Autori Tema: Vjersha per femije....  (Lexuar 152732 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Vjersha per femije....
« Pergjigju #30 Me: Janar 31, 2009, 08:51:57 MD »
Patat e vogla lahen liqen
koken ulin poshte
bishtin lart e ngrejne
lahen pastrohen per bukuri
pastaj mak mak shkojne ne shtepi..

dedikuar motres time...

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Vjersha per femije....
« Pergjigju #31 Me: Janar 31, 2009, 08:52:37 MD »
Une i vogel
se njof friken
rritem trim
Per Republiken

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Vjersha per femije....
« Pergjigju #32 Me: Janar 31, 2009, 08:53:46 MD »
Mace mace pis pis pis
ç'ka dollapi qe le vize
eshte miu kaço miu
gjithe piatat i lepiu

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
Vjersha per femije....
« Pergjigju #33 Me: Janar 31, 2009, 08:55:08 MD »
Per nje N qe ti se ve
fjala Nik behet ik
ç'bene keshtu more Besnik
a i thuhet mikut ik

Jashtë Linjë LUPUS

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 1
 • Popullariteti: 0
Vjersha per femije....
« Pergjigju #34 Me: Maj 28, 2009, 01:16:26 PD »
Babi, Babi m'jep nji pare
Sa ta bjel nji Abetare
Abetarja plot gezim
Ma ka blere Babi Im

respekt.

Jashtë Linjë Beata

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4304
 • Popullariteti: 46
Vjersha per femije....
« Pergjigju #35 Me: Gusht 15, 2009, 09:05:45 MD »
Kjo eshte e re

Ga ga ga ja beri pata
i ka kembet si lopata
kur ne uje ajo futet
si vapor i vogel duket.

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Vjersha per femije....
« Pergjigju #36 Me: Shkurt 12, 2010, 03:43:32 MD »
         Lepurushi dhe Macoku

Lepurushi
veshllapushi
me macokun qimezi
tek shetisnin
te dy tok
na i zuri
goxha shi.

-O macok
i therriti shoku
prit te marr
nje cader doku
Jo shkoj vete si veri
tha macoku qimezi
Dhe rreshkiti tatepjete
duke thirrur
-Jam atlet !

Priste shoku
cader doku
shiu binte me litar
koha ecte
zvarre zvarre
prit e prit na u merzit
se macoku qimezi
erdh pas shiut ate dite
i tha shokut:
-Shkoi e vate
i ra vlera cadres tate.

Ty ty ty erdhi kamjoni
solli drute ke jetoni
o jeton ore jeton
therret gjyshja ne ballkon
po jetoni sot mungon
sepse shoket po ndihmon
ne mesime kush calon .

Roni Roni pipironi
hypi gjeli te ballkoni
ke ballkoni sovjetik
i ra Roni me llastik.1 karrote per lepurin
2 arra per ketrin
3 dele blegerine
4 ujqer ulerine
5 pula kakarisin
6 cukapike cukisin
7 rosa notojne
8 zogj fluturojne
9 gjinkalla bejne potere
10 bleta ne koshere.


Jashtë Linjë Amy

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4307
 • Popullariteti: 178
Vjersha per femije....
« Pergjigju #37 Me: Shkurt 12, 2010, 06:04:14 MD »
Abetare fort te dua
me ato shkronjat e tua
dora ime u mesua
mendja ime u ndricua
dhe tani di te lexoj
mamin dhe babin e gezoj
n.q.se e mbaj mend mire  [rolleyes1]

Jashtë Linjë Amy

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4307
 • Popullariteti: 178
Vjersha per femije....
« Pergjigju #38 Me: Shkurt 20, 2010, 10:22:26 MD »
Mjau,mjau,mjau
nje maçok fytyren lau
gjushja ime kur e pa
do te bjere shi na tha

Po Petriti vellai im
qe din mire çdo mesim
i tha gjyshes
kur s'ka re ,jo nuk bie shi mbi dhe

Macja le te lahet
prap do te thahet
gjeli le t'kendoje.
sa here te doje

Po nuk pati re
po nuk vetetiu
po nuk bubulliu
s'bie shi mbi dheJashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Vjersha per femije....
« Pergjigju #39 Me: Shkurt 21, 2010, 04:40:13 MD »
     "Balada per udhetimin e shkronjave "

Kur cdo gje pothuaj
Se ishte bere shkrumb,
"Udhetonin" germat
Te derdhura ne plumb.

  I sillte Dhaskal Todhri,
  Nga Allamania mike,
  Qe me to perhere,
  Te shkruhej gjuha shqipe.

-A per kaaq pak gje
U mundove, zoteri ?...
Te marresh rrugen
Ketu e ne Allamani ?...

  -Ah, Tunxh, bir !-
  I tha mesues i miri.
  -Keto jane florinj, bir
  E shkuar floririt !...

Keto , o Tunxh, bir !-
Jane gezimi i kesaj bote,
Me to do te shkruhet
Edhe ajo kenga jote !...

  -Une , si te thuash ti zoteri !
  Keto germa do ti mbarte,
  Po si u shkruaka kenga
  Nuk jam fare i qarte !...

-Po. Tunxh, bir-
Kjo dhe cdo gje tjeter,
Me keto germa te arta
Do te shkruhet ne leter.

   - Nese do , bir-
   Do te mesoj te shkruash ty...
   -Me pyet zoteri mesues
   Ne do i verberi sy ?!...

-Une do t'ju pyes-ju
O femije te urte e sy rrush:
-Kush e vrau atehere mesuesin
Kush...e kush...e kush?...

   -Ate e vrau dora tinzare
   Qe kudo ishte shtrire...
   E per jete te jetes
   Ne te mbeteshim ne erresire.


Edhe pse me mund
Ai germat solli,
E shendetshme rritej bima
Qe ai kudo mbolli.

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Vjersha per femije....
« Pergjigju #40 Me: Mars 31, 2010, 03:36:06 MD »
Il coccodrillo tranquillo
che non li piace la confusione
durante il pranzo
di non alzare mai piu la voce
ma di palare con me onestamente
va bene al cuore e alla mente

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Vjersha per femije....
« Pergjigju #41 Me: Prill 03, 2010, 09:38:05 MD »
Quanto in tavola si si siede
non si gioca con il bicchiere
il piato e le posate,,, lascia stare
mangia tutto e non gridare ...
siamo sicuri
di averla capito
perciò mi dico
buon apetito...

Poezi nga kopshtet italiane  ;)

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Vjersha per femije....
« Pergjigju #42 Me: Maj 23, 2010, 10:50:30 MD »
    Filastrocca della nonna

Filastrocca della nonna ,,,
tiene i piedi sotto la gonna
sta in poltrona tutto il giorno
non va in giro non va intorno
se c'è sole oppure piove
lei sta in casa non si muove.
Io invece vado a scuola
non vorrei lasciarla sola
con il gatto e il scaldino
senza neanche un nipotino
ma la saluto della finestra
perche mi aspetta la maestra  [grin1]

Jashtë Linjë Thabelina

 • *E drejta jote mbaron aty ku fillon e drejta ime*
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4945
 • Popullariteti: 87
 • PEACE
Vjersha per femije....
« Pergjigju #43 Me: Maj 26, 2010, 01:00:54 MD »
MANUSHAQE

Manushaqe e vogël
Lulëzon në ferra
Lajmëron gjithë botën
Se na erdh pranvera

Manushaqe e vogël
Unë të dua shumë
Mos e ul ti kokën
Mos u tremb nga unë

Manushaqe e bukur
Mos u dridh në ferrë
Nuk vi për të këputur
Por për te marrë erë
''Eshte me e veshtire te fshehesh injorancen sesa te sigurosh njohurine!''

Jashtë Linjë Thabelina

 • *E drejta jote mbaron aty ku fillon e drejta ime*
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4945
 • Popullariteti: 87
 • PEACE
Vjersha per femije....
« Pergjigju #44 Me: Maj 26, 2010, 01:01:57 MD »
Jane plot tridhjetegjashte
porsi motra rrine bashke
edhe nje po te mungoje
Gjuha jone do te caloje

Shkronje shkronje
flete flete
Abetaren fillojme
Shkronje shkronje
mire drejte
tani do te mesojme.
''Eshte me e veshtire te fshehesh injorancen sesa te sigurosh njohurine!''