Autori Tema: Disa informacione bazilare reth Fizikes  (Lexuar 4972 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Disa informacione bazilare reth Fizikes
« Me: Janar 10, 2008, 11:59:38 MD »
Fizika (greq. φυσική, fisiki = natyr?, amtyr?) ?sht? deg? e shkenc?s e cila merret me zbulimin dhe ve?orizimin e ligjeve gjith?sinore q? sundojn? l?nd?n, energjin?, hap?sir?n, dhe koh?n, si edhe sjelljen dhe nd?rveprimet mes tyre. Fizika ?sht? shkenca n?p?rmjet s? cil?s njer?zit p?rpiqen t? shpjegojn? dukurit? natyrore. Fizika p?rshkruhet edhe si "shkence themelore" sepse fusha t? tjera si kimia dhe biologjia hulumtojn? sisteme ve?orit? e t? cil?ve mvaren nga ligjet e fizik?s.

Fizika ?sht? e lidhur ngusht? me t? gjitha shkencat e tjera natyrore, ve?an?risht me kimin?, e cila nga ana e saj me kalimin e koh?s ka marr? shum? koncepte nga fizika, mbi t? gjitha n? fushat e termodinamik?s, elektromagnetizmit, dhe mekanik?s kuantike.

Fizika ndahet n? dy disiplina: n? fizik? teoretikore dhe fizik? eksperimentale. Fizika teoretikore merret kryesisht me p?rshkrimet formuluese, nd?rsa fizika eksperimentale me rikrijimin dhe matjen e dukurive natyrore t? njohura.Deg?t e fizik?s

Mekanika | Termodinamika | Elektromagnetizmi | Optika | Akustika |
| Fizika e trupave t? ngurt? | Relativiteti | Fizika b?rthamore | Fizika kuantike | Astrofizika


Rreth fizik?s

Nils Bor (Niels Bohr): ?sht? gabim t? thuhet se fizika sh?rben p?r t? gjetur se si funksionon natyra. Fizika merret me at? ?far? mund t? themi ne p?r natyr?n.
Albert Ajnshtajn: Fizika ?sht? nj? p?rpjekje konceptuale p?r t? prekur realitetin ashtu si? mendohet t? pavarur nga realiteti i v?shtruar. Teorit? fizike jan? n? fund t? fundit shpikje t? mendjes njer?zore t? cilat ne i p?rdorim p?r organizimin dhe shtimin e "p?rvoj?s son?".

- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë briken0011

 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 881
 • Popullariteti: 23
Disa informacione bazilare reth Fizikes
« Pergjigju #1 Me: Prill 23, 2009, 01:30:34 PD »
Fizika është shkenca e cila studion ligjet themelore të gjithësisë duke iu referuar lëndës dhe energjisë - si dhe bashkëveprimit midis tyre - prej të cilave gjithësia përbëhet. Fizikë është shkenca nëpërmjet së cilës njerëzit përpiqen të shpjegojnë dukuritë natyrore.
Fizika (greq. φυσική, fisiki = natyrë, amtyrë) është degë e shkencës e cila merret me zbulimin dhe veçorizimin e ligjeve gjithësinore që sundojnë lëndën, energjinë, hapësirën, dhe kohën, si edhe sjelljen dhe ndërveprimet mes tyre. Fizika është shkenca nëpërmjet së cilës njerëzit përpiqen të shpjegojnë dukuritë natyrore. Fizika përshkruhet edhe si "shkence themelore" sepse fusha të tjera si kimia dhe biologjia hulumtojnë sisteme veçoritë e të cilëve mvaren nga ligjet e fizikës.
Fizika është e lidhur ngushtë me të gjitha shkencat e tjera natyrore, veçanërisht me kiminë, e cila nga ana e saj me kalimin e kohës ka marrë shumë koncepte nga fizika, mbi të gjitha në fushat e termodinamikës, elektromagnetizmit, dhe mekanikës kuantike.
Fizika ndahet në dy disiplina: në fizikë teoretikore dhe fizikë eksperimentale. Fizika teoretikore merret kryesisht me përshkrimet formuluese, ndërsa fizika eksperimentale me rikrijimin dhe matjen e dukurive natyrore të njohura.

Besoj se te gjithe e dini se fizicienti me i njohur boterore eshte Albert Einstein,i lindur me 14 mars 1879 ne Ulm te Baden-Württemberg te Gjermanise, kurse ka vdekur me 18 april 1955 ne Princeton-New Jersey.Eshe marrur me fiziken teorike dhe teoria me njohur e tij eshte, teoria e relativitetit.
Duhet te me ruash kur te me kesh,
qe kur te me duash te me gjesh.


http://adf.ly/?id=702875