Autori Tema: Pergjigjet e problemeve te thjeshte.  (Lexuar 10422 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #15 Me: Shkurt 14, 2008, 03:31:14 MD »
PER  PROBLEMEN  E  PARE

mos  duhen  vendosur  keshtu

 O
   O O O
   O
   O

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #16 Me: Shkurt 14, 2008, 04:27:09 MD »
Martesa

Adami dhe Monika jane te martuar.
Shuma e moshave te tyre tani eshte 91.
Kur u martuan mosha e Monikes ishte sa 1/2 e moshes aktuale te Adamit.
Monika ka tani moshen qe Adami kishte kur u martuan.

1) Sa vje?e eshte secili prej tyre tani?
2) Sa vje?e ishte secili kur u martuan?
3) Sa vjete kan martuar?

1 - mosha  aktuale  eshte  --Adami  eshte  52  vjec dhe  Monika eshte  39  vjec

2 - kur  u  martuan  secili  ishin Adami - 39  vjec  dhe  Monika - 26 vjece

3 - dhe  kane   13  vjet  te  martuar


me  duket  se  e  gjeta ----   ;D ;D

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #17 Me: Shkurt 14, 2008, 06:07:08 MD »
6 Monedhat
Eshte e mundur qe duke levizur vetem njeren nga monedhat me poshte, te arrijme te kemi 2 linja me nga 4 monedha secila?

 
O O O O
O
O
 
6 MONEDHAT
Duke nisur numrimin e monedhave nga 1 deri ne 6, nga vertikal ne horizontal sipas fig, monedha nr 4 zhvendoset mbi monedhen nr 3, keshtu kemi 2 linja me nga 4 monedha.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #18 Me: Prill 22, 2008, 04:42:50 MD »
Tre burra shkojn te kalojn naten ne nje hotel,recepcioneri u kerkon 30$ per nje dhome, keta i ndajn tresh dhe paguajn te tre nga 10$.Me vone behet pishman dhe i thot djalit qe punonte aty  tu kthej 5$ pra dhoma do ishte 25$.Djali duke shkuar ne dhome vendos te vjedhi 2$ dhe u jep atyre 3$Nga nje dollar secilit.

 Tani secili burr ka paguar $9.00 te rrije ne hotel  3 x $9.00 = $27.00. Djali  morri $2.00.
  $27.00 + $2.00 = $29.00 - Ku shkoi  $1.00?

PO KJO LOJ SHPEJTESIE ISHTE...!?
GABOVE KUR E MBLODHE ME 2 DUHET TA MBLIDHJE ME 3 SEPSE RECEPCIONERI KISHTE 27 LEKE PO TE MERRTE 2LEKSHEN DHE MUNGONTE 3LEKSHJA QE U DHA AI BURRAVE.
PRA...
3x9=27       27DOLLAR DO TE KISHTE AI PA HEDHUR 2 DOLLARSHEN, PASI E HODHI I VAJTEN 25              25+3=28 +2=30

PO E KUPTOVE MIRE!!!
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #19 Me: Prill 22, 2008, 05:43:54 MD »
Tre burra shkojn te kalojn naten ne nje hotel,recepcioneri u kerkon 30$ per nje dhome, keta i ndajn tresh dhe paguajn te tre nga 10$.Me vone behet pishman dhe i thot djalit qe punonte aty  tu kthej 5$ pra dhoma do ishte 25$.Djali duke shkuar ne dhome vendos te vjedhi 2$ dhe u jep atyre 3$Nga nje dollar secilit.

 Tani secili burr ka paguar $9.00 te rrije ne hotel  3 x $9.00 = $27.00. Djali  morri $2.00.
  $27.00 + $2.00 = $29.00 - Ku shkoi  $1.00?

Te tre paguan nga 9 $ perfundimisht:

Pra 9*3=27 $

25 $ i mori pronari i hotelit , 2 $ i vodhi ai djali. Pra 25 +2 = 27 $
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #20 Me: Prill 22, 2008, 05:50:47 MD »
Babi i Agronit eshte 45.Ai eshte 15 vjet me i madh se dyfishi i moshes Agronit. Sa vjec eshte Agroni?
Linda eshte sa dyfishi i moshes  Ledes. Pas tre vjetesh shuma e moshes tyre do te behet  42. Sa vjec eshte Linda?


Problemi 1:
mosha e agronit = x

2*x +15 = 45   => 2*x=30  =>  x=15

Agroni eshte 15 vjec.


Problemi2:
x= mosha e lindes
y= mosha e ledes

(x=2y) & (x+y+3=42) Keto jan dy ekuacionet e sistemit.

x+y+3=42  => x+y=39  zvendesoj 2y ne vend te x dhe me del: 2y+y=39  => 3y=39  => y=13

Leda eshte 13 vjece.

x=2y  => x=26

Linda eshte 26 vjece

I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #21 Me: Prill 22, 2008, 05:54:33 MD »
Po pres noten angel_girl  ;D
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë Angel_Girl

 • Rob zoti
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 22762
 • Popullariteti: 334
 • Wear a smile ~~ one size fits all.
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #22 Me: Prill 22, 2008, 06:58:46 MD »
  x mosha e Lindes. Pra fillojm tabelen:

                   
     Leda  2x    2x + 3
     Linda    x     x + 3

Pra shuma e viteve te tyre pas 3 viteve do jet 42 pra ne kemi:
     (2x + 3) + (x + 3) = 42
                 3x + 6 = 42
                     3x = 36
                      x = 12

Nese Linda  is 12, Leda  24; ne tre vjet do behen 15 and 27, dhe shuma e viteve te tyre do jete  42.

problemin tjeter e ke gjet tamom Agroni eshte 15


Eri_fr   ishte problem shpejtesie 25$pronari,3$ burrat dhe 2$ djali
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #23 Me: Prill 22, 2008, 07:29:16 MD »
E vertete, e paskam gabuar.
Pas tre vjetesh te secila prej tyre do te jete 3 vjet me e madhe, duhet te shtoja 6 jo 3!
pra :
x=2y & x+y+6=42
x+y=36
3Y=36
y=12
x=24

Ose me menyren se si e zgjidhe ti.  :)
Cfar note me dhe kaluese apo jo?  :D
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #24 Me: Prill 22, 2008, 08:00:10 MD »
GJITHSESI KOMPLIMENTE
KAM GJITHMON KENAQESI TI ZGJIDH KETO LLOJ
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë Angel_Girl

 • Rob zoti
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 22762
 • Popullariteti: 334
 • Wear a smile ~~ one size fits all.
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #25 Me: Prill 23, 2008, 02:45:05 PD »
Pleshti merr 8 se ke bo nje gabim :P
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #26 Me: Prill 23, 2008, 08:05:33 MD »
o plesht e madhe eshte nje 8 per ty or burr se shume i vogel je ti
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë spideriii

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 5
 • Popullariteti: 0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #27 Me: Shtator 06, 2009, 06:14:39 MD »
Cituar nga: LuXor ne Janar 10, 2008, 11:14:51 pm
Si jane ulur.

5 shoke ulen ne te njejtin stol.
Arbeni eshte ulur me afer Dorines, se sa Esmeralda ndaj Arbenit.
Daniela eshte midis Arbenit dhe Dorines , por s'eshte e thene qe te jet ngjitur me te dyve.
Esmeralda eshte ulur ne te djathten e Gencit, kurse Dorina nuk eshte ulur ngjitur Gencit.

Si jane ulur shoket nga e majta ne te djathte?
MENDOJ SE E KENI GABIM ZGJIDHJEN, SIPAS MEJE KESHTU ESHTE ZGJIDHJA:

ARRBENI-DANILA-DORINA-ESMERALDA-GENCI
QAOOOOOOOOOOOOOOO Dorina,Daniela,Arbeni,Genci,Esmeralda

Jashtë Linjë spideriii

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 5
 • Popullariteti: 0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #28 Me: Shtator 06, 2009, 06:17:00 MD »
MENDOJ SE PERGJIGJJA E SAKT DO TE ISHTE KESHTU:

ARBENI-DANIELA-DORINA-ESMERALDA-GENCI
QAOOOOOOOOOOOOOOOO

Jashtë Linjë spideriii

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 5
 • Popullariteti: 0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #29 Me: Shtator 06, 2009, 06:24:57 MD »
PRSIDETET:
MENDOJ SE JAN BER 105 SHTRENGIME DUARSH PER ARSY SE NESE THEMI QE PRESIDENTI I 15 FILLON SHTRENGIMET E DUARVE ATEHERE DEL QE KEMI 14 SHTRENGIME TE DUARVE I CILI PASI TE PERSHENDETET ULET FILLON PERSHENDETJEN PRESIDENTI I 14 I CILI KA 13 SHTRENGIME TE DUARVE.....KESHTU VAZHDON DERI NE FUND PRA:
14+13+12+11+10+9+8+7+6+5+4+3+2+1 = 105.