Autori Tema: Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?  (Lexuar 3395 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Me: Shtator 18, 2009, 08:10:13 MD »
Dhelpra e vërejti lepurin në një largësi prej 150 metrash. Lepuri për 2 minuta kalon 500 metra, kurse dhelpra për 5 minuta kalon 1300 metra.


Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #1 Me: Shtator 19, 2009, 09:16:56 MD »
877 sekonda ose 14.6 min
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #2 Me: Shtator 19, 2009, 09:17:42 MD »
jo je afer.....

Jashtë Linjë sala

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1241
 • Popullariteti: 10
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #3 Me: Shtator 19, 2009, 09:19:25 MD »
kapet lepri mi ku kapet lepri aty majuni se e zune

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #4 Me: Shtator 19, 2009, 09:38:45 MD »

 Lepuri ecen me shpejtesi 4.16m/s kurse dhelpra 4.33m/s.  pas 877 s ato takohen , pasi dhelpra ka bere 3800m dhe lepuri 3650m sepse ishte 150m para dhelpres.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Bomboni

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2318
 • Popullariteti: 59
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #5 Me: Shtator 20, 2009, 09:39:32 PD »
A nuk do duhej  dhelpna t'a ze lepurin  ?! ::)
Be yourself, everyone else  is taken !

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #6 Me: Shtator 22, 2009, 04:05:58 MD »

 Lepuri ecen me shpejtesi 4.16m/s kurse dhelpra 4.33m/s.  pas 877 s ato takohen , pasi dhelpra ka bere 3800m dhe lepuri 3650m sepse ishte 150m para dhelpres.
A eshte pergjigje e sakte kjo?
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë hergi

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 12
 • Popullariteti: 0
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #7 Me: Tetor 01, 2009, 10:57:03 MD »
dhelpra do e kapi lepurin pas 15 min sepse dhelpra cdo min i afrohet 10 m prandaj 1300/5=260  500/2=250

Jashtë Linjë ★GOTIKA★

 • Lumiere Divine
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 37998
 • Popullariteti: 460
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #8 Me: Tetor 01, 2009, 10:59:14 MD »
une sbej llogari po di te them se dhelpra eshte aq dinake sa ska nevoje per kohe po per dinakeri dhe e ze lepurin kur ti doje kokrra e qefit dhelpres... :)
smar vesh nga mati po sec me dha nje ndjesi kjo pyetje interesante lila  :)
« La beauté n'est pas dans le visage, la beauté est une lumière dans le cœur. »
Khalil Gibran!

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #9 Me: Tetor 02, 2009, 02:58:29 MD »
dhelpra do e kapi lepurin pas 15 min sepse dhelpra cdo min i afrohet 10 m prandaj 1300/5=260  500/2=250
pergjigje e sakte
ja shpjegimi...

dhelpra e pa lepurin edhe lepuri e pa dhelpren dhe filloi te ike, keshtu qe pas 5 minutave te para lepuri ishte larg nga dhelpra vetem 100 metra (2 minuta = 500 metra) + (3 minuta tjere = 750 metra te lepurit) + (150 metra largesi nga dhelpra) = 1400 metra, krahasuar me 1300 e vrapuara nga dhelpra per ato 5 minuta.
Keshtu mbeten edhe 10 minuta ndjekje per te kompenzuar largesine (100 metra) qe i ndan dhembet e dhelpres nga lepuri.

gjithsejt 15 minuta.

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Për sa kohë dhelpra do të zë lepurin?
« Pergjigju #10 Me: Mars 10, 2010, 10:53:54 PD »
une sbej llogari po di te them se dhelpra eshte aq dinake sa ska nevoje per kohe po per dinakeri dhe e ze lepurin kur ti doje kokrra e qefit dhelpres... :)
smar vesh nga mati po sec me dha nje ndjesi kjo pyetje interesante lila  :)

Ma more nga goja  [rlmao] Do rrosh me shume se une  ;)