Autori Tema: Akili dhe Breshka - Paradoksi Zenonit ( babai paradokseve)  (Lexuar 3868 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Akili dhe Breshka - Paradoksi Zenonit ( babai paradokseve)
« Me: Tetor 13, 2009, 12:21:15 PD »
Historikisht paradokset me famoze jane ato te Zenonit nga Elea, i cili ka jetuar ne shekullin V para lindjes se krishtit. Nder tyre me famozi eshte paradoksi Akilit dhe Breshkes.

Paradoksi: " Akili nuk do ta arrije kurre breshken "

Akili vrapon me nje shpejtesi 10 here me te madhe se ajo e Breshkes, e cila eshte nisur me nje avantazh prej 100 metrash dhe ndodhet ne piken T0.

Ne momentin qe Akili do te arrije ne piken T0 ku ndodhet Breshka kjo e fundit do te jete spostuar ne piken T1 ( pak me large), sapo Akili te arrije piken T1 Breshka do te jete spostuar ne Piken T2 ( pak fare me large) dhe keshtu me radhe ne pafundesi...., si konkluzion Zenoni nxjer qe: Akili s'ka per ta arritur kurre Breshken.-Kuptohet qe eshte e vertete e kunderta, mjafton nje ekuacion i grades se pare dhe e gjen piken ku Akili do ta parakaloje Breshken, gjithashtu kjo gje dihet qe nuk eshte e vertete nga realiteti i vezhguar.

Veshtiresia qendron tek zgjidhja me menyren se si Zenoni e ka shtruar problemin, te thyesh ate konkluzion.. Duke ndjekur llogjiken e propozuar nga Zenoni kemi nje shume te pafundme:

100 +10 +1 + 0.1 + 0.01 +0.001 + ..................= 111.111111.................... ( ne infinit)

Ky problem eshte zgjidhur me zhvillimin e matematikes infinitezimale ne shekullin e XVII ( 2200 vjete me vone). Bertrand Russell shkruan: " Nese Akili do te arrije ndonjehere Breshken kjo do te ndodhi pas nje numer infinit momentesh nga nisja e tije". Kjo eshte absolutisht e vertete, por ajo qe nuk eshte e vertete eshte qe numer infinit momentesh jep si shume nje kohe infinite ( te pafundme), nga kjo nuk mund te nxiret si konkluzion qe Akili s'do ta arrije kurre breshken.
« Redaktimi i Fundit: Tetor 13, 2009, 12:26:50 PD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
Akili dhe Breshka - Paradoksi Zenonit ( babai paradokseve)
« Pergjigju #1 Me: Tetor 29, 2009, 12:05:03 PD »
tani te te them une ty, qesikur te vendosim ketu brenda dhe faktoret mbi relativitetin i bie qe nga ana teorike akili te ndaloj kohen dhe ta kaloj breshken dhe anasjelltas
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Akili dhe Breshka - Paradoksi Zenonit ( babai paradokseve)
« Pergjigju #2 Me: Nëntor 03, 2009, 11:09:27 MD »
tani te te them une ty, qesikur te vendosim ketu brenda dhe faktoret mbi relativitetin i bie qe nga ana teorike akili te ndaloj kohen dhe ta kaloj breshken dhe anasjelltas

O gogol po boll me keto historira se me cmende :D
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.