Autori Tema: Huaja dhe Borxhi-Pse dalin shume ose pak?  (Lexuar 2151 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Huaja dhe Borxhi-Pse dalin shume ose pak?
« Me: Qershor 02, 2010, 02:06:37 MD »
UNe marr hua nga dy persona.Personit A i marr 25 euro dhe personit B 25 euro.
Gjithsej 50 Euro.
Une i prish 45 euro dhe me mbeten 5 euro.

Nga ato 5 euro une 1 euro i kethej personit A dhe 1 euro personit B.Me mbeten edhe 3 euro.
Dmth me mbeten edhe nga 24 euro ti kethej te dyve.
24+24=48+3 eurot e mbetura=51
Nga doli 1 euro me teper?

ose

Nga ato 5 euro te mbetura 2 i kethej Personit A dhe 2 Personit B.Me mbeten edhe 1 euro.
Personit A dhe Personit B duhet tu kethej edhe nga 23 euro.
23+23=46+1 euro te mbetur=47 euro.
Nga dolen 3 euro me pak?
 [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4]

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Huaja dhe Borxhi-Pse dalin shume ose pak?
« Pergjigju #1 Me: Qershor 02, 2010, 09:33:45 MD »
sepse 2 barazime jane pa kuptim
23+23=46+1

24+24=48+3...keto jane eurot e mbetura? smund ti kesh te mbetura derisa 48 nuk i ke me, vetem 3
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Huaja dhe Borxhi-Pse dalin shume ose pak?
« Pergjigju #2 Me: Janar 11, 2012, 04:38:44 MD »
Me kujtohet ne shkoll te mesme u perhap shum kjo loja dhe shum pak e gjenin pergjigjen  :)