Autori Tema: Cfare mendoni per Varferine !  (Lexuar 12285 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Cfare mendoni per Varferine !
« Me: Gusht 13, 2008, 08:51:29 MD »
Cfare mendoni per Varferine !

Jashtë Linjë Lunatic

 • No more Au-Iu!
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4503
 • Popullariteti: 2
 • Qesh se s'qaj dot!
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #1 Me: Shtator 25, 2008, 01:14:21 MD »
E cmendim duhet pasur per varferine?
Pergjithesisht kur vjen nuk merr leje dhe fatkeqesisht ne Shqiperi ka pllakosur si rralle ndonjehere per mendimin tim.
Te merr frika te dalesh te blesh dicka te ushqimorja e lagjes se te stresojne pleq e plaka qe numerojne 5 lekshat per te paguar buken qe ka shkuar 80 lek (te reja flas)  :'( Pastaj stresohesh akoma me shume kur shitesi nuk i jep buke, po i hap listen e borxheve duke ja numeruar te gjitha ca skane paguar. Po si keta ka me shumice ne Shqiperi...
Te iken truri kur mendon se femijet e politikaneve e bossave bejne qejf sa me makina te shtrenjta e pushime jashte shtetit, kur populli s'ka buke te mbushe barkun! :-\

"Kafshate qe s'kaprdihet asht or vlla mjerimi" e ka thene mire Migjeni...
faraway, so close!

Jashtë Linjë Adi

 • Forca Juventus
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 10448
 • Popullariteti: 6
 • What Goes Around...Comes Around
  • PARKU RINIA
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #2 Me: Shtator 28, 2008, 12:36:17 MD »
Studimi për zhvillimin ekonomik të vendit dhe raportin mes papunësisë dhe varfërisë

Numri i të papunëve në kryeqytetin shqiptar shkon në shifrat e 20 mijë personave. Fondacioni “Qemal Stafa”, pranë Partisë Socialiste ka publikuar dje një studim për tregun e punës, papunësinë dhe punësimin. Aksion që vjen në vazhdën e hartimit të programit qeverisës së selisë rozë. Sipas relatorëve, disproporcioni midis rritjes ekonomike dhe punësimit në Shqipëri rezulton ende shumë më i theksuar se disproporcioni në nivel global. Fondacioni konstaton se nëse gjatë vitit 2006 ekonomia botërore shënoi një rritje rreth 5%, niveli global i papunësisë ishte rreth 6.3%. Ndërsa në Shqipëri, ky raport gjatë të njëjtës periudhë ishte 5 për qind me rreth 14 për qind, duke u mbështetur në shifrat zyrtare dhe 5 për qind me rreth 30%, duke u mbështetur në statistikat e burimeve alternative. Të majtët vlerësojnë se shtrohet nevoja urgjente e zhvillimit të politikave vizionare të punësimit, për të garantuar një ekuilibër më optimal midis rritjes ekonomike, rritjes së prodhimit dhe punësimit e papunësisë. Kjo, sipas tyre, kërkon orientimin e zhvillimit ekonomik drejt sektorëve prodhues dhe sektorëve rritja e të cilëve krijojnë më shumë vende pune, si turizmi, ndërtimi etj. Raporti vë re se rënia e punësimit në sektorin shtetëror nuk vjen si pasojë e thithjes së forcave të punës nga sektori privat, por nga shkurtimi i detyruar i vendeve të punës në ndërmarrjet e mëdha. Diskutuesit në tryezën e fondacionit “Qemal Stafa” mendojnë se numri i punëkërkuesve të papunë të moshave mbi 45 vjeç mbetet në nivele të larta dhe janë kryesisht përfituesit nga skemat e ndihmës ekonomike dhe pagesës së papunësisë. Mundësia për të punësuar nga kjo grupmoshë është shumë e vogël. Shkak vazhdon të jenë profesionet që ka ky grup, të cilat, ndryshe nga profesionet e reja, nuk u përgjigjen kërkesave të tregut të punës. 2 për qind e punëkërkueseve të papunë të regjistruar janë me arsim të lartë ku dominojnë arsimtarët, ekonomistët, agronomët, ushtarakët, inxhinierët gjeologë dhe të minierave. 11 për qind janë teknikë dhe specialist të mesëm: ndërtimi, autoservisi, konfeksionesh, ekonomistë të mesëm etj., 49% janë punëtorë: të bujqësisë, industrisë përpunuese, ndërtimit. Sakaq, 38 për qind janë pa profesion, kontingjente të ndihmës ekonomike dhe pjesëtarë të familjeve më në nevojë. Mundësia e punësimit nga kjo kategori është shumë e vogël. Në Qarkun e Dibrës, Kukësit, Shkodrës dhe Lezhës, niveli i papunësisë shkon në 24%, nivel shumë më i lartë se në çdo zonë tjetër të vendit. Rajoni i Durrësit, Korçës, Beratit dhe Elbasanit ka rreth 12.5% nivelin e papunësisë. Papunësia më e lartë paraqitet në Skrapar me 18.9%. Në Qarkun e Gjirokastrës, Vlorës dhe të Fierit, niveli i papunësisë shkon në 12%. Sa i takon rajonit të Tiranës, numërohen 20 mijë të papunë. Ndërsa 44.4% janë punëtorë të thjeshtë, 25.58% teknikë dhe specialistë afatmesëm, 25.25% pa profesion dhe 4.5% janë specialistë me arsim të lartë. D.Malaj

Papunësia dhe varfëria në vitin 2007

Qyteti Papunësia Varfëria

Berat 9.5% 12.5%

Kuçovë 16.2% 12.5%

Çorovodë.Pol 18.9% 12.2%

Peshkopi 15.5% 10%

Burrel 16.1% 17%

Bulqizë 16.9% 17%

Durrës 10.4% 12%

Krujë 13.6% 13%

Elbasan 14.9% 12%

Librazhd 4.5% 17%

Gramsh 15.7% 17%

Fier 12.7% 11%

Lushnjë 9.4% 12%

Ballsh 6.5% 11%

Gjirokastër. 10.1% 12%

Tep.Mema 15.3% 12%

Korçë 10.6% 12.5%

Pogradec 14.4% 12%

Kukës 27.2% 17%

Lezhë 10.4% 11%

Rrësh.Rubi 23.7% 13%

Shkodër 25.2% 13%

Tiranë 6.3% 8%

Kavajë 18.3% 11%

Vlorë 12.4% 11%

Sarandë 12.2% 11%



Jashtë Linjë Beata

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4304
 • Popullariteti: 46
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #3 Me: Maj 12, 2009, 07:08:46 MD »
Varferia eshte pjese e jetes.

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #4 Me: Maj 12, 2009, 08:08:31 MD »
Vet fjala varferi eshte shum e dhimbshme.Uroj gjith njerzimi te mos vuajn nga kjo gje
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥

Jashtë Linjë borziloku

 • TIGRI I TOMORRIT
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7995
 • Popullariteti: -53
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #5 Me: Maj 13, 2009, 11:08:55 PD »
varferia ne shqiperi nuk lindi keshtu kot..........po te tere faturen e varferis  i takon xhaxhit ....do thoni ju  ca lidhje ka xhaxhi ne kemi 20 vjet demokraci........kam degjuare ne nje emision maks velon...qe tha 3 gjera e kane denuare shqiperin qe eshte ne kete gjendje  dhe jane : nderrimi i fese.....diktatura me e eger ne bote ....dhe demokracia me  e keqe ne bote...edhe jam dakort....kam  degjuarene nje emision...kur u be mbledhja e komunistav ne kohen e luftes ...ishin te tere te krishtere dhe duheshe nje mysliman....nga qe shumica e popullsis ishte myslimane dhe i thane shokut shpati....shoku shpati ne fillim nuk deshi ..nuk merrem me  politk tha .....iku  pak dhe u kthye...ne ato momente ju fut djalli brenda...dhe tha ok po vij edhe une.... e kashkruare ismail kadare kete ne nje liber....ky shmb verteton ato 3 pika qe ka thene maks velo..........
kush forumiste e ndihen veten chupa chups ...une do ta luftoi ..i urrej njerzite servila qe lepihen kote per gjera koti ........

ore ore lule bore .
ne jemi chupa chupsa
dhe bejme ...................................


po me konviktine e vajzave ca paten pse e mbylllen .

Jashtë Linjë borziloku

 • TIGRI I TOMORRIT
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7995
 • Popullariteti: -53
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #6 Me: Maj 13, 2009, 11:18:10 PD »
eshte verte per te ardhure keq ..me keto perla qe ka shqiperia ...te ndodhet ne kete gjendje ...te vjene per te qare.....normale po te komandojne politikan kurva ........keshtu do ta lene ....edhe nje gje po shikoj ne shqiperi.....qe futjen ne evrope e kane marre me entjuzziazem,,,,dale se tani spo ndiheni gje ...athere do ndihet varferia me keq.............
kush forumiste e ndihen veten chupa chups ...une do ta luftoi ..i urrej njerzite servila qe lepihen kote per gjera koti ........

ore ore lule bore .
ne jemi chupa chupsa
dhe bejme ...................................


po me konviktine e vajzave ca paten pse e mbylllen .

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #7 Me: Maj 14, 2009, 12:17:24 MD »
Mjere kush pranon te jete skllav i saj :(
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(

Jashtë Linjë borziloku

 • TIGRI I TOMORRIT
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7995
 • Popullariteti: -53
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #8 Me: Maj 14, 2009, 12:21:38 MD »
Mjere kush pranon te jete skllav i saj :(
NUK PRANNON NJERI TE BEHET SKLLAV ...PO KUR TE BEJNE ME ZORRE..CA TI BESHE.........
kush forumiste e ndihen veten chupa chups ...une do ta luftoi ..i urrej njerzite servila qe lepihen kote per gjera koti ........

ore ore lule bore .
ne jemi chupa chupsa
dhe bejme ...................................


po me konviktine e vajzave ca paten pse e mbylllen .

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #9 Me: Maj 14, 2009, 12:24:27 MD »
Po pranon
Ai qe ngre duart lart duke pretenduar qe s'di, s'mund, s'ka  ;)
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(

Jashtë Linjë borziloku

 • TIGRI I TOMORRIT
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7995
 • Popullariteti: -53
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #10 Me: Maj 14, 2009, 12:33:12 MD »
Po pranon
Ai qe ngre duart lart duke pretenduar qe s'di, s'mund, s'ka  ;)
UE UE  UE  MA FUTI PAPE KJO MUA...........PO N.QS. MUA PLAKU ME KALENE  KETE GJENDJE EKONOMIKE KESHTU DO RRI SE NGRE DOT UNE.......A EDI KUR KAM FAJI.......N.QS PLAKU KA 1 AKTIVITET DHE MA LA MUA UNE FALIMENTOVA...ATEHER KA TE DREJT PLAKU TE ME THOJI MUA ..IK CUN MERRE PLACKAT DHE IK ME SHTEPI NE TIRAN........A PO TE VJEDHIM NDONJE BANGE...SE KESHTU  I THOTE VARFERIS IK PIRDHU...IKA SE ME MOREN NE TEL PER PUNE........
kush forumiste e ndihen veten chupa chups ...une do ta luftoi ..i urrej njerzite servila qe lepihen kote per gjera koti ........

ore ore lule bore .
ne jemi chupa chupsa
dhe bejme ...................................


po me konviktine e vajzave ca paten pse e mbylllen .

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #11 Me: Maj 14, 2009, 12:35:26 MD »
Ti po Tallesh :) ?
Pse sikurse Babai s'te la gje ty as ti s'do perpiqesh tu lesh gje femijeve te tu??
 
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #12 Me: Maj 14, 2009, 02:47:32 MD »
Asgje. S'ka ndonje gje per t'u menduar.

Jashtë Linjë anisa

 • TUJ TUJ TUJ CA TE DUSH TI THUJ ME MU MOS E LUJ....
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7433
 • Popullariteti: 30
 • PURO DURRSAKE
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #13 Me: Maj 14, 2009, 02:49:08 MD »
i shkreti ai qe esht i varfer..............
Sikur te ishin te gjithe njerzit ashtu sic duken,ndryshe do ishte...

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
Cfare mendoni per Varferine !
« Pergjigju #14 Me: Maj 14, 2009, 06:01:36 MD »
Asgje. S'ka ndonje gje per t'u menduar.

E si spaska :) :)
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥