Autori Tema: Teorema e fundit e Fermat.  (Lexuar 8966 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Teorema e fundit e Fermat.
« Me: Janar 12, 2009, 06:01:54 MD »
Piere de Fermat ishte nje jurist francez i shekullit te 17 qe kishte hobin e Matematikes. Sa here qe kishte kohe te lire lexonte kopjen e tij te librit "Arithmetica" .
Fermat kishte nje ves per te cilin te gjithe matematikanet e kohes e urrenin. Pasi zgjidhte nje problem, e ndryshonte pak dhe ua propozonte gjithe matematikaneve me te medhenje te kohes pa dhene nje zgjidhje apo vertetim. Keto problema ishin aq te veshtira saqe te gjithe matematikanet filluan ta shanin dhe urrenin.

Fermat i ka dhene kontribute te medha matematikes, sidomos teorise se probabilitetit ( bashke me Blaise Paskal kan qene themeluesit).

Ne cep te librit "Arithmetica" Fermat shkruan 2 fjali qe do te hyne ne historine e matematikes. Per 300 vjete me radhe keto fjali do te jen si plumb mbi koke i gjithe matematikanve te botes.

Ajo cfar Fermat shkruajti eshte:

" Nuk ekziston ne bashkesine e numrave natyror asnje zgjidhje e ekuacionit X^n + Y^n =Z^n  per n>2  ku X, Y, Z jane ndryshe nga zero. Posedoj nje vertetim fantastik te ketij fakti por vendi shume i vogel ne kete cep libri nuk ma lejon ta shkruaj."

Kjo eshte e ashtuqujtura " Teorema e fundit e Fermat" ose "Teorema e Madhe e Fermat".

Vini re qe per n=2 ekuacioni shnderrohet ne X^2 +Y^2=Z^2 eshte Teorema e Pitagores dhe dim te gjithe ta zgjidhim :) .
Pra Fermat thjesht ka ndryshuar vleren e fuqise n.


Per 300 vjete gjithe matematikanet kan tentuar ta vertetojne ose ta hedhin poshte kete Teoreme pa arritur as njeren as tjetren.
Teorema eshte vertetuar si e vertete ne vitin 1995 nga Andrew Wiles nje matematikan Anglez qe jep mesim ne Universitetin e Princeton ( New Jersey) . Wiles eshte hasur me kete problem qe ne moshen 8 vjecare ne bibliotekn e qytetit te tije ne Cambridge.

Per ta vertetuar kete teoreme ka perdorur te gjitha teknikat dhe teoremat e reja qe jan formuluar me vone sidomos Kongjeturen e Tanyiama-Shimura ( dy matematikan te medhenje Japoneze). Ne fakt Wiles ka vertetuar thjesht kongjeturen e tanyiama-shimuren, 2 matematikan te tjere para tije vertetuan qe " Nese dikush verteton Tanyiama-shimuren atehere automatikisht verteton edhe Fermatin".

Pra wiles duke vertetuar Tanyiama-shimuren vertetoj edhe Fermatin.

Te gjithe kuptoni qe ky vertetim nuk eshte i njejti qe kishte Fermat. Pasi Fermat nuk njihte asnjeren prej gjerave qe ka perdorur Wiles. Per me teper Vertetimi i Wiles perbehet nga reth 200 faqe! . Fermat ne vertetimet e tije nuk kalonte me shume se 1 faqe.

Pra si te thuash kerkimi i nje vertetimi me mjetet qe kishte Fermat ende nuk ka perfunduar...
« Redaktimi i Fundit: Janar 16, 2009, 01:30:49 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #1 Me: Janar 15, 2009, 04:55:30 MD »
PO  JO, X^2 +Y^2=Z^2   SE  FERMAT  THOTE  PER  n>2  [blinkyeye]

BOOOO  C'PASKA  QENE,PER  ME  FUT  KUNJAT  [teethsmile]

Jashtë Linjë *Bleri*

 • Je ne sais quoi
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 9839
 • Popullariteti: 41
 • ~Life goes on~
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #2 Me: Janar 16, 2009, 12:02:41 PD »
une kujtova se ka dalur teorema e fundit e femrave ;D 

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #3 Me: Janar 16, 2009, 11:24:57 PD »
une kujtova se ka dalur teorema e fundit e femrave ;D 

Ajo ka kohe qe ka dale, eshte provuar e vertuar miliona here :P


Qenka tallur me 3/4 gjeneracione ky Fermati, bravo i qofte :D
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #4 Me: Janar 16, 2009, 11:26:40 PD »
momme e kishe postu 2 her mi.........hahahah....s'te ngelet hatri qe e fshiva 1 un [wink1]

JO MI,  MIRE  E  KE  BO, PO  S'KISHA  LINJEN  NE  RREGULL DHE  KLIKOVA  DISA  HERE  PRANDAJ.  [teethsmile]

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #5 Me: Janar 22, 2009, 02:48:47 MD »
une kujtova se ka dalur teorema e fundit e femrave ;D 

lol  [laugh1]. Sa e goditur qe je :P
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë *Bleri*

 • Je ne sais quoi
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 9839
 • Popullariteti: 41
 • ~Life goes on~
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #6 Me: Janar 22, 2009, 03:10:27 MD »
une kujtova se ka dalur teorema e fundit e femrave ;D 

Ajo ka kohe qe ka dale, eshte provuar e vertuar miliona here :P


Qenka tallur me 3/4 gjeneracione ky Fermati, bravo i qofte :D

shtypi pleshto merrja frymen mos i ler te fluturojn  me presh ne byth femrat ;D  te poshtrat duan edhe 4 /10 e gjeneratave ta pushtojn  ;D


Jashtë Linjë *Bleri*

 • Je ne sais quoi
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 9839
 • Popullariteti: 41
 • ~Life goes on~
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #7 Me: Janar 22, 2009, 03:12:03 MD »
une kujtova se ka dalur teorema e fundit e femrave ;D 

lol  [laugh1]. Sa e goditur qe je :P


shyqyr qe qeshe ti se thash se kishe humbur dhembet e para ;D

Jashtë Linjë Angel_Girl

 • Rob zoti
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 22762
 • Popullariteti: 334
 • Wear a smile ~~ one size fits all.
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #8 Me: Janar 22, 2009, 03:13:27 MD »
Kan qen dhembet e qumshtit ato moj  [teasing] [teasing]
I'm selfish, impatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #9 Me: Janar 22, 2009, 03:13:56 MD »
Hahahaha, une qesh kur duhet jo kot me kot :P
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë Daisy

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 70
 • Popullariteti: 0
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #10 Me: Mars 18, 2009, 10:17:52 MD »
poshte matematikaaaaaaa

nje plus nje bejne tre
I broke my heart for every gain
To taste the sweet, I faced the pain...

Jashtë Linjë ~~Limi~~

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 60
 • Popullariteti: -1
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #11 Me: Mars 22, 2009, 01:03:51 MD »
shum e ver8 prof qashtu o topi se lun O0

Jashtë Linjë Crazy_Girl

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 234
 • Popullariteti: 1
 • ShKoDrAnE
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #12 Me: Prill 27, 2009, 11:49:30 MD »
e dija ekzistencen e teoremes fermat por jo historine me te cilen eshte bere ky zbulim MAHNITES

Po te dish te hysh ne thellesite e matematikes ,te dish ta mesosh me deshire...eshte lenda ime e preferuar

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #13 Me: Prill 27, 2009, 11:59:37 MD »
eshte lenda ime e preferuar
Dil se sqenke per ktu ti pra  :D :D

Jashtë Linjë Crazy_Girl

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 234
 • Popullariteti: 1
 • ShKoDrAnE
Teorema e fundit e Fermat.
« Pergjigju #14 Me: Prill 28, 2009, 12:15:52 PD »
eshte lenda ime e preferuar
Dil se sqenke per ktu ti pra  :D :D
AKoma ske ik ti?? [huh1]