Autori Tema: odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen  (Lexuar 14145 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë POSEIDON

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3722
 • Popullariteti: 0
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Me: Shkurt 11, 2008, 07:55:12 MD »
besoi se shumica nga ju e ka lexuar(SHQIPERIA historia dhe gjuha,ODISEA E PA BESUESHME E NJE POPULLI PARAHELEN) kete liber te historian gjhuhetarit MATHIEU AREF , ju mund te thoni amundet te vej historia e popullit ton ne vendin qe i takon?
a duhet te punoin historianet tan me shum per te gjetur fakte per te mbjell te verteten historike?
dhe shum e shum pyetje te tjera te cilat do dalin gjat diskutimit
me gjithate une besoi se guret e kesai te vertete jane hedhur qe me librin ENIGMMA, me librat historik te arvanitit ARISTIR KOLA
jepni mendimet tuaja ,aduhet te ndryshoi historia ne lidhje me kte pik

Jashtë Linjë POSEIDON

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3722
 • Popullariteti: 0
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #1 Me: Shkurt 13, 2008, 03:22:27 PD »
                                                                            HISTORIA
                                Te cituara nga libri
     Te gjithe autoret e lashte,nder te cilet HOMERI,HESIODI,HEKATE iMILETIT,AKUSILAOS,HELLANIKOS,HERODOTI,TUQIDIDI oseEFORI,nabejne te ditur shkurtimisht,por mjaftueshem,se,perpara mberritjes se grekeve,vendi qe do te behej greqi ka qene i banuar nga Pellazget.ata.gjithashtu,pohojne se keta Pellazge nuk ishin greke,por"barbare",d.m.th.nuk flisnin greqishte dhe,se fundi,se ata u lane trashegim grekerve nje pjes te madhe te kulteve dhe te perendive te tyre.Asgje me shume se kjo nuk do te mjaftonte per te na bindur,se perpara mberritjes se heleneve ka ekzistuar nje qyteterim imadh jo grek.eshte kuptimi i kesaj fjale te fameshme-"mberritje"-tecilen nuk ekane kuptuar mire te gjithe autoret moderne.eshte thene gjithcka kunder kesai teme.deri ne zbulimin e tabelave te mbiquajtura mikeniane,"te deshifruara" nga Ventris dhe Kadvik, kishte shume dyshime per to.Por,qysh kur keta dy dijetare shpallen se Lineari B mikenian ishte ne greqishten e vjeter,gjithcka u permbys ne favor te tezes se vijshmerise se dy qyteterimeve(mikeniane dhe greke),dhe kjo pavaresisht kater shekujsh heshtje teresore.Kte teori po e zbuloj me argumente,per ta vertetuar ne menyre qe askush te mos dyshoje qe ajo cfare u quajt mikeniane nuk ishte`gje tjeter vecse pellasgjishtja e lashte(gjuha ),nga e cila ka dale pjeserisht greqishtja e lashte.Pervec kesai,nje tjeter argument mbeshtet kete teze te fundit:sipas HERODITIT(1.57-VIII,44-VII,95),Jonianet ishin Pellazg te kthyer ne helen  duke pershtatur gjuhen greke! Cuditerisht,Tuqiditi,shovinizmi i te cilit nuk ka nevoje te tregohet, pohon se Pelopsi(pushtuesi i poloponezit) ishte nje i huajte nje prej grekeve te tij  te lashte.
me poshte vashdon
Se fundi ,shtoi se HOMERI nuk i ka cituar helenet si popull dhe si komb, Ky emer ka qene  permendur vetem nje here ne Iliaden,Kenga II,(ne mos po behet  fjale edhe nje here per nje futje te gabuar te me voneshme)."Me pas vijne ata te Argosit pellezg-te gjithe popujt e Alopes,te Alosit dhe te Trakise,-ata teFties dhe teHelades me gra te quajtura Mirmidone,Helene, Akene". keta helene zinin nje pjese te thesalise(Argosi,pellazg). kjo ne kte epok i perkiste ende pellazgeve. Homeri, pra ,ka folur vetem per akene danaene dhe argiane,si kamp kundershtar i trojaneve. ai i permend Pellazget ne Greqi,ne azin e Vogel dhe ne krete. Per te ZEUSI((Iliada XVI,234)eshte pellazg dhe dodonas(DODONA ne EPIR,kryeqytet kulti i Pellasgeve). ka edhe te tjera fakte qe autori i ka permendur ne liber.jane kto fakte historike por ka edhe te tjera fakte ne,
ARKEOLOGJI
ANTROPOLOGJIA
POEMAT epike dhe MITOLOGJIA
                                                                          dhe se fundi
GJUHESIA

« Redaktimi i Fundit: Shkurt 13, 2008, 03:25:41 PD nga POSEIDON »

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #2 Me: Shkurt 16, 2008, 11:15:03 MD »
Kete gje nuk e njihja Poseidon. Shume shume interesante!
Ky eshte problemi yne kryesor as vet nuk e njohim mire kulturen dhe historine tone, por mbi te gjitha nuk e publikojme nuk e bejme te njohur.
Do ta mare kete liber sa me shpejt per ta lexuar.
Flm.
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë POSEIDON

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3722
 • Popullariteti: 0
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #3 Me: Shkurt 18, 2008, 12:06:37 PD »
                                                           ARKEOLOGJIA
Qysh nga fillimi i epokes sePaleolitikut,territoret e ILIRISE(qysh ne kohet e lashta,prej dy brigjeve te danupit deri ne epir)ishin te banuara nga njeriu,sic edhe e provoine zbulimet e shumta,nder te cilat shpella e Kaprinas(ne kroaci),qe daton prei rreth 160.000 vjet,shpella e Gajtanit(ne Shqiperi pran Shkodres)etj.Eugjen pitardi ne vitin 1916 pohonte:"Tashme e kam thene diku tjeter ,me duket se Shqiperia i permbys dokumentet me te rendesishme arkeologjike  dhe antropologjike per sa i takon zanafillave  te popullsive te lashta te Gadishollit te Ballkanit ;popullsi,te cilat ne agimin e historise ishohim te figuroin nen emrin ILIRE"Ppullsit e ballkanit,skica antropologjike,NEUchatel / PARIS"  ,Pothuajse  100 vjet me vone; cfar profecie! ne te vertete,zbulimet e realizuara prej arkeologeve shqiptar qysh nga lufta e II boterore jane te nje llogarie te pallogariteshme.Kerkimet arkeologjike,deri me sot kane qene kryesishte te lidhura me vendet mitike,aty ku linden qyteterime te medha te arritura deri ne ditet tona fale realizimeve te tyre monymentale:Sumeri,Egjipti.greqia,Roma....Ne shqiperi nuk ka te tilla.Koha ,dhe pse jo edhe njeriu i ka fshire apo demtuar gjurmet e shumta te qyteterimit,te pakten keshtu eshte ne dukje.Por ja se si guret e Deukalionit dhe te Pirrhas, mbetje rrenojash,pa qene krijesa te gjalla, na bejne te perjetoime te kaluaren e lavdishme,duke u ngjitur neper qyteterimet qe kane paraprire qyteterimin grek, ndeer te cilet qyteterimi i mbiquajtur Mikenian
Se pari Pellazget,ata kane lene rrenoja megalitike ; ndertime te quajtura ciklopike apo pellazge ,te dallueshme edhe ne ditet tona. Eshte  fjala per mure gjigande te ndertuara me blloqe te stermedha, te pa lidhura me llac  dhe te latuara ne faqet e tyre te jashteme.>kto ndertimr ciklopike  ghjenden kudo ne pellgun mesdhetar(greqi azi e vogel,egje ,itali ,palestine.......) ku jetonin pellazget dhe tursanet(tirrenet apo etrusket).Kto etni  pellazge jane ne  zanafillen e te gjithe  monumenteve  parahelene te greqis se lashte ,ose me sakte  mikeniane ,nder te  cilet  muret e famshme  te Ttirintit.pelargikoni i akropolit te Athines eshte nje shembull i qarte i tyre .Verejme se kjo ishte nje fortes e lashte parahelene e zaptuar nga pushtuesit helene. Ne shekullin V,ne kohen e Perikliut,u ngriten ndertesa madhore ,te tilla si ato te Fidias(pantenon,erekteion)

Jashtë Linjë POSEIDON

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3722
 • Popullariteti: 0
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #4 Me: Shkurt 18, 2008, 05:57:37 PD »
                                                       ANTROPOLOGJIA
Arkeologjia verteton vijimesine antropologjike dhe etno-gjuhesore te kesai etnie pellazgo-iliro-shqiptare qysh nga Neolitiku. pervec kesai,antropologjia ka mbeshtetur provat paleontologjike,arkeologjike,historike dhe etno -gjuhesore.Ne te vertetete, shqiptaret e sotem paraqesin vecorine e treguesit cefalik (85-90)me te larte ne europe(Hiperbrakicefalik/ koke rrumbullake)dhe nje planocipitalia e theksuar (shtypje e kavitetit te prapmedhe te poshtem te kafkes).riplei,ne sistemin e tij te klasifikimit e trajtonte formen e kokes si treguesin me te vlefshem ne shqyrtimin e racave.Zhak de Morgan pohon(Njerezimi arkeologjik,paris 1921):"Dokumentet me te lashta arkeologjike qe ne zoteroime ne lidhje me keta kolone,na  bejne te mendojme se imigrimi i tyre u be gjate mijevjecarit te katert para eres sone,duke ardhur nga europa kontinentale.PastaiPellazgetdo te kene luajtur rolin e tyre,duke sjelle me vete dijet per metalin.Duke zene te gjithe Heladen europiane,kto fise do te kene perparuar deri ne ishujt dhe teritoret aziatike.....fisi tjeter me i vonshem do te kete qene autor i kultures mikeniane dhe nga nje trung me fiset qe ne ate koh jetonte ne Trake dhe pergjat lumit Danubit .keta kolone nuk ishin helene,ethene me sakte ishin thrako-frigjiane",
                                                             
                   
                                                            POEMAT EPIKE DHE MITOLOGJIA
HOMERI vedoset midis viteve 800-700 para krishtit(kronologjia e pranuar me zakonisht).Disa e vendosin me perpara(rreth viteve 900-800para Krishtit).Perkundrazi,te tjere mendoine qe eshte shume me ivonshem (rreth  viteve 700-670 para Krishtit)duke pohuar se ai do te kete shkruar epitafin e mbretit frigjian Midas( i cili ka vdekur rreth viteve 675).se fundi ,te tjere pohojne se ai nuk ka ekzistuar kurre.
Saper Iliaden dhe Odisene,poemat parahelene(rreth shekullit XII para krishtit ,Epoka te Erreta?)"te ripershtatura" per nevojat e kauzes se pushtuesve te rinje greke ne epoken e sulmeve te para (rreth shekllitVII para krishtit) kunder pellazgeve,trojaneve ose frigjianeve te azis se vogel,behet fjale qe ne zanafille, prej nga del edhe nje fare dykuptimesie qe konsiston ne perzierjen e nje legjende te lashte me elemente te nje periudhe te mevoneshme.Futja e elementeve te ndryeshm te me vonshm dhe modifikimet e ngateroin edhe me shume permmbajtjen e tyre.Duke u nisur nga tradita gojore,kto du poema epike u kopjuan ne gjuhen greke dhe u perhapen ne epoken e tiranise se Pisistratit(600-527 para krishtit ).Por nderfutja elementesh te gabuara dhe perpunimet reshten vetem ne periudhen aleksandriane(shek III,madje shekII para krisht),epok ne te cilen ato u kopjuan perfundimisht ashtu si i njohim sot.
Flavius Jozefi shkruan per kete ceshtje(Kunder Apionit):"Eshte shume me vone dhe e veshtire qe ata(greket)te njihninshkrimin..........askund ne greqi nuk gjendet ndonje shkrim qe te njihet si me i lashte se poezia e Homerot.Mirepo eshte e qarte  qe ky poet eshte edhe me i vonshem se lufta e Trojes .Dhe per vet ate .thuhet se nuk i ka lene poemat e tij  me shkrim ,por te percjella me kujtese ..Me voneato u formuan duke bashkuar kenget ,prej nga verehen edhe mosperputhje te shumta
Legjenda eDeukalinoit u krijua per te fshire plotesishte te kaluaren pellazge,nje permbytje qe perfshin gjidhcka qe te fillohet nga zero.Keshtu si me magji ,dolen ne drite Heleni i Deukalionit dhe i Pirrhas:"Nderfutja e nje permbytjeje ne fund te historis pellazge eshte pasoje e natyreshme e pushtimit te Greqise nga raca helene,historia e se ciles fillon me permbytjen e Deokalionit".
                                       

Jashtë Linjë POSEIDON

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3722
 • Popullariteti: 0
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #5 Me: Shkurt 20, 2008, 03:45:22 PD »
                                                            GJUHESIA   

Gjuhesia eshte pengesa /Eshte kjo ,pa dyshim, qe i ka coroditur shume ghuhetaret, arkeologet dhe historianet. ne te vertete ,jane te ralle ata qe kane marre ne konsiderate dy pika thelbesore:
-pellazget, te cituar se tepermi nga autoret e lashte,ishin paraardhesit e grekerve ne ate toke qe do te behej greqi.per fat te keq,disa e trajtojtojne se emri 'PELLAZG" ISHTE VETEM NJE EMER"GJINOR",qe emeronte popullsi te shperndara dhe qe nuk kane midis tyre  asnje lidhje etno-gjuhesore.Pra nuk ka qene vendosur nje perputhje midis pellazgeve ,lelegeve, karianeve, ligureve ,trojaneve, etruskeve, thrakeve, frigjianeve ,dhe ilireve duke permendur ata qe ishin me te shquarit .Pervec kesai,asnje perqasje nuk eshte bere midis ketyre fiseve te ndryshme (dhe jo etni)dhe  pasardhesve te fundit te tyre :pra shqiptareve te sotem.
-Duke qene pranuar se Pellazget ishin populli autokton dhe helenet nje popull pushtues, atehere si mund te shperfillet rendesia e trashegimise qe keta pellazge e lane heleneve mitologjine (perendite,perendeshat,heronjte,kultin(Homeri thote se Zeusi ishte pellazg),nje pjes te madhe te kultures dhe gjuhrs se tyre. kjo  efundit nuk eshte pa peshe:greqishtja e lashte ngjason(fonetik,sintakse......)te ngaterohet me dialektin e gege te Shqiperise  se Veriut. Nese vihesh te lexosh me kujdes ato qe autoret e lashte kane thene si te verteta ,do te kuptosh se nuk mund te fshihet me nje te rene te lapsit fakti se(cf. herodoti)Jonianet ishin pellazge te kthyer ne helene ,duke pershtatur gjuhen  e tyre.Greket,pra,nuk mund ti anashkalonin Pellazget pa huazuar te pakten nje pjes te kultures  dhe gjyhes se tyre.Ja perse nje pafundesi antroponimesh,eponimesh ,toponimesh ,oronimesh dhe fjalesh te tjera i kane mbijetuar stuhive te koheve dhe arrijne te shpjegohen me gjuhen shqipe, dhe jo me gjuhen greke.Keshtu gjuha e Pellazgeve ka mbetur pothuajse e pa prekur, e mbrojtur kundrejt pushtimeve te shumta pergjate mijevjecareve, nder malesite e pamposhtura te Sqiperise.JA disa shembuj per kete:
Athina,fortese e mirefillte Pellazgeve=E thena,E thana=premtimi nder Pellazget(cf.HerodotiI,56 57 58-II,51-V,64).
Mikena(ne greqishte Mikenai),kryeqyteti t legjendar i Atrideve(vjen nga fjala shqip"aterit"!I)=mik=rrenje(..miqesi)e gjuhes shqipe
korint(ne greqisht Korinthos),qytet i lashte dhe i pasur tregetar,rival me ate te spartes dhe te athines=korr,korra=rrenja ne gjuhen shqipe,do te dhote me korre,me vjel.Me gjere perdoret kjo rrenje  per te shprehur nje arritje ,(korr fitore. Kjo eshte ne zanafille te emrit "kore+, qe eshte perendesha e te vjelave, perpara se ajo te merte emrin Persefoni.Kulti i saj shpesh ishte u lidhur me kultin e  nenes se saj,Demetran.
tirynthe(tirinti),qytet legjendar i Argolides"me mure te forte ",thote Homeri,=thurreset,=thurresit=popullsi e nje hapesire te fortifikuar.Rrenja"thur",ecila do te perkthehej rrethoi, ndertoi  nje mur rrethues.
Argianet,banor te Argosit(kryeqyteti i Aargolides);ky qytet,ashtu si MIkena,sipas Homerit ishte i pasur ne ar=Arxhi=argjendar dhe me gjere"qyteti i argjendareve".
 Zeus ,zot i plotfuqishem i Olimpit, fillimisht zot i qiellit dhe i fenomeneve atmosferike(bubullima,shkrepetima,vetetima,stuhia)te cilen Homeri e cilesonte si "pellazg" (IliadaXVI,234),Ne dodone,zeusi i jepte pergjigjrt etij fale"feshferimes"se gjetheve te lisave(feshferime e kthyer  ne "zerin" e Zeusit =za,zan(gegerisht). Porfiri pohon se PITAGORA(me zanafille pellazgo -tursane)e quante zeusin "ZAN".
Akili(ne greqisht do te thote  akihilleus=pa buze!)heroi me i shquar i Iliades="aq i lehte ". "Aspeitos"-a shpejt,d.m.th."i shpejti" Homeri e cileson si "i shpejti "  )
Helena=gruaja e Melenaut e rrembyer nga Parisi=E lena=e lena =e braktisura
Ajaks, hero legjendar (Iliada)qe dalldisi dhe ,duke kujtuar se vrau nje trupe luftetaresh ,kishte vrare nje kope deshesh=gjaks(shqipetimi i fjales "gjakesor".
Atride, pasardhes i atres=aterit(geg)=eterit,stergjysherit
Odise,epopeja homerike("udhetimi" i uliksit=udhesia
Uliksi(odiseja),heroi kryesor i Odisese=udhezi=udhetari.Uliksi eshte emeri"latin"qe vjen nga fjala shqip"ulice"(ulicari)
Penelopa, bashkeshortja e Uliksit, ecila cdo dite shterrjet pelhuren qe ka endur=pene e lyp=ajo qe lyp fillin(penin,perin)
Telemak,i biri i Uliksit dhe i Peneplopes=te leu mec(gegerisht)=te lindi djale!
Learte,babai i Uliksit=le urte=kale i matur,ose i virtytshem.
Demeter, perendesha e pjellorise dhe e te vjelave ,perendesha e "tokes ushqyese"=dhe moter=toke -moter
thetis(tetis), perendesha e detit=deti.
themis,perendesha e drejtesise=te mys(gegerisht)=tembys,ne kuptimin me te gjere ,vendos drejtesi
Monument,veper e percaktuar per te per kujtuar nje kujtim, nje  ngjarje=mani ment(gegerisht)=mbani mend.
Skeptri(ne greqisht"skeptron"), ky simbol i Zeusit(sipas Homerit Zeusi eshte  pellazg)eshte nje shkop dhe ne njerin prej skajeve ka nje koke ose nje 'sqep" shqiponje =skep(gegerisht)=sqepi
Aleksandri i madh III(ne greqisht"Aleksander" do te dhote "ai qe ka lindur per te ruajtur njerezit"=Ka le si (n')ander ose Ai leu si(N')ander(gegerisht)apo  me gjere "bir i andres".Ne te vertete ,nena Olimpia(princesha epirote,pra pellazgo -ilire, emri i se ciles ne ghuhen shqipe do te  thote "ajo qe eshte e bekuar nga perendite",pra "O e lumtja") pa ne ender se nje kafshe e cuditeshme(dragua apo gjarper gjigand ) u shndrua si nje fantazme dhe e mbarsi.Prifterinjt e Dodones(kryequteti kulti i pellazgeve) kete ender e interpretuan si me poshte "Femija qe do te lindesh do te jete me prejardhe nga zeusi .Aido te shkelqei dhe fama e tijdo te shtrihet deri ne kufijt e botes".....Emri pellazgo shqiptar Aleksander e mbart me se miri kuptimin e  ksai legjende , nderko qe emri i interrpretuar nga ana fonetike(gjuha pellazge nga ajo greke),nga greket sipas gjuhes se tyre (ai qe ruan njerezit) nuk i perafrohet. Meegjithate ,nje legjende tjeter ngjane te jete ngateruar per kete : ajo e lindjes se Parisit, birit te Priamit,mbretit te Trojes .Pas endres qe pa nena  e tij Hekuba, Parisi u quajte gjithashtu Aleksander (emri i pare).Ne te vertete ,kur ishte shtatezene ajo pa ne ender  qe kishte lindur nje pishtar te zjarte .Ajo mendoi se kjo ender ishte preludi i nje flake  qe do te perpinte qytetin e
Trojes.Dukeu drejtuar nga ky parashikim i keq dhe nga frika semos ajo ender do dilte e vertet ,ajo ela birin e sai ne malin Ida,ku e strehoi bariu Agelaus, icili e quajti Paris.Kur u rrit,Parisi arriti te zbuloje prejardhjen e tij dhe u paraqit ne oborrin e mbretit Priam.Motra e tij Kasandra, profetja e mirenjohur(emri i sai shpjegohet ne gjuhen pellazgo -shqipetare: qes anderr(gegerisht)d m th ajo qe shpjegon anderat!,e njeh vellain e saj  dhe  theret:Ai ka le si ne anderr d m th ai ka lindur si ne enderr(nenkuptohet ky qe lindi nena e saj).Te mos harroime qe trojanet(teukret), dardanet dhe frigjianet e Azise se vogel ishin pellazge autentike.
  Keshtu del se gjurmet e para te qyteterimit grek stricto sensu u shfaqen vetem ne shekullinVIII para krishtit.Me pare ,e vecanti periudha e mbiquajtur mikeniane(1450-1200 p k) dhe ajo e epokave te erreta qe vjenme pas (1200-800 p k ).nje qyteterim ,nje kulture dhe nje etni te ndryshme nga ato te heleneve ,tashme ekzistonin edhe  perpara mberritjes se heleneve

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #6 Me: Mars 03, 2008, 11:35:31 MD »
POSEIDON se shpejti do te vendos artikuj nga nje liber i nje Historiani Amerikan, i cili flet hapur per nje qyteterim " Pre-helen" ( Para grekeve).
Pra jemi populli me i vjeter ne evrope, eshte nje mekat qe s'dim ta mbrojme historine tone dhe ta perhapim.
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !

Jashtë Linjë dashnori shkodran

 • Edhe me ja hanger zemren Shkodres prap nuk munem mu ngi me te.
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1053
 • Popullariteti: 2
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #7 Me: Mars 04, 2008, 12:00:53 PD »
POSEIDON se shpejti do te vendos artikuj nga nje liber i nje Historiani Amerikan, i cili flet hapur per nje qyteterim " Pre-helen" ( Para grekeve).
Pra jemi populli me i vjeter ne evrope, eshte nje mekat qe s'dim ta mbrojme historine tone dhe ta perhapim.
Duhen fakte pleshti me provu se shqiptart jan pasardhsit e Ilirve harro te Pellazget ose prehelenenve, Pleshti asht kollaj me fol simas deshirs por kombi jon ka plot 2140 vjet qe asht i pushtum plus mas pushtimit Romak pothujse gjith shqipnia e Veriut prej ne vjose e siper kan perdor latinishten pa marr parasysh se edhe Mretnia Serbo Malazeze e Zets na ka majt pothujse 500 vjet perpara Turqise. Bazoju gjithmone te ajo se 1 hipoteze asht vetem 1 hipoteze zotni Pleshti.

Jashtë Linjë POSEIDON

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3722
 • Popullariteti: 0
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #8 Me: Mars 04, 2008, 07:01:08 MD »
pleshto shum te faleminderit per insiativen qe ke marre por do te lutesha qe kur ti shkruash ti shkruash ne shqip jo per mua por per ca miop qe nuk shohin me shum se hunda e tyre "te vetquajtur shqipetar "
nderssa ty zoti shkodran do te thosha te lexosh pak me shum .autori i kti libri nuk ka dhene asnje hipotez por vetem fakte i mbeshtetur ne historian te lashte ,ne kerkimet arkeologjoke etjera qe dalin ne nje perfundim pellazget -iliret-shqipetaret jane nje komb nje gjuh dhe poqese do ta kishe lezuar librin ,dhe pervec ketij edhe librat e ARISTIR KOLES  ,ENIGMA e te tjer qe kan dale per kte problem nuk besoi se do flisje per hipoteza por per nje realitet
megjithse ti dukesh se sa ke lexuar qe kur flet se ne kemi 500 vjet ne roberi nga serbet para turqeve kur poti vet thua se eshte perdorur latinishtja ne ato zona kjo tregon se ti duhet ti lexosh librat sembarthi dhe jo seprapthi i dashur shkodran ,
po e mbyll duke te thene se edhe historian grek te djeshem e te sotem ,qe jane realista ,e pohojne se shqiptaret jane me te vjetrit ne europ,
me dashje apo pa dashje ky eshte realiteti
 
« Redaktimi i Fundit: Mars 11, 2008, 11:34:58 MD nga POSEIDON »

Jashtë Linjë n00b

 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6267
 • Popullariteti: 150
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #9 Me: Mars 04, 2008, 07:17:00 MD »
dashnori nuk eshte se e na pelqen vetem ne te pranojme nje gje te tille pasi eshte llogjike ajo , po jane ata qe merren me kete pune (arkeologet , historianet) e huaj dhe shqiptare qe merren me ate pune qe e kane konfermuar nje gje te tille !

per me shume info http://www.bmanuel.org/corling/corling2-1.html

Jashtë Linjë POSEIDON

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 3722
 • Popullariteti: 0
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #10 Me: Mars 05, 2008, 06:06:12 PD »
po ta keni pare kte filmin atehere do te beni edhe lidhjen ndermjet shqipetareve(qe jane kozmanautet qe rikthehen ne tok )dhe grekeve (majmuna qe kan ngritur teorin etyre se gjoja kan qene ata te paret ne tok para njerezimit)por gjith se si faktet flasin ndryshe se para kultures shimpanzeniane ka qene kultura njerezore shifeni kete filem dhe lidhja vjen vetvetiu

Jashtë Linjë Pleshti

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2565
 • Popullariteti: 8
 • Killing time.
  • Forumi Nastradini
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #11 Me: Mars 05, 2008, 01:43:09 MD »
POSEIDON se shpejti do te vendos artikuj nga nje liber i nje Historiani Amerikan, i cili flet hapur per nje qyteterim " Pre-helen" ( Para grekeve).
Pra jemi populli me i vjeter ne evrope, eshte nje mekat qe s'dim ta mbrojme historine tone dhe ta perhapim.
Duhen fakte pleshti me provu se shqiptart jan pasardhsit e Ilirve harro te Pellazget ose prehelenenve, Pleshti asht kollaj me fol simas deshirs por kombi jon ka plot 2140 vjet qe asht i pushtum plus mas pushtimit Romak pothujse gjith shqipnia e Veriut prej ne vjose e siper kan perdor latinishten pa marr parasysh se edhe Mretnia Serbo Malazeze e Zets na ka majt pothujse 500 vjet perpara Turqise. Bazoju gjithmone te ajo se 1 hipoteze asht vetem 1 hipoteze zotni Pleshti.

Shkodrani qe Shqiptaret jan pasardhes te ilireve kete e njeh gjithe bota tashme. E lexon ne libra historie francez/anglez/amerikan. Dhe te siguroj qe s'jan shtete filo shqiptar, sa here kan patur mundesine ja kan dhene ndonje cop tok shqiptare serbise apo greqise.
Prandaj nuk kuptoj pse ke kete dyshim.
I' ve made mistakes,
I'm just a man.

Ekzistojnë vetëm dy lloje femrash: ato që flasin gjithmonë dhe ato që nuk heshtin kurrë.
A te duhen sharlatane,
qe te lepihen ne ç'do ane,
qe te perçajne vatane ?
Ke sa te duash tropojane !


Jashtë Linjë conrad

 • anetare i/e respektuar.
 • ***
 • Postime: 465
 • Popullariteti: 45
 • Jeto dhe leri edhe te tjeret te jetojne.
  • Bigoo.ws
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #13 Me: Maj 25, 2011, 02:23:39 PD »
       Pershendetje.
Akilleas ose agilles = aki+ylle, Ylli i agimit, shih emr.germ. Ahim ose Akim = morgenlicht (drite e mengjesit, ag, agim)
Teresia(manti i verber) = terr +sia (sy-a) shih Gr. Myth.
Yakinthos  miku i perendise Apollon te cilin e vrau padashje Apolloni tek tek bente hedhje disku. Ne token ku u derdh gjaku i tij mbiu lulja e kuqe e yakinthos Gr.myth. shenim Y - perdorej ne gr. e lashte per treguar gjinine femerore dhe objektet e lengshem.
Yakinthos= gjak+anthos (andhe =lule, shih fjalorin e Konstandin kristoforidhit) ose gjaku n'’dhe.
Hektor = arkepolis,astianax, shih. Kratilo Platoni.
Kasandra = kas(kes.ket) +andra.
Aleksander = A+le+ks(kes)+ander. Dhe jo sic e shpjegojn greket  Alex+ andron – shpetintare i njezimit(burrave). Alexandri i pare nga te dhenat e dokumentuara eshte i biri i Priamit (Paris) qe lindja e tij u paralajmerua nga nje enderr e Hekubes nenes se tij, Gr. Myth.
Nikea (gr.- fitore) = niqea, nieka, ndjek-ia, niek-ia.
Kranai (emr. Lasht i Athines) = kreshta, maja, kranaj.
Thalia muza e humori komedise, - ne shqip tallja, perqeshja.
Psytalia – dy ishujt ne gjirin e Salamines. Psytalia (gr.ofthalmi + thalassa, shqip tallaz)- p-sy+ alia (fjale pelasge) = syte e detit, etj etj.
Jane kaq shume sa mund te behet nje fjalore i tere me mbi 23.000 fjale dhe rrenje nga gjuha prohomerike e pelasgeve. Shune fjale gjenden ne gr. e lashte dhe modern dhe shume te tjera ne gjuhet e popujve fqinje dhe me gjere.
« Redaktimi i Fundit: Qershor 24, 2011, 03:30:14 PD nga conrad »

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen
« Pergjigju #14 Me: Maj 25, 2011, 09:12:59 PD »
                                                       ANTROPOLOGJIA
Zhak de Morgan pohon(Njerezimi arkeologjik,paris 1921):"Dokumentet me te lashta arkeologjike qe ne zoteroime ne lidhje me keta kolone,na  bejne te mendojme se imigrimi i tyre u be gjate mijevjecarit te katert para eres sone,duke ardhur nga europa kontinentale.PastaiPellazgetdo te kene luajtur rolin e tyre,duke sjelle me vete dijet per metalin.Duke zene te gjithe Heladen europiane,kto fise do te kene perparuar deri ne ishujt dhe teritoret aziatike.....
                                       


Dmth, pellazget jane te ardhur nga europa kontinentale. Sipas kesaj nuk jane autokton, edhe pse behet fjale per vitet 4000-3000p.e.s  .  Ne territoret tona datoje shenja te jeteses qysh ne mijevjecarin e shtate p.e.s . Nqs keta nuk kane qene pellazge, cfare kane qene?
Ekzisiton nje tjeter teori, nuk me kujtohet cfare permban ekzaktesisht ,e cila provon se pellazget nuk kane qene asnjehere kolone. Eshte provuar se jane autoktone.
Gjithsesi , duke qene se behet fjale per periudha kaq te largerta , smund te provohet asgje. E rendesishme eshte se jemi popull qe jetojme ne trojet tona ne peridha me te hershme se cdo popull tjeter :)


Me beri pershtypje edhe harta qe ka vene n00b, armenet paskan prejardhje te hershme dhe te paster si shqipetaret.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.