Autori Tema: Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??  (Lexuar 3777 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë ORIAL

 • .....(¯`·.¸ღ ♥ ღ ♥ ღ¸.·´¯) ........!.. I hAvE WiNgS..!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3611
 • Popullariteti: 112
 • ATTRACTIVE AND LOVELY
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Me: Janar 30, 2010, 12:56:26 MD »
shpejtesia e lundrimit ne uje te anijes ne uje te qete eshte 50km/ore.per te njejten rruge prej 60 km,kur anija lundron kundra rrymes i duhet nje kohe 0,5 ore me e madhe se sa kur lundron sipas rrymes.Sa ka qene shpejtesia  e rrymes ?
I always get what i want
“Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.”

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #1 Me: Shkurt 10, 2010, 09:58:19 MD »
kam pershtypjen se eshte 24km/or
gjithsesi eshte posht 25km/or.
me cfare note vlersohesh po ta kesh zgjidhur brenda 30 sec? :D
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #2 Me: Shkurt 11, 2010, 09:16:06 PD »
koha ne te cilen anija ka lundruar  ne uje te qete eshte: 60/50= 6/5 ose 1.2 ore.
koha ne te cilen anija ka lundruar kunder rrymes eshte  3/2* 6/5 = 9/5 ore
V e rrymes eshte 60/ 9/5= 100/3 ose 33.3 km/h
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #3 Me: Shkurt 11, 2010, 10:58:44 MD »
Afersisht  35.29 km/ore..

60:50 = 1.2
1.2+0.5 = 1.7
60:1.7 = 35.29....km/ore

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #4 Me: Shkurt 12, 2010, 11:25:18 PD »
me duket se eri ka te drejte, duhet te dali posht 25, rreth 22.2 km/h
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë ORIAL

 • .....(¯`·.¸ღ ♥ ღ ♥ ღ¸.·´¯) ........!.. I hAvE WiNgS..!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3611
 • Popullariteti: 112
 • ATTRACTIVE AND LOVELY
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #5 Me: Shkurt 12, 2010, 08:50:49 MD »
jo nuk eshte oergjigje e sakte asnjera nga keto ..po eshte poshte 25 km/ore ...po sa eshte dhe arsyetimi
I always get what i want
“Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.”

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #6 Me: Shkurt 13, 2010, 04:07:14 MD »
u  qyqa tani e kuptova une...shpejtesia e rrymes dhe jo e anijes..  [blinkyeye] [blinkyeye]
Ja paskam fut kot.. [prankster]

Jashtë Linjë ORIAL

 • .....(¯`·.¸ღ ♥ ღ ♥ ღ¸.·´¯) ........!.. I hAvE WiNgS..!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3611
 • Popullariteti: 112
 • ATTRACTIVE AND LOVELY
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #7 Me: Shkurt 20, 2010, 03:59:28 MD »
paska rezultu e veshtire problemi ..si ka mundesi qe nu e ka zgjidh njeri  [grin1]
I always get what i want
“Nobody can go back and start a new beginning, but anyone can start today and make a new ending.”

Jashtë Linjë vlora1

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 1
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
Sa ka qene shpejtesia e rrymes ??
« Pergjigju #8 Me: Dhjetor 06, 2017, 08:37:17 MD »
Ka qen 15km/h???