Autori Tema: Bisede Live mbi Historine!  (Lexuar 14110 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #45 Me: Maj 30, 2010, 08:45:18 MD »
lool,ndonje pyetje me pak komplekse nuk kishe Ines....... [cheesy1] [cheesy1]
Te flasesh per diferencat mes udheheqesve amerikane dhe atyre evropiane,duhet te fillosh qe nga ndryshimet kulturore te ketyre kontinenteve,per te kaluar te ndryshimet e shoqerive perkatese(edukimi,menyra e te menduarit,e mira dhe e keqja etj.),rrethanat historike(nga krijimi e deri me sot) etj.,etj, etj.
Do duhej gjithe ai diskutim,dhe ne nuk mendoj se jemi ne gjendje ta bejme.......megjithate kush te doje mund te jape mendimin e tij. [laugh1] [laugh1]

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #46 Me: Maj 30, 2010, 09:15:24 MD »
Ska problem minator, cdokush flet aq sa mundet.
Une nuk jam njohese e mire e historise, por di aq sa kemi bere ne shkolle.
Per mendimin tim, udheheqesit amerikane jane prirur gjithnje nga idealet e lirese, barazise  sepse linden nga nje fryme e re, e ndryshme nga evropa shumeshekullore e cila ishte e detyruar te trashegonte sistemet e meparshme.
Edhe nese e ve re, shumica e shteteve evropiane, kane ruajtur te njejtin sistem qeverisesh, pra kane ecur me hapa te njetrajtshme, Raportet lindje-perendim etj
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #47 Me: Maj 30, 2010, 11:08:13 MD »
Ska problem minator, cdokush flet aq sa mundet.
Une nuk jam njohese e mire e historise, por di aq sa kemi bere ne shkolle.
Per mendimin tim, udheheqesit amerikane jane prirur gjithnje nga idealet e lirese, barazise  sepse linden nga nje fryme e re, e ndryshme nga evropa shumeshekullore e cila ishte e detyruar te trashegonte sistemet e meparshme.
Edhe nese e ve re, shumica e shteteve evropiane, kane ruajtur te njejtin sistem qeverisesh, pra kane ecur me hapa te njetrajtshme, Raportet lindje-perendim etj


Iness me fal po kur lexova postimin tend buzeqesha dhe m'u kujtua vetja kur isha 17 vjeç.

Po te sjell vetem disa shembuj dhe ti rishikoje edhe njehere mendimin tend per udheheqesit e Amerikes.

Lufta ne Viet Nam ishte e panevojshme, dhe pas idealeve te lirise u fsheh Xhonson dhe per te bashkuar Viet Namin e jugut me ate te Veriut dhe filloi nje fushate qe i kushtoi mijera jete te rinjsh amerikan, pa llogaritur vietnamitet. Arsyeja e vertete ishte qe Amerika donte nje shtet aleat ne lindjen e largme, duke pasur edhe frike ndikimin e forte te Bashkimit Sovjetik.

Rast tjeter mund te permend Roosvelt. Roosvelt e dinte qe ne 7 dhjetor Japonia do te sulmonte Pearl Harbour (kjo eshte e vertetuar, ai la te vdisnin rreth 4000 marinsa amerikan) dhe nuk e parandaloi. Gjeti pretekstin per t'u futur ne nje lufte qe administrata shteterore e donte por qe kishte kunder opinionin publik.

Ne 1960, Kenedi çoi nje grup njerezish, ne fshehtesi, te ndihmuar nga CIA per te permbysur Kastron nga frika se komunizmi do te perhapej ne te gjithe Ameriken e jugut.

Keto dhe shume te tjera tregoje qe idealet si liria, pavarsia etj jane koncepte pas te cilave udheheqesit fshehin veprimet e tyre per t'u justifikuar ne syte e popujve te tyre. ;)

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #48 Me: Maj 31, 2010, 12:16:42 MD »
Ska problem minator, cdokush flet aq sa mundet.
Une nuk jam njohese e mire e historise, por di aq sa kemi bere ne shkolle.
Per mendimin tim, udheheqesit amerikane jane prirur gjithnje nga idealet e lirese, barazise  sepse linden nga nje fryme e re, e ndryshme nga evropa shumeshekullore e cila ishte e detyruar te trashegonte sistemet e meparshme.
Edhe nese e ve re, shumica e shteteve evropiane, kane ruajtur te njejtin sistem qeverisesh, pra kane ecur me hapa te njetrajtshme, Raportet lindje-perendim etj


Iness me fal po kur lexova postimin tend buzeqesha dhe m'u kujtua vetja kur isha 17 vjeç.

Po te sjell vetem disa shembuj dhe ti rishikoje edhe njehere mendimin tend per udheheqesit e Amerikes.

Lufta ne Viet Nam ishte e panevojshme, dhe pas idealeve te lirise u fsheh Xhonson dhe per te bashkuar Viet Namin e jugut me ate te Veriut dhe filloi nje fushate qe i kushtoi mijera jete te rinjsh amerikan, pa llogaritur vietnamitet. Arsyeja e vertete ishte qe Amerika donte nje shtet aleat ne lindjen e largme, duke pasur edhe frike ndikimin e forte te Bashkimit Sovjetik.

Rast tjeter mund te permend Roosvelt. Roosvelt e dinte qe ne 7 dhjetor Japonia do te sulmonte Pearl Harbour (kjo eshte e vertetuar, ai la te vdisnin rreth 4000 marinsa amerikan) dhe nuk e parandaloi. Gjeti pretekstin per t'u futur ne nje lufte qe administrata shteterore e donte por qe kishte kunder opinionin publik.

Ne 1960, Kenedi çoi nje grup njerezish, ne fshehtesi, te ndihmuar nga CIA per te permbysur Kastron nga frika se komunizmi do te perhapej ne te gjithe Ameriken e jugut.

Keto dhe shume te tjera tregoje qe idealet si liria, pavarsia etj jane koncepte pas te cilave udheheqesit fshehin veprimet e tyre per t'u justifikuar ne syte e popujve te tyre. ;)


Pavareisht cfare kane fshehur nen zhllogen e idealeve te tyre Mistrece, ata ia kane dale mbare te sjellin kete fryme. Eshte normale sepse politika nuk te le te vendososh ndershmerisht,por ama produkti qe ata sollen, sot eshte me i miri. Pa me thuaj, sipas teje cili ishte celesi i suksesit te tyre?

ShBA u krijua nga bashkimi i 13 kolonive, te cilat fituan pavaresine nga Anglia , dhe fituan te drejten per te qene te lira nen moton e nje qeverisje me pelqimin e te qeverisurve.
Fillimi eshte nje tregues i fuqishem, qysh ne kete kohe ata krijuan nje shtet dhe nje kushtetute e cila permbante parimet me demokratike te mbledhura nga Evropa. Duke qene se ishin shume shtete, me pushtet te barapeshuar , nuk kishte me 1, jo kult udheheqes .por shtetas.
Eshte e kuptueshme qe ka prapaskena, por ama nje fillim kaq i mire, dha frytet e tij.

Nga ana tjeter shtetet me te fuqishmet e Evropes, i kishin sistemet e trasheguara, kur dicka rrenjoset, zor se hiqet me. Pikerisht ne kete kohe , Franca ishte nene nje regjim absolut dhe nis Revolucioni i cili dha rezulatete shume te pakte per te mos thene aspak.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #49 Me: Maj 31, 2010, 08:43:11 MD »
Atehere qellimi justifikon metodat? Po çelesi qe mbajti Stalinin ne pushtet gjithe jeten e tij kush ishte?

Iness une nuk i shoh gjerat keshtu, per ty ose eshte e bardhe ose eshte e zeze.

Amerika eshte ndertuar nga evropianet refugjat qe donin t'i shpetonin Reformes dhe Kunder-reformes. Deri ne vete '60 pjesa me e madhe e popullsise ishte e segreguar, ekzistonin akoma ligjet raciale. Te zinjte ishin skllever te te bardheve qe kur vune kembe ne Amerike e deri me sot. PEr te mos folur çfare iu be popullsise autoktone.


Historia eshte shumengjyreshe dhe gjithesecili sheh ngjyrat qe me shume i bien ne sy, per ty Amerika qenka parajsa ne Toke. Per mua jo.  :)

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #50 Me: Maj 31, 2010, 08:52:07 MD »
Jo mistrece, me vjen inat kur sme kupton.
Une nuk i shoh gjerat vec te mira dhe te keqija, as ShBA nuk eshte parajse, por une jam e mendimit se ajo ka krijuar sistemin me te mire qeverisesh, duke e krahasuar me shtetet e tjera.
Jam e sigurt qe nje qeverisje e mire fsheh piselliqet me te medha, por jemi duke bere krahasim e saj me shtetet e tjera ne Evrope.

Edhe ne Ameriken e jugut jane perdorur Slleverit zezak, edhe shtetet e tjera kur jane ndertuar slleverit kane punuar, te bardhe apo cfaredo.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #51 Me: Maj 31, 2010, 09:02:57 MD »
I keni hyre nje diskutimi shume kompleks.........
Iness, vetem nje keshille per ty:kur krahason USA me nje shtet tjeter,persa i perket sistemit te qeverisjes,mos e krahaso me Francen apo Italine apo ku di une.....Krahasoje me Norvegjine,apo Suedine etj. ku dhe kryeministri shkon ne pune me biçiklete(pa e zgjatur me standartet e jeteses,sigurimet shoqerore,sistemin mjekesor etj. etj.)   ;)

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #52 Me: Qershor 11, 2010, 07:37:13 MD »
Na hapni ndonje teme interesante....
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #53 Me: Qershor 12, 2010, 03:19:15 MD »
Iness ç'mendon per krizen ne Greqi?

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #54 Me: Qershor 12, 2010, 08:07:10 MD »
Nuk e kam ndjekur shume, por kam bindjen se eshte shkaktuar me shume nga efekti psikologjik.
KJo ndikon shume me raste krizash..Behet buje e madhe ne media, dhe njerezit frikesohen, terheqin parate, bankat jane me te pasigurta etj, kjo jep efektet jo vetem ne ekonomi por edhe politike.
Nga ana tjeter Greqia nuk eshte nje shtet i forte politikisht sic jane vendet perendimore te cilat sado qe u preken nga kriza nuk rane ne gjendjen e Greqise.
Buja e madhe e krizes, edhe neqoftese nuk e kishte prekur mire Greqine,  arriti ta gllaberoje me pas ate. Trazirat ne Greqi ishin qysh para fillimit te krizes dhe duke u shoqeruar me ekonomine dhane gjendjen e sotme.
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #55 Me: Qershor 28, 2011, 01:51:40 PD »
Iku per lesh kjo tema. Minator ku je re? [cool1]

Jashtë Linjë Feeling-Good

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 1957
 • Popullariteti: 40
 • «Përjetësisht të Panjohur"
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #56 Me: Qershor 28, 2011, 09:31:25 PD »
Nese do flasim per krizen ne Greqi , bejm mire te kthejm mendjen pas e te shohim historin e ktij shteti zhvillimin e tij ekonomik e politik te pakten vitet e fundit. Ka nje keqmenaxhim absolut te borxhit qe i detyrohet evropes dhe FMN . e nje sere faktoresh te tjere qe ajo i mbane mbi supe per vite , mos pagimi taksave, vjedhjet dhe shperdorimet te borxhit , investime marramendse ne ushtri etj..... Mgjth  kshu ne pamje te pare duket sikur Greqia esht ne rrenim. Personalisht mendoj te kunderten nuk mendoj se Greqia me ate super pasuri natyrore qe ka te ket kaq shum prob te laje borxhet qe i detyrohet . E vleresoj Greqine per unitetin kombetare qe e karekterizon ne cdo prob qe kalon shteti , lexova diku qe Papandreu kish ofruar  dorehqejen , mgjthse ai ka nje plan te shtruar akoma, dëshiron që përmes shkurtimeve të buxhetit deri në 2015 të përfitojë 78 miliardë euro nga rritja e tatimeve dhe nga privatizimi i pronave shtetërore. Si kusht për kthimin e ndihmave ndërkombëtare prej miliardash euro Athina është e detyruar të bëjë kursime dhe reforma. Presioni qe po i ben FMN esht shum i larte edhe shpresoj te funksionojn kto politikat e shlyerjes se borxhit , perndryshe e shoh shum rende situaten atje mgjthse kto te fundit lene shum per te deshiruar...... me vjen keq per emigrantet tane . Uroj qe kjo situate te zgjidhet sa me shpejte .... tani te presim zhvillimet e metejshme ......

Duke i qendruar temes, Si e shohin emigrantet shqiptare te ardhmen e tyre ne Greqi ?!
Si po ndikon kriza greke ne vendin tone ?!
Eshte karakteristike e shpirtrave te kufizuar qe te parapelqejne nje shpjegim kundrejt asnje shpjegimi: kjo i ben te kenaqen me pak.Perkundrazi, nje kulture superiore kerkon qe disa gjera te lihen pa shpjeguar, pa ndjere kurrfare brejtje ndergjegjie.