Autori Tema: Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit  (Lexuar 60233 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Nastradini

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2998
 • Popullariteti: 88
  • Komuniteti Nastradini.com
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #15 Me: Qershor 23, 2008, 02:05:43 MD »
Mondiana na knaqe  :-*

Jashtë Linjë mondiana

 • Shpresa vdes e parafundit...
 • Nastradini Team
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 5634
 • Popullariteti: 12
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #16 Me: Qershor 24, 2008, 04:20:30 MD »

Jashtë Linjë federali007

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1176
 • Popullariteti: -5
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #17 Me: Gusht 09, 2008, 04:54:34 PD »
Brravo pleshto komplimentet e mija

Jashtë Linjë federali007

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1176
 • Popullariteti: -5
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #18 Me: Gusht 09, 2008, 05:04:24 PD »
Dhe ti mondjana je fantastike fare sa po shoh se jam i ri

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #19 Me: Tetor 08, 2008, 03:44:57 MD »
Brravo pleshto komplimentet e mija

E rrofsh Federalo, por komplimentet i meriton Cajupi se ka thurur poezi te papare  :D
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë bamboloto

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 2
 • Popullariteti: 1
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #20 Me: Tetor 19, 2008, 04:12:21 MD »
je i madhe per zotin sh e bukur :D

Jashtë Linjë Sirenetta

 • >> Ik anej , se ktu jom vet <<
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 5986
 • Popullariteti: 316
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #21 Me: Dhjetor 04, 2009, 12:11:26 PD »
eshte poezia me  [coolthumb] qe kam lexuar deri tani... me vjen keq qe spaskam arrit me njoft dhe mondiana se kam hasur ne postimet e saja e me kan pelqyer shume...uroj te jete mire , kjo ka rendesi !

Jashtë Linjë breshka-D

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 1
 • Popullariteti: 0
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #22 Me: Shkurt 12, 2010, 04:42:06 MD »
*** BrAvo ***

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #23 Me: Prill 05, 2010, 12:27:18 PD »
Shume me origjinale poezia e Mondianes se e Andonit  [smiley1]

Jashtë Linjë ♥♥Dark_EyEs♥♥

 • Le donne sono fatte per essere amate non per essere comprese
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 32896
 • Popullariteti: 386
 • Credere é bene ,non credere meglio. ;)
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #24 Me: Gusht 28, 2010, 10:23:52 MD »
Elegji ne pleqeri per te shkreten djaleri; (per k**in me pak fjale  :D)

Grua sec mu prish kandari
Nuk eshte me ai i pari
Qe s’pertonte dite e nate
Ndizej si barut i thate.

Lere grua se c’me gjeti
Nuk me bindet me aleti
Ky bandill qe cante rete
Me s’i ngre kryet perpjete.

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte bythezbuluar
Sulej si qen i terbuar.

I pushtonte vete te tera
Zgavra, shpella, guva, verra
Fryhej si nje patellxhan
Kur shkonte nen fustan.

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot cka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur?

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s’i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate…
Dhe s`leviz te behet burre
Me mbeti vetem per shurre.

Ah moj grua moj e ngrate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese me s`te ngop dot
Por dikur s`kam qene si sot.

Isha trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe t’u hante verra.

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha.

Mazallah mbetcin me barre
I therrja u beja varre!
Nuset e reja me naze
I haja si qofte taze.

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja se c’me thosh koka.

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen.

Vete i ujdisja te tera
C’me tha koka e s’e bera?
Ne Evrope s’lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare.

Shijova bionde gjermane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lashe mend e kokes.

Kush te doje le ta provoje
Te ma marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre.

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune epati
U plaka, me ra takati.


Sa i madh qe ka qene  ;D
[rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao]
E forte fare  [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1] [laugh1]

Jashtë Linjë bardhi agolli

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 1
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
Poezi e ndaluar e Andon Zako Cajupit
« Pergjigju #25 Me: Qershor 30, 2013, 12:03:36 PD »
He, a ju pelqen ndonjecik poezia?  :D