete forme kam dit me te pikturuar!
Je vec nje pikture e varur ne mur dhe asgje tjeter vec nje i pangjyre dhe i vdekur!


Jashtë Linjë k58

 • MENDO TE DJESHMEN PER TE FILLUAR NJE TE NESERME
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3928
 • Popullariteti: 13
 • ME KEN SHKODRAN TE TANA I BAN
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #17 Me: Maj 29, 2009, 05:57:49 MD »
ehe ka formulu gabim pyetjen ska dit me e modifiku  tamam se kjo problema esht ndrysh
ME KEN SHKODRANE JE MA E MIRA E KSAJ ANE

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #18 Me: Maj 29, 2009, 06:04:43 MD »
luX nuk dua te kem te drejte jo por ashtu si them una eshte  [mrgreen]
oseeeee ndrysho thelbin e pyetjes qe te dalesh ne fjalet e tua  [teethsmile] [teasing]

ti do te thuash qe te dyja shishet kane te njejtin vellim lengu por jo qe te dyja kane te njejten sasi te lengjeve te perziera [tongue3]


Jo pra. Dua te them qe ke aq vere te shishja e ujit sa ke uje tek shishja e veres. Pra pyetja eshte formuluar drejte.

Ja nje shpjegim tjeter:

Ti mer 1cm^3 vere dhe e hedh te uji, me pas e perzien.
Pastaj mer 1cm^3 tek shishja e ujit dhe e hedh tek shishja e veres. E zeme se ky 1 cm^3 perbehet nga 0.9 uje dhe 0.1 vere.

Atehere ke: 0.9 cm^3 uje tek shishja e veres dhe 0.9cm^3 vere te shishja e ujit.

Pra ka aq vere tek shishja e ujit sa  ka uje te shishja e veres.


E kuptove tani?
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë anisa

 • TUJ TUJ TUJ CA TE DUSH TI THUJ ME MU MOS E LUJ....
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7433
 • Popullariteti: 30
 • PURO DURRSAKE
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #19 Me: Maj 29, 2009, 06:07:19 MD »
sipas meje ka me shume uje ke shishja e ujit se sa ka ajo e veres..............
Sikur te ishin te gjithe njerzit ashtu sic duken,ndryshe do ishte...

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #20 Me: Maj 29, 2009, 06:09:47 MD »
sipas meje ka me shume uje ke shishja e ujit se sa ka ajo e veres..............

Kjo qe thua ti padyshim anisa, po kush ta beri kete pyetje kaq banale? :P.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #21 Me: Maj 29, 2009, 06:32:11 MD »
Gabimi im ky, nuk duhet ta shkruaja fjalen "plote". Mund te perzihen beata dhe harroje fjalen "plote" po e ndryshoje :).
« Redaktimi i Fundit: Maj 29, 2009, 06:38:37 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #22 Me: Maj 29, 2009, 06:49:47 MD »


Jo pra. Dua te them qe ke aq vere te shishja e ujit sa ke uje tek shishja e veres. Pra pyetja eshte formuluar drejte.

Ja nje shpjegim tjeter:

Ti mer 1cm^3 vere dhe e hedh te uji, me pas e perzien.
Pastaj mer 1cm^3 tek shishja e ujit dhe e hedh tek shishja e veres. E zeme se ky 1 cm^3 perbehet nga 0.9 uje dhe 0.1 vere.

Atehere ke: 0.9 cm^3 uje tek shishja e veres dhe 0.9cm^3 vere te shishja e ujit.

Pra ka aq vere tek shishja e ujit sa  ka uje te shishja e veres.


E kuptove tani?

Beata lexo kete me siper. Pergjigjen e dha Nikla por nuk e shpjegoje mire...
Pergjigja eshte: njesoje.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #23 Me: Qershor 19, 2012, 10:23:29 MD »
Rendesi ka shishja te jete me uje ne pergjithesi pastaj here pas here le te mbushet me vere se gjak behet :P