Autori Tema: Dita Nderkombetare e Rinise  (Lexuar 5094 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Zapatero

  • i/e sapoardhur
  • *
  • Postime: 3
  • Popullariteti: 0
Dita Nderkombetare e Rinise
« Me: Gusht 13, 2008, 06:28:50 MD »
Deklarate nga Lëvizja Rinore për Integrim në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë

Levizja Rinore per Integrim shpreh shqetesimin e saj te thelle per gjendjen e veshtire ne te cilen ndodhen sot te rinjte shqiptar. Sot eshte Dita Nderkombetare e Rinise, e percaktuar nga Organizata e Kombeve te Bashkuara, por ndryshe nga bashkemoshataret e tyre Europian, te rinjte shqiptare nuk kane mundesi te gezojne e te festojne.

Te rinjte shqiptare duhet te perballen me nje sistem arsimor qe çdo dite e me shume vetem eksperimenton. Deklarata e Bolonjes, e nenshkruar nga shteti shqiptar, thjesht montohet ne menyre mekanike, duke e bere te pasigurt te ardhmen e çdo te riu ne tregun e punes.

Gjithashtu, megjithese te rinjte perbejne me shume se 1 milione te gjithe popullsise shqiptare, ata jane kategoria me e diskriminuar ne tregun e punes, çka sjelle pamundesine per te ndertuar jeten ne vendin e tyre duke sjelle njekohesisht largimin pertej kufijve te Shqiperise

Qeveria shqiptare ka miratuar Strategjine Kombetare te Rinise, nje dokument voluminoz, por qe per fat te keq ka ngelur thjesht nje tufe letrash te pluhurosura ne sirtaret e ministrit Pango. Asnje prioritet, ne asnje fushe qe prek rinine, nuk eshte zbatuar, çka tregon qarte, se premtimet e kryeministrit per te rinjte jane thjesht demagogji e paster dhe mashtrim i hapur.

Nje fenomen teper shqetesues per te rinjte shqiptar, eshte edhe mungesa e terreneve sportive dhe ambienteve te tjera çlodhese, te cilat dita dites po zevendesohen me komplekse betoni, duke i larguar te rinjte nga sporti dhe jeta aktive si dhe duke i kthyer ne konsumator te nje jete pasive dhe pa perspektiv.

Levizja Rinore Per Integrim vlereson se rinia shqiptare duhet te jete promotorja kryesore e zhvillimeve ne vend, sepse ne fokusin tone rinia eshte pjesa me vitale e shoqerise. Ajo eshte paraprijese dhe prijese e ndryshimeve te medha.

LRI beson se vetem ne kete menyre ne mund te sfidojme krizen e thelle sociale, ekonomike e politike dhe mund t’i rikthejme vendit shpresen dhe besimin.


Jashtë Linjë Kasey00

  • i/e sapoardhur
  • *
  • Postime: 3
  • Popullariteti: 0
  • No Nastradini? No Party!
Dita Nderkombetare e Rinise
« Pergjigju #1 Me: Janar 29, 2020, 07:43:57 MD »
Deklarate nga Lëvizja Rinore për Integrim në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë

Levizja Rinore per Integrim shpreh shqetesimin chat avenue e saj te thelle per gjendjen e veshtire ne te cilen ndodhen sot te rinjte shqiptar. Sot eshte Dita Nderkombetare e Rinise, e percaktuar nga Organizata e Kombeve te Bashkuara, por ndryshe nga bashkemoshataret e tyre Europian, te rinjte shqiptare nuk kane mundesi te gezojne e te festojne.

Te rinjte shqiptare duhet te perballen me nje sistem arsimor qe çdo dite e me shume vetem eksperimenton. Deklarata e Bolonjes, e nenshkruar nga shteti shqiptar, thjesht montohet ne menyre mekanike, duke e bere te pasigurt te ardhmen e çdo te riu ne tregun e punes.

Gjithashtu, megjithese te rinjte perbejne me shume se 1 milione te gjithe popullsise shqiptare, ata jane kategoria me e diskriminuar ne tregun e punes, çka sjelle pamundesine per te ndertuar jeten ne vendin e tyre duke sjelle njekohesisht largimin pertej kufijve te Shqiperise

Qeveria shqiptare ka miratuar Strategjine Kombetare te Rinise, nje dokument voluminoz, por qe per fat te keq ka ngelur thjesht nje tufe letrash te pluhurosura ne sirtaret e ministrit Pango. Asnje prioritet, ne asnje fushe qe prek rinine, nuk eshte zbatuar, çka tregon qarte, se premtimet e kryeministrit per te rinjte jane thjesht demagogji e paster pcloud?   dhe mashtrim i hapur.

Nje fenomen teper shqetesues per te rinjte shqiptar, eshte edhe mungesa e terreneve sportive dhe ambienteve te tjera çlodhese, te cilat dita dites po zevendesohen me komplekse betoni, duke i larguar te rinjte nga sporti dhe jeta aktive si dhe duke i kthyer ne konsumator te nje jete pasive dhe pa perspektiv.

Levizja Rinore Per Integrim vlereson se rinia shqiptare duhet te jete promotorja kryesore e zhvillimeve ne vend, sepse ne fokusin tone rinia eshte pjesa me vitale e shoqerise. Ajo eshte paraprijese dhe prijese e ndryshimeve te medha.

LRI beson se vetem ne kete menyre ne mund te sfidojme krizen e thelle sociale, ekonomike e politike dhe mund t’i rikthejme vendit shpresen dhe besimin.

Në dijen tonë, gjatë këtyre ditëve, asnjë nga organizatat studentore dhe rinore nuk ka marrë ndonjë ftesë për t'u informuar dhe të konsultohet me draftin dhe nuk janë pyetur mendime, pavarësisht se për vendime të tilla është një kërkesë ligjore që duhet të hartohet dhe këshillohet me grupet e përfituesve dhe interesave.

ANYN beson se ky projektvendim i një rëndësie të lartë për studentët dhe të rinjtë nuk mund të përgatitet dhe nuk mund të diskutohet nga Qeveria pa u konsultuar me studentë, grupe rinore dhe organizata rinore, siç ndodhi më parë me Ligjin për Arsimin e Lartë dhe Projekt- Ligji për Rininë.
« Redaktimi i Fundit: Janar 30, 2020, 08:00:18 PD nga Kasey00 »