Autori Tema: Libri është porta ku hapen horizontet e jetës  (Lexuar 21515 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Filania X

 • anetare i/e respektuar.
 • ***
 • Postime: 437
 • Popullariteti: 15
 • Fjala eshte nje veper origjinale, eshte e juaja, m
  • www.klealove.com
Libri është porta ku hapen horizontet e jetës
« Me: Korrik 11, 2010, 10:56:24 MD »


.Libri është porta ku hapen horizontet e jetës

Libri është
udhëtimi i juaj nëpër botë, nga dhoma e leximit, përmes diellit

Ai
që s`lexon mbytet verbërisë

Libri është çelësi i portës së
dijes, në kalanë e Universumit

libri është ylli ndriçues i jetës
që njeriu e bartë në xhep

Libri është dielli, në ftohtësin e
shpirtit të ngrire

Libri është ushqim i trurit, çfarë është
ushqimi për stomakun

Libri është lulja më e mirë e jetës, që ia
falë bukurinë njeriut

Gjithçka më e bukur nga kjo botë fshihet në
libra

Nëse tre ditë s`ke lexuar, shiko fjalët mos ti zënë myku

Nuk
ka libër vlerë ose jo vlerë, ka të mirë dhe të keq

Edhe librat e
këqinjë, e kanë anën e mirë

Librave fshihet shpirti i të
kaluarës

Libri është më shumë se ar, që shkëlqen tek njeriu

Libri
është një lis, ku rriten degët e dijes dhe shkëlqejnë fletëve të jetës


librat e mirë fshihen bukuritë e dritës së dijes

Çdo libër është
gjuha e komunikimit mes autorit dhe lexuesit

Për lexuesin libri i
mirë është kënaqësia më lehtësuese, për shkrimtarin puna më e
mundimshme

Shkrimtari jeton mes dy botrave; në shpirtin e librit
dhe atë realen

Nëse nuk ke imagjinatë djalli, nuk je i prirur të
shkruash

Krijimtaria është pasqyra ku lexuesi e sheh
personalitetin krijues

Inspirimi që vjen nga vetvetja, ka
origjinalitetin e shpirtit të krijuesit, ndërsa ai nga jashtë ka ndikime

Krijimtaria
është një udhëtim drejtë realitetit

libri më i mirë është si
shkëlqimi i diellit në verë

libri është shoku që kurrë nuk të
tradhton

Një shtëpi pa libra, është si një lum pa ujë


një dhomë ku s`ka libër, është njësoj si një pjatë pa ushqim


mirë i verbër se sa pa libër

Ai që nuk lexon, i verbër jetën e
jeton

Ai që s`lexon, veten e verbon
« Redaktimi i Fundit: Korrik 12, 2010, 07:38:20 MD nga llokume »
Fjala eshte nje veper origjinale, eshte e juaja, mesoni ta perdorni sa me me shume mjeshtri dhe zotesi..

Jashtë Linjë ஜKamikazjaஜ

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 17175
 • Popullariteti: 360
 • Per gli amanti.
Libri është porta ku hapen horizontet e jetës
« Pergjigju #1 Me: Korrik 12, 2010, 12:06:46 PD »
qeke e regjistrume ene ki forum tjeter ti mi? [rolleyes1] [rolleyes1]

Jashtë Linjë Filania X

 • anetare i/e respektuar.
 • ***
 • Postime: 437
 • Popullariteti: 15
 • Fjala eshte nje veper origjinale, eshte e juaja, m
  • www.klealove.com
Libri është porta ku hapen horizontet e jetës
« Pergjigju #2 Me: Korrik 12, 2010, 07:38:47 MD »
haha po ori pse  jo hahaha
Fjala eshte nje veper origjinale, eshte e juaja, mesoni ta perdorni sa me me shume mjeshtri dhe zotesi..

Jashtë Linjë ஜKamikazjaஜ

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 17175
 • Popullariteti: 360
 • Per gli amanti.
Libri është porta ku hapen horizontet e jetës
« Pergjigju #3 Me: Korrik 12, 2010, 07:57:09 MD »
tek klea love forum dmth?

Jashtë Linjë tildaaa

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1335
 • Popullariteti: 40
Libri është porta ku hapen horizontet e jetës
« Pergjigju #4 Me: Gusht 21, 2010, 11:34:26 MD »
libri eshte celsi qe hap porta pa mbarim
If you belive in me, I`ll belive in you!

Jashtë Linjë Gogoli

 • Durim+Qetesi+Reflektim
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1617
 • Popullariteti: 137
 • Kerko,Meso,Puno
Libri është porta ku hapen horizontet e jetës
« Pergjigju #5 Me: Shkurt 02, 2011, 03:33:40 PD »
Po ato qe bejne librat cfare i bie te jene apo horizonti vete...ncncnncnc mos ja fusni kot

Do vij dimri dhe un s'do jem aty!Ti do bashkohesh me shiun dhe do qani te dy!