Autori Tema: Paradoksi Genjeshtarit  (Lexuar 7165 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Paradoksi Genjeshtarit
« Me: Tetor 13, 2009, 12:38:06 PD »
Midis gjithe paradokseve shquhet " Paradoksi Genjeshtarit "  i cili propozohet ne shume versione te ndryshme.

Njera nder versionet eshte ajo e Kretezit Epimenid qe tha: " Te gjithe Kretezet jane genjeshtare "

Si mund ta marim vesh nese thote te verteten apo jo Epimenidi?. Si ta maresh per te vertete apo per genjeshter thenien e tije bje direkt ne kontradikt dhe s'mund ta marresh vesh asnjehere nese thote te verteten apo genjen.

(p.s nje version tjeter i ketije paradoksi eshte ky; Nje genjeshtar thote: " Une genjej! " . Nga ketu nuk mund te kuptosh kurre nese po genjen apo jo)
« Redaktimi i Fundit: Tetor 23, 2009, 12:44:16 PD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë MiRi 513

 • Oh, So They Have Internet On Computers Now!
 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 218
 • Popullariteti: 0
 • Oh, So They Have Internet On Computers Now!
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #1 Me: Tetor 21, 2009, 05:46:26 MD »
te kjo  dyta ti po genjen [bananarocker] [bananarocker]
Oh, So They Have Internet On Computers Now!

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #2 Me: Tetor 28, 2009, 11:56:56 MD »
shume te bukura keto, luksor, aq me teper kur kerkon ti lidhesh me matematiken, por do te them nje gje. aty jane pa u llogaritur variablat! jane marre te gjitha te dhenat pa variabla, dhe kudo ka variabla ne jeten e perditeshme.
ne rastin e pare.
nese eshte e vertete ateher nuk ka variabla.
nese nuk eshte nje variabel mund te jet gjaknxehtesia, ose zilia, apo nje emocion. dhe emocionet jane gjtihmon variabla te pavarur, madje shume variabla te tjere varen nga ata, ne jete qe nuk eshte marre parasysh
ne rastin e dyte egziston mundesia qe ai te jete nen presion, apo te jete tip ironiku etj...
ka nje pafundesi variablash qe jane te pavarur nga llogjika dhe te varura nga emocionet, e di ti qe disa veprime kryhen ne varesi te llogjikes dhe disa ne varesi te emocioneve... normale qe e di ishte gati pyetje retorike...
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #3 Me: Nëntor 03, 2009, 11:13:42 MD »
shume te bukura keto, luksor, aq me teper kur kerkon ti lidhesh me matematiken, por do te them nje gje. aty jane pa u llogaritur variablat! jane marre te gjitha te dhenat pa variabla, dhe kudo ka variabla ne jeten e perditeshme.
ne rastin e pare.
nese eshte e vertete ateher nuk ka variabla.
nese nuk eshte nje variabel mund te jet gjaknxehtesia, ose zilia, apo nje emocion. dhe emocionet jane gjtihmon variabla te pavarur, madje shume variabla te tjere varen nga ata, ne jete qe nuk eshte marre parasysh
ne rastin e dyte egziston mundesia qe ai te jete nen presion, apo te jete tip ironiku etj...
ka nje pafundesi variablash qe jane te pavarur nga llogjika dhe te varura nga emocionet, e di ti qe disa veprime kryhen ne varesi te llogjikes dhe disa ne varesi te emocioneve... normale qe e di ishte gati pyetje retorike...

Ti je estrade fare :P

Keto nuk i lidh LuXori me matematiken por kan reth 4000 vjete qe jan te lidhura. Kjo quhet Logjike Matematike, eshte njera prej degeve te matematikes.

Logjika e bazon c'dogje tek fjalet dhe analiza/kuptimi tyre. Nuk kan vlere fare ato qe thua ti, jane jashte dominit.

Pra leri ato : " binte shi " apo kishte diell, apo ishte serioz apo qante...

Logjika thote kaq: Nga ajo fjali nuk mund te nxjeresh asnje konkluzion pasi cdo konkluzion qe nxjer eshte ne kundershtim me arsyen nga e nxore.

Pra thjeshte duke analizuar ate fjali.

Leri llogjet tani, se duke perdorur fiziken zgjidh cdo problem te botes ti :P
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #4 Me: Mars 26, 2010, 06:21:53 PD »
Po paradoksi i se vertetes kush eshte ?  [rolleyes1]

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #5 Me: Mars 27, 2010, 06:48:41 MD »
Midis gjithe paradokseve shquhet " Paradoksi Genjeshtarit "  i cili propozohet ne shume versione te ndryshme.

Njera nder versionet eshte ajo e Kretezit Epimenid qe tha: " Te gjithe Kretezet jane genjeshtare "

Si mund ta marim vesh nese thote te verteten apo jo Epimenidi?. Si ta maresh per te vertete apo per genjeshter thenien e tije bje direkt ne kontradikt dhe s'mund ta marresh vesh asnjehere nese thote te verteten apo genjen.

(p.s nje version tjeter i ketije paradoksi eshte ky; Nje genjeshtar thote: " Une genjej! " . Nga ketu nuk mund te kuptosh kurre nese po genjen apo jo)
Interesante...

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #6 Me: Mars 28, 2010, 04:33:23 PD »
Midis gjithe paradokseve shquhet " Paradoksi Genjeshtarit "  i cili propozohet ne shume versione te ndryshme.

Njera nder versionet eshte ajo e Kretezit Epimenid qe tha: " Te gjithe Kretezet jane genjeshtare "

Si mund ta marim vesh nese thote te verteten apo jo Epimenidi?. Si ta maresh per te vertete apo per genjeshter thenien e tije bje direkt ne kontradikt dhe s'mund ta marresh vesh asnjehere nese thote te verteten apo genjen.

(p.s nje version tjeter i ketije paradoksi eshte ky; Nje genjeshtar thote: " Une genjej! " . Nga ketu nuk mund te kuptosh kurre nese po genjen apo jo)
Interesante...

ku eshte interesantja ketu ,,, futja kot  [mrgreen]

Jashtë Linjë A.E.O.N

 • Bacchus
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1515
 • Popullariteti: 19
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #7 Me: Korrik 18, 2010, 08:00:03 MD »
http://philosophy.ucdavis.edu/glanzberg/sep-liar-submit.pdf
M.Friedman dinte dicka per kete lloj probabiliteti [teethsmile]Jashtë Linjë sorkadhe

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1212
 • Popullariteti: 0
Paradoksi Genjeshtarit
« Pergjigju #8 Me: Tetor 03, 2010, 03:59:27 MD »
Midis gjithe paradokseve shquhet " Paradoksi Genjeshtarit "  i cili propozohet ne shume versione te ndryshme.

Njera nder versionet eshte ajo e Kretezit Epimenid qe tha: " Te gjithe Kretezet jane genjeshtare "

Si mund ta marim vesh nese thote te verteten apo jo Epimenidi?. Si ta maresh per te vertete apo per genjeshter thenien e tije bje direkt ne kontradikt dhe s'mund ta marresh vesh asnjehere nese thote te verteten apo genjen.

(p.s nje version tjeter i ketije paradoksi eshte ky; Nje genjeshtar thote: " Une genjej! " . Nga ketu nuk mund te kuptosh kurre nese po genjen apo jo)
Interesante...

Shume interesante vertet. Sikur te kishte biseda dhe debate te tilla nuk do u trashej truri njerzve aq shume sa te kritikonin filozofet e lashte...
Luxor e bukur tema, po s'na le vend ta diskutonim e dhe pergjigjen menjehere  [smiley1]
Tani sikur AEON te perkthente artikullin qe na solli  [teethsmile], jam e sigurt qe do gjenim dicka per te debatuar  [tongue3]
"Metaphysics is the art of making no sense in a language especially designed for that purpose"