Autori Tema: Rendesia e matematikes.  (Lexuar 2400 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Rendesia e matematikes.
« Me: Qershor 17, 2010, 02:14:25 MD »
Nje leksion i mbajtur ne Clay Mathematics Institute Millennium Meeting, Maj 24-25, 2000, i gjate rreth 60 minuta.

Tema kryesore e ketij fjalimi eshte te tregoje se te gjitha fushat e matematikes jane te lidhura me njera tjetren. Keshtu Gowers merr nje mimister financash hipotetik, qe do te prese fondet per ato pjese te matematikes qe nuk krijojne ne menyre direkte perfitim ekonomik. Duke treguar lidhjet midis fushave te ndryshme, matematicieni ”verteton” se si demtimi i nje fushe te matematikes do te sillte pasoja ne te gjithe shkencen.

Tema e dyte e fjalimit te tij te tij eshte matematika si nje nga kolonat mbeshtetese te civilizimit njerezor. Ai gjithashtu permend shume here principin e bukurise matematikore, duke dhene shembuj se si ai e perkufizon ate.
Videot qe do postoj jane ne anglisht..mjaft interesante.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Rendesia e matematikes.
« Pergjigju #1 Me: Qershor 17, 2010, 02:15:43 MD »Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Rendesia e matematikes.
« Pergjigju #2 Me: Qershor 17, 2010, 02:17:38 MD »
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Rendesia e matematikes.
« Pergjigju #3 Me: Qershor 17, 2010, 02:19:20 MD »
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë hedgefundkid

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 13
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
Rendesia e matematikes.
« Pergjigju #4 Me: Shkurt 19, 2014, 12:24:03 PD »
Rendsia qe do kete eshte se vendet qe do kryehsojn ne matematike do ken perparsi se vendet e tjera. Nuk them ne shkenca por ne cdo fush. Bota pak a shume kryhesohet nga finainca/ mjeksia/ dhe teknollogjia. Per nje vend is Shqipria qe eshte emerging market  dhe kap shume mundesi te tjera te shfrytzoj do i duhen kto tre fusha dhe kryehesisht matmatika.