Autori Tema: Pershendetja e persosur.  (Lexuar 4721 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë A.E.O.N

 • Bacchus
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1515
 • Popullariteti: 19
Pershendetja e persosur.
« Me: Gusht 10, 2010, 08:49:28 MD »
Geoffrey Beattie, Shef i Shkencave Psikologjike në Universitetin e Mançesterit  ka zbuluar teorine e "pershendetjes" [rrokjen e duarve] te persosur ku ka marrë parasysh 12 masa kryesore te nevojshme për të shprehur besim dhe respekt te marrësit, ne baze te ekuacjonit:

(E) është kontaktin me sy (1 = asnjë; 5 = direkte) 5, (ve) është  përshëndetja me fjalë (1 = krejtësisht të papërshtatshme; 5 = tërësisht e nevojshme) 5, (d) është  natyra e buzëqeshjes  qeshur me sy dhe gojë, plus te qenit nen simetri në të dy anët/mollzat e fytyrës dhe menyra e ngadalsise  k(1 = krejtësisht buzëqeshje të rreme, 5 = totalisht reale) 5, (CG) plotësinë e rrokjes se duarve (1 = shumë e paplotë, 5 = të plotë) 5, (dr ) është thatësia e dorës (1 =e lagësht; 5 =e  thatë) 4; (s) është forca e rrokjes (1 = e dobët, 5 = e fort) 3, (p) është pozita e dorës (1 = prapa drejt trupit te vet personit, 5 = të tjera me afer pjeses se trupit te personit tjeter "te dyte") 3, (vi) është energjia (1 = shumë e ulët / shumë e larte, 5 = mesatare) 3; (t) eshte temperatura e duarve (1 = shumë  e ftohtë / shumë  e nxehtë; 5 = mesatare) 3; (te ) është cilësia e duarve [lekures] (5 = mesatare; 1 = shumë e forte / shumë e zbutur) 3 (c) është kontrolli (1 = i ulët, 5 = të lartë) 3, (du) është kohëzgjatja (1 = shkurtër, 5 = të gjatë) 3
Hapat  për shtrëngimin e duarve te përsosur, si për burrat dhe gratë, janë: Të përdorni të djathtën, një rrokje të plotë dhe një ngjeshje të fortë (por jo shumë të fortë), një pëllëmbë të freskët dhe të thatë, rreth tre shtrëngime maksimumi me një nivel të mesëm si dhe livel te mesem energjitik  mbajtur për jo më shumë se 2-3 sekonda. Shtrëngimi i duarve gjithashtu duhet të ekzekutohet se bashku me kontaktin me sy [sy per sy] të mbahen gjithmonë dhe te shoqerohet një buzëqeshje të mirë natyrore edhe me një deklaratë të përshtatshme verbale.
« Redaktimi i Fundit: Gusht 10, 2010, 09:03:23 MD nga A.E.O.N »Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Pershendetja e persosur.
« Pergjigju #1 Me: Gusht 11, 2010, 05:08:00 MD »
Interesant studimi...., do te ishte me i kenshem nese nuk do te teprohej me barazimin matematik.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë A.E.O.N

 • Bacchus
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1515
 • Popullariteti: 19
Pershendetja e persosur.
« Pergjigju #2 Me: Gusht 11, 2010, 05:20:23 MD »
Teorema aplikohet nga shitesit e Chevy, vete "studimi" dhe aplikimi  eshte nje forme marketingu/reklame qe i behet ktyre te fundit.

Forme tjeter  e "po po'së"' qe mundet te gjej aplikim:
!
« Redaktimi i Fundit: Gusht 11, 2010, 05:23:41 MD nga A.E.O.N »Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36240
 • Popullariteti: 436
Pershendetja e persosur.
« Pergjigju #3 Me: Gusht 30, 2010, 07:15:03 MD »
Teorema aplikohet nga shitesit e Chevy, vete "studimi" dhe aplikimi  eshte nje forme marketingu/reklame qe i behet ktyre te fundit.

Forme tjeter  e "po po'së"' qe mundet te gjej aplikim:
!

Hajde  pershendetje  hajde  [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1]
Nam  fare  [coolthumb] [coolthumb]  [laugh1] [laugh1] [laugh1]

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Pershendetja e persosur.
« Pergjigju #4 Me: Gusht 31, 2010, 06:45:45 MD »
Teorema aplikohet nga shitesit e Chevy, vete "studimi" dhe aplikimi  eshte nje forme marketingu/reklame qe i behet ktyre te fundit.

Forme tjeter  e "po po'së"' qe mundet te gjej aplikim:
!
Magjino si mund te jete te takosh te dashuren...  [mrgreen]

Jashtë Linjë ஜKamikazjaஜ

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 17175
 • Popullariteti: 360
 • Per gli amanti.
Pershendetja e persosur.
« Pergjigju #5 Me: Shtator 02, 2010, 10:15:33 PD »
Teorema aplikohet nga shitesit e Chevy, vete "studimi" dhe aplikimi  eshte nje forme marketingu/reklame qe i behet ktyre te fundit.

Forme tjeter  e "po po'së"' qe mundet te gjej aplikim:
!
[rlmao] po me i hik dora me i shku me naj ven tjeter? [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao]