Autori Tema: odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen  (Lexuar 14289 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë conrad

 • anetare i/e respektuar.
 • ***
 • Postime: 465
 • Popullariteti: 45
 • Jeto dhe leri edhe te tjeret te jetojne.
  • Bigoo.ws
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #15 Me: Qershor 01, 2011, 12:21:10 PD »
                                                       ANTROPOLOGJIA
Zhak de Morgan pohon(Njerezimi arkeologjik,paris 1921):"Dokumentet me te lashta arkeologjike qe ne zoteroime ne lidhje me keta kolone,na  bejne te mendojme se imigrimi i tyre u be gjate mijevjecarit te katert para eres sone,duke ardhur nga europa kontinentale.PastaiPellazgetdo te kene luajtur rolin e tyre,duke sjelle me vete dijet per metalin.Duke zene te gjithe Heladen europiane,kto fise do te kene perparuar deri ne ishujt dhe teritoret aziatike.....
                                       


Dmth, pellazget jane te ardhur nga europa kontinentale. Sipas kesaj nuk jane autokton, edhe pse behet fjale per vitet 4000-3000p.e.s  .  Ne territoret tona datoje shenja te jeteses qysh ne mijevjecarin e shtate p.e.s . Nqs keta nuk kane qene pellazge, cfare kane qene?
Ekzisiton nje tjeter teori, nuk me kujtohet cfare permban ekzaktesisht ,e cila provon se pellazget nuk kane qene asnjehere kolone. Eshte provuar se jane autoktone.
Gjithsesi , duke qene se behet fjale per periudha kaq te largerta , smund te provohet asgje. E rendesishme eshte se jemi popull qe jetojme ne trojet tona ne peridha me te hershme se cdo popull tjeter :)


Me beri pershtypje edhe harta qe ka vene n00b, armenet paskan prejardhje te hershme dhe te paster si shqipetaret.

Pelasget jane autoktone. Ata e banonin pelgun e mesdheut qe nga koha pa histori.Jo pa qellim mythologjia i pershkruan ata te lindurit nga dheu. Psh. Arkadet pelazge jane banore shume te hershem te peloponezit ata ishin sipas historianeve te lashte qe para formimit te Henes (gr. proseliniates).

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #16 Me: Qershor 01, 2011, 09:29:59 MD »
Keshtu e di edhe une, por ajo pjesa qe lexova tek Antropologjia thuhej ndryshe.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë conrad

 • anetare i/e respektuar.
 • ***
 • Postime: 465
 • Popullariteti: 45
 • Jeto dhe leri edhe te tjeret te jetojne.
  • Bigoo.ws
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #17 Me: Qershor 02, 2011, 12:08:25 PD »
Keshtu e di edhe une, por ajo pjesa qe lexova tek Antropologjia thuhej ndryshe.

Pershendetje ines.
Uroj nga zemra te jeshe sa me mire.
Perpara se popujt e mesdheut te hynin ne histori me emrin pelasge ato sipas shume hipotezave te arkeologjike, raciale dhe mithologjike duhet te jene quajtur me nje emer te perbashket Dravide.
Mythologjia greke na deshmon per dy levizje te medha popujsh. 1- Ekspedita e Dionisit nga mesdheu drejt lindjes (Azise).
2- Ekspedita e Herkulit poashtu nje dyndje e popujve te mesdheut drejt Azise.
Gjithesesi  ne keta ekspedita nuk u shperngulen te gjithe popujt dravidiane. Pra mesdheu vashdoi te banohej nga popujt e pot e njejtes race me te njejten prejardhje.
Patjeter qe duhet te kete patur edhe levizje te tjera me te hershme drejt Azise. Azia ka qene hambari i mirqenies sic deshmojne autoret e lashtesise.
Ka nje te dhene tek Platoni per Helenet qe mbrojten Athinen nga pushtuesit Atlante dhe dolen fitimtare. Patjeter Platoni nuk e ka fjalen per greket e kohes se tij as per Pelasget as per Athinen e kohes se tij si emer, se ai ishte i vetedishem ne lidhje me emrat e ndryshem me te hershem te Athines sikurse per emrat e ndryshem me te cilet shqaqej ne faza te ndryshme i njejti popull qe ne fazen qe ai vete po e perjetonte njihej me emrin Hellene. Ketu duhet te jete bere fjale per Dravidet, paraardhesit e Pelasgeve. Prej nga e kane prejardhjen shumica e popujve te mesdheut. Madje edhe arianet, sumeret, egjiptiane etj.
Per kete arsye historianet e lashte e quajne popullin Pelasg autokton ( αυτοχθονος).  Historikisht eshte mese e vertetuar se popujt e mesdheut jane perzier me popujt e ardhur vazhdimisht ndaj dhe popujt pasardhes te Dravideve kane krijuar larmi neneracash.
Dyndja e Arianeve drejt europes dhe mesdheut nuk ishte vecse kthimi nga Azia i pasardhesve  te Dravideve tashme si Ariane apo Indogjermane.

Jashtë Linjë Pattaxoxo

 • i/e sapoardhur
 • *
 • Postime: 6
 • Popullariteti: 0
 • No Nastradini? No Party!
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #18 Me: Nëntor 30, 2018, 04:24:58 PD »
Se fundi ,shtoi se HOMERI nuk i ka cituar helenet si popull dhe si komb, Ky emer ka qene  permendur vetem nje here ne Iliaden,Kenga II,(ne mos po behet  fjale edhe nje here per nje futje te gabuar te me voneshme)."Me pas vijne ata linksbo te Argosit pellezg-te gjithe popujt e Alopes,te Alosit dhe te  ??????? Trakise,-ata teFties dhe teHelades me gra te quajtura Mirmidone,Helene, Akene".