Autori Tema: Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!  (Lexuar 21870 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #15 Me: Dhjetor 14, 2007, 01:06:47 PD »
Me fal amor,nese ajo "disa"te ka prekur kapacitetin tend kulturor,dhe pa dyshim dhe te emancipuar, por ketu cdokush shpreh opionion e tij personal,e ne baze te eksperiences se tij. Jetoj qe 8 vjet mes shqiptareve te Shq Ks dhe Mq, por ai nr yt 80,qe mund te jete i vertete,per aty ku bazohesh ti,ketu ska as kembe as krye.Megjithate respektoj opionion tend,ne kundershtim e siper!

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #16 Me: Dhjetor 22, 2007, 12:38:29 PD »

Teme interesante per tu lexuar...do thoja e veshtire per tu diskutuar midis shqiptareve.Fakti qe nje shqiptare jeton ne "vend te huaj" eshte mese normale te adoptoje fjale apo shprehje nga kjo gjuhe e ti perdori ne shqip.
Persa i perket fenomenit shqiptare - shqiptare qe nuk flasin shqip...piksepari eshte mungeseeee e theksuar kulture, por ka plot prinder shqiptare qe i flasin femijve te tyre gjuhe te huaja ne menyre qe mos e perdorin shqipen(duke menduar qe nuk do kthehen ndonje here ne shqiperi e s'ka perse i duhet te mesojne shqip..:D:D:D).Kategori tjeter jane ato "inteligjente" te cilet duke mos folur shqip e quajne veten te emancipuar ne shoqeri.


Per te qene ne teme: Ju kur shikoni te tilla gjera u keni mare ndonjehere guximin ti qortoni keta persona?
Nese po ?far u keni thene? 


Me ka ndodhur jo me larg se dje ne pune, mer ne tel. nje studente shqiptare dhe pasi une i fola shqip vazhdoi akoma ne gjuhet te huaj...ne fakt me erdhi per te qeshur,i thash goce mund te flasesh shqip..mu pergjigj qe i vinte me mbare ne gjuhe te huaj....:D:D:D
Ehhhhh me pak fjale keto jane shqiptaret jashte atdheut!!!!!!!
 
[/quote]

Kjo qe thote amor ndodh shume shpesh. Kan mesuar te shprehen me mire ne gjuhe te huaja  ;) .
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë fra

 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 738
 • Popullariteti: 0
 • la vita e bela se sapiamo viverla
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #17 Me: Dhjetor 22, 2007, 12:50:15 MD »
nuk eshte se nuk dine te flasin gjuhen e tyre por se duan t duken me interestorante duke u hequr si t ??? ???e huaj
shkova diku dhe mendova se gjeta personin e duhur
gjeta shpresen endrren per te ardhmen
por ce do endrat zgjatin pak
u gabova dhe prap dua te vazhdoj ate ender

Jashtë Linjë CrYs

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11154
 • Popullariteti: 137
 • Trance is my drug... the DJ's are my dealers!
  • http://aura0.gaia.com/photos/22/215479/large/humor00180.gif
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #18 Me: Maj 22, 2008, 12:26:26 PD »
Hmm,,,,asnjehere nuk duhet gjykuar dikush perse e perdor gjuhen e gjuaj,sepse nuk dihen arsyet.
Une psh ketu e kam te gjithe miqesine e huaj, e dua sdua me eshte mesuar goja me shprehjet ketu.
Ka dhe raste qe nuk i gjeja dot perkthimin e duhur tamam ne shqip,,,,ska ketu per tangalli,thjesht menyra si jeton.
« Redaktimi i Fundit: Janar 20, 2009, 01:12:17 PD nga CrYsTaL »
KNOW YOUR RIGHTS!

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #19 Me: Maj 22, 2008, 01:56:21 PD »
hmm ,asnjehere sduhet gjykuar dikush perse e perdor gjuhen e gjuaj,sepse nuk dihen arsyet
une psh ketu e kam te gjithe miqesine e huaj,e dua sdua me eshte mesuar goja me shprehjet ketu,ka dhe raste si gjeja dot perkthimin e duhur tamam ne shqip,ska ketu as per tangalli,thjesht menyra si jeton
tani jam mire me shqipen se e praktikoja ne chat,msn apo forum :P

Behet fjale per Shqiptar me Shqiptar. Nese ke miqesin te huaj normale qe do flasesh anglisht... Nuk do ti besh ata te flasin shqip.

Keshtu e bejme te gjithe.. por kur takon nje Shqiptar eshte pordhellek te flasesh ne gjuhe te huaj me te.
Nese s'te kujtohet nje fjale mund ta thuash ne gjuhe te huaj, por ama jo gjithe muhabetin... Me duket shume turp, aq me teper qe kam vene re qe kjo gje praktikohet nga persona qe kan 3, 4 deri ne 7 vjete jashte shtetit... Une kam kaluar gati gjysmen e jetes jashte Shqiperise dhe nuk me ka ndodhur kurre te flas italisht me Shqiptar.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë CrYs

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11154
 • Popullariteti: 137
 • Trance is my drug... the DJ's are my dealers!
  • http://aura0.gaia.com/photos/22/215479/large/humor00180.gif
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #20 Me: Maj 22, 2008, 02:25:43 PD »
hmm ,asnjehere sduhet gjykuar dikush perse e perdor gjuhen e gjuaj,sepse nuk dihen arsyet
une psh ketu e kam te gjithe miqesine e huaj,e dua sdua me eshte mesuar goja me shprehjet ketu,ka dhe raste si gjeja dot perkthimin e duhur tamam ne shqip,ska ketu as per tangalli,thjesht menyra si jeton
tani jam mire me shqipen se e praktikoja ne chat,msn apo forum :P

Behet fjale per Shqiptar me Shqiptar. Nese ke miqesin te huaj normale qe do flasesh anglisht... Nuk do ti besh ata te flasin shqip.

Keshtu e bejme te gjithe.. por kur takon nje Shqiptar eshte pordhellek te flasesh ne gjuhe te huaj me te.
Nese s'te kujtohet nje fjale mund ta thuash ne gjuhe te huaj, por ama jo gjithe muhabetin... Me duket shume turp, aq me teper qe kam vene re qe kjo gje praktikohet nga persona qe kan 3, 4 deri ne 7 vjete jashte shtetit... Une kam kaluar gati gjysmen e jetes jashte Shqiperise dhe nuk me ka ndodhur kurre te flas italisht me Shqiptar.


Si i ke miqte ne itali ?
Varet si mesohesh lal ,ambienti ku je,,,,pastaj disa e perdorin gjuhen e huaj per muhabete sekrete, apo ndonjehere disa si shprehje .
Barcaletat tingellojne me bukur original :P sesa te perkthyera.
« Redaktimi i Fundit: Janar 20, 2009, 01:15:28 PD nga CrYsTaL »
KNOW YOUR RIGHTS!

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #21 Me: Maj 23, 2008, 02:22:44 PD »
Crystal - Lesh me tresh  ;)

Lexo c'te kam shkruajtur njehere, sepse i bje te perseris te njejtin postim per tu pergjigjur.   :)

Vlen gjithmone ai me siper.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #22 Me: Maj 25, 2008, 10:40:19 MD »
Ti crystal si e dyshimt me dukesh  :P . Thuaj te drejten, ben pjese ne kategorine per te cilen behet fjale?  :D
 :-*
« Redaktimi i Fundit: Maj 26, 2008, 10:22:28 MD nga Pleshti »
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #23 Me: Maj 31, 2008, 04:39:56 MD »
une jetoj ne itali kam shoqe shqiptare ketu ne flasim shqip gjuhen tone vetem kur jemi me italiane nuk flasim dhe kur jemi me italiane une kam shoqe italiane ato ndonjehere thone qe te flas shqip sepse duan ta mesojne kam shoke italiane qe dine pak shqip dhe cdo dite qe shkoj ne shkolle me thon ''si je '' une i them mire per mua shqiptaret e flasin  gjuhen shqipe me njeri-tjeterin vetem po desh me be morlle qe te flasin italish ose nai gjuhe tjeter, por eshte mungese respeti per mua te mos flase me nje shqiptare gjuhen tim

Jashtë Linjë CrYs

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11154
 • Popullariteti: 137
 • Trance is my drug... the DJ's are my dealers!
  • http://aura0.gaia.com/photos/22/215479/large/humor00180.gif
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #24 Me: Qershor 03, 2008, 02:30:22 PD »
Citim


 Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kete gjuhe te Perendis',
trashigim, qe na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaft?, po, goja,
qe perbuze kete gjuhe hyjnore;
qi n'gjuhe t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e len mbas dore.


Hahahahaha te mallkuar qe ben Gjergjua, me keq se plakat e liga :o

FLISNI O PUPULL SI T'JU VIJE PER MBARE, LERE C'GJYKON NJEREZIMI ;D

Pak rendesi ka se c'gjuhe flet,,,,Rendesi ka te mos nxjerresh Shit nga goja.
« Redaktimi i Fundit: Janar 20, 2009, 01:21:09 PD nga CrYsTaL »
KNOW YOUR RIGHTS!

Jashtë Linjë Nastradini

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2998
 • Popullariteti: 88
  • Komuniteti Nastradini.com
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #25 Me: Qershor 04, 2008, 11:12:15 MD »
une jetoj ne itali kam shoqe shqiptare ketu ne flasim shqip gjuhen tone vetem kur jemi me italiane nuk flasim dhe kur jemi me italiane une kam shoqe italiane ato ndonjehere thone qe te flas shqip sepse duan ta mesojne kam shoke italiane qe dine pak shqip dhe cdo dite qe shkoj ne shkolle me thon ''si je '' une i them mire per mua shqiptaret e flasin  gjuhen shqipe me njeri-tjeterin vetem po desh me be morlle qe te flasin italish ose nai gjuhe tjeter, por eshte mungese respeti per mua te mos flase me nje shqiptare gjuhen tim

E vogel ti edlira, por fjalet i thua tamem me vend :)

Jashtë Linjë SeCuRiTy

 • Time Restarted
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 10487
 • Popullariteti: 40
 • PeQiNsi Omel
  • Radioshqip
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #26 Me: Qershor 04, 2008, 11:13:16 MD »
une jetoj ne itali kam shoqe shqiptare ketu ne flasim shqip gjuhen tone vetem kur jemi me italiane nuk flasim dhe kur jemi me italiane une kam shoqe italiane ato ndonjehere thone qe te flas shqip sepse duan ta mesojne kam shoke italiane qe dine pak shqip dhe cdo dite qe shkoj ne shkolle me thon ''si je '' une i them mire per mua shqiptaret e flasin  gjuhen shqipe me njeri-tjeterin vetem po desh me be morlle qe te flasin italish ose nai gjuhe tjeter, por eshte mungese respeti per mua te mos flase me nje shqiptare gjuhen tim

E vogel ti edlira, por fjalet i thua tamem me vend :)
mesadi une edlira e kemi me te voglen e forumit :)
..................Kush ma vodhi diturine !...................
Cdo gabim ka pendim por e kaluara nuk ka kthim!

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #27 Me: Qershor 06, 2008, 06:25:56 MD »
une jetoj ne itali kam shoqe shqiptare ketu ne flasim shqip gjuhen tone vetem kur jemi me italiane nuk flasim dhe kur jemi me italiane une kam shoqe italiane ato ndonjehere thone qe te flas shqip sepse duan ta mesojne kam shoke italiane qe dine pak shqip dhe cdo dite qe shkoj ne shkolle me thon ''si je '' une i them mire per mua shqiptaret e flasin  gjuhen shqipe me njeri-tjeterin vetem po desh me be morlle qe te flasin italish ose nai gjuhe tjeter, por eshte mungese respeti per mua te mos flase me nje shqiptare gjuhen tim

E vogel ti edlira, por fjalet i thua tamem me vend :)
flm

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #28 Me: Qershor 06, 2008, 06:27:59 MD »
une jetoj ne itali kam shoqe shqiptare ketu ne flasim shqip gjuhen tone vetem kur jemi me italiane nuk flasim dhe kur jemi me italiane une kam shoqe italiane ato ndonjehere thone qe te flas shqip sepse duan ta mesojne kam shoke italiane qe dine pak shqip dhe cdo dite qe shkoj ne shkolle me thon ''si je '' une i them mire per mua shqiptaret e flasin  gjuhen shqipe me njeri-tjeterin vetem po desh me be morlle qe te flasin italish ose nai gjuhe tjeter, por eshte mungese respeti per mua te mos flase me nje shqiptare gjuhen tim

E vogel ti edlira, por fjalet i thua tamem me vend :)
mesadi une edlira e kemi me te voglen e forumit :)
me duket se po jam me e vogola

Jashtë Linjë NewYork05

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 183
 • Popullariteti: 3
Shqiptare qe nuk flasin gjuhen shqipe me njeri-tjetrin!
« Pergjigju #29 Me: Tetor 24, 2008, 09:04:04 MD »
E si mos ta harrosh apo keqperdoresh shqipen, kur shikon bilbila si puna e dikujt ketu,qe nuk njeh as hek e as hendes, as pike e as presje, saqe edhe fjalet i shkruan bashke mgjse jane dy fjale te ndryshme.
« Redaktimi i Fundit: Janar 21, 2009, 07:56:02 MD nga CrYsTaL »
Our greatest Glory is not in never falling, but in raising every time we fall....