Autori Tema: 3 ligjet e njutont  (Lexuar 5905 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
3 ligjet e njutont
« Me: Prill 21, 2009, 05:45:29 MD »
cfare dini per tri ligjet themelore te njutonit?
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë eri_fr

 • merr peng nje
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8308
 • Popullariteti: 4
 • ...i padukshem...
  • kjo eshte pron private :0
3 ligjet e njutont
« Pergjigju #1 Me: Gusht 13, 2009, 05:05:52 MD »
ligji i pare thot:
nje trup ne hapsire, ruan gjendjen e prehjes ose leviz ne ne mnyre drejtvizore..
ligji i dyt.
nxitimi i trupit eshte ne perpjestim te drejt me forcen qe ka trupi.
f=m*a
ligji i tret.
eshte bashkveprimi i trupave, qe do te thot nese ushtron nje forc x te nje trup dhe ai e ushtron ate forc x mbi ty.

megjithate mund te beje nje pyteje edhe me te veshtire ose mund ta kerkoje ne internet, une e thash me fjalet e mia ketu, por mendoj se ne internet duhet ta kesh.
eshte dhe nje ligj i katert, por
kam frik se po ta them do te rritet perqindja e zgjuarsis ne infinit dhe i prish pune njerezimit.
« Redaktimi i Fundit: Gusht 21, 2009, 12:45:32 PD nga eri_fr »
...TE GJITH BIEN...

Jashtë Linjë quasar

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 59
 • Popullariteti: 5
 • quasi-stellar radio source
3 ligjet e njutont
« Pergjigju #2 Me: Dhjetor 22, 2009, 02:24:38 MD »
1) Ne mungese forcash te jashtme, nje trup ne prehje qendron ne prehje, dhe nje trup qe leviz me shpejtesi drejtevizore te njetrajtshme vazhdon keshtu ne infinit.


2) Ndryshimi i momentit te nje trupi eshte proporcional me impulsin qe vepron mbi trupin, kjo ndodh pergjate nje vije te drejte pergjate te ciles impulsi vepron.

F= d(mv)/dt    - ku F eshte vektori kohes, v eshte vektori shpejtesise, me eshte masa dhe t eshte koha.

Ne shkollat e mesme ose 8 vjeçare shpjegohet me thjesht ne kete menyre:
2 bis) Kur aplikojme nje force mbi nje trup, trupi nxiton. Nxitimi a eshte ne drejtimin e forces dhe eshte proporcional me forcen ndersa eshte ne proporcion invers me masen e trupit.

a= F/m

3)Per çdo force ekziston gjithmone nje kundervepim i barabarte me kah te kundert: ose per forcat e dy trupave mbi njeri tjetrin jane gjithmone te njejta dhe ne drejtime te kunderta.
Ci sono due cose infinite nell'universo: l'universo e la stupidità umana, e della prima non ne sono sicuro....
Se dovessi rinascere, farei l'idraulico.

Jashtë Linjë ♥♥Dark_EyEs♥♥

 • Le donne sono fatte per essere amate non per essere comprese
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 32896
 • Popullariteti: 386
 • Credere é bene ,non credere meglio. ;)
3 ligjet e njutont
« Pergjigju #3 Me: Dhjetor 22, 2009, 02:30:53 MD »
ligji i pare thot:
nje trup ne hapsire, ruan gjendjen e prehjes ose leviz ne ne mnyre drejtvizore..
ligji i dyt.
nxitimi i trupit eshte ne perpjestim te drejt me forcen qe ka trupi.
f=m*a
ligji i tret.
eshte bashkveprimi i trupave, qe do te thot nese ushtron nje forc x te nje trup dhe ai e ushtron ate forc x mbi ty.

megjithate mund te beje nje pyteje edhe me te veshtire ose mund ta kerkoje ne internet, une e thash me fjalet e mia ketu, por mendoj se ne internet duhet ta kesh.
eshte dhe nje ligj i katert, por
kam frik se po ta them do te rritet perqindja e zgjuarsis ne infinit dhe i prish pune njerezimit.
[rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] doli nje tjeter qe thjesht e bukur e shpjegoj me mire se ty dhe si prishi pune njerzimit

Jashtë Linjë Iness

 • Arch
 • Global Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ***
 • Postime: 6612
 • Popullariteti: 144
3 ligjet e njutont
« Pergjigju #4 Me: Dhjetor 22, 2009, 02:33:09 MD »
cfare dini per tri ligjet themelore te njutonit?
kete temen e kam hap si eksperiment, se atehere nuk dija te hapja teme re  :D
Science is organised knowledge. Wisdom is organised life.

Jashtë Linjë ♥♥Dark_EyEs♥♥

 • Le donne sono fatte per essere amate non per essere comprese
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 32896
 • Popullariteti: 386
 • Credere é bene ,non credere meglio. ;)
3 ligjet e njutont
« Pergjigju #5 Me: Dhjetor 22, 2009, 02:37:01 MD »
cfare dini per tri ligjet themelore te njutonit?
kete temen e kam hap si eksperiment, se atehere nuk dija te hapja teme re  :D
[rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao] [rlmao]
i rrite autostimen cunit moj  [laugh1] [laugh1] [laugh1]