Autori Tema: <<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>  (Lexuar 391402 herë)

0 Anëtare dhe 9 Vizitore po shikojne kete teme.

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #75 Me: Qershor 25, 2008, 11:05:52 PD »
tvb bleri flm per komplimentin

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #76 Me: Qershor 28, 2008, 05:48:06 MD »
__________♥_______________Te dua, a me don,
________♥__________♥______une per ty e jap jeten
______♥__♥_______♥________e ti per mua qmendon?!
____♥_____♥____♥__________dhe me trego sa me don
__♥________♥____♥__♥_____
____________♥____♥_____♥_O Zot i vertet
_____________♥____♥__♥_mos me le te vuaj
______________♥____♥___mos ma largo te dashurin
_______________♥_____te behet i huaj.
________________♥____

___♥♥♥_______Te mendoj ne vete
___♥___♥_____te mendoj me drite
___♥_____♥___ te dua me Zemer
___♥______♥__te dua me shpirt
___♥______♥__
___♥_____♥___Te kam dashur
___♥___♥____dhe shum te dua
___♥♥♥______por te lutem ty
_____________mos mem tradhtua
__♥_____♥___
__♥_____♥___Te dua do te them
__♥_____♥___dhe ashtu do te mbes
__♥_____♥___te dua do te them
__♥_____♥___gjersa une te vdes
__♥_____♥___
__♥_____♥___Oj Dashuri e mallkuar
__♥♥♥♥♥____pse sme le te qet
____________po me ben te vuaj
__♥__________gjithnje ne ket jete
__♥_♥________
__♥__♥_______Asgje me te bukur
__♥____♥_____ska ne kete jete
__♥♥♥♥♥♥____se dashurija e vertet
__♥______♥___asgje me te bukur
__♥_______♥_ska per mua
__♥________♥_sa i dashur kur me thet TE DUA
« Redaktimi i Fundit: Korrik 16, 2008, 03:13:28 MD nga edlira »

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #77 Me: Qershor 28, 2008, 05:48:45 MD »
♥*.☆★.•°•.☆♥*.Ndoshta nje dite, ne te ardhmen
.♥*.☆★.•°•.☆♥*.Ti perseri, do te kthehesh
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.Por gjalle, mua te mjeren
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.S’besoj se do te me gjesh.
•♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.Mbi varrin, ku une prehem
♥*.★.•°•.☆★.•°•.☆♥*.Me keqardhje, do te lotosh
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.Dhe ikjen tende, prej meje
♥*.•°•.☆★.•°•.☆♥*.Perjete, do ta mallkosh
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.Ndoshta, shume i permalluar
♥*..☆★.•°•.☆♥*.Portretin tim, do ta kujtosh
♥*.☆★.•°•.☆♥*.Kur mbi pllake, te gdhendur
♥*..☆★.•°•.☆♥*.Emrin tim, do te lexosh
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.Si kurre, ndonjehere
♥*.•°•.☆★.•°•.☆♥*. Do te ndjehesh, fajtor
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.Per zemren time, te mjere
♥*.★.•°•.☆★.•°•.☆♥*.Qe ti vete e copetove
♥*.☆★.•°•.☆♥*.
♥*..☆★.•°•.☆♥*.Ndoshta, per te paren here
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.Mua falje, do te me kerkosh
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.Por pergjigjen time, nen dhe
♥*.•°•.☆★.•°•.☆♥*.S’do mundesh, ta degjosh.
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*.★.•°•.☆★.•°•.☆♥*.Do te te fal, apo jo
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.As vete, nuk e di mire
♥*.•°•.☆★.•°•.☆♥*.Pasi atehere, shpirti im
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.Do te jete, plotesishte i shkrire.
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*..☆★.•°•.☆♥*.Ndoshta, do te mbjellesh lule
♥*.☆★.•°•.☆♥*.Mbi dheun e varrit tim
♥*..☆★.•°•.☆♥*.Me qellim qe ato te celin
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.Si kujtim, per dashurine
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*.•°•.☆★.•°•.☆ ♥*.Por lulet, do te vyshken
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.Dhe pa gjethe, do te ngelin
♥*.☆★.•°•.☆♥*.Edhe me gjak, po ti ujitesh
♥*..☆★.•°•.☆♥*.Ato kurre, nuk do te celin.
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.Ndoshta naten, do te me presesh
♥*.•°•.☆★.•°•.☆♥*.Ne enderren tende, te trokas
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.Por edhe ne qofte se vij
♥*.★.•°•.☆★.•°•.☆♥*.Asnje fjale, nuk do te flas.
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.Me hijen e vdekjes, do te vij
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.Dhe syte mbi ty, do ti zgurdulloj
♥*..☆★.•°•.☆♥*.Frike ne zemer, do te te shtij
♥*.☆★.•°•.☆♥*.Derisa ty, te te tmerroj.
♥*..☆★.•°•.☆♥*.
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.Ndaj, po deshe te jetosh
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.Ne heshtje i pa shqetesime
♥*.•°•.☆★.•°•.☆ ♥*.Ben mire qe te harrosh
♥*..•°•.☆★.•°•.☆♥*.Mua dhe dashurine time.
♥*.★.•°•.☆★.•°•.♥*.
♥*.☆★.•°•.☆♥*.Ndoshta, vetem atehere
♥*..☆★.•°•.☆I ♥*.qete, do te jetosh
♥*.•.☆★.•°•.☆♥*.Dhe shpirtin tim, nen dhe
♥*.°•.☆★.•°•.☆♥*.Ndoshta, nuk do ta trazosh!!!...
♥*.★.•°•.☆★.•°•.♥*.
« Redaktimi i Fundit: Korrik 16, 2008, 03:13:57 MD nga edlira »

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #78 Me: Qershor 28, 2008, 05:49:28 MD »
Te shkruaj ty, qe ta lexosh edhe pse nuk njeh asnjerin prej nesh.
Megjithate patjeter duhet te kesh dicka te perbashket, me ne te dy. Me siguri do kesh dashuruar ndonjehere.
Me siguri te ka rrahur zemra, me nje tejter zemer ne te njejten kohe. Eshte shume e veshtire te gjesh te njejtin ritem, me zemren e dikujt tjeter, pasi ne bote ekzistojne miliona zemra.
Nese perputhen ritmet e dy zemrave, atehere kjo quhet dashuri. Keshtu jane perputhur ritmet e dy zemrave tona.
in ne te njejten kohe, edhe pse jane larg,
qeshin ne te njejten kohe, edhe kur nuk arrijne te shohin njehkohesisht, qajne ne te njejten kohe, edhe pse lotet nuk arrijne tja prekin njeri-tjetrit.
Me siguri do te kete ndodhur edhe ty, te mos flesh ndonje nate.Je ngritur dhe ke pare oren qe nuk degjon te levize.
Dhe mendja te ka shkuar vetem tek i njejti person, emrin e te cilit e sjell neper mend gjate gjithe dites, por edhe atehere kur mendon se gjithcka ka fjetur.
Ti nuk e di ende cfare eshte endrra??
Atehere ta themi ne.
Te duhesh ashtu sic duhemi ne te dy.
Te puthesh ashtu sic, dime te puthemi vetem ne te dy.
Te dish te ndjesh, vetem ashtu sic dime te ndjejme ne te dy.
Ne jemi dashuria me e bukur e kesaj bote.
Thone qe dashurite vdesin. Por dashuria jone eshte krejt ndryshe.
Sa here qe ka pasur lekundje, cuditerisht ajo eshte bere edhe me e forte
Sa here qe kemi kujtuar, se dicka nuk shkon me nesh, kemi kuptuar
se pa njeri-tjetrin nuk bejme dot.
Dashuria eshte nje enderr valle??
Jo, qenka nje perralle.
Sa bukur ta perjetosh ate.
Ne jemi dy zemra, qe jemi shnderruar ne nje.
Megjithate, perpara nesh kemi nje prove te veshtire.
Nje ndarje te detyruar, qe do ta vere ne prove dashurine tone.
Mendoni se dashurise sone do ti vije fundi??
« Redaktimi i Fundit: Korrik 16, 2008, 03:14:23 MD nga edlira »

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #79 Me: Korrik 11, 2008, 07:18:52 MD »
me mungon shpresa
me mungon shoqeria
me mungon një zemer
ajo është dashuriatash mbeta pa shprese
vetem të ti ndihm pres
të lutem me ndihmo zot
e mos me ler të vdeszemra ime po vuan
suri im po loton
e qaj une dashurine
qe zemra e kujtonME DJEGI DASHURIA
ME shumë SE GJEG ZJARRI
MOS QAJ KUR të VDES
AS MOS ME EJA të VARRI

PARA SE të NDAHEMI
ME DUHET një GOTE
KUR TA KUJTOJ NDARJEN '
TA MBUSHI ME LOTNUK KAM ME FUQI
TRADHTI të DUROJ
NUK KAM ME ZEMER
TJETER të DASHUROJBESOJ KESAJ ZEMRE
të PASTER SI LOTI
SE DASHURINE TIME
për TY E KA FALE ZOTITI JE LARG E UNE PO PRES
PSE të JETOJ ME mirë të VDES
NESE TI SJE NE SHPIRTIN TIM
ZEMRA IME S'KA SHERIMMUAJ E VITE PO KALOJNE
SI RRITET BARI NE LIVADHE
ASHTU DHIMBJA IME për TY
PO ME BEHET ME E MADHEDUA QE një QAST
të ME KUJTOSH MUA
të KUJTOSH DHE ditën
KUR të THASH të DUAPSE ME LENDOVE AQ shumë
KUR të DASHUROVA MARREZISHT
VALLE KU GABOVA I MJERI
QE M,E bërë ME GISHTNESE JE E VETMUAR
QENDRO NE KUJTIME
SEPSE ATY AFER
E NDJEN ZEMREN TINESE të KAM DASHUR
SI DY SYTE E BALLIT
KTHEJU ZEMRES TIME
MOS MERR RRUGE të DJALLITDroga kushton shtrenjet
qmimin nuk ia dij, nëse
më trradhton do filloj
të pijë.
Do të behem Zogë ti
s'do të me njohesh
do të vij ne dasmen tende
kur ti të martohesh
do ti bij daulles për
lumturine tuaj e une
e mjera gjithmone
do të vuaj..!!!Hekuri ndrryshket
Lulja vyshket
gj'do gje tretet
por dashuria e pare
ne ZEMER mbetetTi je zjarr e une
e une jam prush
ne të dy s'mund
t'na ndaje askush!!Sa të bukura jane
ditet e rinise askush
s'mendon tjeter
perveq DASHURIS>>!!S'ka lule pa zambak
s'ka zemer pa gjak,
s'ka dimer pa stuhi,
s'ka rini pa dashuriHekuri është metal
qe kure nxehet lakohet
Dashuria është simbol
qe kurre s'harrohettë dua me don,
një shtyll na pengon
na ndan perjete
vetem vdekja dhe
varri i shkrete!>>Sa lule qelin mbi dhe
të gjitha do të thahen
por dy zemrat tona
kurre s'do të ndahenSikur dy + tri
qe bejne pese
nese është nevoja
për ty do të vdes>>>Mos ma ofro lulen qe ti marr
ere, por ofroma buzen
qe ta puthe njehere...!!Me fal qe nuk dija
të shkruaj kujtime
por ti gjithmone je
ne Zemren timeeee>>>


Nese une kam vdeke
e ti je gjalle kujtimet
e mija perqafoj me malle!!Dhe pse jemi large,
me disa kilometra
dashurine tone po e shprehim
me letra!!!!.....Ne detin e qete kishte
rene një flete ne të shkruan
të DUA për JETE!!!!Me një plage ne Zemer
me një lote ne sy,
po i mbyll kujtimet
qe pata për TY!!!!!!SYTË E TU-ASPIRIN
GOJA JOTE-AMPICILIN
DUART E TUA-ANDOLL
ZËRI YT I ËMBËL-SIRUP PËR KOLL
DESHA ME TË TREGUA
SE JE ILAQ PËR MUASHPIRTI IM ME RRËNJË
PËR TY ËSHTË KAPUR
CDOHERË NË ZEMRËN TIME
DYERT I KE HAPURAH JETË,AH JETË
ASGJË S'KA TË VËRTETË
KUSH çka DËSHIRON
DËSHIRËN S'JA PLOTËSONAH UNE I MJERI
SHUM VUAJTJE PO HJEK
VAJZEN QE E DO ZEMRA
NUK MUNDEM AS TA PREKURIME DHE SHUM FAT
NE JETEN E RE,
GEZOHU TI SE MUA
ME MBULUAN ME DHEKUR JAM I VETMUAR
VEQ NE TY MENDOJ
S'DI A KAM të DREJTE
APO PO GABOJSIKUR RRJEDHE LUMI
MUA ME RRJEDHIN LOT
PSE NA U NDANE ZEMRAT
NUK PO E KUPTOJ DOTKUR ISHA ME TY
NDJEHESHA I GEZUAR
VONE E KUPTOVA SE TJETER
PASKE DASHURUARDUA SONTA të SHOH ENDERR
DHE të THERRAS NE EMER
SE për MUA NE KETE BOTE
TIII JE E VETMJA FEMER

Jashtë Linjë valmoo

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 4651
 • Popullariteti: 37
 • ..
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #80 Me: Korrik 11, 2008, 07:19:58 MD »
NGA LOTET E MI 

Shiko detin sa është rrite
edhe pyet pse a thua
është e qarte se nga lotet e mi
qe me rrjedhin sikur grua.


shiko zemren si me është nxi
dhe pyetem si po jetoj
pergjigja është e veshtire
ditë e natë për ty vajtoj


skam nevoje për ngushllime
se ato nuk i pranoj
jeto me ate qe e deshte
se une për ty me s'ekzistoj

shikoma lotin ne sy
dhe tradhtare vetes i thuaj
shikoma fytyren si kam mbete
dhe atehere kupto sa po vuaj

nga lotet e mi të pandale
une i nxorra shum fjalë
por fjalen me të rende qe meritove
tradhetare ,pse me tradhetove

enderro tash një njeri
qe po vdes për një dashuri
enderroje edhe një shi
dhe kupto se ata jane lotet e mi

mendo se jeta pa ty
paska qene vetem e kote
kam mbet perjete si një jetim
pa askand ne kete bote

kur po me pyesin pse vuaj
pergjigjen zemra e jep
eeh dashura me la të vetmuar
si një femij ne djep...
_________________
A me zbrit a me të prit ty kur të vish këtu

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #81 Me: Korrik 16, 2008, 03:10:02 MD »
Me duhet t'a them se gabova, qe te tregova ne fillim!
Qe te thash, je i vetmi qe hyree fell ne shpirtin tim.
Smund te besoj qe te humba, qe afer sme ke dhe ste kam,
Por nje gje e vertet eshte qe jotja me nuk jam.

-----------------------------------------------------------

Dikur ne bashke
Thurem shumë endra
Por ja qe ndodh
E thyhet zemra
Do mundem valle
Te te haroj?
Por s'mund te fal
Me mire te shkoj

----------------------------------

Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty
Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon

----------------------------------

Kujt i thua lule
kujt i thua hen
kujt i thuA princeshë
si me ke then
A te duket njejte
kur e perqafon
athua nje cast ndalohesh
mbyll syte e më kujton..!
Athua te rren mendja
me kerkon ne shpi
po vendi im eshte bosh
une mungoj te ti..!!
------------------------------------

Sikur qielli te ishte leter
Sikur deti te ishte boje
s'do te shkruaja asnje fjale
tjeter,pervec se fjalen
....TE DASHUROJ.....

--------------------------------------------------------

Dashuria fillon me nje shikim,
vazhdon me nje buzeqeshje,
zmadhohet me nje puthje,
dhe perfundon me dy pika lot.

---------------------------------------

Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.

--------------------------------------------------------------

Nje nate faqija i tha lotit
lot perse gjumin mua ma prish
loti i pa fajshem ju pergjigj
pyete zemren qe ta dish.

--------------------------------------------------------------

Zoti krijoi boten
te krijoi dhe ty
me krijoi dhe mua
qe te vuaj per ty

-----------------------------------------

Se di cdo te bej,
pa ty o yll
Pa ty kjo bote,
me duket nje pyll
Pa ty kjo bote,
s'do te kish kuptim
Se di o fiksim
i trurit tim

---------------------------------------------------------------

Mbi reren e njome kam
vizatuar nje zemer.
Brenda saj kam
shkruar nje emer
Dhe dallget e detit
do doja ti ndaloja
qe emrin tend
perhere aty ta shikoja

-----------------------------------------------------------

Sikur vetem disa minuta te isha prane teje.
Sikur vetem disa minuta me ty te takohesha.
Sikur vetem disa minuta me ty te dashuroja.
Sikur vetem per disa minuta te tregoja sa shume te doja.
Sikur vetem per disa minuta me shume nuk do kerkoja.

------------------------------------------------------------

Kush je ti?

Kush je ti qe kete nate
Neper vargje me terheq?
Une ne dhome, yjet jashte
Ti si Heneze ne mes.

Gjumi iken nder te tjere
Mua qepallat nuk m'i ul
Era fryn, troket ne dere
Ti si ere vjen tek une.

Me flladit ti ne fytyre
Kete nate plot ere e yje
Era jashte le te fryje
Une te pres i ngazellyer.

Ndoshta fle ti aq e qete
Kurse une sot s'kam gjume
Shkruaj vargje neper flete
Sepse ty te dua shume!

---------------------------------------------------------

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne ngrice
Mendova gabim,e di
Ma the vete ti,e pashe
Me fal shume per besdisjen
nese te thashe qe je ajri im
jeta ime,shpirti im,gjysma ime
qe s'jetoj dot pa ty
Po une jetoj dhe pa ty mos ki frik
C'rendesi ka nese jeta ime eshte shkretetire,
nese shpirti im s'me buzeqesh,
nese dhimbja me tret.
Rendesi ka qe jetoj dhe pa ty
mos me buzeqesh ne trishtim.

--------------------------------------------------

Pse jemi te ndare dhe s'jemi te bashkuar
Pse zoti na ka vrare,kaq shume jemi larguar
Pse dy syte e mi po rjedhin vetem lot
Nga qe jemi larg dhe s'te perkedhel dot
Zemra ndjen dhimbje dhe me s'ndjen gezim
Sepse ti mungon ne kraharorin tim

----------------------------------------------------

E bukur eshte Historia
E bukur eshte Gjeografia
Por me e bukur se cdo gje
eshte vete DASHURIA

----------------------------------------------------

Ne emer te jetes
Jeto per mua
Ne emer te dhimbjes
Vuaj per mua
Ne emer te dashurise
Me thuaj te dua
E kur te vdes une
Ti te jesh me mua
---------------------------------------------------

Mos bej qe jeta ime te duket kot
Mos bej qe nga syte e mi te dalin vetem lot
Mos bej qe vdekjen ta kerkoj
Se vetem e vdekur mund te te harroj.

--------------------------------------------------------

J-u me pyesni se ke dua
U- sa pyetje e lehet per mua
V-etem shkronjat e para lexoni
E-menjehere do ta kuptoni

« Redaktimi i Fundit: Korrik 16, 2008, 03:15:37 MD nga edlira »

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #82 Me: Korrik 16, 2008, 03:16:14 MD »
[?]..Sot të gjithë janë mbledhur
-[?]..Por nuk është ditë gëzimi
--[?]..T’gjithë janë te përlotur
---[?].. Për t’më quar tek Varri..
----[?]..
-----[?]..Sikur t’kisha mundesin
------[?]..Edhe t’ju tregoja
------[?]..Se pa te Dashurin Tim.
------[?]..Nuk munda te jetoja.
-----[?]..
----[?]..Mjaft më o Babi
---[?]..Mos ma laj trupin me lot
--[?]..Me dëshir time vendosa
-[?]..T’ja jap fundin jetës së kot.
[?]..
[?]..Me një cop letër ta sqarova
[?]..Dhe një Amanet Babi ta kërkova
-[?]..Te Dashurin tim ju te e lajmron
--[?]..Dhe për vdekjën time të i tregoni.
---[?]..
----[?]..Ju lutem Babi atë mos mallkoni
-----[?]..Nuk është ai që jetën time morri
------[?]..Isha vet fajtore, dhe Zotin e luta
------[?]..Vdekjën ja kerkova, se jetën sun e ballafaqoja.
------[?]..
-----[?]..Tash dalngadal më mbuloni me dheh të zi
----[?]..Dhe e di se më kthim mbrapa s’ka me gjet
---[?]..O Babi im të lutem mos më qaj
--[?]..Se në tjetrën botë lumturin do ta gjaj.
-[?]..
[?]..Dheu e shtrengon fort trupin tim
[?]..Dhe ja fali këtë pikëllim
[?]..Zemra ime nuk mund më të rrah
-[?]..Dhe ndjehem më mirë sepse dhimbje më s’ka
--[?].por vetvrasja ma dha Lirinë
---[?]..O Babi te lutme falma këtë gabim
-----[?]..Ajo ishte gjëja që frymën ma ndali
------[?]..Sepse Jeta vetëm pikëllim më fali.
------[?]..
------[?]..Kam arritur në këtë vend me lule
-----[?]..Dhe gjithmonë do ta pres Te Dashurin Tim.
----[?]..Ai do të martohet dhe do ta harron emrin tim
---[?]..Mirepo unë do ta pres që ta takoj në qiellin tim.
--[?]..
-[?]..Atëher do t’i them: " Për ty I Dashur Jetës i dhash Fund ''
[?]..Isha shumë e re dhe të doja shumë
[?]..Nuk pendohem aspak që këtë jetë për ty e dhurova
[?]..Sepse shumë të kërkova dhe më në fund ne parajsë të takova
-----------------------------------------------------------------------

>>>Me Fal<<<
Më fal zemer se ndoshta më fjalet e mija të ledova
Më fal shpirt se ndoshta nga dashurija të gjykova
Më fal i dashur se vec për ty une mund të jetoj
Më fal ylli im se pa ty unë nuk dua të egzistoj
Mos harro se vetëm ty të deshta në këtë botë
Mos harro se për ty mbrëm su ndalen lot
Mos harro se pa ty cdo gje ështe e kot
Mos harro se të dua me shum se dje e sot
Me kujto edhe kur të thojnë se nuk jam gjall,
Mos harro se as guri skishte plas më par
Më thuj një herë se kot nuk ishte krejt ky vajtim
Mos harro se ti je e vetmja lumturi në shpirtin tim
Mos lejo që të behem e dashuris edhe një viktim
Më thuj një herë,se më don sa të dua shpirti im
Mos mendo se edhe nëse Me Ty Nuk nuk jam
Me beso se vetëm ty të deshta me zemër të thare.

----------------------------------------------------------


Dashuri:

Pse te vuaj per ty dashuri?
Me dhemb shpirti
Me dhemb zemra

Pse te lodh veten tek mendoj per ty dashuri
Me djeg shpirti
Me vlon zemra

Pse me shfaqesh ndago dashuri (me mire ik)
Me dhemb shpirti
Me dhemb zemra

Pse me tradhetove oh dashuri
Me qan shpirti
Me qan zemra

Me vrave rende dashuri
Me djeg shpirti
Me renkon zemra

Zdo te besoj me ne ty dashuri
Me braktise endrrat
Me braktise ndjenjat

----------------------------------------------------

Dhimbje në Zemër


Avione që ulen
Të tjerë qe ngrihen
Valigje që zbrazen
Ëndrra që fiken
Sy të përmalluar
Një lot I patharë
Buzë që dridhen
E s’thonë dot nje fjalë
Një zemër e lodhur
Nga zhgënjimi tkurrur
Një ëndërr e tretur
Në shkretirë në pluhur
Një yll që më ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Më lodhi ky fat
Më hedh e më pret
Dhimbja sot qan
Melodhi kjo jete.
---------------------------------------------------

Te dua dhe te urrej
Te flak dhe prap te gjej
Te braktis dhe te kerkoj
Per ty vdes dhe per ty jetoj

----------------------------------------------------

Si nje doze e forte droge me hyre ne deje
Dhe spo arij dot te dizintostikohem perej teje
Pra me co ne overdoze,me fal dashuri..
Me co ne overdoze te ndjej lumturi
« Redaktimi i Fundit: Korrik 16, 2008, 03:19:24 MD nga edlira »

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #83 Me: Korrik 16, 2008, 05:07:50 MD »

U fejove u fejove,
Zemren time e lendove,
Tradhtar ti mua me dole,
Me tjetren jeten e kalove.
--------------------------------------------------------------------------
Enderroj te jetoj i lumtur,
por nuk eshte e vertet,
enderrat po me genjej shpesh.
Por si mund te jetoj i lumtur,
kur jetoj ne nje bot tjeter larg atdheut tim.
Enddrra qe jeten time po e shkatrrojn,
endrra qe keqsohen cdo dit e me shum,
enddrra qe sjapin frytin e tyre vecse shkatrrimin tim.

------------------------------------------------------------------------------

Kur më shanë dhe ikë... me vrap...
njësoj unë të dua prapë...

------------------------------------

Kur qesh,
kur qaj,
kur vuaj,
kur shkruaj,
kur hesht,
kur bërtas,
kur këndoj,
të dua

të dashuroj...
-----------------------------------------------------------

Mami të lutem më fal që shumë ty të lëndova
U nisa për në shkollë,kurrë në shkollë nuk shkova
Sa dola n\'derë të shpisë shokët unë i takova
Ti qave me lot sa her unë nga shpija u largova
Tan ditën në bilardo,natën vonë në shpi
Dilja në mëngjez e rrija tan ditën me shoqni
Harroja dhe në dark në shpi me u kthy
Të premteve të gënjeja se po shkoj në xhami
-------------------------------------------------------------

Prindërit e mi të dashur për mua u bat copë
I latë të gjitha mua me sollët ne europë
Më rritët juve mua me tradita Shkodrane
Erdha në Europë për pak kultur Europjane
U munduat natë e ditë më plotësuat ç\'do dëshir
Më falët shumë gabime,menduat sa ma mir
Juve e deshit djalin e mirë,ndërsa unë isha egërsir
Mbase si i ri që isha s\'mendova për keq e mir

--------------------------------------------------------------

Juve më qërtuat por unë nuk ju dëgjova
Të marr këshilla jo unë nuk pranova
S\'ju lëndova vetëm juve,por edhe veten e lëndova
Dhe kur e bëra gabimin unë kurr se pranova
Isha egoist mendova veç për veten
S\'kisha unë frikë në burg ta kaloj jetën
Jam Shqiptar,por at\'her kët fjal keq interpretova
Mbase atëher moj nana jeme jetën se kuptova
-------------------------------------------------------------------

Jetova unë një jetë krejt pesimiste
Juve kërkonit përgjigje kur me mua nuk u fliste
Nga ivludi i shokëve ja fillova një jetë kot
Djali i vetëm për mall filloj të pi tash drogë
Kur e merrja drogën ajo shumë nalt më çonte
Por trupi im dosjes më te forta i kërkonte
Vetëm një Joint më nuk më mjaftonte
Kërkoja dorën tënde nën të më ledhatonte
-----------------------------------------------------------------------

Jam munduar kohët e fundit,kam ba shumë ndryshime
E kam lan dhe drogën o moj nana ime
Më ke rrit bo burr,për mu je ba copë e thërrime
Ndërsa unë të dështova,t\'kërkoj falje nana ime
Të lutem baba jem ti ma baj hallal
Gabimet që bana kurrë vetes s\'kam m\'ja fal
Shumë ty të lëndova,unë djali për mall
Me zemër të vrame do t\'jetoj sa t\'jem gjall
-----------------------------------------------------------------------

Hekuri eshte metal
qe kurr nxehet lakohet
Dashurija eshte simbol
qe kurr s\'harrohet.
--------------------------------------------------------------------------
Qava sa qava po lotet smu shterren,
kam shum lot e nuk thahen dot,
dashurin do ta fal me lot ne sy,
po do ti kam dhe do lot per ty.

Jashtë Linjë morpheus

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2493
 • Popullariteti: 3
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #84 Me: Korrik 16, 2008, 05:25:36 MD »
kur do qe do te zesh te dashur, mos bej gaf dhe i reciton kte poezi se te la sa hap e mbyll syte :D :P

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #85 Me: Korrik 16, 2008, 05:57:48 MD »
kur do qe do te zesh te dashur, mos bej gaf dhe i reciton kte poezi se te la sa hap e mbyll syte :D :P
haahahahah nuk besoj
po me la nuk di ai ca ka humbur se une gjej tjeter :P :P

Jashtë Linjë agjentja

 • V.I.P ne Nastradini.com
 • *****
 • Postime: 2299
 • Popullariteti: 1
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #86 Me: Korrik 23, 2008, 08:37:56 MD »
Një ditë Zoti po mendonte,
diqka zemrës time ti dhuronte..
te gjith engjujt rreth vetës mblodhi
dhe për zemrën time vetëm ty të zgjodhi.

***
Ti fali syt, nëse ti i shikon!
Ti fali duart, nëse ti i shtërngon!
Ta fali shpirtin, nëse ti më përqafon!
Ta fali zemrën, nëse ti më don!

***
Në mes të natës po kërkoj dritë..?
Në mes të borës po kërkoj ngrohtësi..?
Në mes të dimrit po kërkoj veren..?
Në mes të zemrës tënde s’mund ta gjej vetën..?

***
Te puth buzen qe te flejsh embel,
Te puth syrin qe te shofish enderr,
Te puth faqen qe te ndjehesh mir,
Me 1000 puthje te them naten e mir.

***
Si ndihesh sonte kur afer sme ke?
Si te kalon nata kur mua sme sheh?
Si te rin qeta buzet e tua?
Si te shkon kjo jetti zemer pa mua?

***

O bilbil I bukur shko ku te them un,
Nese e gjen ne gjum puthe nje her nga un,
Nese e gjen te zgjuar thuj,
Se ende nuk e kom harruar……?

***

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi ???

***

Pash nje lule dhe mendova: erdhi pranvera…
Pash shiun dhe mendova: Dikush atje lart po qan…
Pash trishtimin ne syte e nje femije dhe mendova: Ndoshta ka nevoje per ngrohtesi…
Dhe me vone te pash ty dhe ne fund e kuptova se kam akoma nje arsye per te jetuar.mbi buze eshte nje puthje mbi shpirt eshte nje vetmi jam bota pa emer kur pran meje sje ti

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #87 Me: Korrik 25, 2008, 03:55:56 MD »
Se do me hysh ne zemer
kurre jo se mendova
te njoha thjeshte me emer
dhe emrin sta harrova
Se di sa te dua
se di sa me do
se di sa me njeh mua
se di sa te njoh
S\'di asgje per ty
asgje sdua te di
te dua sic te shoh
te dua sic te njoh
Asgje sdua te di
cdo gje do bej per ty
qe mos te humbase kurre kjo dashuri
mendova te rrime bashke gjithmon ne te dy

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #88 Me: Korrik 25, 2008, 03:56:21 MD »
Të dua të pres
nuk dua të vdes
me yjzit e netës
unë të përshëndes.

Kujto erën e mallit
kujto erën e lehtë
kujto zemrën time
që të don përjet.

Të dua pa mas
të dua pa dallim
të dua më shumë
se sa shpirtin tim.

Të dua ,të dua
për ty do të vdes
por ti a më don mua?
përgjigjje po të pres?

Jashtë Linjë EDLIRA

 • 💗 AMINA 💗
 • Moderator
 • Senator ne Nastradini.com
 • **
 • Postime: 19056
 • Popullariteti: 91
  • Radio-Alternation & Forumi i Bashkuar
<<< Shkruani poezi-vetem per dashuri >>>
« Pergjigju #89 Me: Korrik 25, 2008, 03:56:47 MD »
Jete e mallkuar
jete plot trishtime
me vuajtje & dhimbie
mbushe zemren time

fat i poshter
fat i zi
mos me ben te vuaj
mos me ler n`vetmi

zot i madh
pse ske per mua meshir
me ler te jetoj
si gjithe te tjeret
te enderroj

shume gjera nuk te kerkoj
me ler t`me duan
dhe te dashuroj...