Autori Tema: Bisede Live mbi Historine!  (Lexuar 14108 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #30 Me: Maj 17, 2010, 12:58:24 PD »
Minator me duket se eshte tema jone kjo. [laugh1]
hahahahahah
he pra se spo me vjen ne mend ndonje pyetje! [cheesy1] [cheesy1]

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #31 Me: Maj 17, 2010, 01:00:27 PD »
Minator me duket se eshte tema jone kjo. [laugh1]
hahahahahah
he pra se spo me vjen ne mend ndonje pyetje! [cheesy1] [cheesy1]
C'mendon per krizen e Greqise?

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #32 Me: Maj 17, 2010, 01:09:13 PD »
Minator me duket se eshte tema jone kjo. [laugh1]
hahahahahah
he pra se spo me vjen ne mend ndonje pyetje! [cheesy1] [cheesy1]
C'mendon per krizen e Greqise?
Mendoj se Greqia jeton akoma sot ,mbi ata gure qe kane vendosur para 2.000 e kusur vjetesh!Dhe eshte e vetmja arsye qe bota i respekton deri diku!
Bejne pjese ne shtetet parazite te Europes!Fatkeqesia eshte se Europa eshte e detyruar ta ndihmoje sepse pasojat do ishin te renda per gjithe zonen Euro,po te falimentonte nje shtet anetar.
Gjermani nga lufta e dyte ,doli si shteti me i shkaterruar i europes.Infrastukturat pertoke,Prodhimi i brendshem=zero,armiq me gjysmen e botes,borxhli ndaj gjithe europes.dhe prapeseprape ulen koken,ju perveshen punes dhe ja ku jane prape sot,pas vetem 50 vjetesh!
Greket duan te kene standarte te larta jetese,nuk u pelqen te punojne dhe per me teper mbajne dhe hunden perpjete!
Me vjen keq per ata emigrante shqiptare qe jetojne ne Greqi,se te ishte per Grekun--do e lija ne fatin e tij!Te vdiste ose te ringjallej me forcat e veta!

Jashtë Linjë djali_dk

 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 607
 • Popullariteti: 12
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #33 Me: Maj 17, 2010, 01:15:34 PD »
Minator me duket se eshte tema jone kjo. [laugh1]
hahahahahah
he pra se spo me vjen ne mend ndonje pyetje! [cheesy1] [cheesy1]
C'mendon per krizen e Greqise?
Mendoj se Greqia jeton akoma sot ,mbi ata gure qe kane vendosur para 2.000 e kusur vjetesh!Dhe eshte e vetmja arsye qe bota i respekton deri diku!
Bejne pjese ne shtetet parazite te Europes!Fatkeqesia eshte se Europa eshte e detyruar ta ndihmoje sepse pasojat do ishin te renda per gjithe zonen Euro,po te falimentonte nje shtet anetar.
Gjermani nga lufta e dyte ,doli si shteti me i shkaterruar i europes.Infrastukturat pertoke,Prodhimi i brendshem=zero,armiq me gjysmen e botes,borxhli ndaj gjithe europes.dhe prapeseprape ulen koken,ju perveshen punes dhe ja ku jane prape sot,pas vetem 50 vjetesh!
Greket duan te kene standarte te larta jetese,nuk u pelqen te punojne dhe per me teper mbajne dhe hunden perpjete!
Me vjen keq per ata emigrante shqiptare qe jetojne ne Greqi,se te ishte per Grekun--do e lija ne fatin e tij!Te vdiste ose te ringjallej me forcat e veta!
Greket qe kur jan antarsuar ne bashkimin europian vetem kan mar fonde nga ata dhe asnje lek nuk kan dhene per ne eu.me mashtrime me dallavere ata kan mar shum ndihma nga eu, por mir e kan se ata jan shum nacionalist dhe shum shpirt keqije ata kan malltretuar shqiptaret shum mbrenda ketyre 20 vjetve ,me vjen keq per ata shqiptar qe do te preken nga kriza por shum kam deshir qe greket te fundoseshin.

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #34 Me: Maj 17, 2010, 01:19:09 PD »
Mina para disa ditesh po diskutonim ne klase me Profin e Teorie della politica int. per krizen dhe nje nga ata te "Evropes se Bashkuar" rikujtoi principin e solidaritetit, edhe mua s'mu durua edhe i kujtova friken qe ka Evropa te humbi nje "vlere" qe kaq shume eshte indoktrinuar dhe se solidariteti midis shteteve punetore dhe atyre parazite sikur nuk shkon.
E gjithe kjo per te thene qe jam dakort me parafolsin para se te me dilte "Gjate kohes qe po lexonit nje shkrim i ri eshte shtuar. Ndoshta duhet ta rishikoni shkrimin tuaj." [laugh1]

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #35 Me: Maj 17, 2010, 01:25:03 PD »
Mina para disa ditesh po diskutonim ne klase me Profin e Teorie della politica int. per krizen dhe nje nga ata te "Evropes se Bashkuar" rikujtoi principin e solidaritetit, edhe mua s'mu durua edhe i kujtova friken qe ka Evropa te humbi nje "vlere" qe kaq shume eshte indoktrinuar dhe se solidariteti midis shteteve punetore dhe atyre parazite sikur nuk shkon.
E gjithe kjo per te thene qe jam dakort me parafolsin para se te me dilte "Gjate kohes qe po lexonit nje shkrim i ri eshte shtuar. Ndoshta duhet ta rishikoni shkrimin tuaj." [laugh1]
hahahahahahhahahah
Mistrece italianet flasin per solidaritet,sepse dhe vete ata , ne ato ujra lundrojne.Ik pyet nje anglez,ose francez apo gjerman se ç'mendon per greket apo dhe per italianet!Personalisht jam kunder Lega Nord sepse si emigrante qe jemi nuk na intereson,por eshte e vertete qe nga Roma e poshte edhe italianet po "vdesin per buke"!

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #36 Me: Maj 17, 2010, 01:31:02 PD »
Me dole ne shteg. [laugh1]
Pikerisht per Italine e jugut vazhdoi muhabeti edhe ja ben prof (nje antikomformist i papare, qe t'i shtosh pergatitjen qe ka te imponon respekt) prisni kur te vije kriza ketu. Pse? Sepse ne nuk punojme, shkoni ne jug  jane te punesuar 30000 punetor ne regione Sicilia. Shkoni ne Lombardia, 3000 jane edhe te thuash qe eshte regione me e pasur e Italise.


Ne pergjithesi shtetet e jugut te Evropes jane pertac e duan buken gati, ndersa veriu gjithmone ka qene punetor, dhe nese paraja ka gjithmone te njejtin fluks nga veriu ne jug atehere do shkojme drejt ndarjes se perhershme dhe jo federalizmit.

Une gjithmone kam menduar qe UE ka qene nje falsata e krijuar per te mbajtur Gjermanine nen kontroll dhe jo nje ideal ku te gjithe evropianet aspirojne. Tani me eshte mbushur plotesisht mendja!

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #37 Me: Maj 17, 2010, 01:47:47 PD »
Me dole ne shteg. [laugh1]
Pikerisht per Italine e jugut vazhdoi muhabeti edhe ja ben prof (nje antikomformist i papare, qe t'i shtosh pergatitjen qe ka te imponon respekt) prisni kur te vije kriza ketu. Pse? Sepse ne nuk punojme, shkoni ne jug  jane te punesuar 30000 punetor ne regione Sicilia. Shkoni ne Lombardia, 3000 jane edhe te thuash qe eshte regione me e pasur e Italise.


Ne pergjithesi shtetet e jugut te Evropes jane pertac e duan buken gati, ndersa veriu gjithmone ka qene punetor, dhe nese paraja ka gjithmone te njejtin fluks nga veriu ne jug atehere do shkojme drejt ndarjes se perhershme dhe jo federalizmit.

Une gjithmone kam menduar qe UE ka qene nje falsata e krijuar per te mbajtur Gjermanine nen kontroll dhe jo nje ideal ku te gjithe evropianet aspirojne. Tani me eshte mbushur plotesisht mendja!
[bigok] [bigok] [bravo] [bravo] [bravo]
Edhe une mendoj qe mund te jete nje nga arsyet e shumta te krijimit te EU,sigurisht arsyet kryesore jane te tjera.Ekonomike:tregti e lire,qarkullim i lire,heqje taksash,monedhe unike etj.Ushtarake:Rusia ne njerin krah,Kina qe eshte bere superfuqi ne anen tjeter,mos te harrojme dhe qe per Europen, USA eshte aleati nr.1 sot per sot,por kushedi ç'sjell e nesermja?Arsyeja tjeter kryesore dhe deri tani me pak e arritura, eshte ajo Politike.Dhe mendoj se eshte shume e veshtire per te mos thene e pamundur te arrihet nje bashkim i vertete politik,sepse popujt e Europes jane ne pergjithesi shume nacionaliste.Te gjithe lufterat e kane zanafillen ne Europe,dhe ka shume gjela Europa(anglezi,gjermani,francezi...........kush do komandoje?)Rivaliteti mes kombesh ne Europe ka rrenje te thella dhe do duhet shume kohe te ulet ne ato nivele qe te lejoje nje bashkim te vertete te Europes.

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #38 Me: Maj 17, 2010, 02:01:00 PD »
Evropa nuk ka nje identitet te vetin, s'do jete kurre shtet federal pikerisht sepse mbreteron rivaliteti, ashtu siç the ti. Shume "europeist" mbeshteten tek feja, epo edhe feja u perça keshtu qe Evropes nuk i ngeli gje. Per rrjedhoje Evropa e bashkuar qe njohim sot eshte nje istitucion artificial dhe arritjet qe pretendohen jane thjesht "convenienza" ekonomike.

Ato arsyet qe ke paraqitur ti per krijimin e Evropes, jo te gjitha me bindin. :D

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #39 Me: Maj 17, 2010, 02:04:31 PD »
o Strece po çfare studion ti lal?Shkenca politike???

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #40 Me: Maj 17, 2010, 02:05:35 PD »
Jo jo. Ate e kam mbaruar. [laugh1] Po ti Mina perveç verrave, ça ke studiuar?

Jashtë Linjë Minatori

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2068
 • Popullariteti: 66
 • "Shfaqja me e madhe e Zgjuarsise,eshte Dyshimi."
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #41 Me: Maj 20, 2010, 03:25:35 PD »
O Mistrece nuk je ti.....,iku historia per lesh  [laugh1] [laugh1] [laugh1]

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #42 Me: Maj 20, 2010, 01:17:34 MD »
O Mistrece nuk je ti.....,iku historia per lesh  [laugh1] [laugh1] [laugh1]

 [laugh1] [laugh1] Duket duket, thashe une, kjo eshte tema jone.  [laugh1]Edhe une mendoj qe mund te jete nje nga arsyet e shumta te krijimit te EU,sigurisht arsyet kryesore jane te tjera.Ekonomike:tregti e lire,qarkullim i lire,heqje taksash,monedhe unike etj.Ushtarake:Rusia ne njerin krah,Kina qe eshte bere superfuqi ne anen tjeter,mos te harrojme dhe qe per Europen, USA eshte aleati nr.1 sot per sot,por kushedi ç'sjell e nesermja?Arsyeja tjeter kryesore dhe deri tani me pak e arritura, eshte ajo Politike.Dhe mendoj se eshte shume e veshtire per te mos thene e pamundur te arrihet nje bashkim i vertete politik,sepse popujt e Europes jane ne pergjithesi shume nacionaliste.Te gjithe lufterat e kane zanafillen ne Europe,dhe ka shume gjela Europa(anglezi,gjermani,francezi...........kush do komandoje?)Rivaliteti mes kombesh ne Europe ka rrenje te thella dhe do duhet shume kohe te ulet ne ato nivele qe te lejoje nje bashkim te vertete te Europes.


Desha te te informoja qe per t'i bere balle superfuqise se rusise asokohe u krijua Nato dhe jo Ue.  :D Megjithate diskutojme kur te jemi balle per balle.  [laugh1]

Jashtë Linjë Mistrece

 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 15583
 • Popullariteti: 14
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #43 Me: Maj 20, 2010, 11:21:15 MD »
Mina, me duket se ma le mua kete temen ti. [laugh1] Te na rrosh o Malo, goxha dasem Malo. [laugh1]

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Bisede Live mbi Historine!
« Pergjigju #44 Me: Maj 30, 2010, 07:10:57 MD »
Cilet nga udheheqesit boteror ju duket me  te miret? nga  ndryshojne tradicionalisht udheheqesit e amerikes nga ata evropiane?
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.