Autori Tema: Berberi  (Lexuar 5673 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Berberi
« Me: Tetor 13, 2009, 12:30:27 PD »
Ne vitin 1918 Bertrand Russell prezanton nje paradoks:

Nje fshat ka midis banoreve te tije vetem nje berber. Ai eshte nje njeri pa mjeker( gjithmone i rruajtur ) qe rruan te gjithe dhe vetem ata meshkuj te fshatit qe nuk e rruajne mjekren vete.  Nese keto jane faktet lind menjehere pyetja:
" Kush ja rruan mjekren berberit?". Nese i ndajme burrat e fshatit ne 2 kategori, ata qe rruhen vete dhe ata qe rruhen nga berberi, bjem me koke brenda ne paradoksin e Russellit :).
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Berberi
« Pergjigju #1 Me: Tetor 29, 2009, 12:01:06 PD »
hahahaha....
ore po ai kur e rruan mjekren e rruan si berber jo si burre i fshatit qe e rruan vete...
nuk mund ti ndash ne keto kategori, sepse berberi i bie te rruhet nga berberi gjithsesi pamvaresisht se ben veprimet e atyre qe e rruajne ne shtepi, syrin e ka si berber edhe doren, dhe kur rruhesh keto kane rendesi me duket...hahahahahah
e bukur, gjithsesi, une nuk kuptoj ku eshte paradoksi i ketyre gjerave sepse nuk jane gjera qe bien ne kundershtim me njera tjetren!
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Berberi
« Pergjigju #2 Me: Tetor 20, 2013, 01:41:26 PD »
Futja kot dhe ti o Luxor

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Berberi
« Pergjigju #3 Me: Prill 08, 2014, 04:22:46 MD »
hahahaha....
ore po ai kur e rruan mjekren e rruan si berber jo si burre i fshatit qe e rruan vete...
nuk mund ti ndash ne keto kategori, sepse berberi i bie te rruhet nga berberi gjithsesi pamvaresisht se ben veprimet e atyre qe e rruajne ne shtepi, syrin e ka si berber edhe doren, dhe kur rruhesh keto kane rendesi me duket...hahahahahah
e bukur, gjithsesi, une nuk kuptoj ku eshte paradoksi i ketyre gjerave sepse nuk jane gjera qe bien ne kundershtim me njera tjetren!


 [cheesy1] [cheesy1] Tani e lexova. E zgjidhi Eri nga Fieri ate qe se ka zgjidhur njeri deri sot pasi sic e thote fjala vete eshte Paradoks, pra cdo konkluzion te con ne absurditet.Futja kot dhe ti o Luxor

Ky tjeteri as nuk lexon postimin po bene komentin e tije sa per te thene qe "komentova".

Ka nje emer ai pardoksi, ai eshte krijuesi, heres tjeter shkruaj:
"Ja ke futur kot ore Bertrand Russell" by BOHAN Tironci  >:D


Per me shume info: http://www.princeton.edu/~achaney/tmve/wiki100k/docs/Barber_paradox.html
« Redaktimi i Fundit: Prill 08, 2014, 04:25:36 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.