Autori Tema: Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!  (Lexuar 22695 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Vagabonda

 • Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄ƷραиєтσиєƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 34704
 • Popullariteti: 555
 • ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #60 Me: Tetor 09, 2010, 04:40:03 PD »
..ja fusin kot..e bejne per p*ordh  ;)
Kam ëndërruar që jeta të jetë e lumtur..Kur jam zgjuar kam kuptuar se jeta është e vështirë...Kam punuar dhe jam bindur..se te vështirësia qëndron lumturia...!!!

Jashtë Linjë ERALDA

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 17
 • Popullariteti: 0
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #61 Me: Prill 11, 2011, 09:03:35 MD »
me vjen  per te  qeshur  kur  ne supermarket  degjoj  dy  shqiptar  qe  flasin italisht    dhe qe nuk e flasin as mire     nuk e di se cfaare duan te tregojne   i kuptoj vetem  kur  me ta ne grup te jete nje italian .

Jashtë Linjë Matteos

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1511
 • Popullariteti: 70
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #62 Me: Prill 12, 2011, 01:10:36 PD »
Bojn me shume se skifo ,

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #63 Me: Prill 13, 2011, 08:52:06 MD »
Epo, duan te praktikojne sa me shume gjuhen e huaj :D
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë sorkadhe

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1212
 • Popullariteti: 0
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #64 Me: Prill 17, 2011, 03:10:15 MD »
    Me shume me acarojne shqiptaret qe u vjen inat per te tjeret qe nuk flasin shqip, por vet ata s'mbajne mend kur kane lexuar nje liber te shkruar shqip. Cfare them? Abetaren e klases se pare kane harruar. Si i dalloj? Fillojne fjalite me lidhse si "edhe, dhe, por" apo pasi vendosin piken fillojne fjaline tjeter me shkronje te vogel...Lere pastaj mendimet sesi i shprehin ne fjali. Sallate ruse e bejne nje paragraf qe shkruajne. Duhet te kesh 7 koka ti kuptosh se cfare kane dashur te thone. Kjo sigurisht ka te beje me kapacitetin dhe inteligjencen e njeriut, por jane pikerisht keta tipa qe kthehen dhe te thone: "IDIOTE!"
    Kur kjo me ndodh mua sigurisht qe e mar per kompliment  ;D
"Metaphysics is the art of making no sense in a language especially designed for that purpose"

Jashtë Linjë Call-LM

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 45
 • Popullariteti: 2
 • Be yourself!
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #65 Me: Prill 17, 2011, 06:54:59 MD »
Hey, o njerz...kjo eshte shume veti e keqe po beson qe mua p.sh. nuk me kujtohen nganjeher do fjal shqip...!!!

wtf ---
Simplicity and consistency will definitely lead to success!

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #66 Me: Janar 14, 2014, 12:39:49 PD »
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kete gjuhe te Perendis',
trashigim, qe na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaft?, po, goja,
qe perbuze kete gjuhe hyjnore;
qi n'gjuhe t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e len mbas dore.
Ky Gjergj Fishta te mesoje me shkrujt njeher, se la nam :P

Jashtë Linjë Idagraphy

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 14
 • Popullariteti: 0
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #67 Me: Janar 15, 2014, 02:59:50 MD »
..ja fusin kot..e bejne per p*ordh  ;)


Cfar llogjikimi pa kuptim fare.

 Ju qe jetoni ne shqipri mund tju duket sikur shesim mend sepse ju me njeri tjetrin vetem te mburreni dini ndaj mendoni sikur te tjeret jan si vetja juaj dhe e bejn per te shitur mend.
E verteta esht qe kur kalon nje pjes te madhe te jetes tende ne nje vend te huaj, ai vend  behet shtepija jote, gjuhen e praktikon cdo dit dhe e ke gjithmon ne maj te gjuhes ndaj shprehesh edhe me kollaj.

Ajo cfar me ndodh mua esht qe kur vij ne shqipri  ditet e para mezi i gjej fjalet e duhura edhe  me vellajn tim flas gjuhen hollandeze, shpesh her duhet te pyes shpesh prindrit si thuhet kjo fjala ose kjo fjala ne shqip.. pastaj kur kthehem ne vendin ku jetoj  e kam te veshtir te gjej fjalet ne ate gjuh…   

Nuk perjashtohen njerzit qe mund ta bejn per tangerllik, po qe dallohet shum shpejt kur e bejn per tangerllik dhe kur e bejn sepse e kan me te kollajt te shprehen ne gjuhen qe perdorin me shum.
« Redaktimi i Fundit: Janar 15, 2014, 03:01:25 MD nga Idagraphy »

Jashtë Linjë Barby

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 46
 • Popullariteti: 2
 • No Nastradini? No Party!
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #68 Me: Gusht 25, 2014, 01:03:34 PD »
Dhe me e keqja eshte se u flasin femijeve te tyre te lindur ne vende te huaja me gjuhen vendase ku jetojne, e harrojne se femijet mesojne ne shkolle, skan nevoje per per ti fol ne shpi , personalisht mendoj se njerzit perfundimisht jan ftof fare hahahha

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #69 Me: Shtator 07, 2014, 08:23:32 MD »
A mer mo se eshte tjeter kur harron ndonje fjale...falet se eshte e natyrshme...po te flasesh shqipen me theks italian ose anglez...te vijn zorret ke fyti amon...dhe kjo ndodh ke katnaret sidomos knej nga shqiprija mesme...para nja dy javesh kam folur me nje shoqe te gocave...e lindur dhe rritur jashte...e fliste shqipen njesoj si femijet ne shqiperi...ska lidhje pse jeton andej...

Jashtë Linjë Barby

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 46
 • Popullariteti: 2
 • No Nastradini? No Party!
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #70 Me: Shtator 08, 2014, 11:01:10 MD »
e sidomos mome katunaret e SHijakut, me theks italisht..ueueueu me iken fare mendia hahhaha
 hapu dhe....

Jashtë Linjë vissi_kaze

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3579
 • Popullariteti: 42
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #71 Me: Shkurt 19, 2015, 05:36:08 MD »
Pershnetje iher se u ba koh e gjat pa shkel n'forum, persa i perket temes,do shqiptar skan nevoje me fol gjuh t'huj me m'cef se jon shqiptar, mjafton surrati si deshmi, noshta jo per gjith por amo per ne katnaret po. Masanej nga 1on po deshe me gjujt noi njonen n'pab thuj ma mire si je italion ene se punon n'bank, bon mo shum efekt.  8) edhe pse italishten e qajm me [laugh1]
« Redaktimi i Fundit: Shkurt 19, 2015, 05:55:44 MD nga vissi_kaze »
Behind every great man there's a great woman willing and ready to kick his ass if he screws up.