Autori Tema: Edhe ti mund te behesh gazetar online!  (Lexuar 4008 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Edhe ti mund te behesh gazetar online!
« Me: Tetor 05, 2013, 11:11:05 PD »
Me poshte nje lajm i marre nga gjigandi mediave Shqiptare balkanweb.  [laugh1]

Lexoni me vemendje sidomos pjesen e fundit te evidenciuar me te zeze. Duket sikur gazetarin po e zinte gjumi kur shkruante. Nje shqipe kaq te shkaterruar nuk e kisha lexuar kurre me pare.  [cheesy1]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TIRANË-Pranga hackerave që shkelën ligjin duke sulmuar faqe interneti shtetërore dhe televizioni si dhe klononin kartat bankare për të grabitur para nga llogari të ndryshme bankare.

Ministria e Brendshme bën të ditur se 3 persona janë arrestuar dhe 2 të tjerë janë shpallur në kërkim, të akuzuar si pjesëtarë të grupit të ashtuquajtur “Albanian Hackers Group”, që kryente veprimtari kriminale në fushën kompjuterike. Arrestimet e mësipërme janë realizuar gjatë operacionit policor me emrin e koduar “DARK WEB”, që u organizua në të njëjtën kohë në rrethet Tiran¸, Fier, Elbasan dhe Vlor¸.

Në përfundim të operacionit u arrit të arrestoheshin:
1. Arif Kasa, vjeç 21, banues në Elbasan;
2. Enea Xhani, vjeç 18, banues në Domje të Tiranës;
3. Aldo Ymeraj, vjeç 20, banues në Fier.

Po ashtu jan¸ shpallur në kërkim shtetasit e mitur me inicialet M. Sh., 17 vjeç dhe F.H. 17 vjeç.
Veprimtaria hetimore për dokumentimin ligjor të aktivitetit kriminal të kryer nga personat e dyshuar, ka zgjatur për një periudhë më shumë se 1 vit dhe është shtrirë në katër qarqe të vendit, Tiranë, Vlorë, Elbasan dhe Fier.

Në interes të hetimit janë administruar zyrtarisht fakte që lidhen me aktivitetin e paligjshëm, nga kompani ndërkombëtare të shërbimeve në Internet si “Facebook”, “PayPal”, “Gmail” etj.

Bazuar në këto hetime Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për ndërprerjen e aktivitetit kriminal të kryer prej tyre.

Në funksion të këtij hetimi më datë 12.09.2013 u arrestua edhe shtetasi Jurgen Masati, si pjestar i këtij grupi.

Shtetasit e lartpërmendur akuzohen p¸r veprat penale “Hyrja e paautorizuar kompjuterike”, “Ndërhyrja në sistemet kompjuterike”, “Mashtrimi kompjuterik”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e arm¸ve luftarake dhe municionit” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotik¸ve”, parashikuar nga nenet 192/b, 293/c dhe 143/b, 278 dhe 283 të Kodit Penal. Materialet n¸ ngarkim t¸ tyre ju d¸rguan Prokuroris¸ s¸ Rrethit Gjyq¸sor Tiran¸.

Akuzat
Të akuzuarit si pjesëtarë të grupit të ashtuquajtur “Albanian Hackers Group” dyshohet se në bashkëpunim me nj¸ri-tjetrin janë implikuar në:
Thyerjen e paligjshme të faqeve elektronike të subjekteve të ndryshme shtetërore apo private dhe vjedhjen e bazave të të dhënave të administruara në këto sisteme kompjuterike, përfshirë këtu edhe ndërhyrjen në sistemin kompjuterike të disa subjekteve televizive në vend.

Thyerjen dhe vjedhjen e paligjshme të të dhënave të aksesit nëpërmjet teknikave të paligjshme kompjuterike për të realizuar hyrjen e paautorizuar kompjuterike në profilet e përdoruesve të ndryshëm të rrjeteve sociale dhe kompanive të shërbimit të postës elektronike si “Facebook”, “YAHOO”, GMAIL” etj, me qëllim përfitim personal.

Vjedhjes nëpërmjet teknikës “phishing” dhe përdorimin e paligjshëm me qëllim përfitimi personal e të dhënave, të të pakt¸n 130 kartave bankare, të cilat janë lëshuar nga banka shqiptare dhe të huaja për klientët e tyre, duke kryer blerje në dyqane elektronike në Internet, të mallrave dhe shërbimeve, bileta udhëtimi, etj. Shuma e p¸rfituar nga k¸to veprime arrin deri n¸ 12 500 euro.

Klonimin e kartave bankare duke p¸rdorur pajisje artizanale p¸r kryerjen e saj.

Provat
N¸ momentin e arrestimit k¸tyre shtetasve u jan¸ sekuestruar n¸ cil¸sin¸ e prov¸s materiale:
Pistolet¸ e mark¸s TT cop¸ 1 (nj¸)
L¸nd¸ e dyshuar narkotike “Cannabis Sativa”
Nj¸si kompjuterike desktop 6 (gjasht¸) cop¸
Nj¸si kompjuterike “laptop” 2 (dy) cop¸
Hard disk i jasht¸m 1 (nj¸) cop¸
Pajisje MCR q¸ sh¸rben p¸r klonimin e kartave bankare 1 (nj¸) cop¸
Lënë narkotike e dyshuar Canabis Sattiva 200 gram
Karta bankare t¸ dyshuara t¸ klonuara 10 (dhjet¸) cop¸
CD 120 (nj¸qind e nj¸zet) cop¸
Telefona celular 8 (tet¸) cop¸
USB 3 (tre) cop¸.

« Redaktimi i Fundit: Tetor 05, 2013, 11:24:13 PD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë n00b

 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6267
 • Popullariteti: 150
Edhe ti mund te behesh gazetar online!
« Pergjigju #1 Me: Tetor 06, 2013, 01:55:11 PD »
Qenkan lodhur shume per ti kapur...  [cheesy1]


Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Edhe ti mund te behesh gazetar online!
« Pergjigju #2 Me: Tetor 06, 2013, 05:09:31 MD »
Shqiptaret si gjithmone dallohen  [laugh1] [laugh1]
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë Ankel

 • Cdo rregull e ka nje perjashtim!
 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 524
 • Popullariteti: 3
 • Durim,Qetesi,Reflektim
Edhe ti mund te behesh gazetar online!
« Pergjigju #3 Me: Tetor 07, 2013, 11:14:31 PD »
Amaterra

Prandaj duhet te kesh algoritmin tend per te kriptuar te dhenat  [cheesy1]
« Redaktimi i Fundit: Tetor 07, 2013, 11:19:21 PD nga Ankel »
Ne faljen e dashurise ji si dielli, ne miqesi behu si uji qe rrjedh, per te mbuluar te metat e te tjereve behu si nata, ne modesti ji si toka, ne prani te injorantit qendro i heshtur si libri, ne zemerim behu si i vdekuri. Sido qe te jesh, o duku sic je o behu sic dukesh.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Edhe ti mund te behesh gazetar online!
« Pergjigju #4 Me: Nëntor 12, 2013, 01:05:19 MD »
Qenkan lodhur shume per ti kapur...  [cheesy1]


Ore nrm qe jan lodhur, behet fjal per Hacker jo shaka  ;D ;D ;D