Autori Tema: Plepi dhe stuhia  (Lexuar 2464 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Plepi dhe stuhia
« Me: Maj 15, 2010, 10:36:00 PD »
Një plep i lartë 15m , është thyer nga stuhia. Pjesa e thyer e prek tokën 6m larg rrënjës së tij. Në çfarë lartësie është thyer plepi.

Jashtë Linjë qapkeni

 • ne deshiren tuaj
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4231
 • Popullariteti: 13
 • sinqeriteti celesi i suksesit ne jete
  • nuk kam
Plepi dhe stuhia
« Pergjigju #1 Me: Maj 15, 2010, 10:37:18 PD »
Një plep i lartë 15m , është thyer nga stuhia. Pjesa e thyer e prek tokën 6m larg rrënjës së tij. Në çfarë lartësie është thyer plepi.

6 metra

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Plepi dhe stuhia
« Pergjigju #2 Me: Maj 15, 2010, 10:47:47 PD »
mos jepni pergjigje kot (s`po them nuk osht e sakt ) mirpo sqarone rrugen deri te pergjigja

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
Plepi dhe stuhia
« Pergjigju #3 Me: Maj 15, 2010, 11:03:04 PD »
Nga thyerja ndertohet trekendesh 2 brinje njeshem
6-lartesia ( trubgu i paprekur)
6-largesia (nga rrenja ke pjesa e rrezuar )
9- brinja perballe( pjesa e thyer e pemes)
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Plepi dhe stuhia
« Pergjigju #4 Me: Maj 16, 2010, 11:32:31 PD »
s`po e kuptoj përgjigjen.(m`faal.) nese ke mundesi ta sqarosh

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Plepi dhe stuhia
« Pergjigju #5 Me: Maj 16, 2010, 04:19:49 MD »
zgjidhet me sistem:
ndertojme nje fig.(ne kete rast trekendesh) ku quajme "x"-distancen nga toka deri te pika e thyerjes,"y"-distancen nga pika e thyerjes deri ne maje te plepit.
dmth. x+y=15m
pasi thyhet plepi formohet nje tjeter trekendesh(kenddrejte)me i vogel ku njeri katet eshte=x,tjetri katet=6m dhe hipotenuza=y(pjesa e thyer).
Nga teorema e Pitagores:y2=x2+36(ku 2 eshte per fuqine e dyte)
tani kemi sistemin:
x+y=15
y2-x2=36 dhe me pak hapa:del x=15-y
                                          x2=y2-36 ,     (15-y)2=y2-36  ,225-30y+y2=y2-36   ,30y=261   ,y=8.7m

dhe gjejme x=15-y=6.3m.
dmth.plepi eshte thyer ne lartesine 6.3m nga toka!    
« Redaktimi i Fundit: Maj 16, 2010, 04:25:23 MD nga Minatori »

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
Plepi dhe stuhia
« Pergjigju #6 Me: Maj 16, 2010, 04:23:27 MD »
s`po e kuptoj përgjigjen.(m`faal.) nese ke mundesi ta sqarosh

Jo s'te fal :P
S'di ta sqaroj kaq e kuptoj :P
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(