Autori Tema: CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????  (Lexuar 31883 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë borziloku

 • TIGRI I TOMORRIT
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 7995
 • Popullariteti: -53
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #75 Me: Qershor 17, 2009, 07:29:21 MD »
Rinia sotshme eshte per bukuri , eshte  si duhej te ishte . edhe prindrit ton kan ber ne kohen e tyre cdo budallek qe  i ka ardhur per mbar. Por atehere ne ate kohe nuk kishe mundesine te zgjidhnin me shum, sepse aq ishin mundesit , te limituara. Tani rinia shijohet me shum, per mendimin tim, cdo rini ka  bukurin e saj dhe pse gjerat kan degraduar disi, kjo s'do te thot qe eshte RINI E DESHTUAR.. njerez jemi ne shekullin XXI c'prisni akoma? jeta perparon, edhe pse  prinderve ton i duket se jemi "rini e krisur", une them jeta dhe sidomos rinia duhet shijuar simbas qejfit  dhe jo sipas imponimit te paragjykimeve te tjetrit apo tjetres .. Me pelqen qe jam pikerisht pjes e ksajt  rini te krisur, te droguar, ku femrat quhen prostitute ;D dhe jo femra shpie si dikur.

E gjithe rinia e sotshme, dij ta shijoj jeten ne menyre individuale, s'kemi pse  i pergjithsojm gjerat , dhe sidomos t'i krahasojm me  kohen e dikurshme. E kaluara kaloi , ne jemi rinia e sotshme dhe jemi si yje qe luftojm per jeten ashtu si dijm me mir ;D
kjo eshte bleri dhe ju flet nga anglia ..kush ka tru ta kuptoji ........
kush forumiste e ndihen veten chupa chups ...une do ta luftoi ..i urrej njerzite servila qe lepihen kote per gjera koti ........

ore ore lule bore .
ne jemi chupa chupsa
dhe bejme ...................................


po me konviktine e vajzave ca paten pse e mbylllen .

Jashtë Linjë n___a

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14839
 • Popullariteti: 82
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #76 Me: Gusht 15, 2009, 12:17:13 MD »
Deshira per t'i pare gjerat me syun pozitiv :)
Derisa te rrine me duar ne brez edhe te bejne llogarit e te tjereve s;kemi gje ne vije
Me mire te kuptosh pak , se sa te keqkuptosh shume :(

Jashtë Linjë shaban cakolli

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2549
 • Popullariteti: 4
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #77 Me: Gusht 15, 2009, 12:30:21 MD »
rinise sone i mungojne shume gjera megjithate kemi nje rini shume premtuese

Jashtë Linjë Beata

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4304
 • Popullariteti: 46
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #78 Me: Gusht 16, 2009, 01:26:25 MD »
TRURI.

Jashtë Linjë anita

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 93
 • Popullariteti: 1
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #79 Me: Gusht 29, 2009, 01:46:50 MD »
te pranojn veten ashtu si jan,jetojn pak per vete e me shum per te tjeret.

Jashtë Linjë shaban cakolli

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2549
 • Popullariteti: 4
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #80 Me: Gusht 29, 2009, 02:34:12 MD »
shume gjera,por jane rinia me  e shendoshe e Evropes

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #81 Me: Gusht 31, 2009, 11:36:34 PD »
Klasi.

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #82 Me: Gusht 31, 2009, 11:44:17 PD »
Kultura ;)
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥

Jashtë Linjë Bomboni

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2318
 • Popullariteti: 59
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #83 Me: Gusht 31, 2009, 12:36:46 MD »
Kultura ;)


gjithesecili ka (apo identifikohet me ) nje kulture . Dhe ne si nacion e n'vecanti si rini e nje perbashkesie me te madhe ... KEMI DISA ATRIBUTE (cilesi) te cilat na karakterizojne dhe na shquajne (cofte per mire apo keq) .


Gjerat nuk duhet shifen vetem bardhe e zi ... Eshte me mire qe kemi nje prirje drejt AUTOKRITIKES sesa, te ushqejm nje optimizem , ndjenje narcistike (dashuri ndaj vetes) PA MASEE..

 [rose] [rose]
Be yourself, everyone else  is taken !

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #84 Me: Gusht 31, 2009, 12:38:19 MD »
Kur them kultura une e mendoj ne nje menyr tjeter jo ne ate se si e mendon ti [smiley1]
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥

Jashtë Linjë Bomboni

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2318
 • Popullariteti: 59
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #85 Me: Gusht 31, 2009, 12:41:43 MD »
Kur them kultura une e mendoj ne nje menyr tjeter jo ne ate se si e mendon ti [smiley1]

Kulture - cdo gje qe nderlidhet me formen/menyren e gjenerimit , kultivimit dhe konsumit ... Cofte ne aspektin ideal apo material te ketij nocioni ..

Mandej sa i perket konstruktivitetit apo te kundertes se kesaj ato zakonisht kategorizohen si

A-KULTURIM

ANTI-KULTURE

KONTRA-KULTURE
Apo dominances , madhesise se saj

MEGA-KULTURE

SUB-KULTURE

KULT
Be yourself, everyone else  is taken !

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #86 Me: Gusht 31, 2009, 12:43:55 MD »
Bomboniii rrofsh ylloo ke bo nje spjegim perfekt [grin1] [cheers] [cheers] [cheers]
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥

Jashtë Linjë Bomboni

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2318
 • Popullariteti: 59
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #87 Me: Gusht 31, 2009, 12:47:28 MD »
Bomboniii rrofsh ylloo ke bo nje spjegim perfekt [grin1] [cheers] [cheers] [cheers]

Kam pas per 5 semester lende obligative mbi (nese eshte akoma e nevojshme per t'sjellur definicone perkitazi me kulturen cofte ne kontekst filozofik, sociologjik, psikologjik, pedagogjik, juridik, teologjik me thuaj , per kuriozitet do i sjell disa perkufizime ne forme fragmentare ) ...

KULTUROLOGJINE

SOCIOLOGJIA  KULTURES
Be yourself, everyone else  is taken !

Jashtë Linjë T

 • *Enfant Terrible.
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3630
 • Popullariteti: 261
 • - I just take pictures.
  • I may look calm but in my head I've killed you three times!
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #88 Me: Nëntor 29, 2009, 04:22:28 MD »
Ne radh te par i mungon edukimi disipilna rregullat dituria dhe respekti

Nuk po i  fus te gjith ne nje thes por te shumtet e rinis ne shqipri jan ber te pacip. NJe shembell konkret ,kur shkon te porosisesh dicka per te ngren ose per te pir menyra se si te drejtohen esht kjo : '-Ere ca do ? '   E kam digjuar vet  tek po prisja ne rrjesht edhe u cudita thash po ky c'pati.Kur me erdhi radha mua kisha frik ta shihja. thash me vete mos po na bertet dhe ne .

Tjeter gje qe me ka ber pesthypje esht se si gocat shqiptare te shohin. Ne vendet e huaja kur dy vajza rastesisht perballen me njera tjetren rruges te buzeqeshin ose te pershendesin ose thjesht ndrojn shikimin. Ndersa ne shqipri gocat te shohin me nje menyr sikur do te hajn me sy. Thoja me vete bohh ktyre iu qenka merzit jeta mer zot t'shofkan t'gjitha me inat.

Ndersa cunat skan pik respekti ndaj femrave .. un habitem i her edhe pyes veten me verte mendojn meshkujt se duke i fyshkelluer nje vajze ose duke i thirr '-O yll , o rrush..'  do mund ta bej per vete ? Nqs me verte nje vajz te pelqen athere duhet te gjesh menyra te tjera per ta ber per vete e jo duke i thirrur O zogu o shpirt .. un ato fjal i marr me shum per ofendim se sa per komplimente .. Nejse po pertoj te shkruaj me tej  tani po e mbyll i her.
*Señorita.  
"Just because you're laughing, it doesn't mean you're happy.
Just because you're caring, it doesn't mean you're weak.
Just because you're funny, it doesn't mean you lack darkness.
Just because you're reading this, it doesn't mean you understand."

Jashtë Linjë Amy

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4307
 • Popullariteti: 178
CFARE I MUNGON RINISE SHQIPTARE????
« Pergjigju #89 Me: Dhjetor 02, 2009, 09:02:05 MD »
Internetin qe se kishin dhe ate e kane tani ,(pothuajse çdo shtepi )
mendoj se jane te kopletuar  [teethsmile].