Autori Tema: Nga cili qytet jeni?  (Lexuar 63493 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë WiLD-CHeRRy

 • *~* $MiRNoFF-GaL *~* VLoNJaTe
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2689
 • Popullariteti: 4
 • MJaLTë & LiMoN
Nga cili qytet jeni?
« Me: Tetor 01, 2007, 07:03:17 MD »
Une jam nga VLORA HEROIKE. :-*

Ne bregdetin magjepses te Vlores , aty ku dallga perplaset dhe thermohet pas shkembit e kthehet pas e pafuqishme


Vlora 


Vlora me nje popullsi prej 100.000 banoresh ndodhet ne jug-perendim te Shqiperise, ne bregdetin Adriatik. Vlora eshte nje qender turistike dhe pergjate plazheve te saj do te gjeni shume hotele dhe restorante.

Ne antikitet Vlora njihej me emrin Aulona. Ne shekullin e V para.K. u ndertua nje mur perreth qytetit.Atehere vlora ishte e njohur per prodhimet e saj: vera, ullinjt, kripe dhe behet porti me i rendesishem i Ilirise pas rrenimit te Apollonise dhe Orikumit.

Gjate periudhes se mesjetes fati i qytetit varej nga keshtjella e Kanines. ne vitin 1201 qyteti u dominua nga Normanet, e ne vitin 1206 pushtohet nga Venecianet, me vone nga Gjermanet dhe me pas iu bashkua mbreterise Arbereshe. Ne shekullin e XIV Vlora ishte nen administrimin e familjes feudale te Balshajve. Ne vitin 1417 qyteti pushtohet nga Otomanet. Me 1531 Sulltani Sulejmen ndertoi me guret e qytetit te vjeter te Aulones nje kala ne afersi te stadiumit. Kalaja kishte forme pesekendeshi dhe ishte rezistente ndaj predhave te artilerise. Ndermjet shekullit XVII-XVIII Vlora behet nje qender e rendesishme tregtare. Ne vitin 1812 qyteti kaloi nen administrimin e Ali Pashe Tepelenes.

Vlora u be kryeqyteti i pare i Shqiperise se pavarur. me 28/11/1912 Kuvendi Kombetar Shqiptar deklaroi zyrtarisht pavaresine e Shqiperise, pikerisht ne Vlore. Ketu u formua qeveria e pare Shqiptare e kryesuar nga patrioti Ismail Qemali. Megjithe kete qyteti nuk mundi te gezonte gjate lirine dhe ne vitin 1914 ai pushtohet nga Italianet. Ne vitin 1920 ne Vlore krijohet Komiteti i Mbrojtjes Kombetare qe pati si qellim organizimin e forcave per clirimin e qytetit. Pas luftimesh mes patrioteve Shqiptar dhe pushtuesve Italian dhe ultimatumit te dhene nga qeveria Shqiptare, keto te fundit u terfoqen nga Vlora. Italianet do te kthehen perseri ne Vlore ne vitin 1939 gjate luftes se dyte boterore. Ne vitin 1944 qyteti clirohet sikurse i gjithe vendi.

Per tu vizituar:
Muzeu Kombetar i Pavaresise: Ndodhet ne ndertesen ku ka qendruar qeveria e pare shqiptare.

Xhamia kuqe e shekullit te XV ne lagjen Muradije, eshte projektuar nga arkitekti i famshem Sinani, arkitekt me origjine shqiptare

Monumenti i Pavaresise


Kushdo qe te shlodhi syte,une ju ftoj te vijni ne Vlore ca dite :) se do ju presim me kengen e bukur LABO-VLONJATE ;) :-*

Mire se vini-mire se vini
ne sofren e kenges
per ju rrjedh urimi
 me tingult e zemres.
Ka kohe qe sjemi takuar
brenda kesaj salle
sot ju kemi ftuar
ne Jehonen Labe
Vlora, Vlora,Vlora,Vlora
e mira ne shoqe
sonte ti harrojme
gjithe ato qe hoqe .
Boll me krisma dhe me lot
kenga eshte lezeti
te kendojme te gjithe tok
iso te mbaje deti.
« Redaktimi i Fundit: Tetor 01, 2007, 07:18:20 MD nga PiCCoLa »
Shetita Evropen, shetita Azine, gjer tek Molle e Kuqe vajta gjer ne Kine. Sa tutje me tutje, sa large e me shume dhe atje ku piqej buka mu ne kume, dhe me re te bardha mora e dhashe po si Vloren ne qytet nuk pashe.Vloren edhe Vloren thelb e kam ne zemer.Diten e kam drite, naten e kam enderr!

Jashtë Linjë TePeLeNsja_Omel

 • LiLo Labja Mo
 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 664
 • Popullariteti: -2
 • What goes up FUCKS you down!
  • Ineffable
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #1 Me: Tetor 02, 2007, 01:25:42 PD »
Goc ali pasheeeeeeeeeeeeeeeeee Tepeleni
Jam fisnike kam zemeren gure
Si Shqiponja ne flamure
Mburrem dhe jam krenare
Qe kam lindur  Shqiptare
nga do  qe te  jem  me ndjek fati
se jam vajze labe hesapi!!

Jashtë Linjë terra-viva

 • PCD member
 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 47
 • Popullariteti: 0
 • Edhe misri ka mustaqe por nuk eshte burre!
  • www.ohumecmene.com
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #2 Me: Tetor 04, 2007, 06:11:38 MD »
jam shkodrane dhe jan krenare qe jam e tille me pelqen shume si qyqet vlora lyrashja saranda maratona e te tjera me vjen keq me po tropojen e urrej shume me ca ti bej me e me psh hazriun si i doli byreku hajries se edhe un byrek kisha sot per me honger shkodranja e nerume e respektume deri ne detaj o mii nruja si thoni eeeeeeeeeee kiiiiiiss on replay
Why do all good things come to an end??

Jashtë Linjë Angel_Girl

 • Rob zoti
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 22762
 • Popullariteti: 334
 • Wear a smile ~~ one size fits all.
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #3 Me: Tetor 04, 2007, 11:06:40 MD »
Une jam nga Dibra bujare  ;D
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.

Jashtë Linjë WiLD-CHeRRy

 • *~* $MiRNoFF-GaL *~* VLoNJaTe
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2689
 • Popullariteti: 4
 • MJaLTë & LiMoN
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #4 Me: Tetor 11, 2007, 09:37:02 MD »
Vlora, Vloraaaaaa  :-*

Vlore e bukur bregdetare

Vlore e bukur bregdetare,
Ec moj ec ballekrenare,
Vlora e kohes se zjarrte,
Qe shkrepe mbi rete flake.

Vlore ballelare furtunes,
Vlore e kenges, Vlore e punes,
Djepi ku u ngrit flamuri,
Themel pavaresia vuri.

Vlora e vitit me Njezete,
Shkabe e trimave me flete,
Vlore e Luftes ?lirimtare,
Krah per krahe me shoqet ?ave.

Vlora jone me dete male,
Vlore e historise se madhe,
Vlore te njohen trimerine,
Fond i lare per historine.
Shetita Evropen, shetita Azine, gjer tek Molle e Kuqe vajta gjer ne Kine. Sa tutje me tutje, sa large e me shume dhe atje ku piqej buka mu ne kume, dhe me re te bardha mora e dhashe po si Vloren ne qytet nuk pashe.Vloren edhe Vloren thelb e kam ne zemer.Diten e kam drite, naten e kam enderr!

Jashtë Linjë [ALTINI_IT]

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 90
 • Popullariteti: 0
 • ore ore lulebore.lum si un qe nuk kam dashnore...
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #5 Me: Tetor 15, 2007, 11:34:39 PD »
ku ka me durresin ........shi shpirt ekena durresin

keni inat te gjithe

Jashtë Linjë WiLD-CHeRRy

 • *~* $MiRNoFF-GaL *~* VLoNJaTe
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2689
 • Popullariteti: 4
 • MJaLTë & LiMoN
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #6 Me: Tetor 18, 2007, 04:37:24 PD »
ku ka me durresin ........shi shpirt ekena durresin

keni inat te gjithe


Kush ta ka inat durrsin ty or??  :D :D :D....
-Ajde dil njehere nga shkebi i eger i vlores pastai fol per durrsin  ;)
« Redaktimi i Fundit: Nëntor 01, 2007, 08:09:19 MD nga n00b »
Shetita Evropen, shetita Azine, gjer tek Molle e Kuqe vajta gjer ne Kine. Sa tutje me tutje, sa large e me shume dhe atje ku piqej buka mu ne kume, dhe me re te bardha mora e dhashe po si Vloren ne qytet nuk pashe.Vloren edhe Vloren thelb e kam ne zemer.Diten e kam drite, naten e kam enderr!

Jashtë Linjë [ALTINI_IT]

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 90
 • Popullariteti: 0
 • ore ore lulebore.lum si un qe nuk kam dashnore...
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #7 Me: Nëntor 01, 2007, 08:36:18 PD »
emi nuk eshte faji jone qe na e kan bere pisllek durresin

po si ka qen durresi para 17 vjeteve?
ap?o je e vogel ti e nuk te kujtohet
po prap i bukur eshte
« Redaktimi i Fundit: Nëntor 01, 2007, 08:09:46 MD nga n00b »

Jashtë Linjë dufi

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 3
 • Popullariteti: 0
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #8 Me: Dhjetor 15, 2007, 11:28:56 MD »
jam kuksian esluaj prej vendi

Jashtë Linjë dufi

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 3
 • Popullariteti: 0
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #9 Me: Dhjetor 15, 2007, 11:38:24 MD »
NGA KUKESI

Jashtë Linjë dufi

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 3
 • Popullariteti: 0
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #10 Me: Dhjetor 15, 2007, 11:39:54 MD »
POR JETOJ NE ANGLI

Jashtë Linjë quku

 • White Heart
 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 851
 • Popullariteti: 7
  • Marakli Krapit
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #11 Me: Dhjetor 16, 2007, 06:47:42 PD »
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaapshiuuu shnet e jet me kame perpjet! zotni shkodret jam! ose ma mire shkodran prej puket qe han i gjys buket looooooool
Parajsa e Vendlindjes teme Shkodra

Jashtë Linjë Sweet_Memory

 • GoC TirOnCe 4ever
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1922
 • Popullariteti: 1
 • Too Beautifull To Die Too Wild To Live
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #12 Me: Dhjetor 16, 2007, 08:22:29 MD »
looooooooooooool

prej TIRONE  mo lal ka me mire  se te jesh tironce :D
JAM SHQIPTARE 
JAM KRENARE 


Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #13 Me: Dhjetor 16, 2007, 10:03:49 MD »
Nga cili qytet jeni??? Heee! Sjam mo lali nga qyteti une,jam nga aeroporti ajror,por papapa kjo lart qenka komshia!

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Nga cili qytet jeni?
« Pergjigju #14 Me: Dhjetor 16, 2007, 10:11:55 MD »
VLORA.
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.