Autori Tema: Shishja me Uje dhe shishja me Vere.  (Lexuar 6624 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Me: Maj 29, 2009, 04:56:07 MD »
Kemi nje shishe me 1 liter me uje ( shishja A), dhe nje shishe me 1 liter vere ( shishja B).

Ne fillim marim 1 cm^3 uje dhe e hedhim te shishja me vere ( shishja B). Pasi e perziejme mire shishen e veres, marim 1 cm^3 dhe e hedhim tek shishja me uje ( shishja A).

Ka me shume uje te shishja e veres(B) apo me shume vere tek shishja e ujit ( A ) ?
« Redaktimi i Fundit: Maj 29, 2009, 06:33:06 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë k58

 • MENDO TE DJESHMEN PER TE FILLUAR NJE TE NESERME
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3928
 • Popullariteti: 13
 • ME KEN SHKODRAN TE TANA I BAN
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #1 Me: Maj 29, 2009, 05:05:03 MD »
pse re anej ka talia me cm maten lengjet?
ME KEN SHKODRANE JE MA E MIRA E KSAJ ANE

Jashtë Linjë _ela_

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1294
 • Popullariteti: 5
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #2 Me: Maj 29, 2009, 05:07:09 MD »
pse re anej ka talia me cm maten lengjet?


eshte vellimi moj cupe ....
Talenti krijohet ne vetmi...Karakteri ne shoqeri!

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #3 Me: Maj 29, 2009, 05:09:15 MD »
cm^3 ( Kube)
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë _ela_

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1294
 • Popullariteti: 5
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #4 Me: Maj 29, 2009, 05:15:15 MD »
ka me shume uje tek shishja e veres(B)....apo e kam gabim?
Talenti krijohet ne vetmi...Karakteri ne shoqeri!

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #5 Me: Maj 29, 2009, 05:16:34 MD »
Pse?
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë _ela_

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1294
 • Popullariteti: 5
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #6 Me: Maj 29, 2009, 05:18:23 MD »
po tek shishja e veres e dime qe hodhem 1 cm^3  ndersa tek shishja e ujit hodhem 1cm^3 vere po te perzier me uje (te shishja) se di keshtu mendoj
« Redaktimi i Fundit: Maj 29, 2009, 05:27:29 MD nga _ela_ »
Talenti krijohet ne vetmi...Karakteri ne shoqeri!

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #7 Me: Maj 29, 2009, 05:20:06 MD »
Eshte shperndare ne sasi te jejte
1cm^3 - uje shkoi   tek shishja e veres
Gjate perzjerjes  perftuam ne rikthim te shishes se ujit (1^3cm  leng )1/2 uje e 1/2 vere
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(

Jashtë Linjë k58

 • MENDO TE DJESHMEN PER TE FILLUAR NJE TE NESERME
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3928
 • Popullariteti: 13
 • ME KEN SHKODRAN TE TANA I BAN
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #8 Me: Maj 29, 2009, 05:21:08 MD »
nuk kuptova at shenjen nejse varja
ME KEN SHKODRANE JE MA E MIRA E KSAJ ANE

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #9 Me: Maj 29, 2009, 05:23:02 MD »
Pergjigja e nikles eshte e sakte por shpjegoje pak me qarte...
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë _ela_

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1294
 • Popullariteti: 5
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #10 Me: Maj 29, 2009, 05:28:36 MD »
Na e sqaroni pak kete pergjigjen me hollesisht....
Talenti krijohet ne vetmi...Karakteri ne shoqeri!

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #11 Me: Maj 29, 2009, 05:29:29 MD »
Eh ketu e kam difektin une s'para jam e qarte ne ate qe mendoj prandaj dhe  njerezit me  [blinkyeye] perkthejne me veshtiresi  [teethsmile]


Resp LuXoR   ;)
Mund tua shpjegosh Ti :)
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(

Jashtë Linjë GLOORIA

 • Ndonjehere Endrat behen Realitet...Me Ty Realiteti u Be Nje Ender!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4783
 • Popullariteti: 17
 • Aspettando il mio angelo! <3
  • Fillimi i nje largimi te perkohshem mund te jete fillimi i nje humbje te pafundme!!!!
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #12 Me: Maj 29, 2009, 05:30:28 MD »
ka me shume uje ne shishen e veres se sa vere ne shishen e ujit sepse uji ishte perzierje e paster (dmth vetem uje) ndersa vera, edhe pse shtuam te njejten sasi ne shishen e ujit, vera ka perzierje uji brenda
kshuqe nuk eshte e shperndare ne sasi te njejte luxor  [tongue3]

Ti nuk ke emer edhe pse dikur pate! Nuk ke jete edhe pse dikur ke jetuar!
Nuk ke sy se te paten verbuar! Nuk do te kesh buzeqeshje se vetem ne kete forme kam dit me te pikturuar!
Je vec nje pikture e varur ne mur dhe asgje tjeter vec nje i pangjyre dhe i vdekur!


Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #13 Me: Maj 29, 2009, 05:40:47 MD »
Glooria ne fakt ashtu te genjen llogjika ne kete rast po te nxitohesh :P

Ja shpjegimi pse eshte i njejte:

Dua te them qe ne kete problem ka shume te dhena te kota... Pra qe nuk sherbejne per asgje :). Nuk ka rendesi te ken te njejten sasi litrash dhe as sa shume e perzien apo sa cm^3 leviz.

E rendesishme eshte qe ne fund tek te dyja shishet te kete nje sasi te njejte me ne fillim.

Shpjegimi: Nese ne shishen me vere mungojne x cm^3 vere atehere hapesira qe me pare zihej nga x cm^3 vere tani do te zihet nga x cm^3 uje.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë GLOORIA

 • Ndonjehere Endrat behen Realitet...Me Ty Realiteti u Be Nje Ender!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4783
 • Popullariteti: 17
 • Aspettando il mio angelo! <3
  • Fillimi i nje largimi te perkohshem mund te jete fillimi i nje humbje te pafundme!!!!
Shishja me Uje dhe shishja me Vere.
« Pergjigju #14 Me: Maj 29, 2009, 05:44:57 MD »
kjo e llogjikes e kishe per posimin tend te pare besoj sepse pyetja ishte fare e qarte:

Ka me shume uje te shishja e veres(B) apo me shume vere tek shishja e ujit ( A ) ?


beje icik mire analizen luXor dhe do shikosh qe do dalesh ne konkluzioni e pergjigjes sime  [wink1]
nuk do shume llogjike kjo pyetje luXor jo  [teethsmile]

Ti nuk ke emer edhe pse dikur pate! Nuk ke jete edhe pse dikur ke jetuar!
Nuk ke sy se te paten verbuar! Nuk do te kesh buzeqeshje se vetem ne kete forme kam dit me te pikturuar!
Je vec nje pikture e varur ne mur dhe asgje tjeter vec nje i pangjyre dhe i vdekur!