Autori Tema: Univers  (Lexuar 2112 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë briken0011

  • anetare i/e nderuar
  • ****
  • Postime: 881
  • Popullariteti: 23
Univers
« Me: Prill 23, 2009, 01:15:12 PD »
Univers
Univers është një nga një grup neo-grotesk sans-shrift me dhëmbëza typefaces, të gjitha të lëshuar në 1957, [2] që përfshin format të madh dhe Neue Haas Grotesk (renamed Helvetica më vonë). Këto tre nganjëherë janë konfuze ndesh me njëri-tjetrin, sepse secili është i bazuar në 1896 typeface Akzidenz-Grotesk. Këto shifra typefaces dukshëm në zvicerane Style e grafik design.

Ndryshme weights dhe variacionet e llojit brenda familjes janë të caktuara nga përdorimi i numrave dhe jo emrat, që nga një sistem i miratuar nga Frutiger për lloj tjetër harton. Frutiger parashikuar familje të madhe me shumë widths dhe se weights mbajtur një unifikuar design idiomë. Megjithatë, e vërteta typeface emrat Univers brenda familjes përfshijnë të dy dhe numri letër suffixes.

Aktualisht, Univers lloji familja përbëhet nga 44 me fytyra për dhe, me 16 unike numëruar peshë, width, pozita kombinime. 20 fonts jodirekt kanë poste. 8 fonts përkrahje të Evropës Qendrore e karaktereve te. 8 mbështetjen e karaktereve te cirilik.

Pavarësisht nga familja e madhe e widths, e @ nuk është i shënuar nga rescaled width.
Në vitin 1997 Frutiger reworked të gjithë familjes Univers në bashkëpunim me linotip, duke krijuar kështu të linotip Univers, i cili përbëhet nga 63 fonts. Nga reworking e më shumë Univers "ekstreme" weights si Extended ultra të lehta ose të rënda janë shtuar si edhe disa monospaced typefaces. Sistemi i numëron u shty për të tre shifrat për të pasqyruar ndryshimet numri më të madh në familje.

Përveç ekstra font width kombinime dhe pesha, janë të fonts digitally interpolated, në mënyrë që karakteri widths shkallë të njëtrajtshme me ndryshimin font weights. Për fonts brenda një peshë specifike font, kurorëzon lartësi, x-height, ascender dhe descender lart janë të njëjta. Për jodirekt fonts, e pjerrët është rritur nga 12 ° deri 16 °, karakterin dhe widths ishin rregulluar optically. Përveç kësaj, të tilla si karaktere &, ®, euro shenjë, janë redesigned.
Linotip Univers daktilograf

Linotip Univers një makinë shkrimi është nën-familje e me gjerësi fikse fonts nën linotip Univers familjes. Katër fonts kanë qenë të rregullta dhe të prodhuara në Bold weights, me obliques mbi çdo peshë. Karaktere të tilla si 1, I, J, V, W, i, j, l, j dotless janë përpiluar në mënyrë të ndryshme nga proportits.
Usage
Keycaps featuring Univers nga një para-2003 PowerBook G4

Univers gëzonte popullaritet të madh në vitet 1960 dhe 1970. Ajo është përdorur në një version të modifikuar nga ri Swiss International Air Lines (që më parë, Swissair përdori typeface Futura), Grupi i Munihut Re (e cila gjithashtu përdor një version të personalizuar), Deutsche Bank dhe për signage e gjithë bota. General Electric të përdoren font nga 1986 deri më 2004 para se të switching GE Inspira. [4] Apple Inc më parë të përdorur këtë typeface saj si dhe kondensuar jodirekt variant për keycaps më shumë keyboards e saj, para se krejtësisht të switching VAG rrumbullakohet në gusht 2007 me paraqitjen e re keyboards dhe iMac i ri (tyre notebook kompjutera që tashmë tipare typeface që nga viti 2001). Univers është i njohur për linjat e saj të qartë dhe lexueshmëri në distanca të mëdha.
Duhet te me ruash kur te me kesh,
qe kur te me duash te me gjesh.


http://adf.ly/?id=702875