Autori Tema: Poezi per femije  (Lexuar 45374 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #30 Me: Qershor 13, 2010, 02:19:37 MD »
Rrushi

--------------------------------------------------------------------------------

I bardhe, i kuq, i zi,
jam rrush dhe jam me fat,
se baballaret tuaj me dashuri
kujdesen per mua dite, e nate.

Kam preherine perplote
zemren syrine te qoj peshe,
s'ka njeri ne kete bote
q's'perkulet te marr nje vesh.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #31 Me: Qershor 13, 2010, 02:19:49 MD »
Astronauti

--------------------------------------------------------------------------------

Fjala astronaut
rimohet me fjalen hut,
por ti duhet ta dish
ai eshte trim shumefish.

Nga kosmodromi levize
anija kozmike,
per astronautin s'eshte surprize
shkuarja larte ne forme thike.

Bejne ushtrime paraprake
per kete jete speciale,
bejne investigime
per te miren globale.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #32 Me: Qershor 13, 2010, 02:20:04 MD »
Prinderit

--------------------------------------------------------------------------------

Si nata pa hene
eshte femiu pa nene,
si pa krah nje shkabe
eshte nje femi pa babe.

Me dy prinder cdo femi
ka force ka mrekulli,
dhe kur rritet eshte me fat
po jetuan gjate.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #33 Me: Qershor 13, 2010, 02:20:10 MD »
Zookopshti

--------------------------------------------------------------------------------

Dua shume berr
jo per ti ther,
por ne kopsht me behar
te kullosin bar.

E dua nje mace
te jet tullumbace,
t'kete pedigre s'ka nevoj
une do ta dua njesoj.

E dua nje qen
jo per te ruajtur dhen'
ja bej nje kasolle hata
e ai le te bej sefa.

E dua nje gjok
e dua per koke,
grifen une vete
do ja kref me lezet.

-Kopshtin zologjik
do ta kem o mik!
leje nga babai s'kam kerku
por dua me befasu.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #34 Me: Qershor 13, 2010, 02:20:27 MD »
Bebi

--------------------------------------------------------------------------------

Vertete tabula raza jam
por kur qaj hall kam,
pasi qe s'di te flas
une me qarje ju therras.

Pelenen e lagur s'dua ta kem
as i uritur s'dua te jem,
perndryshe jam lezet
me do cdo njeri ne planet.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #35 Me: Qershor 13, 2010, 02:20:34 MD »
Stuhia ne mal

--------------------------------------------------------------------------------

Nje dite ne mal
binte shi, pa u ndal,
ashper me rrembim
per askend s'kish shpetim.


Banoret e malit si:
shpezet shtazet qe ti ,i di,
filluan te kerkojne shpetim
por ishte e kote ,miku im.

Zogut foleja ju prish
por ai, ne dege ishte serish,
se per fat fluturoi
nga fatkeqesia shpetoi.

Se kish lehte as arusha
nga uji ju lag edhe gusha,
ne rrugee siper ishte
se shtepine larg e kishte.

Me keq pesoi si gjithmone
e vogela milingone
uji e perplasi pa meshire
nuk shikoi me dite te mire.

Stuhia pushoi ne mal
por banoret s'kane me ja fal,
se shtepizat ku benin gjume
tash me kane shkuar ne lum.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #36 Me: Qershor 13, 2010, 02:20:43 MD »
kosova ime

--------------------------------------------------------------------------------

Per shpirtin desert
me arome te deh,
kjo fushe e blerte
perpara qe sheh.

Ky lum i madh
me uje te ftohte,
bukurosh i rradhe
kur mos u shoft.

Bjeshke me freski
mushkerite me i mbush,
plote mrekulli
te tille se ka kush.

Dhe gjera tjera shoh
rreth meje ne toke,
diellin qe na ngroh
qiellin mbi koke.

Banesa ku jetoj
me familjen time,
shtratin ku endrroj
eshte kosova ime.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #37 Me: Qershor 13, 2010, 02:20:50 MD »
Pellumbi

--------------------------------------------------------------------------------

I bardh, si debora,
me frizure ne trend,
pellumbi me erdhi te dora
ngadal ,aty zuri vend.

I bukur, i qete,
me ate ze kumbues,
- s'di a kendon ,a flete?
por eshte si bare sherues.

Rreze brenda ka
eshte simbol per paqe,
me pas fluturoi ne hava
i thash - je i mire, me kenaqe.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #38 Me: Qershor 13, 2010, 02:21:06 MD »
Vajza dhe dega e qershise

--------------------------------------------------------------------------------

Nen dege qershie
nje vogelushe rri,
jo per ti bere hije
por qe e ka lakmi.

Degen s'mund ta kape
as trungut ti ngjitet,
pa sukses cdo hape
e deshira po i rritet.

Vogelushja pa mas
na u deshperua,
nisi frutave t'u flas
- ejani se shume ju dua!

Por fati e gezoi
vogelushen e deshperuar,
nje xhaxha aty kaloi
dhe i ka ndihmuar.

Posht ja zbriti
nje dege me qershia,
dhe kuptohet priti
sa ti mbledh femia.

Xhaxhin falenderoi
i shpelau nderkaq,
ne goje nga nje holli
ne vazhdim u kenaq.

Jashtë Linjë BeLti

 • R0ck nROLL.
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11772
 • Popullariteti: 128
 • "FoL shumm,po s`thu senn"
  • Ardhmeria-Forum
Poezi per femije
« Pergjigju #39 Me: Qershor 13, 2010, 02:21:24 MD »
Dy butiqe

--------------------------------------------------------------------------------

Dy butiqe muri i ndan
me rroba sate duash,
njeri me lire i mban
tjetri kripur te thuash.

Zana e vogel mamin e ngreh
-eja ,shkojme ne kete butik!
shoqja ime dje
bleu nje fustan fantastik.

Dy butiqe muri i ndan
dy botera ndryshe fare,
njeri eshte per fukaran
tjetri per ata qe kana pare.


Mamin ne dileme e ka qite
ne shitore te shtrenjte te blej
apo kohera me te mira me prite?
ne kete krize te kursej.

Jashtë Linjë zooi

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3412
 • Popullariteti: 61
 • ☀☀.¸¸.•❤•.¸¸.☀☀ ιℓ яєgиσ ∂єι ѕσgиι ☀☀.¸¸.•❤•.¸¸.☀☀
Poezi per femije
« Pergjigju #40 Me: Qershor 13, 2010, 02:22:45 MD »
Dy butiqe

--------------------------------------------------------------------------------

Dy butiqe muri i ndan
me rroba sate duash,
njeri me lire i mban
tjetri kripur te thuash.

Zana e vogel mamin e ngreh
-eja ,shkojme ne kete butik!
shoqja ime dje
bleu nje fustan fantastik.

Dy butiqe muri i ndan
dy botera ndryshe fare,
njeri eshte per fukaran
tjetri per ata qe kana pare.


Mamin ne dileme e ka qite
ne shitore te shtrenjte te blej
apo kohera me te mira me prite?
ne kete krize te kursej.
kjo poezi per femijeeeeeeeee [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4]
Mundet te genjesh disa nga njerezit perreth, gjithe kohes. Eshte e mundur, nganjeher, te genjesh the gjithe ata qe ke perreth. Po eshte e pa mundur ti genjesh te gjithe e gjithmon.Jashtë Linjë Fshatari_Tr

 • Per te miren shpreso,per te keqen pergatitu
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11183
 • Popullariteti: 96
 • KERKO,MESO,PUNO
Poezi per femije
« Pergjigju #41 Me: Qershor 13, 2010, 02:23:40 MD »
Dy butiqe

--------------------------------------------------------------------------------

Dy butiqe muri i ndan
me rroba sate duash,
njeri me lire i mban
tjetri kripur te thuash.

Zana e vogel mamin e ngreh
-eja ,shkojme ne kete butik!
shoqja ime dje
bleu nje fustan fantastik.

Dy butiqe muri i ndan
dy botera ndryshe fare,
njeri eshte per fukaran
tjetri per ata qe kana pare.


Mamin ne dileme e ka qite
ne shitore te shtrenjte te blej
apo kohera me te mira me prite?
ne kete krize te kursej.
kjo poezi per femijeeeeeeeee [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4] [confused4]
[rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao]

Jashtë Linjë zooi

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3412
 • Popullariteti: 61
 • ☀☀.¸¸.•❤•.¸¸.☀☀ ιℓ яєgиσ ∂єι ѕσgиι ☀☀.¸¸.•❤•.¸¸.☀☀
Poezi per femije
« Pergjigju #42 Me: Qershor 13, 2010, 02:25:34 MD »
pse qesh me vertet e kam kjo eshte per ty jo per nje femije di gje femija ceshte kriza [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao]

edhe nje tjeter me te therme pashe poshte jo mo cuna se kshu i beni femijet te ulerasin ne gjume nga frika [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao]
Mundet te genjesh disa nga njerezit perreth, gjithe kohes. Eshte e mundur, nganjeher, te genjesh the gjithe ata qe ke perreth. Po eshte e pa mundur ti genjesh te gjithe e gjithmon.Jashtë Linjë Fshatari_Tr

 • Per te miren shpreso,per te keqen pergatitu
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 11183
 • Popullariteti: 96
 • KERKO,MESO,PUNO
Poezi per femije
« Pergjigju #43 Me: Qershor 13, 2010, 02:26:38 MD »
 [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao]
Te mesojne pra ceshte kriza mos ti kerkojne mamit gjera te shtrenjta

Jashtë Linjë zooi

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3412
 • Popullariteti: 61
 • ☀☀.¸¸.•❤•.¸¸.☀☀ ιℓ яєgиσ ∂єι ѕσgиι ☀☀.¸¸.•❤•.¸¸.☀☀
Poezi per femije
« Pergjigju #44 Me: Qershor 13, 2010, 02:28:01 MD »
shih ket tjetren dhe kjo per femij


Dua shume berr
jo per ti ther,
por ne kopsht me behar
te kullosin bar
Mundet te genjesh disa nga njerezit perreth, gjithe kohes. Eshte e mundur, nganjeher, te genjesh the gjithe ata qe ke perreth. Po eshte e pa mundur ti genjesh te gjithe e gjithmon.