Forumi Nastradini

Shkenca, Natyra - Kuriozitete dhe Probleme => Fizika => Tema është filluar nga: Connect ne Janar 10, 2010, 01:08:51 MD

Titulli: Detyr
Postuar nga: Connect ne Janar 10, 2010, 01:08:51 MD
nje raket niset nga toka,udhton me shpejtesi v=0.9cdhe kthehet perseri pas 10 vjeteve.sa vjet kan kaluar ne toke nga nisja e raketes deri ne kthimin e saj

v=0.9c  eshte 0.9 * shepjtesia e drites 300000
Titulli: Detyr
Postuar nga: Iness ne Janar 10, 2010, 01:19:32 MD
c=300000?
a nuk eshte c=3x108  ?
Titulli: Detyr
Postuar nga: Connect ne Janar 10, 2010, 01:52:45 MD
kije te drejt
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 10, 2010, 07:16:09 MD
c=300000?
a nuk eshte c=3x108  ?
E ka 300.000 Km/s ndersa 3x108 eshte m/s  ;)
Titulli: Detyr
Postuar nga: Connect ne Janar 10, 2010, 07:28:13 MD
llogariteni si te doni        km/s     eshte por gjejeni zgjidhjen
Titulli: Detyr
Postuar nga: Iness ne Janar 10, 2010, 09:09:38 MD
po  gabimi eshte i connect qe nuk shenon njesite.

nejse kete problem po ia leme bohanit ta zgjidhi atij i takon nje problem i tille  :)
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 10, 2010, 11:08:13 MD
nje raket niset nga toka,udhton me shpejtesi v=0.9cdhe kthehet perseri pas 10 vjeteve.sa vjet kan kaluar ne toke nga nisja e raketes deri ne kthimin e saj

v=0.9c  eshte 0.9 * shepjtesia e drites 300000
Si fillim: (1 vit drite eshte distanca qe pershkon drita per 1 vit dhe eshte c shumzuar me 1 vit ose 9.46 * 1012 km)

Pra nga rraketa koha e udhetimit ka zgjatur 10 vite.

Dmth duhet te llogarisim kohen duke e pare udhetimin nga Toka.


V=0.9c
L=10 vit drite (distanca e raketes nga nje pike e caktuar deri ne kthimin pas ne toke)

Koha e udhetimit e pare nga toka eshte T(tokes)= L(tokes) / v = 10c x vite / 0.9c = 11.1 vite (c me c normalisht thjeshtohen)
Koha e udhetimit e pare nga rraketa eshte 10 vite
Koha e udhetimit e pare nga toka eshte  11.1 vite
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 12, 2010, 11:24:23 MD
Connect nga ke humb, ec dhe na thuj e kam apo jo sakt...
Titulli: Detyr
Postuar nga: Fan ne Janar 13, 2010, 10:53:13 PD
o e ka pas detyre shtepie...ket deshi ai qe ta zgjidhnit edhe bye-bye derisa te ket naj detyre tjeter te veshtire qe nuk din me e zgjidh vet!  [laughing]
Titulli: Detyr
Postuar nga: Connect ne Janar 13, 2010, 01:01:00 MD
jo nuk ka qen ky problem qe po e cek ti Fan  mirepo me eshte hargjuar mbushja e internetit keshtuqe derisa e mbusha dhe ja ku gjindem
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 13, 2010, 03:27:35 MD
Ne lidhje me Astronomine kerko cte dush Connect  ;smile;
Titulli: Detyr
Postuar nga: Connect ne Janar 14, 2010, 12:44:55 MD
po nuk esht zgjedhja e saktë.
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 14, 2010, 03:57:59 MD
Llogjikisht kjo eshte zgjidhja. Sepse ti kerkove kohen e udhetimit te pare nga TOKA.
Distanca eshte 10c x vite dhe sipas formules del 11.1 vite. Nuk e di cfar kerkon tjeter, ndoshta se ke pa mir kerkesen.  :)
Titulli: Detyr
Postuar nga: LuXor ne Janar 14, 2010, 07:18:42 MD
E spostova une ketu sepse ishte jashte teme. Jam 99,99% perqind i sigurt qe kjo eshte detyre shtepie prandaj nuk keni bere mire qe i jeni pergjigjur. Ne te tilla raste eshte vepruar gjithmone duke i mbyllur temat ose fshire, ka pas shume raste te filozofia, letersia dhe matematika.

Tema po lihet hapur vetem per faktin qe disa prej jush jan pergjigjur dhe ndoshta jan kurioz te din pergjigjen.

Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 14, 2010, 07:42:28 MD
Pse me LuXor di gjo un e ka pas detyr shpie ky apo jo, e pash te problemat dhe e zgjidha  ;worried;
Titulli: Detyr
Postuar nga: kujdes99 ne Janar 14, 2010, 07:59:59 MD
Pse me LuXor di gjo un e ka pas detyr shpie ky apo jo, e pash te problemat dhe e zgjidha  ;worried;
qeke i keq fare ti re,per shkence te bllokoke :D [bigok]
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 14, 2010, 09:55:31 MD
Pse me LuXor di gjo un e ka pas detyr shpie ky apo jo, e pash te problemat dhe e zgjidha  ;worried;
qeke i keq fare ti re,per shkence te bllokoke :D [bigok]
Me pelqen fizika dhe deget e saj, pastaj per matematiken kemi LuXor, te pathyeshmin.  [coolthumb]
Titulli: Detyr
Postuar nga: kujdes99 ne Janar 14, 2010, 11:05:31 MD
Pse me LuXor di gjo un e ka pas detyr shpie ky apo jo, e pash te problemat dhe e zgjidha  ;worried;
qeke i keq fare ti re,per shkence te bllokoke :D [bigok]
Me pelqen fizika dhe deget e saj, pastaj per matematiken kemi LuXor, te pathyeshmin.  [coolthumb]
si dihet asaj se me sa di une sa me lart te shkosh aq me shum probleme ke apo gaboj? Nje thenje e ajshtanjit:" Mos u shqetëso për vështirësitë e tua ne matematike, te siguroj se te miat janë akoma me te mëdha". na edhe nje tjeter:"Për sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk janë te qarta, dhe për sa kohe janë te qarta, ato nuk i referohen realitetit". ej me vjen mire per ty edhe mua me pelqen fizika por vetem teorikisht pra nga ana filozofike me shume se praktikisht jam shum dobet [grin1]
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 14, 2010, 11:17:08 MD
hahaha kemi bo nje debat te gjate njeher te kujtohet: Shkenca apo Filozofia, me mir qe mban nje drejtim se je me statik ne pergjigje. :)
Titulli: Detyr
Postuar nga: kujdes99 ne Janar 14, 2010, 11:34:47 MD
hahaha kemi bo nje debat te gjate njeher te kujtohet: Shkenca apo Filozofia, me mir qe mban nje drejtim se je me statik ne pergjigje. :)
Mire e ke vella,po une perpiqem qe pervec filozofise te di edhe dicka me teper,jo per kopetence po me qen i azhornuar me gjithcka, Respekte vella e meriton [bestfriends] [hello55]
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Janar 14, 2010, 11:38:26 MD
 [cheers]
Titulli: Detyr
Postuar nga: Tessa ne Shkurt 21, 2010, 09:14:30 MD
Njerez,mund  te  ma  beni nje  nder  ^-^
Nese  mund  te ma  zgjidhni  kete  formule :
Nje  grimce ben  10  lekundje  te  plota ne  sekond.Sa  eshte  frekuenca dhe  perioda e  lekundjes  se  grimces?  [fbarazim10Hz;Tbaraz0.1s]
Titulli: Detyr
Postuar nga: BOHAN ne Shkurt 21, 2010, 10:28:32 MD
Perioda eshte intervali i kohes per nje lekundje te plote.
10 lekundje = 1 sec.
  1 lekundje = X              X= 1/10 = 0.1 sec.

Frekuenca eshte numri lekundjeve ne njesine e kohes.  Pra 10 lekundje ne 1 sekond "10Hz"

Dhe mos u fut vetem per te zgjidh te tjeret ushtrime, mer pjes dhe ti ne kte forum.  ;)