Autori Tema: Probleme te thjeshta llogjike  (Lexuar 33941 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #120 Me: Tetor 23, 2010, 12:19:37 MD »
Jane shkruar disa numra. Secili prej tyre, duke filluar nga numri i trete, eshte sa shuma e dy numrave paraardhes te tij. Dihet qe numri i nente dhe i dhjete jane te barabarte me 1. Gjeni numrin e pare dhe te dyte.

 
[rolleyes1]
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë ஜKamikazjaஜ

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 17175
 • Popullariteti: 360
 • Per gli amanti.
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #121 Me: Nëntor 19, 2010, 12:22:58 MD »
Nje kope me ca majmun zbriti poshte e ra ne lum
katrori i gjysmes se cerekut u ngjit siper majes se bregut
pa na thoni djem dhe cupa sa majmune kishte tufa?  ;D

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #122 Me: Nëntor 19, 2010, 04:04:13 MD »
Nje kope me ca majmun zbriti poshte e ra ne lum
katrori i gjysmes se cerekut u ngjit siper majes se bregut
pa na thoni djem dhe cupa sa majmune kishte tufa?  ;D

asnje  :)
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #123 Me: Tetor 11, 2012, 07:17:22 MD »
Nje problem shume i thjesht logjik:

Kemi dy litare dhe nje kuti shkrepse. Po te ndezim nje litar me shkrepse, digjet i gjithi per 1 ore. (po ashtu dhe tjetri). Si do te masim 45 minuta me keto litare? (nuk kemi meter qe te masim 3/4 e nje litari)

p.s. Pergjigjen jepeni tek tema tjeter"Pergjigjet e problemeve te thjeshte".
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë theodhori dhimitri

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 13
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #124 Me: Mars 06, 2014, 08:45:51 MD »
Martesa

Adami dhe Monika jane te martuar.
Shuma e moshave te tyre tani eshte 91.
Kur u martuan mosha e Monikes ishte sa 1/2 e moshes aktuale te Adamit.
Monika ka tani moshen qe Adami kishte kur u martuan.

1) Sa vje?e eshte secili prej tyre tani?
2) Sa vje?e ishte secili kur u martuan?
3) Sa vjete kan martuar?                                         ADAMI=52VJEC  MONIKA=39VJEC  MARTUAR=13VITE MARTESE

Jashtë Linjë theodhori dhimitri

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 13
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #125 Me: Mars 06, 2014, 08:47:40 MD »
 [bestfriends]
Tre burra shkojn te kalojn naten ne nje hotel,recepcioneri u kerkon 30$ per nje dhome, keta i ndajn tresh dhe paguajn te tre nga 10$.Me vone behet pishman dhe i thot djalit qe punonte aty  tu kthej 5$ pra dhoma do ishte 25$.Djali duke shkuar ne dhome vendos te vjedhi 2$ dhe u jep atyre 3$Nga nje dollar secilit.

 Tani secili burr ka paguar $9.00 te rrije ne hotel  3 x $9.00 = $27.00. Djali  morri $2.00.
  $27.00 + $2.00 = $29.00 - Ku shkoi  $1.00?
    KEMI TE BEJME ME NJE SOFIZEM MATEMATIK........

Jashtë Linjë theodhori dhimitri

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 13
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #126 Me: Mars 06, 2014, 08:50:18 MD »
Babi i Agronit eshte 45.Ai eshte 15 vjet me i madh se dyfishi i moshes Agronit. Sa vjec eshte Agroni?Linda eshte sa dyfishi i moshes  Ledes. Pas tre vjetesh shuma e moshes tyre do te behet  42. Sa vjec eshte Linda?
  AGRONI=15VJEC  LINDA=26VJEC LEDA=13VJEC

Jashtë Linjë theodhori dhimitri

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 13
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
Probleme te thjeshta llogjike
« Pergjigju #127 Me: Mars 06, 2014, 08:57:44 MD »
Presidentet

Ne nje pallat presidentor takohen 15 presidente nga 15 vende te ndryshme. Para se te ulen ne tavoline per te biseduar secili nga Presidentet i shtrengon doren ?do presidenti tjeter.

Sa shtrengime duarsh jan bere gjithesej?
14+13+12+11+10+9+8+7+6+5+4+3+2+1=15*7=105  SHTRENGIME DUARSH196 ose 210