Autori Tema: Nese vuani nga hemorroidet ja cfare duhet te shmangni  (Lexuar 113 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Poshnjari

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 13
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
  • Dietat te shpejta
Nese vuani nga hemorroidet ja cfare duhet te shmangni
« Me: Dhjetor 27, 2019, 01:15:06 MD »
Kirurgët e specializuar bëjnë thirrje që personat të cilët vuajnë nga hemorroidet duhet të bëjnë shumë kujdes me ushqimet. Por kujdesi më i madh duhet të bëjnë me ushqimet ne kohë festash, pasi janë të shumta si në shumëllojshmëri, ashtu edhe në bollëk.
Sipas mjekëve kirurg ushqimet që duhet të shmangin ata që vuajnë nga sëmundja e hemorroideve janë:

 • Ushqime që janë të varfëra  me fibra siç janë: ëmbëlsirat, djathërat, mish.
 • Pijet e gazuara, kafe, alkool.
 • Brumëra, bukë të bardh, makarona me miell të bardh.
 • Gatime pikante, të skuqura, të tymosura.
 • Ushqime të përpunuara që përmbajnë natrium me shumicë.
 • Në përgjithësi ushqime që janë të pasura me dhjam.
 • Ushqime që janë gatuar me shumë sheqer.
Burimi: diete per hemorroidet