Autori Tema: Detyr  (Lexuar 7462 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Detyr
« Me: Janar 10, 2010, 01:08:51 MD »
nje raket niset nga toka,udhton me shpejtesi v=0.9cdhe kthehet perseri pas 10 vjeteve.sa vjet kan kaluar ne toke nga nisja e raketes deri ne kthimin e saj

v=0.9c  eshte 0.9 * shepjtesia e drites 300000

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Detyr
« Pergjigju #1 Me: Janar 10, 2010, 01:19:32 MD »
c=300000?
a nuk eshte c=3x108  ?
« Redaktimi i Fundit: Janar 10, 2010, 01:31:51 MD nga Iness »
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Detyr
« Pergjigju #2 Me: Janar 10, 2010, 01:52:45 MD »
kije te drejt

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Detyr
« Pergjigju #3 Me: Janar 10, 2010, 07:16:09 MD »
c=300000?
a nuk eshte c=3x108  ?
E ka 300.000 Km/s ndersa 3x108 eshte m/s  ;)

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Detyr
« Pergjigju #4 Me: Janar 10, 2010, 07:28:13 MD »
llogariteni si te doni        km/s     eshte por gjejeni zgjidhjen

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
Detyr
« Pergjigju #5 Me: Janar 10, 2010, 09:09:38 MD »
po  gabimi eshte i connect qe nuk shenon njesite.

nejse kete problem po ia leme bohanit ta zgjidhi atij i takon nje problem i tille  :)
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Detyr
« Pergjigju #6 Me: Janar 10, 2010, 11:08:13 MD »
nje raket niset nga toka,udhton me shpejtesi v=0.9cdhe kthehet perseri pas 10 vjeteve.sa vjet kan kaluar ne toke nga nisja e raketes deri ne kthimin e saj

v=0.9c  eshte 0.9 * shepjtesia e drites 300000
Si fillim: (1 vit drite eshte distanca qe pershkon drita per 1 vit dhe eshte c shumzuar me 1 vit ose 9.46 * 1012 km)

Pra nga rraketa koha e udhetimit ka zgjatur 10 vite.

Dmth duhet te llogarisim kohen duke e pare udhetimin nga Toka.


V=0.9c
L=10 vit drite (distanca e raketes nga nje pike e caktuar deri ne kthimin pas ne toke)

Koha e udhetimit e pare nga toka eshte T(tokes)= L(tokes) / v = 10c x vite / 0.9c = 11.1 vite (c me c normalisht thjeshtohen)
Koha e udhetimit e pare nga rraketa eshte 10 vite
Koha e udhetimit e pare nga toka eshte  11.1 vite
« Redaktimi i Fundit: Janar 10, 2010, 11:36:30 MD nga BOHAN »

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Detyr
« Pergjigju #7 Me: Janar 12, 2010, 11:24:23 MD »
Connect nga ke humb, ec dhe na thuj e kam apo jo sakt...

Jashtë Linjë Fan

 • Bella Stronza!
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 6595
 • Popullariteti: 208
 • KRYETARJA N°3 E ARMIQTE E POPULLIT !!!
Detyr
« Pergjigju #8 Me: Janar 13, 2010, 10:53:13 PD »
o e ka pas detyre shtepie...ket deshi ai qe ta zgjidhnit edhe bye-bye derisa te ket naj detyre tjeter te veshtire qe nuk din me e zgjidh vet!  [laughing]
Alors on Danse
 

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Detyr
« Pergjigju #9 Me: Janar 13, 2010, 01:01:00 MD »
jo nuk ka qen ky problem qe po e cek ti Fan  mirepo me eshte hargjuar mbushja e internetit keshtuqe derisa e mbusha dhe ja ku gjindem

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Detyr
« Pergjigju #10 Me: Janar 13, 2010, 03:27:35 MD »
Ne lidhje me Astronomine kerko cte dush Connect  ;smile;

Jashtë Linjë Connect

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 49
 • Popullariteti: 2
Detyr
« Pergjigju #11 Me: Janar 14, 2010, 12:44:55 MD »
po nuk esht zgjedhja e saktë.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Detyr
« Pergjigju #12 Me: Janar 14, 2010, 03:57:59 MD »
Llogjikisht kjo eshte zgjidhja. Sepse ti kerkove kohen e udhetimit te pare nga TOKA.
Distanca eshte 10c x vite dhe sipas formules del 11.1 vite. Nuk e di cfar kerkon tjeter, ndoshta se ke pa mir kerkesen.  :)

Jashtë Linjë LuXor

 • Vlonjati
 • Administrator
 • Senator ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 6899
 • Popullariteti: 152
 • Born to touch your feelings.
  • Albanian Chat
Detyr
« Pergjigju #13 Me: Janar 14, 2010, 07:18:42 MD »
E spostova une ketu sepse ishte jashte teme. Jam 99,99% perqind i sigurt qe kjo eshte detyre shtepie prandaj nuk keni bere mire qe i jeni pergjigjur. Ne te tilla raste eshte vepruar gjithmone duke i mbyllur temat ose fshire, ka pas shume raste te filozofia, letersia dhe matematika.

Tema po lihet hapur vetem per faktin qe disa prej jush jan pergjigjur dhe ndoshta jan kurioz te din pergjigjen.

« Redaktimi i Fundit: Janar 14, 2010, 07:20:40 MD nga LuXor »
- Nese vret nje njeri je nje Kriminel, nese vret 1 milion  je Mbret, dhe nese i vret te gjithe je Zoti...

- Parajsen e preferoj per klimen, Ferrin per shoqerine.

Jashtë Linjë BOHAN

 • SEO Specialist
 • Global Moderator
 • V.I.P ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 1017
 • Popullariteti: 208
  • Digital Marketing
Detyr
« Pergjigju #14 Me: Janar 14, 2010, 07:42:28 MD »
Pse me LuXor di gjo un e ka pas detyr shpie ky apo jo, e pash te problemat dhe e zgjidha  ;worried;