Autori Tema: Enver Hoxha  (Lexuar 3551 herë)

0 Anëtare dhe 2 Vizitore po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë Stilian

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 52
 • Popullariteti: 1
Enver Hoxha
« Me: Nëntor 22, 2011, 01:51:34 MD »
"IN GOLD WE TRUST"

Jashtë Linjë Stilian

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 52
 • Popullariteti: 1
Enver Hoxha
« Pergjigju #1 Me: Nëntor 22, 2011, 01:53:00 MD »
"IN GOLD WE TRUST"

Jashtë Linjë Stilian

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 52
 • Popullariteti: 1
Enver Hoxha
« Pergjigju #2 Me: Nëntor 22, 2011, 01:59:15 MD »
"Këtu është merita e padiskutueshme e Enver Hoxhës që organizoi Luftën Antifashiste Nacionalçlirimtare, e çliroi Shqipërinë me forcat e veta dhe e mbrojti atë me forcën e armëve në kufijtë e 1913-s, e shpëtoi atë nga coptimi përfundimtar, që ishte parashikuar e diskutuar nga diplomacia ndërkombëtare".
(F. Noli, Vep. 3. f377)
"IN GOLD WE TRUST"

Jashtë Linjë Stilian

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 52
 • Popullariteti: 1
Enver Hoxha
« Pergjigju #3 Me: Nëntor 22, 2011, 02:02:01 MD »
"Dielli i flaktë është Guverna Demokratike e Enver Hoxhës, e cila, padyshim, është e fortë brenda dhe jashtë. Brenda, se përveç veprave të tjera konstruktive ka mundur të zbatojë reformën agrare me rrënjë dhe të transformojë Shqipërinë nga një çiflig i bejlerëve në një tokë të fshatarëve dhe të punëtorëve. Jashtë, se për herë të parë në histori të saj Shqipëria e vogël qëndron ballë përjetë, edhe di t'ua japë xhevapin kapadainjëve që i bien në qafë, qofshin të humbur si Greqia, qofshin të mëdhenj si Italia". Dhe, më tej: "Guverna e Enver Hoxhës jo vetëm që e shpëtoi Shqipërinë nga vdekja, por tani i vë
themelet t'patundura shtetit me reformat dhe veprat konstruktive. Këto vepra mund t'i bënjë vetëm një guvernë homogjene, e qëndrueshme me një program të caktuar përparimtar... Sikur të ngjante e pangjara dhe ballistët tanë të kishin qëndruar në fuqi pas disfatës gjermane, përfundimi
do të ishte një anarki e plotë, e cila do ta shpinte Shqipërinë ose në një diktaturë reaksionare, ose në copëtimin final..."
(Fan Noli, vepra3.f. 375-378)
"IN GOLD WE TRUST"

Jashtë Linjë Stilian

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 52
 • Popullariteti: 1
Enver Hoxha
« Pergjigju #4 Me: Dhjetor 01, 2011, 10:55:36 PD »
"IN GOLD WE TRUST"

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Enver Hoxha
« Pergjigju #5 Me: Shkurt 24, 2012, 12:50:29 PD »
Ah të vijë dot dita, e të ulet mali

Prape tek ne të vijë, i gjallë Enver djali

Si në aso kohe, të na mbledhë prapë

Në vathë të na fusë, të na bëjë zap..!Prapë nga e para, jeten ta fillojme

Me kengë në gojë, në punë të shkojmë

Te fillojme reformat,e pronat t'i mbledhim

Kishat e xhamijat,ne toke t'i hedhimJo më me makina, jo më shumë gazeta

Prapë me 'Zën' e Popllit'', me katër - pesë fleta

Një televizor, vetëm një për be

Ku te dali Xhaxhi, të flasi me ngêAta që nuk binden, që nuk marrin vesh

Xhaxhi do t'i shtype, do t'i bëjë përshesh

Me një melodi, prapë të këndohet

Kush nuk i pret leshte, do te internohetJo me parlament, me 100 partira

Veç ajo e Xhaxhit, që është më e mira

Jo më me mitingje, me te vjedhur vota

Ka Çeçua biçak, e të ikën kokaJo me piramida, që të hanë lekët

Jo më kaçak rrugesh, që të heqin brekët

Jo zyrtarë hajdutë, jo më tenderime

Ca thaset me lekë, ca xhepat me qime..Në aksion per grurin, rinia te argetohet

Jo të marre malet, e të na largohet

Jo më prostituta brenda në motele

Ca n'kooperativë, ca t'i çojmë me dele..Nuk do ketë dogana, s'do ketë doganier

Nuk do ketë hashash te Blloku përzier

Do rriten femijet, e do bëjnë fi- fiuuu

Me te vetmen loder, bilbil harixhiu..Të bëhet prape Blloku, si e kishim lënë

Me policë të ruhet, me ushtarë dhe qenë

Xhaxhi ne Drilon, të hajë qafa pate

Ne në plazh të sigurt, pak djathe me domateEh,ti pate fat, vdiqe me pushtet

Të qamë të gjithë, si e deshe vetë

Ç'erdhën prapa teje duan vetëm lekë

Edhe dhi pa tru, edhe bisht përpjetëFatosi ik-erdhi, erdhi-iku prapë

Pi raki e verë, e gjithë vitin tapë

Berisha ik-erdhi, tha do bëjë hatanë

Po vjedh si derrkuc, po çudit dynjanëFli o Komandant, e rri pa merak

Iku ajo kohë, ti nuk kthehesh prapë

Ata që le pas, na kanë zhyt në hi

Ishalla nuk rrojnë, aq sa rrojte ti
--- E bukur kjo .

Jashtë Linjë Stilian

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 52
 • Popullariteti: 1
Enver Hoxha
« Pergjigju #6 Me: Mars 02, 2012, 07:23:20 MD »
 [laugh1] [laugh1]  [coolthumb] [coolthumb]
"IN GOLD WE TRUST"

Jashtë Linjë ☼ Bea ☼

 • Carpe_Diem
 • Senator ne Nastradini.com
 • ******
 • Postime: 14009
 • Popullariteti: 109
 • L'Onore e Il Rispetto ...!!!
Enver Hoxha
« Pergjigju #7 Me: Mars 06, 2012, 01:18:11 MD »


I ngriti supet kalaja ,,,ulet mali se vjen Maja ,,, perseri cu hap Haberi dilni se erdhi ENVERI...

ME SHPIRT I KANE KENDUAR QERRATAIT E KA MERITUAR  [smiley1]

Jashtë Linjë Stilian

 • ne rritje..
 • **
 • Postime: 52
 • Popullariteti: 1
Enver Hoxha
« Pergjigju #8 Me: Mars 19, 2012, 06:46:54 MD »
"dielli i flaktë është guverna demokratike e Enver Hoxhës, e cila për herë të
parë në historinë e saj, Shqipëria e vogël qëndroi ballë për ballë dhe diti t'u
japë xhevapin kapadainjve që i bien në qafë, qofshin të mundurit në luftë si
Greqia, qofshin të mëdhenjtë si Anglia... Si gjithë reaksionarët e tjerë ashtu
edhe ballistët tanë të emigruar në Itali e gjetkë kanë marrë ofensiva në mos
me armë me propagandë. Siç duket besojnë seriozisht në një luftë të
.shpejtë ruso-amerikane, e cila do t'i kthejë nga syrgjyni në Tiranë. Por
ballistët tanë kane vdekur porsa falimentoi politika e tyre e bashkëpunimit
me fashistët dhe nazistët. Desh perëndia erdhën partizanët me Enver
Hoxhën në krye dhe jo vetëm e nxorën Shqipërinë nga hendeku i vdekjes,
por edhe e vunë atë në radhën e të gjallëve, pranë shteteve aleate. Sikur të
ngjante e pangjara dhe ballistët tanë të kishin qëndruar në fuqi pas disfatës
gjermane, përfundimi do të ishte një anarki e plotë, më e keqe se ajo e
Greqisë, e cila do ta shpinte ose në një diktaturë reaksionare ose në
coptimin final". S'ka shqiptarë me pesë pare mend që t'i përkrahë ballistët,
që duan ta shpien shqipërinë në buzë të varrit, për herë të dytë. Mos ua varni
torbën po u tregoni vendin. dhe vendi i tyre është në varret e fashizmës"

FAN NOLI "Dielli" 26 mars 1947
"IN GOLD WE TRUST"

Jashtë Linjë dennis

 • anetare i/e nderuar
 • ****
 • Postime: 878
 • Popullariteti: 3
 • me shterngo fort MUA ose me lesho
Enver Hoxha
« Pergjigju #9 Me: Shtator 07, 2012, 11:33:25 MD »
si e keni vene te figurat te shquara ket mu.. mu.. nuk e kuptoj ju lutem ma shpjegoni pak si ka mundsi ky njeri qe izoloj shqiperin per 50 vjet, te jet te figurat e shquar apo vari kar.. ????? le te jet edhe ky figur e shquar ca po na ban buk e kos po han hahahahah
URREJ shume spiunat por ma INAT kam servilat