Autori Tema: Foton  (Lexuar 2201 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë briken0011

  • anetare i/e nderuar
  • ****
  • Postime: 881
  • Popullariteti: 23
Foton
« Me: Prill 23, 2009, 01:12:31 PD »
Foton
Foton  është emri i projektit të dy seri ruse shkencës programe satelitore. Megjithëse zhburrëruar, e projektimit është adaptuar nga e drejtuar Vostok spacecraft kapsulë. Fokusi kryesor i projektit është Foton materialeve kërkimore shkencës, por edhe disa misione kanë kryer eksperimente të tjera për kërkime duke përfshirë fushat e biologjisë. Foton origjinale seri përfshirë 12 nis nga Plesetsk Cosmodrome 1985-1999. Seri e dytë, nën emrin Foton-M, përfshin shumë përmirësime design mbi Foton origjinale, dhe është ende në përdorim. Deri më tani, ka patur tre nisin përpjekjet e Foton-M. E para ishte në vitin 2002 nga Plesetsk Cosmodrome, e cila përfundoi me dështim për shkak të një problemi në nisjen e automjeteve. Dy të fundit ishin nga Baikonur Cosmodrome, një në 2005 dhe një në 2007, të dy ishin të suksesshme. Si Foton dhe Foton-M seri përdorur Soyuz-U (11A511U dhe 11A511U2) raketat si nisjen automjetet.
Adaptimi i riparueshëm Vostok spacecraft për zero-materiale të përpunimit të rëndesës analizat. 400 W eksperimente në dispozicion për të vepruar.
Histori
Duke filluar në 1985 të BRSS / CIS kryer vjetor zhburrëruar hapësirë misionet kushtuar hulumtimit të materialeve të shkencës. Foton spacecraft e përdorura për këto fluturime ishte një derivat i 1960 e epokës Vostok / Voskhod drejtuar spacecraft dhe Zenit ushtarak zbulues satellites dhe ishte shumë e ngjashme me Bion dhe Resurs-F satellites. Prototip Foton satellites ishin nisur si kozmos 1645, 1744, dhe 1841. Që nga 1988 e spacecraft zyrtarisht ishin caktuar si Foton.

Kg spacecraft e 6200 ishte 6,2 m në gjatësi me një maksimum prej 2,5 m diametër dhe u nda në tre seksione: shërbimi / Retro moduli, të payload rezume, pajisje dhe një bllok. Të 2/3-m diametër që mund të vihet në kapsulë mund të trajtojë një payload deri në 700 kg dhe një vëllim prej 4,7 m3. Energjisë elektrike ishte krejtësisht nga magazinimit të furnizuara me bateri 400 W mesatare në ditë të caktuara për payload (deri në 700 W për 90 minuta çdo ditë). Misioni durations për tetë Foton fluturime në fund të vitit 1992 ishin 13-16 ditë.

Për të minimizuar turbullim forcave, duke maksimizimin microgravity kushtet (si i ulët si 10 ^ -5 g), Foton spacecraft ishin vendosur në mildly ekscentrik orbits në 62,8 gradë pjerrje dhe nuk ishin maneuvered gjatë misionit.

Para 1991 vjetore Foton misionet gjithmonë u nisur në prill ose maj. Nis janë kryer nga ana e Soyuz përforcues nga Plesetsk, dhe u bënë recoveries në Kazakistan në primar i drejtuar rimëkëmbjes rajon në veri-lindje të Baikonur Cosmodrome.

Foton kishte fluturuar me Zona 1, Zona 4, Zona 4 milion, Splav 2, dhe Konstanta 2 elektrike furnaces si dhe Kashtan electrophoresis njësi. Firma franceze Carra ishte një zhvillim të ri për ndërfaqe modul Foton quajtur Spacepack në vitin 1994, që do të lehtësonte integrimin e huaj microgravity eksperimente në rusisht spacecraft si Foton
Duhet te me ruash kur te me kesh,
qe kur te me duash te me gjesh.


http://adf.ly/?id=702875