Autori Tema: FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.  (Lexuar 38306 herë)

0 Anëtare dhe 1 Vizitor po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Me: Mars 23, 2009, 12:08:38 MD »
1. 10 minuta Nxemje duke vazhduar me stervitje kardiovaskulare (aerobie) per 30 minute deri ne 1 ore. (per ato individe qe sapo kane filluar mund ti duhet disa muaj deri ne 1 vit qe te krijojne rezistencen e duhur per te bere nje ore stervitje aerobie).

2. Nje program stervitjeje me pesha duhet te permbaje ushtrime per pjesen nga mesi e poshte dhe nga mesi e lart, me 2 seri nga 10-15 perseritje per cdo ushtrim Dy apo tre perseritjet e fundit te cdo serie duhet te jene me te veshtire. Nje sygjerim tjeter eshte te levizesh shpejt nga njeri ushtrim tek tjetri pa shume pushim ndermjet serive. Kjo do di shtoje programit nje komponent "aerobie", sepse rrit pulsin e zemres, dhe si perfundim do shpenzoje me shume kalori. Mos neglizhoni shumellojshmerine e ushtrimeve duke ndryshuar nga ushtrime ne makine te ndryshme te palestres dhe pesha te lira.

3. Gjithmone bej stretching midis ushtrimeve. Stretching midis ushtrimeve per nje kohe te shkurter dhe stretching ne fund te stervitjes eshte shume i dobishem. Kohezgjatje e stretching duhet te jete 10-30 sekonda per cdo ushtrim stretching dhe te pakten 10 minuta ne fund te stervitjes.

4. Ushtrime e barkut ndihmojne per te zhvilluar muskujt e barkut kur je duke djegur dhjamin e barkut me aerobi.Ushtrime per muskujt e barkut

Ushtrimi i muskujve të drejtë të barkut

Për këtë ushtrim të lehtë shtriheni në shpinë mbi shtrojën tuaj apo tepihun. Shkoni në pozitën fillestare (shih foton lartë). Do të thotë, këmbët tuaja formojë një kënddrejtë në gjunjë. Duart vendosni mbi qafë, nyjet (brrylat) tregojnë nga jashtë. Tërhiqni mjekrën në drejtim të gjoksit deri sa automatikisht të ngriten shpatullat. Tani ndjeni tërheqjen e muskujve të barkut. Një dridhje e lehtë është plotësisht normale. Qëndroni tre deri në pesë sekonda në këtë pozitë (shihe foton e poshtme). Lëshoni së pari shpatullat e pastaj kokën deri sa gati t`a arrini pozitën fillestare. Kur t`i afrohen shpatullat dyshemesë (pak pa prekur), filloni përsëri me ngritjen e tyre. Përsëriteni ushtrimin deri sa të mos mund t`i mbani më shpatullat lartë.

Ushtrimi për muskujt e pjerrët

Shtrihuni me këmbë në formë kënddrejte mbi tokë (shih foton e lartë). Lëvize nyjen (brrylin) e majtë te gjuri i djathtë (shih foton poshtë). Kthehu prapa gati deri në pozitën fillestare. Përsërite ushtrimin pa e lëshuar shpatullën plotësisht në tokë. Pas dhjetë herësh ndërro anën tjetër.


Ushtrimi i rregullt sjell sukses

Përparim të dukshëm arrini nëse këtë ushtrim e bëni çdo të dytën ditë, por jo çdo ditë, pasi që pas ushtrimit muskujt kanë nevojë për çlodhje. Në fazën e çlodhjes trupi zhvillon muskujt, të cilët së shpejti barkun tuaj do ta shëndrrojnë në sexi-objekt shembullor


Ushtrime per gjoks (Pectoralis)

Gjoksi ndahet ne tri pjese ;

a)Pjesa Eperme
b)Pjesa e Mesme
c)Pjesa e Poshtme


Me poshte i keni te demostruara disa ushtrime per gjoks :

USHTRIME  PER  PJESEN  E  SIPERME  TE  GJOKSITUSHTRIME  PER  PJESEN  E  MESME  TE  GJOKSIT

USHTRIME  PER  PJESEN  E  POSHTME  TE  GJOKSIT

Te njejtat ushtrime mund te demonstrohen edhe me pesha nje doreshe (molleza), mirepo per fillestare nuk preferohet , deri sa ta fitojne qendrueshmerin dhe ekuilibrimin e forces dhe ushtrimit . Ne muajin e pare preferohet te ushtrohet me shufer , apo me makina te ndryshme ..

USHTRIME  PER  PJESEN  E  SIPERME  TE  GJOKSIT
USHTRIME  PER  PJESEN  E  MESME  TE  GJOKSITUSHTRIME  PER  PJESEN  E  POSHTME  TE  GJOKSIT

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #1 Me: Mars 23, 2009, 12:11:06 MD »
Ushtrimet per krahrore - (deltoide)

Sikurse gjoksi nje ashtuu edhe muskujt e krahrorite, gjegjesishte muskuli deltoide nedahet ne tri pjese apo ane

a)Ana e perparme - e deltoidit qe lidhet me pjesen e eperme te gjokisit afer klavikulles .

b) Ana e mbrapme - e deltoidit qe lidhe muskujt e krahrorite me te shpines , gjegjesishte me muskulin trapezz te shpines

c) Ana laterale (periferike) e krahrorite - muskulit deltoide .


Ushtrime per anen e perparme te kraharoritUshtrime per anen e mbrapme te krahroriteUshtrime per anen laterale - anesore te krahrorite
Cdo ushtrime me radhe demonstrohet nga 3 - serii nga 8-10 ngritje

Ushtrime per muskujt bicepsUshtrime per muskujt tricepsI njejti ushtrime mund te ekzekutohet me ngritje mbi duar(apo pompave) me vendosje te duarve ne distance afer 15-20 cm

« Redaktimi i Fundit: Mars 23, 2009, 12:13:08 MD nga ARIEL »

Jashtë Linjë MiRi 513

 • Oh, So They Have Internet On Computers Now!
 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 218
 • Popullariteti: 0
 • Oh, So They Have Internet On Computers Now!
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #2 Me: Maj 25, 2009, 12:42:25 MD »
bravo  [bravo] ja dicka qe te ben pune.
Oh, So They Have Internet On Computers Now!

Jashtë Linjë ♥♥DONCHE♥♥

 • ::..ι'тѕ мє ∂σηcнє::..
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 42973
 • Popullariteti: 786
 • I'ts me Donche....!!!!
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #3 Me: Maj 25, 2009, 01:10:16 MD »
Wow Bravo Ariel keto ushtrime bejn mire dhe per shendet
♥ Asnjëherë mos debato me një budalla. Një tjetër që mund të jetë duke shikuar, nuk do të dijë të bëjë diferencën...!! ♥

Jashtë Linjë inaaaa

 • Dashuria nuk eshte te gjesh nje person me te cilin te jetosh,por dashuria e vertete eshte te gjesh nje person pa te cilin nuk jeton dot.........
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 8974
 • Popullariteti: 115
 • Dashuria eshte para se gjithash dhurate vetvetes
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #4 Me: Maj 25, 2009, 01:13:47 MD »
po ka naj teme qe ka hap moma dhe si ka pelqy naj njonit....................

Jashtë Linjë Dangerous-

 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 956
 • Popullariteti: 19
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #5 Me: Maj 27, 2009, 07:05:56 MD »


Si burr kjo  [mrgreen]
love life, engage in it, give it all you've got. love it with a passion, because life truly does give back, many times over, what you put into it!!
[img]

Jashtë Linjë Bomboni

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2318
 • Popullariteti: 59
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #6 Me: Korrik 20, 2009, 06:22:52 MD »
Tani varet se cili eshte qellimi qe deshirohet te arrihet ne nje  fitness program

Kultivimi - Muskujve
Kultivimi - Forces
Kultivimi/ qendrushmerise fizike
Humbja Peshes
Be yourself, everyone else  is taken !

Jashtë Linjë Bomboni

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2318
 • Popullariteti: 59
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #7 Me: Korrik 20, 2009, 06:39:55 MD »
1.

3


Gjoksi ndahet ne jo- tri (por DY) pjese ;

a)Pjesa Eperme - PECTORALIS MAIORb)
Pjesa poshtme - PECTORALIS MINOR


E ndersa ushtrimet per gjoks zakonisht ndahen ne tri grupe , qe kan per qellim te ushtrojn dy pjeset e gjoksit dhe njeherit pjesen e brendshme te gjoksit , apo finesatttt ..


si psh POOOL OVER , CROS OVER, DUMBBLE FLY , etj  [peace]
Be yourself, everyone else  is taken !

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #8 Me: Korrik 22, 2009, 01:27:36 PD »
Boni  po  ta  dorezoj  ty  stafeten  se  ti  je  specialist  per  kete  fushe. [bigok] [bigok]

Jashtë Linjë Bomboni

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2318
 • Popullariteti: 59
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #9 Me: Korrik 22, 2009, 01:47:11 PD »
Boni  po  ta  dorezoj  ty  stafeten  se  ti  je  specialist  per  kete  fushe. [bigok] [bigok]

Jo. Stafeten ti do ta bartesh ... Ti je atletja ,  une jam trajneri   [rlmao] [rlmao]
Be yourself, everyone else  is taken !

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #10 Me: Korrik 22, 2009, 02:16:35 PD »
hahahahahah  Ok  Ok  ashtu  e  lejme.  [teethsmile] [bigok]

Jashtë Linjë ★ARIEL★

 • ★MADAME★BEST_MOM★
 • Supreme Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • ****
 • Postime: 36237
 • Popullariteti: 436
FITNESS - BIOGRAM - PER NJE TRUP IDEAL.
« Pergjigju #11 Me: Shtator 25, 2009, 03:58:14 MD »
Boni...si  specialist  i  kesaj  fushe...na  shkruaj  nje  program  per  humbje  peshe  dhe  per  qendrueshmerine  fizike.