Autori Tema: A eshte zero-ja numer???  (Lexuar 13329 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
A eshte zero-ja numer???
« Pergjigju #30 Me: Janar 08, 2010, 05:29:18 MD »
Zeroja nuk tregon asgje....psh.kemi nje bashkesi me 0 elemente atehere kjo bashkesi konsiderohet boshe...s'ka asgje,s'ekziston.............Ja futa kot se 5 e kam mat. [teethsmile] [teethsmile]

Tamem kot, sepse bashkesia boshe ( fi ) eshte koncept tjeter.  :).
Mos u lodhni kot me opinione, sepse nuk eshte enigme por dicka qe dihet.

0 sigurisht qe eshte numer, madje i perket gati c'do sistemi numerik apo bashkesi numerike.

Sistemit binar, dhjetor, te plote, racional, iracional, real, oktal, exadecimal, kompleks. Pra jo thjesht numer por super numer  :)

0!=1 si definicion i faktorialitetit, nuk eshte llogari. Perndryshe do te dilte zero c'do faktorial i nje numeri.
po numer natyrore eshte?
ne kemi mesuar se nr natyrore nisin nga1, por ky presori jone tani thote po mund te hyj edhe 0

Nuk je nxense e vemendshme ti. E sheh gje sistemin natyrore aty tek lista ime? :). Nese lexon me vemendje edhe fjaline me siper do te lexoje qe " I perket gati cdo sistemi numerik ".

Kjo sepse ka nje sherr filozofik midis dy grupesh matematikanesh per futjen apo jo te zeros ne numrat natyror. Megjithate kjo nuk ka asnje rendesi, as ua shton fuqine dhe as ua heq..
E vura re Luxor , ti nuk e ke permendur ashtu sikunder edhe librat shkollor nuk e perfshijne zeron ne N, por te pyeta sepse doja te dija me teper rreth kesaj :)
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
A eshte zero-ja numer???
« Pergjigju #31 Me: Janar 08, 2010, 10:56:53 MD »
Po nuk ka shume per te thene, madje e bukura eshte qe s'ka asnje rendesi. Thjesht disa " guru " te matematikes e vendosin 0 ne bashkesine e numrave natyror duke e quajtur N0 bashkesine.
Pjesa me e madhe natyrisht nisen nga 1-shi: 1,2,3, ....... n, n+1, n+2,.... pra duke mos e perfshire zeron.

Konceptin e Zeros e kan futur matematikanet Indian sidomos Brahmagupta, ashtu si edhe sistemin numerik qe perdorim, perndryshe do te ishim me ate romak :P .
Nje faleminderit indianeve dhe mbyllet ky kapitul :) .

« Redaktimi i Fundit: Janar 08, 2010, 10:59:30 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.