Autori Tema: Diofanti  (Lexuar 2151 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Diofanti
« Me: Mars 02, 2010, 03:25:28 MD »
Mbishkrimi në varrin e matematikanit të kohës antike Diofantit ishte:

" Udhëtarë, Diofanti,
Një të gjashtën e jetës së tij e kaloi në fëmijëri pa brenga.
Një të dymbëdhjetën e jetës së tij e kaloi në rini.
Një të shtatën e kaloi në martesë pa fëmijë.
Pasi kaluan edhe pesë vite, u gëzua për lindjen e djalit të tij, i cili për fat të keq jetoi vetëm sa gjysma e të atit.
I pikëlluar thellë për të birin vdiq katër vite pas tij."

Sa vite jetoi Diofanti?

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Diofanti
« Pergjigju #1 Me: Mars 03, 2010, 06:17:23 MD »
84 vjec :)

shenojme X vitet e jetes se tij.

1/6X+1/12X+1/7X+5+1/2X+4=X
33/84X+1/2X+9=X
3/28X=9
X=84
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Diofanti
« Pergjigju #2 Me: Mars 03, 2010, 07:33:38 MD »
 E Saktt.