Autori Tema: Pergjigjet e problemeve te thjeshte.  (Lexuar 10417 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Me: Janar 10, 2008, 10:48:12 MD »
Ketu do te gjeni pergjigjet e te gjithe problemeve.
Ju keshilloj te provoni ti zgjidhni vete para se te shihni pergjigjet.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë Angel_Girl

 • Rob zoti
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 22762
 • Popullariteti: 334
 • Wear a smile ~~ one size fits all.
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #1 Me: Janar 11, 2008, 05:23:59 PD »
--------------------------------------------------------------------------------
Cituar nga: LuXor ne Janar 10, 2008, 10:59:03 pm
Presidentet

Ne nje pallat presidentor takohen 15 presidente nga 15 vende te ndryshme. Para se te ulen ne tavoline per te biseduar secili nga Presidentet i shtrengon doren ?do presidenti tjeter.

Sa shtrengime duarsh jan bere gjithesej?


Sipas meje i bie 225 shterngime duarsh 
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.

Jashtë Linjë Angel_Girl

 • Rob zoti
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 22762
 • Popullariteti: 334
 • Wear a smile ~~ one size fits all.
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #2 Me: Janar 11, 2008, 05:25:40 PD »
Cituar nga: LuXor ne Janar 10, 2008, 11:14:51 pm
Si jane ulur.

5 shoke ulen ne te njejtin stol.
Arbeni eshte ulur me afer Dorines, se sa Esmeralda ndaj Arbenit.
Daniela eshte midis Arbenit dhe Dorines , por s'eshte e thene qe te jet ngjitur me te dyve.
Esmeralda eshte ulur ne te djathten e Gencit, kurse Dorina nuk eshte ulur ngjitur Gencit.

Si jane ulur shoket nga e majta ne te djathte?
 Dorina,Daniela,Arbeni,Genci,Esmeralda
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #3 Me: Janar 11, 2008, 07:18:27 MD »
SI JANE ULUR?_............... Meqe Luxor citon: -Arbeni eshte ulur me afer Dorines, sesa Esmeralda ndaj Arbenit, Angel ti ke dhene pergjigje te gabuar, pasi ke vene Dorinen dhe Esmeralden ne te njejten largesi nga Arbeni............ Duke pasur gocat dhe cunat perballe, jane ulur.......@_Esmeralda... Dorina... Daniela... Arbeni... Genci...

Jashtë Linjë kristi

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 1
 • Popullariteti: 0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #4 Me: Janar 11, 2008, 08:01:34 MD »
ja ke futur kot sbehen 225 por 196

Jashtë Linjë Angel_Girl

 • Rob zoti
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 22762
 • Popullariteti: 334
 • Wear a smile ~~ one size fits all.
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #5 Me: Janar 12, 2008, 12:43:51 PD »
e drejte jo 225 por jan bere 210 sepse cdo president takon 14 te tjere pra eshte 15presidenta x per 14 :)
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #6 Me: Janar 12, 2008, 12:07:30 MD »
PRESIDENTET....................Me vjen keq qe s'mund t'ua shpjegoj ne menyre grafike, pse ketu zgjidhja eshte puro gjeometri. Por nese kuptoni qe mes 3 presidenteve, ekzistojne veten 3 shtrengime duarsh, dhe jo 6, e as 9, atehere kuptoni qe ne mes 15 presidenteve ekzistojne vetem --105-- shtrengime. Nese une ta jap doren ty dhe ti ma jep doren mua, une bej nje shtrengim, dhe ti ben nje shtrengim, por mes meje e teje nuk jane dy, por vec nje shtrengim.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #7 Me: Janar 12, 2008, 08:39:03 MD »
ARBENI...ESMERALDA...GENCI...DANIELA...DORINA!!!
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #8 Me: Janar 13, 2008, 06:55:06 MD »
Per sa i perket Presidentave pergjigjen e sakte e ka dhene mondiana jane 105.

angel_girl tek tentaviva e dyte i je afruar duke then se cdo president shtrengon 14 duar.
Por ke bere nje gabim te vogel llogjik, ke harruar te pjestosh per dy , dhe ke numeruar cdo shtrengim duarsh si te dyfishte.

Domethen ti ke numeruar " X i shtrengon doren Y " dhe " Y i shtrengon doren X " si 2 shtrengime kur ne realitet jane 1.

Nje menyre zgjidhje ishte ajo duke thene qe cdo president takon 14 te tjere, por duke eliminuar perseritjet:
Pra (15*14)/2

Menyren tjeter gjeometrike per ta zgjidhur e ka shpjeguar shume qarte mondiana me siper.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #9 Me: Janar 13, 2008, 07:04:03 MD »
SI JANE ULUR?_............... Meqe Luxor citon: -Arbeni eshte ulur me afer Dorines, sesa Esmeralda ndaj Arbenit, Angel ti ke dhene pergjigje te gabuar, pasi ke vene Dorinen dhe Esmeralden ne te njejten largesi nga Arbeni............ Duke pasur gocat dhe cunat perballe, jane ulur.......@_Esmeralda... Dorina... Daniela... Arbeni... Genci...

Kesaj radhe je pergjigjur ne menyre te gabuar edhe ti mondiana, pasi " Esmeralda eshte ulur ne te djathten e Gencit jo te majten " .

Jane ulur keshtu: Genci - Esmeralda - Dorina - Daniela - Arbeni
« Redaktimi i Fundit: Janar 13, 2008, 07:14:30 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #10 Me: Janar 14, 2008, 09:21:05 PD »
Si jane ulur......................  LuXor! Une i kam mare te ulur perballe dhe jo krahas meje. Por nje kuriozitet. Po te te them: ....Genci ....Arbeni ....Daniela ....Dorina ....Esmeralda, kjo do te thote qe loja ka me shume se 1 zgjidhje o io sono andata fuori di testa? Pasi dhe keshtu Esmeralda ne te djathte te Gencit eshte, dhe pse larg. :-*

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #11 Me: Janar 14, 2008, 09:21:27 MD »
ajo do te besh nje skic!

gjithsesi

pergjigja e problemes se fundit me burrin dhe gruan eshte

ai=52  ajo=39
kane 13vjet bashke dhe po ate diferenc moshe !

nuk kishte shume per matematik sa kishte per probabilitetin!
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #12 Me: Janar 17, 2008, 06:20:42 MD »
ajo do te besh nje skic!

gjithsesi

pergjigja e problemes se fundit me burrin dhe gruan eshte

ai=52  ajo=39
kane 13vjet bashke dhe po ate diferenc moshe !

nuk kishte shume per matematik sa kishte per probabilitetin!

Pergjigja eshte plotesisht e sakte. Nje gje nuk kuptoj ?lidhje ka probabiliteti me kete problem? Dhe dicka tjeter probabiliteti eshte nje dege e matematikes , smund te thuash kurre " Ska shume per matematik se sa per probabilitet" .
Megjithate ma thuaj menyren tende te probabilitetit per zgjidhje se me bere vertet kurioz. Une e kam zgjidhur me dy ekuacione te thjeshte.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #13 Me: Janar 19, 2008, 02:27:28 MD »
KUNGUJT.......................... {0.75+(3x0.75)}x3=9..kg

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Pergjigjet e problemeve te thjeshte.
« Pergjigju #14 Me: Janar 20, 2008, 12:00:15 MD »
shume mire Mondiana!

kjo ishte pergjigja e sakte!
...TE GJITH BIEN...